Jump to content

Μπλέ αλγη


kostasg

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, Εχω σοβαρό προβλημα. Τα ψάρια είναι στατικά έχω χάσει μερικά και η σκληρότητα το GH μου δεν κατεβαίνει με τίποτα. Βάζω νερό απο όσμοση. Μήπως φταίει η μπλέ άλγη δηλαδή κάποιο βακτηρίδιο? Help

παραθέτω και φωτογραφια της άλγης.

post-8718-1249496074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο φιλε μου ειναι bba αλγη.

δωσε μας περισσοτερα στοιχεια,φωτοπεριοδο,τις εργασιες ρουτινας που κανεις,καθως και μετρησεις φωσφορικων και νιτρικων αλατων...

αρχικα παντως μπορεις να την καταπολεμησεις με ενεσεις exel(υποκαταστατο υγρου διοξειδιου),και ψαρακια sae...

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά έχω 10mg/l και φωσφορκά οmg/l. Για διοξιδειο έχω μπουκάλα και ph κονρολερ το ph είναι 6.5 και το Gh είναι 12. Τα φυτά μου πάνε καλά. Γιατί όμως δεν μπορώ να κατεβάσω το GH? Βάζω νερό από A/O.

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχουν ληξει η να εχουν αστοχια υλικου τα τεστ σου...ειδικα αυτο για μηδενικα φωσφορικα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορεί να είναι 0 τα φοσφωρικα?

ειναι πολυ δυσκολο να ειναι ο.συνηθως εχουμε μετρησιμα απλα και μονο απο τις τροφες.

νομιζω οτι στα τεστ σου ειναι το προβλημα,καθως τις περισσοτερες φορες οταν κανει την εμφανιση της τετοιου ειδους(σχετικα δυσκολη αλγη),υπαρχει ανισοροπια στην σχεση φως-φωσφορικα και νιτρικα.

δες και λιγο ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι SAE σε 80 λιτρα...

Γιατι όχι ΣΑΕ εχω δυο καλα ειναι δεν εχω κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν 1 χρόνο.

Έβγαλα βράχους, ξύλα και τα έτριψα να φύγει όσο περισσότερη black brush άλγη.

Σε φυτά δεν είχε πιάσει ακόμα καλά, όσα είχαν έπεσε κλάδεμα.

Μετά με προσοχή στο τάισμα και υπομονή

τα SAE κάναν πολύ καλή δουλειά.

Σε 1 μήνα και κάτι είχαν γυαλίσει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα για να εχει bba, εχει πολλα φωσφορικα σε σχεση με νιτρικα (περισσοτερα απο 1 προς 15 νιτρικα).

Κανε επαληθευση με αλλο τεστ PO4.

ΥΓ τα SAE γινονται 16εκ και ζουν σε ομαδες 5-6 ατομων μινιμουμ, ποσα λιτρα να χρειαζονται μονο για αυτα αραγε μινιμουμ σε ενα κοινωνικο ενυδρειο? 80?

Υπολογισε και την εξτρα ικανοτητα φιλτρανσης.

pH range: 6.5 - 7,5; dH range: 5 - 20

Τ: 24°C - 26°C

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ τα SAE γινονται 16εκ και ζουν σε ομαδες 5-6 ατομων μινιμουμ, ποσα λιτρα να χρειαζονται μονο για αυτα αραγε μινιμουμ σε ενα κοινωνικο ενυδρειο? 80?

Υπολογισε και την εξτρα ικανοτητα φιλτρανσης.

pH range: 6.5 - 7,5; dH range: 5 - 20

Τ: 24°C - 26°C

Ακριβως οπως τα λεει ο Σπυρος ειναι. Με εβγαλες απο τον κοπο να βρω το καταλληλο link.Καλο ειναι φιλε kostasg να γνωριζουμε τις αναγκες των ψαριων που κρατουμε στο ενυδρειο μας. :D

Link to comment
Share on other sites

Και ξεχασα το πιο σημαντικο, οταν μεγαλωσουν λιγο δεν ενδιαφερονται για τις αλγες, προτιμανε ψαροτροφη και οτι υπαρχει απο moss στο ενυδρειο το βοσκανε :D

Link to comment
Share on other sites

Για την BBA αναζητησε την αιτια στην ελλειψη CO2 κυριως, ο "εχθρος" αυτης της αλγης ειναι το διοξειδιο και η εμφανιση της 99% οφειλεται σε λαθος λιπανση, ισχυρο φωτισμο και κυριως ελλειψη διοξειδιου.

