Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Εγω λεω να το αφησεις.

Εχεις πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθεις στο ενυδρειο, οπως το να το κρατησεις σε καλη κατασταση κανωντας σωστες και συχνες αλλαγες νερου.

Επισης μιας και ειδα αυτο το ποστ σου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=247020 να σου πω οτι δεν ειναι γαλονια τα 40 στο πρωτο λινκ αλλα λιτρα (αν και λιγα τα λεει, θα εννοει 1 αρσ. και 2 θηλ. γκαπι ή 3 μονο αρσενικα σε 40 λιτρα καθαρα νερο)

Οσο για το δευετρο λινκ τα 40 γαλονια υπολογιζονται σε USgallons για υγρα και η αναλογια ειναι 1 γαλονι = 3.78 λιτρα οποτε 40 γαλονια = 151,2 λιτρα

Επισης να σου πω οτι δεν μπαινουν γκαπι με μονομαχο μαζι γιατι το γκαπι εχει φανταχτερη ουρα και ο μονομαχος του επιτιθεται ως ανταγωνιστη αρσενικο μονομαχο. Δεν ταιριαζοιυν και σε συνθηκες νερου (pH, θερμοκρασια, σκληροτητες).

Γενικα απαιτουνται καποια λιτρα για καποια ψαρια ως μινιμουμ λογω του οτι αλλα ειναι κυριαρχικα και θελουν χωρο αλλιως επιτιθενται, αλλα λερωνουν το νερο λογω της διατροφης τους περισσοτερο και χρειαζονται περισσοτερο νερο για μεγαλυτερη διαλυση των ρυπων, αλλα γιατι ειναι γρηγοροι κολυμβητες και εξανεμιζουν τη αποσταση του ενυδρειου, αλλα γιατι ζουν σε κοπαδια και αναγκαστικα σε ενα κοπαδι μετριουνται τα λιτρα για ολα τα ψαρια κλπ

Και ενα σημαντικο τα ψαρια που πωλουνται στα πετσοπ ειναι μωρα και πολλα απο αυτα οταν μεγαλωσουν θα καταλαβεις γιατι θελουν τοσα λιτρα.

πχ αν ο γλυφτης που θες ειναι pleco, θα γινει καπως ετσι αν δεν "φυγει" πρωτα απο το στριμωγμα

http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=5975

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και ενα σημαντικο τα ψαρια που πωλουνται στα πετσοπ ειναι μωρα και πολλα απο αυτα οταν μεγαλωσουν θα καταλαβεις γιατι θελουν τοσα λιτρα.

πχ αν ο γλυφτης που θες ειναι pleco, θα γινει καπως ετσι αν δεν "φυγει" πρωτα απο το στριμωγμα

http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=5975

Delta σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μου, τις πολύτιμες γνώσεις σου. :P

Απλά η πλάτη ήταν για εμένα κάτι το όμορφο για την πλάτη του ενυδρείου, θέλοντας να αποφύγω τις πλαστικές αφίσες που βάζουν...(μπλιαχ!).

Τι άλλο μπορεί να μπει σαν διακοσμητικό στην πλάτη; Είδα ένα μαύρο υλικό, που όμως είναι για μεγάλα ενυδρεία και στο δικό μου ο μονομάχος που θα βάλω εντέλλει, λόγω του μπλε χρώματος, δεν θα φαίνεται... Τίποτα φωτογραφίες κάπου για να δω...έψαξα, αλλά δεν είδα τίποτα για μικρό ενυδρείο...

Τίποτα δεν βρίσκω στο Βόλο, που να μου αρέσει...Άμμοι - χαλίκια συγκεκριμένα χρώματα, ξύλα είδα κάτι αηδίες τεράστιες, κλαδιά καθόλου, φυτά δεν φέρνουν, ψάρια μερικά με παραγγελία, τιμές= εξωφρενικές, test NO2 βρίσκω μόνο της Tetra που δεν έχει καν ημερομηνία λήξεως!!! ....

... μου τη δίνει η επαρχία εντέλλει! Τι ήθελα και την άφησα την Αθήνα...;

Όσο για τον γλύφτη, εδώ το έμεθα ότι μεγαλώνει σε μέγεθος. :wootwoot: Τι να κάνω, αφού οι άσχετοι πετσοπάδες υπάλληλοι, λένε ότι ψέμα θέλεις για να πουλήσουν... :wootwoot:

Αν την πατούσα έτσι, θα έπρεπε να τον βάλω στην μπανιέρα Delta66, τον γλύφτη, αν γινοταν τόσο τεράστιος, όσο στη φωτογραφία που μου έβαλες! :D

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

...Απλά η πλάτη ήταν για εμένα κάτι το όμορφο για την πλάτη του ενυδρείου, θέλοντας να αποφύγω τις πλαστικές αφίσες που βάζουν...(μπλιαχ!).

