Jump to content

Φωτος με γαριδες


Raven

Recommended Posts

Δεν εχω macro φακο , που ειναι must για τετοιου ειδους close ups. Καποιες φωτος λοιπον, τραβηχτηκαν με φακο 18-55mm και Canon D60 με την βοηθεια μεγενθυντικου φακου.

Πειραματα κανω αλλα βγαινει και καμια καλη φωτο που και που :D

post-6932-1249471239_thumb.jpgpost-6932-1249471261_thumb.jpgpost-6932-1249471296_thumb.jpgpost-6932-1249471346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.

Απο αυτες ποιες γινονται πιο ωραιες σαγανακι με ντοματα και φετα :P

Μπραβο Αλεξανδρε, καταπληκτικες φωτο :D

Ανεβαζε, ανεβαζε :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιες!!!

Στην δευτερη φωτο τι γαριδα ειναι?

:D:P

Ειναι μια Red nose ή αλλιως rudolf ,η αλλιως...θα την βρεις με πολλες ονομασιες ! Το επιστημονικο της ονομα ειναι Caridina gracilirostris και θεωρειται απο τις καλυτερες για την αντιμετωπιση της αλγης...τρωει ακομα και την bba. Ειναι απο τα λιγα ειδη που μπορουν να διατηρηθουν σε γλυκο αλλα και σε υφαλμυρο νερο μιας και συνανταται σε βιοτοπους οπως μαγκροβια και δελτα ποταμων. Μειονεκτημα η μικρη διαρκεια ζωης τους και το οτι δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο.

Παρα πολυ ωραιες φοτος.Ποσα ειδη γαριδας εχεις? :wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup::blink::P

Οχι οσα θα ηθελα. Δυστυχως ψαχνω καποια σπανιοτερα ειδη αλλα οταν ερχονται στα μαγαζια τα παιρνουν αμεσως και δεν προλαβαινω. Ειμαι της αποψης οτι οι γαριδες πρεπει να αγοραζονται τουλαχιστον μια εβδομαδα μετα την εισαγωγη τους και δεν αγοραζω ΠΟΤΕ γαριδες που μολις εφτασαν. Αρα η μονη μου διεξοδος ειναι να παραγγειλω τα ειδη που θελω μεσω internet οπου οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες, εχοντας παντα κατα νου οτι ισως εχω απωλειες απο 25-75% κατα την μεταφορα.

Μια ερωτηση.

Απο αυτες ποιες γινονται πιο ωραιες σαγανακι με ντοματα και φετα :ninja:

Μπραβο Αλεξανδρε, καταπληκτικες φωτο :P

Ανεβαζε, ανεβαζε :ninja:

Ωραιοτατο σαγανακι κανουν μονο οι mosura, οι hinomaru , οι blue tiger και οι sulawesi ...γι αυτο ειναι και πανακριβες ! :ninja:

Kαι συνεχιζω με το νεο μου αποκτημα, μια ωραια αρσενικη Bamboo που ειναι ακομα ντροπαλη και δεν εμφανιζεται στα ανοιχτα. Στο μελλον βεβαι θα την κανω μοντελο..

post-6932-1249520888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι συνεχιζω με το νεο μου αποκτημα, μια ωραια αρσενικη Bamboo που ειναι ακομα ντροπαλη και δεν εμφανιζεται στα ανοιχτα. Στο μελλον βεβαι θα την κανω μοντελο..

post-6932-1249520888_thumb.jpg

Οπα!!!! αυτες δεν ειναι οι Atyopsis moluccensis (ή filter shrimps)

Ειναι απο τα λιγα συμβατα ζωντανα με χρυσοψαρα νομιζω?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπα!!!! αυτες δεν ειναι οι Atyopsis moluccensis (ή filter shrimps)

Ειναι απο τα λιγα συμβατα ζωντανα με χρυσοψαρα νομιζω?

Ναι Σπυρο αυτες ειναι. Αυτο με τα χρυσοψαρα ομως 1η φορα το ακουω. Ξερεις κατι ή εχεις διαβασει σχετικα;

Γενικα οι filter shrimps ειναι ιδιαιτερες ως προς την διατροφη τους και χρειαζονται τουλαχιστον 60 λιτρα η καθε μια και καλοστρωμενο ενυδρειο που να λειτουργει τουλαχιστον 3 μηνες.

