Jump to content

Καινούριο αρχάριο μέλος


kaeir

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη αυτού του χώρου. :D

Αποφάσισα να γραφτώ για να επικοινωνήσω με ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα και για να μάθω πως να στήσω σωστά το ενυδριάκι μου, γιατί την προηγούμενη φορά που το είχα επιχειρήσει, είχα αποτύχει πλήρως! :P

Μόλις αγόρασα ( καθαρά για οικονομικούς λόγους) ένα ενυδριάκι 21,5 λίτρων μόνο....

Διάβασα κάποια πράγματα στο ίντερνετ, αλλά δεν πολυκατάλαβα... :wootwoot: Βάζουμε το χαλίκι κάτω, φυτεύουμε τα φυτά, γεμίζουμε με όλο το νερό εώς πάνω και μετά ξεκινάμε να παίρνουμε μετρήσεις για την αμμωνία και τα νιτρικά;

Για να μην σας ζαλίζω από εδώ, θα γράψω σε άλλο θέμα, αλλά αργότερα γιατί τώρα πρέπει να σας αφήσω.

Θα χαρώ να μπω στην παρέα σας και να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας, :D

άρχισε να διαβάζεις στο φόρουμ υπάρχουν άρθρα που θα σε βοηθήσουν αφάνταστα…

ότι απορίες έχεις, άνοιξε ποστ στην αντίστοιχη κατηγορία,

καλή συνέχεια :P

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες....

αντε συντομα να σε δουμε και στα 400 λιτρα.........

Link to comment
Share on other sites

Για το στρωσιμο ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα. :P Θα γράψω και θα διαβάσω όπωσδήποτε...

Αχ και να μπορούσα για τα 400 λίτρα.... :D

Αλλά ας προσγειωθώ προς το παρόν στην πραγματικότητα και στα 21 μου λίτρα και αν τα καταφέρω, είδωμεν και για πιο πάνω. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Για το στρωσιμο ριξε μια ματια εδω

Αυτό το γαριδοενυδρείο που γράφεις στα στοιχεία σου με τρέλλανε! :D Έχεις καμιά φωτογραφία κάπου να δω. Πρέπει να είναι φανταστικό!!!

Link to comment
Share on other sites

:D
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες :D

Ξεκινα το διαβασμα στα βασικα αρθρα. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Μη βαλεις ψαρι πριν "στρωσεις" το ενυδρειο σου οτι κι αν σου πουν στα μαγαζια.

Αν λογω οικονομικων δεν μπορεις να παρακολουθεις με μετρησεις το στρωσιμο....

για να μη χανεις καιρο, ξεκινα να ριχνεις καθε μερα ενα φυλαρακι μονο τροφη στο νερο για ενα μηνα περιπου.

Χωρις ψαρι μεσα.

Αν δεν εχεις βαλει φυτα (τα περισσοτερα χαλανε μετα απο τους 27-28) ανεβασε θερμοκρασια στους 29-30 (οχι τι λεει ο θερμαντηρας που τα λεει στο περιπου, αλλα τι λεει το θερμομετρο του ενυδρειου θα κοιτας), θα συντομευσεις τη διαδικασια για μερικες μερες

Μετα ψαξε δανεικα υγρα τεστ να μετρησεις αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 (πρεπει αν εχει στρωσει να ειναι μηδεν), νιτρωδη αλατα ΝΟ2 (μηδεν) και νιτρικα αλατα ΝΟ3 πανω απο το μηδεν εως πολυ πανω.

Κανεις μεγαλη αλλαγη νερου να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 15-20 και μετα βαζεις αμεσως το ψαρι.

Και λεω το ψαρι γιατι δεν εχεις πολλες επιλογες ως νεος στο χομπυ και σε 20 λιτρα, εκτος απο ενα μονο ομορφο μονομαχο και αργοτερα καμια γαριδουλα αν της επιτρεψει ο ψαρης που ειναι και με το χαρακτηρα του ο καθενας, ή καλυτερα ενα applesnail.

Μπορεις να μετρησεις και με στικακια που εχουν τα εξης μειονεκτηματα.

1. Ειναι αναξιοπιστα ιδιως οσο περνανε οι μερες απο την ημερα που ανοιξες το κουτι.

2. Δινουν χονδρικες μετρησεις

3. Φτηνα στη συνολικη τιμη (πχ 15-20 εβρω) αλλα ακριβα σε τιμη ανα τεστ (πχ 25 στικ στο κουτι)

Τα υγρα που ειναι αξιοπιστα και πιο ακριβη, εχουν και πιο ακριβα πχ τα ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 της api εχουν περιπου 45Ε ΑΛΛΑ πιο φτηνα ανα τεστ αφου κανεις απο 90-180 τεστ.

Και τα υπολοιπα pH, kH, GH, 25E περιπου.

Σημαντικο ρολο παιζουν οι ημερομηνιες ληξης στα αποτελεσματα των μετρησεων

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

ΥΓ αν εχω πεσει μακρυα στις τιμες των υγρων τεστ ειναι γιατι τα αγορασα πριν εναμιση χρονο.

(και τα εχω ακομα) :P

Link to comment
Share on other sites

Δέλτα66 σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις οδηγίες και συμβουλές, που όντως μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες. :D Έχω ανοίξει και αντίστοιχο θέμα και ρουφάω στην κυριολεξία τις τόσο πολύτιμες γνώσεις όλων σας.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

:P:D

Να είσαι καλά. Καλώς σας βρήκα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και καλό ξεκίνημα. Βλεπω ξαναξεκινας με πολύ όρεξη...

Αν μου επιτρέπεις θα σε συμβούλευα δύο πράγματα.

Ότι ακους ή διαβάζεις να το ελέγχεις δύο φορες και να μην εμπιστευεσε απόλυτα τους πωλητές στα pet shop.

Καλή συνέχεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και καλό ξεκίνημα. Βλεπω ξαναξεκινας με πολύ όρεξη...

Αν μου επιτρέπεις θα σε συμβούλευα δύο πράγματα.

Ότι ακους ή διαβάζεις να το ελέγχεις δύο φορες και να μην εμπιστευεσε απόλυτα τους πωλητές στα pet shop.

Καλή συνέχεια... :D

Πολύ σωστές συμβουλές. :P

Όσο για τους πωλητές...ούτε λόγος. Απλά κάνουν τη δουλειά τους κι εμείς τη δική μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...