Τι άλλο μπορεί να μπει σαν διακοσμητικό στην πλάτη; Είδα ένα μαύρο υλικό, που όμως είναι για μεγάλα ενυδρεία και στο δικό μου ο μονομάχος που θα βάλω εντέλλει, λόγω του μπλε χρώματος, δεν θα φαίνεται... Τίποτα φωτογραφίες κάπου για να δω...έψαξα, αλλά δεν είδα τίποτα για μικρό ενυδρείο...

Τίποτα δεν βρίσκω στο Βόλο, που να μου αρέσει...Άμμοι - χαλίκια συγκεκριμένα χρώματα, ξύλα είδα κάτι αηδίες τεράστιες, κλαδιά καθόλου, φυτά δεν φέρνουν, ψάρια μερικά με παραγγελία, τιμές= εξωφρενικές, test NO2 βρίσκω μόνο της Tetra που δεν έχει καν ημερομηνία λήξεως!!! ....

... μου τη δίνει η επαρχία εντέλλει! Τι ήθελα και την άφησα την Αθήνα...;.....

- Το μαυρο χρωμα σε αφισα δεν ειναι καταλληλο για μονομαχοενυδρειο γιατι κανει καθρεπτη το τζαμι, ο μονομαχος βλεπει το εαυτο του μεσα και ειναι συνεχεια flairing (αγριεμενος, κανωντας επιδειξη των πτερυγιων του για να διωξει το ανταγωνιστικο αρσενικο). Αυτο μπορει να ειναι εντυπωσιακο σας θεαμα αλλα αν γινεται συνεχως και για πολυ χρονο, αποδυναμωνει το ψαρι λογω του στρες που του δημιουργει και μπορει να αρρωστησει τελικα λογω αδυναμου ανοσοποιητικου.

Αν εμπαινε μεσα το 3D της juwel δεν κανει καθρεπτη αλλα ισως να χρειαζεται σιλικονη για να μεινει σταθερο και αν το μετανοιωσεις δεν θα βγαινει ευκολα, θα θελει αδεισμα το ενυδρειο για να καθαρισει κλπ.

Ειναι και το θεμα οτι δεν θες μαυρο φοντο λογω χρωματος ψαριου.

Μια καλη ευκολη και οικονομικη λυση ειναι το μονοχρωμο ματ χαρτονι απο βιβλιοπωλειο.

Διαλεγεις ενα φυσικο χρωμα που σου αρεσει και δοκιμαζεις στηριζοντας το με ταινια εξω απο το πισω τζαμι. Εχω ακουσει και για αλλα κολπα στηριξης που δινουν και περιεργη υφη στη οψη, οπως πασαλειμα του τζαμιου με βαζελινη ή λαδι, αλλα δεν το εχω δοκιμασει (...ακομα :D )

Εγω προτεινω καφε σαν το χωμα που εχουν οι οχθες των ρυακιων που βρισκονται καποια ψαρια.

Σιγα μη προτιμησει καποιος την Αθηνα απο το Βολο, μονο και μονο για να βρει αφισα και χαλικια για το ενυδρειο του :wootwoot:

Τωρα λεω να μετακομισω στη Σιγκαπουρη που βρισκω ωραια και φτηνα φυλλα catappa για το ενυδρειο :wootwoot::thumbup:

Και το ταχυδρομειο γιατι υπαρχει? :P

ΥΓ ξεχασα, ωραιο φοντο μπορει να ειναι πολλες φορες και ο γυμνος τοιχος, αφου το φοντο ειναι για να αναδεικνυει το περιεχομενο του ενυδρειου :wootwoot:

Πολλα απο τα παρακατω δεν εχουν φοντο

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/....php?blogid=121

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη προτιμησει καποιος την Αθηνα απο το Βολο, μονο και μονο για να βρει αφισα και χαλικια για το ενυδρειο του :D

Τωρα λεω να μετακομισω στη Σιγκαπουρη που βρισκω ωραια και φτηνα φυλλα catappa για το ενυδρειο :wootwoot::wootwoot:

Έλα καλέ που αμέσως να με κοροιδέψεις! :wootwoot:

Απλά μέσα σε όλα τα άλλα που προσπαθώ να προσαρμοστώ γυρνόντας στην επαρχία ( και με κάνουν να λέω αν έκανα καλά που έφυγα) είναι και του ότι δεν βρίσκεις ότι θέλεις στα μαγαζιά. Και ξέρεις τι είναι τα μαγαζιά για εμάς τις γυναίκες.... :thumbup: ιερός τόπος, όπου πρέπει να έχουμε πολλαπλές επιλογές!!! :blink::P

Φοβερά τα ενυδρεία που μου έβαλες, αλλά που να τα βρούμε τα λίτρα και τα υλικά αυτά; Προς το παρόν βολεύομαι με τα λίγα λίτρα και με ότι υλικό βρίσκω εδώ.