Οι σκληροτητες δεν παιζουν ρολο -ουτε το ΡΗ.

Η καλη κυκλοφορια παραδοξως την ευνοει, και προτιμα να εμφανιζεται σε επιφανειες με εντονο ρευμα, μιας και μεταφερονται πιο πολλα θρεπτικα σε εκεινα τα σημεια.

Εναλλακτικα το excel σε υπερδοσολογια την καιει.

Πρεπει οπωσδηποτε να την ξεφορτωθεις γιατι θα σου πιασει ολο το ενυδρειο. Βγαλε ολα τα ξυλα ή πετρες με την bba και βυθισε τα σε διαλυμα οξυζενε ή βρασε τα. Επισης κοψε και αφαιρεσε τα φυλλα των φυτων που εχουν προσβληθει. Πρεπει παση θυσια να βγαλεις οσο περισσοτερη γινεται.

Και αν δεν θελεις να προσθετεις CO2 τοτε χαμηλωσε τον φωτισμο σου (αληθεια, ποσα βαττ εχεις ?) και ακολουθησε συντηρητικη αλλα πληρη λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

Για την BBA αναζητησε την αιτια στην ελλειψη CO2 κυριως, ο "εχθρος" αυτης της αλγης ειναι το διοξειδιο και η εμφανιση της 99% οφειλεται σε λαθος λιπανση, ισχυρο φωτισμο και κυριως ελλειψη διοξειδιου.

Οι σκληροτητες δεν παιζουν ρολο -ουτε το ΡΗ.

Η καλη κυκλοφορια παραδοξως την ευνοει, και προτιμα να εμφανιζεται σε επιφανειες με εντονο ρευμα, μιας και μεταφερονται πιο πολλα θρεπτικα σε εκεινα τα σημεια.

Εναλλακτικα το excel σε υπερδοσολογια την καιει.

Πρεπει οπωσδηποτε να την ξεφορτωθεις γιατι θα σου πιασει ολο το ενυδρειο. Βγαλε ολα τα ξυλα ή πετρες με την bba και βυθισε τα σε διαλυμα οξυζενε ή βρασε τα. Επισης κοψε και αφαιρεσε τα φυλλα των φυτων που εχουν προσβληθει. Πρεπει παση θυσια να βγαλεις οσο περισσοτερη γινεται.

Και αν δεν θελεις να προσθετεις CO2 τοτε χαμηλωσε τον φωτισμο σου (αληθεια, ποσα βαττ εχεις ?) και ακολουθησε συντηρητικη αλλα πληρη λιπανση.

Για διοξειδιο εχω μπουκαλα και ph conroller. Δεν νομιζω να εχω ελλειψη απο co2. Τα λίτρα μου είναι 120 καθαρά και έχω 86 watt.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωπικη μου γνωμη αλλα ειμαι σιγουρος οτι προκειται ειτε για λαθος διαχειριση του διοξειδιου, ειτε σε σκαμπανεβασματα της παροχης του. Ετσι κι αλλιως για να βρεθει το προβλημα, πρεπει να επικεντρωνεσαι και να διορθωνεις μια-μια τις παραμετρους καθε φορα ,ωστε δια του αποκλεισμου να βρεις τι φταιει.

Αρχισε λοιπον απο την σωστη παροχη του CO2, ειναι το πιο πιθανο να φταιει. Επειτα διορθωσε την λιπανση (ενα στοιχειο καθε φορα) και προσαρμοσε την στο φως που εχεις. Απο το φυτεμενο δεν πρεπει να λειπει κανενα απο τα στοιχεια και οι μηδενικες συγκεντρωσεις σε ΝΟ3 και ΡΟ4 απο μονες τους ειναι αιτιες για αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωπικη μου γνωμη αλλα ειμαι σιγουρος οτι προκειται ειτε για λαθος διαχειριση του διοξειδιου, ειτε σε σκαμπανεβασματα της παροχης του. Ετσι κι αλλιως για να βρεθει το προβλημα, πρεπει να επικεντρωνεσαι και να διορθωνεις μια-μια τις παραμετρους καθε φορα ,ωστε δια του αποκλεισμου να βρεις τι φταιει.