Εγω τις θεωρω απο τα ωραιοτερα ειδη, ειναι μεγαλοσωμες (10εκ το αρσενικο) και ζουν πολλα χρονια.

Και ενα tip οταν αγοραζουμε γαριδες.. να διαλεγουμε τις πιο διαφανες, οσες εχουν γαλακτωδες χρωμα εσωτερικα ειναι ηδη καταδικασμενες και θα μας ψοφησουν εντος 6-7 ημερων.

Εχω κι αλλες φωτος να σας δειξω ...ελπιζω να μην σας κουραζω :D

post-6932-1249562620_thumb.jpgpost-6932-1249562658_thumb.jpgpost-6932-1249562682_thumb.jpgpost-6932-1249562707_thumb.jpgpost-6932-1249562769_thumb.jpg

post-6932-1249562728_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σπυρο αυτες ειναι. Αυτο με τα χρυσοψαρα ομως 1η φορα το ακουω. Ξερεις κατι ή εχεις διαβασει σχετικα;

Γενικα οι filter shrimps ειναι ιδιαιτερες ως προς την διατροφη τους και χρειαζονται τουλαχιστον 60 λιτρα η καθε μια και καλοστρωμενο ενυδρειο που να λειτουργει τουλαχιστον 3 μηνες.

Εγω τις θεωρω απο τα ωραιοτερα ειδη, ειναι μεγαλοσωμες (10εκ το αρσενικο) και ζουν πολλα χρονια.

Και ενα tip οταν αγοραζουμε γαριδες.. να διαλεγουμε τις πιο διαφανες, οσες εχουν γαλακτωδες χρωμα εσωτερικα ειναι ηδη καταδικασμενες και θα μας ψοφησουν εντος 6-7 ημερων.

Εχω κι αλλες φωτος να σας δειξω ...ελπιζω να μην σας κουραζω :wootwoot:

post-6932-1249562620_thumb.jpgpost-6932-1249562658_thumb.jpgpost-6932-1249562682_thumb.jpgpost-6932-1249562707_thumb.jpgpost-6932-1249562769_thumb.jpg

Αποκλυεται να μας κουρασεις , στο εγγυομαι βαλε και αλλες.Και αν θες απαντα και στην ερωτηση μου πως καταλαβαινεις απο αυτα τα 2 ειδη red cherry,red crystal οτι ειναι μικρες και εχουν ζωη μπροστα τους,και πως εαν ειναι υγιεις ενα παραδηγμα σαν αυτο που ειπες πριν για καποιες αλλες γαριδες? :D:P:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Αποκλυεται να μας κουρασεις , στο εγγυομαι βαλε και αλλες.Και αν θες απαντα και στην ερωτηση μου πως καταλαβαινεις απο αυτα τα 2 ειδη red cherry,red crystal οτι ειναι μικρες και εχουν ζωη μπροστα τους,και πως εαν ειναι υγιεις ενα παραδηγμα σαν αυτο που ειπες πριν για καποιες αλλες γαριδες? :D:P:wootwoot:

Η απαντηση στο ερωτημα σου Γιωργο, ειναι οτι...δεν ξερεις. Το μεγεθος δεν δηλωνει παντα και την ηλικια ,μιας και αν ειναι κακοταισμενες και υποσιτισμενες οι γαριδες δεν αλλαζουν κελυφος και συνεπως δεν μεγαλωνουν.

Μπορει λοιπον να αγορασει κανεις μικροσωμες γαριδουλες νομιζοντας οτι ειναι μικρες σε ηλικια αλλα στην ουσια να ειναι ενηλικες που δεν αυξησαν τη σωματικη τους μαζα.

Το χρωμα τους στο μαγαζι συνηθως δεν παιζει ρολο μιας και σχεδον παντα ειναι αχρωμες, πραγμα που αλλαζει μολις τις βαλουμε στο ενυδρειο μας, οπου και επανερχονται τα χρωματα τους.