Θα το ψάξω και μέσω ίντερνετ, αν στέλνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το πιασες το νοημα :P

Δεν κατεβαινεις αληθεια ομως Αθηνα καθολου?

Μαζευεις σε μια λιστα τι χρειαζεσαι και οταν κατεβεις τα αγοραζεις.

Ασε που..... εσυ απο Βολο φτανεις πιο γρηγορα νεα κηφησια που ειναι το waterinn απο μενα που ειμαι στα νοτια προαστεια. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

ΥΓ Τυχερηηηηη, δεν μπορεσα να παω φετος μυλοποταμο και φακιστρα, εσυ εισαι δυο βηματα :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το πιασες το νοημα :P

Δεν κατεβαινεις αληθεια ομως Αθηνα καθολου?

Μαζευεις σε μια λιστα τι χρειαζεσαι και οταν κατεβεις τα αγοραζεις.

Ασε που..... εσυ απο Βολο φτανεις πιο γρηγορα νεα κηφησια που ειναι το waterinn απο μενα που ειμαι στα νοτια προαστεια. :thumbup::blink::P

ΥΓ Τυχερηηηηη, δεν μπορεσα να παω φετος μυλοποταμο και φακιστρα, εσυ εισαι δυο βηματα :D

Δεν κατεβαίνω καθόλου, λόγω πρακτικών λόγων που δεν μπορώ να αναφέρω εδώ. :wootwoot:

Όσο για τις αποστάσεις, είναι το μόνο που γλύτωσα από Αθήνα και φαντάσου ότι πάλι με λεωφορεία και απόμερα που είμαι, κάνω 1/2 ώρα μόνο να διασχίσω όλη την πόλη. Μεγάλο ζήτημα οι αποστάσεις.....

:P Κάθε χρόνο έρχεσαι Μαγνησία; Κάνεις ψαροτούφεκο; Αν, ναι, τι βγάζεις συνήθως;

ΥΓ. Γιατί δεν εμφανίζει όλες τις απαντήσεις μαζί; Τι είναι το κόκκινο φακελλάκι(:wootwoot: με το αστεράκι, πριν από το θέμα; :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

... :wootwoot: Κάθε χρόνο έρχεσαι Μαγνησία; Κάνεις ψαροτούφεκο; Αν, ναι, τι βγάζεις συνήθως;

ΥΓ. Γιατί δεν εμφανίζει όλες τις απαντήσεις μαζί; Τι είναι το κόκκινο φακελλάκι( :D με το αστεράκι, πριν από το θέμα; :P

- Σχεδον καθε χρονο.

Φετος δεν θα τα καταφερω μαλλον :wootwoot:

Ψαροντουφεκο εκανα μικρος, νομιζωντας οτι μου αρεσει.

Πιο πολυ το εκανα ομως για την υποβρυχια "βολτα".

- Κατι αλλαξες χωρις να το θελεις και δεν φαινονται.

Θα πας επάνω δεξιά Επιλογές-->Τρόπος Εμφάνισης-->Τυπικό.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο δεν εισαι καλα διαβασμενος...

Το κοκκινο φακελακι δηλωνει πως το θεμα ειναι δημοφιλες και το αστερακι δηλωνει πως το εχεις ανοιξει εσυ αυτο το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο δεν εισαι καλα διαβασμενος...

Το κοκκινο φακελακι δηλωνει πως το θεμα ειναι δημοφιλες και το αστερακι δηλωνει πως το εχεις ανοιξει εσυ αυτο το θεμα....

Ουτε κι εσυ κωστη.... το αστερακι δηλωνει οτι εχεις γραψει τουλαχιστον μια φορα σε αυτο το θεμα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα στο σημαντικο ερωτημα " Γιατί δεν εμφανίζει όλες τις απαντήσεις μαζί"

Πρεπει να εχει αλλαξει κατα λαθος πανω δεξια στις επιλογες σε "Γραμμικο+", ενω πρεπει να ειναι σε "Τυπικο".

Τα χρωματα και τα αστερακια ειναι δευτερευοντα. :D

...ΥΓ. Γιατί δεν εμφανίζει όλες τις απαντήσεις μαζί; ... :P
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...