Αρχισε λοιπον απο την σωστη παροχη του CO2, ειναι το πιο πιθανο να φταιει. Επειτα διορθωσε την λιπανση (ενα στοιχειο καθε φορα) και προσαρμοσε την στο φως που εχεις. Απο το φυτεμενο δεν πρεπει να λειπει κανενα απο τα στοιχεια και οι μηδενικες συγκεντρωσεις σε ΝΟ3 και ΡΟ4 απο μονες τους ειναι αιτιες για αλγες.

Πως μπορω να προσαρμόσω το φως με το λίπασμα? Μου φαινεται λιγο δυσκολο. Μπορεις να μου πεις ενα παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο. Αναλογα με τον φωτισμο σου ,ρυθμιζεις και τις ποσοτητες λιπασματων, μιας και αυξανεται η καταναλωση τους απο τα φυτα.

Αν θες να ξερεις τι γινεται, μπορεις να κανεις μετρηση για το καθε στοιχειο (πχ ΝΟ3) και αφου προσθεσεις ΝΟ3 , να μετρησεις την επομενη μερα την ιδια ωρα για να δεις τι προσληψη εγινε απο τα φυτα. Μπορεις να επαναλαβεις την μετρηση και να τα παρακολουθεις για 7-10 μερες ωστε να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα και να καταληξεις στην ποσοτητα ΝΟ3 που θα πρεπει να συμπληρωνεις ωστε να ειναι παροντα ανα πασα στιγμη σε συγκεντρωση 10-17ppm. Το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα αλλα μετρησιμα στοιχεια.

Πριν απο ολα αυτα ομως θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι εχεις αρκετο CO2. Αυτο ειναι αρκετα δυσκολο να το καταλαβεις, αν σκεφτεις οτι δεν αρκει να εχεις πχ..τοσες φυσαλιδες ανα λεπτο, αλλα θα πρεπει η κυκλοφορια και η διαχυση του αεριου να ειναι σωστη. Επισης λαβε υπ οψιν οτι οι συγκεντρωσεις co2 δεν ειναι ιδιες σε ολο το ενυδρειο και οτι διαφορετικα ειδη φυτων , προσλαμβανουν το διοξειδιο με διαφορετικους ρυθμους. Ενα επιπεδο co2 μεταξυ 25-28ppm ειναι αρκετο σε ολες τις περιπτωσεις.Φυσικα το οτι διαθετεις PH controller ειναι μεγαλο πλεονεκτημα και θα σε βοηθησει στην σωστη ρυθμιση.

Ολα αυτα ομως ειναι γενικοτητες και μιλαμε χωρις να ξερουμε τι συμβαινει στο δικο σου συστημα.Το προβλημα σου αυτη τη στιγμη ειναι η bba και εγω ξερω απο πειρα, -γιατι το εχω παθει- οτι συνηθως λειπει co2 ή ειναι ασταθης η παροχη του.

Θα σου δωσω ενα δικο μου παραδειγμα: χρειαστηκε να λειψω για μια εβδομαδα και αφησα την φροντιδα του ενυδρειου σε φιλο. Το CO2 σταθερη παροχη με φιαλη. Βουλωσε ομως λιγο ο κυκλοφορητης που κανει την διαχυση και οταν γυρισα ολες οι πετρες μου ειχαν επανω τους BBA. Τι εγινε λοιπον; το CO2 συνεχιζε να παρεχεται με τους ιδιους ρυθμους, αλλα η διαχυση του δεν γινοταν σωστα. Αυτη η μικρη πτωση σε συνδυασμο με την κακη κυκλοφορια του αεριου ηταν αρκετη να γεμισω μαυρη τριχοειδη που μου πηρε 2 εβδομαδες να την ξεφορτωθω..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλες. Θα προσπαθήσω να αλλαξω την διαχυση του co2 και να δω τι θα κανω με την δοσολογια των λιπασματων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...