Κοιταμε μονο να ειναι διαφανες ομως ειπα και να μην τους λειπουν μελη, ιδιαιτερα τα μπροστινα ποδια τους!

Το καλυτερο ειναι να βρεις γαριδουλες απο συνχομπιστα που πουλα η χαριζει. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες οι γαριδες σου!περισσοτερο απο αυτες τις γαριδες-σαγανακι π εφαγα χθες :wootwoot:

αντε πλακα κανω...κουκλες ειναι!να τις χαιρεσαι κ περιμενουμε και αλλες φωτο...αντε τωρα μ ανοιξες την ορεξη! :wootwoot:

:thumbup:

τελικα να που δεν χρειαζεται να εχεις ειδικη φωτογραφικη και να τραβας επαγγελματικες φωτογραφιες... η ποιοτητα και η ομορφια της φωτογραφιας ξεχωριζει...δεν χρειαζεσαι τιποτα παραπανω φιλε μ!συγχαρητηρια! :D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σπυρο αυτες ειναι. Αυτο με τα χρυσοψαρα ομως 1η φορα το ακουω. Ξερεις κατι ή εχεις διαβασει σχετικα;

Ναι σε μερικα σαιτ ελληνικα και ξενα.

Και παντα αναλογα το μεγεθος του χρυσοψαρου και της γαριδας.

Δεν μιλαμε για ενα χρυσοψαρο που γινεται μισο μετρο και μια γαριδα γονο αλλα για κατι τετοιο

93.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι , γιατι οχι ! Οι bamboo ειναι ολες wild caught και σε σεβαστο μεγεθος , αν και το χρυσοψαρο δεν ειναι τερας και η θερμοκρασια δεν πεσει κατω απο 22 , δεν βλεπω το λογο να μην συνυπαρχουν.

Το ιδιο θα μπορουσε να ισχυσει και για τις amano.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι , γιατι οχι ! Οι bamboo ειναι ολες wild caught και σε σεβαστο μεγεθος , αν και το χρυσοψαρο δεν ειναι τερας και η θερμοκρασια δεν πεσει κατω απο 22 , δεν βλεπω το λογο να μην συνυπαρχουν.

Το ιδιο θα μπορουσε να ισχυσει και για τις amano.

Δηλαδη μπορει να συνυπαρξει αμανο με χρυσοψαρο??

Εχουν τις ιδιες απαιτησεις σς χημεια νερου??

Επειδη είχα μια απωλεια με 2 banana shrimph, θελω να ρωτησω εκτος από τον καλά στρωμμενο βυθό τι αλλα χρειαζεται ενα ενυδρειο για να ειναι ετοιμο να δεχτει τις γαριδες??

Να σημειωσω οτι η απωλεια ηρθε γιατι το ενυδρειο ητεν για 3 μερες στους 32 βαθμους η θερμοκρασια.

Ευτυχως ήταν η μοναδικη απωλεια λόγω σουσιας μου.

Ας ειναι καλα ο σπυρος και ο eliwell τωρα πια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω κι αλλες φωτος να σας δειξω ...ελπιζω να μην σας κουραζω :rasp:

post-6932-1249562620_thumb.jpgpost-6932-1249562658_thumb.jpgpost-6932-1249562682_thumb.jpgpost-6932-1249562707_thumb.jpgpost-6932-1249562769_thumb.jpg

μοντελα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μάλλον έχεις ολόκληρη γαριδοπολιτεία....πανέμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παθει πλακα εγω μεχρι τωρα ηξερα μονο τις γαριδες που τρωμε αυτες τις πορτοκαλι,πφφφ δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσο ομορφες!!!!Να τις χαιρεσαι!!!!

ΥΓ. να χαμε λιγες τωρα ε???με λιγη σαλτσα...

Link to comment
Share on other sites

Σαν δεν ντρεπεσαι!

Παλι καλα που δεν εχω γαριδες τωρα γτ θα μου τις ειχες φαει!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γαριδες και μαλιστα μου ειπες οτι η μια εχει δηλητηριο και θα πεθανω!!!ψευτη αντρα!!!θα στη φαω ρε με σαλτσα και ψωμι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...