Jump to content

πώς αντιμετωπίζω την έκρηξη Nh3/no2;


Recommended Posts

Έχω ένα μικρό ενυδρείο το οποίο στρώνει (με μπόλι) από τις αρχές του προηγούμενου μήνα.

Όταν πριν από λίγες μέρες μέτρησα μηδενικές τιμές NH3 και NO2, αποφάσισα να αρχίσω να προσθέτω ζωντανά.

Έτσι, χθες έκανα μια γεναία αλλαγή νερού (~70%) από το νερό ενός ήδη στρωμένου ενυδρείου και πρόσθεσα δύο μικρά ψαράκια.

Οι σημερινές μετρήσεις με τρομοκράτησαν!

:P NH3/NH4: 0,5 mg/l

:wootwoot: NO2: 5 mg/l

:wootwoot: NO3: 50 mg/l

Να περιμένω να πέσουν οι τιμές ή να κάνω αλλαγή με φρέσκο νερό;

:D Τι να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς;

Εαν κρατήσεις τα ψάρια θα χρειαστεί να κάνεις συνέχει αλλαγές μεχρι να στρώσει το φίλτρο. αυτό θα έχει αρνητικές συνέπιες στα ψάρια και θα αποφέρει μεχρι και θάνατο

Καλύτερα παρε την απόφαση να δώσεις τα ψαράκια και να μην κανεις αλλαγη και συνεχησε την διαδικασία στρωσήματος

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα μιλαμε;

Οταν μπολιαζεις το φιλτρο, πρεπει να βαλεις αμεσως ψαρια ή να ριχνεις τροφη για να διατηρηθει η βιολογια. Μετα απο ενα μηνα απο το μπολιασμα το ενυδρειο σου ηταν παλι αστρωτο.

Κανε αλλαγη νερου 70% και μπολιασε ξανα τωρα που εχεις ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Μιλάμε για κάτι περισσότερο από 50 λίτρα.

Μετράω με υγρά test της API και της sera.

Το αρχικό στρώσιμο έγινε χωρίς ψάρια. Απλώς πήρα ένα αρκετά "βρώμικο" σφουγγάρι από το φίλτρο ενός ήδη στρωμένου ενυδρείου, έστησα και ένα φίλτρο με περίπου 1 λίτρο κεραμικό μακαρόνι και έριχνα μερικά flakes τροφής (περίπου 10 μικρά/εβδομάδα).

Τα ψαράκια τα πήρα μαζί με το νερό τους. Δηλαδή, σχεδόν άδειασα το ενυδρείο μου και το γέμισα με νερό απ' το (ήδη στρωμένο και αρκετά παλιό) ενυδρείο στο οποίο ήδη ζούσαν. Τάισα πολύ λίγο.

Raven, το νερό που εβαλα χθες δε θεωρείται μπόλι; Δεν κατάλαβα πώς ακριβώς μπορώ να ξαναμπολιάσω :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις Νο3 σημαινει οτι το ενυδρειο δεν ειναι εντελως αστρωτο, το μπολι ειναι ή μεταφορα σφουγγαριου, ή μουργας απο στρωμενο φιλτρο . Το νερο το ιδιο δεν θεωρειται μπολι, αν και βοηθαει.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει ακριβως τι διαδικασια ακολουθησες. Αφου εβαλες μπολι γιατι δεν εριξες τα ψαρια μεσα αλλα περιμενες 1 μηνα;

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό μου μπόλι ήταν ένα σφουγγάρι. Δεν έριξα τότε τα ψάρια γιατί δεν το θεώρησα αρκετό, περίμενα να μπολιαστεί το μακαρόνι και να παρατηρήσω να μηδενίζονται οι τιμές NH3 και NO2, πράγμα που έγινε μετά από περίπου ένα μήνα. Χθες, λοιπόν, έβαλα τα ψάρια μαζί με το νερό του ενυδρείου τους.

Βέβαια, το ζήτημα είναι τι κάνω τώρα.

Να κρατήσω τα ψάρια μέσα και να περιμένω να πέσουν οι τιμές;

Να δώσω τα ψάρια για φιλοξενία σε κάποιον φίλο μου και να περιμένω μέχρι να μηδενιστούν οι τιμές;

Να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού ή περισσότερες μικρές αλλαγές;

Έχω μπερδευτεί. :D

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για γλυκό νερό που μάλον για γλυκό μιλάς τότε είσαι σε λάθος κατηγορία φίλε μου :D

Και πρώτο σου ποστ στο forum μας αφού δεν συστήθηκες πες τουλάχιστον ένα καλησπέρα βρε αδερφέ :P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όταν γράφτηκα δεν το είχα σκοπό να postάρω, μόνο να διαβάζω.

Και σήμερα απλώς μου συνέβη αυτό...

:D Ζητώ συγγνώμη για την παράλειψή μου.

Καλησπέρα, είμαι ο Γιάννης και η ερώτησή μου αφορά το μικρό μου FOWLR.

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομισα οτι μιλαγες για γλυκο αλλα ειχες ποσταρει σε λαθος κατηγορια :D

Ακυρα ολα...περιμενε τους θαλασσινους να σε κατευθυνουν.

Link to comment
Share on other sites

με τι υλικα το εχεις?εχεις ζωντανο βραχο στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Raven, ευχαριστώ πάντως :D

venom, το βιολογικό υλικό είναι περίπου ένα λίτρο κεραμικό μακαρόνι fluval. Επίσης στο φίλτρο υπάρχει σφουγγάρι και υαλοβάμβακας. Όλα αυτά τα είχα για κάποιο διάστημα σε ένα εξωτερικό φίλτρο, και πριν μερικές μέρες τα μετέφερα σε εσωτερικό, χωρίς να μείνουν εκτός νερού για πάνω από ένα λεπτό κατά τη μεταφορά.

Ακόμη, έχω περίπου 4 κιλά ζωντανό βράχο.

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε αν βρεις το stability της seachem.

Σε μένα έκανε δουλειά.

Όταν το ρίξεις κλείσε για λίγη ώρα το skimmer,γιατι θα τρελαθεί να βγάζει νερό.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αφού ο μόνος συν-χομπίστας φίλος μου ήταν εκτός πόλης και δεν είχα κάπου να δώσω τα ψαράκια, αποφάσισα να εφαρμόσω πρόγραμμα καθημερινών αλλαγών νερού 10-15%.

Το test της API έδειξε ότι η NH3 από 0.50 ppm είχε ήδη μηδενιστεί μετά την πρώτη αλλαγή, σημαδί ότι κάποια μικροβιάκια που υπήρχαν έπιασαν δουλειά. :P

Τα NO2 δεν δείχνουν να πέφτουν το ίδιο γρήγορα, αφού η τιμή τους παρά τις αλλαγές διατηρείται κάπου μεταξύ 2 και 5 ppm.

Τα ψαράκια φαίνονται αρκετά δραστήρια και δε δείχνουν πια σημεία δυσφορίας.

Δε μπόρεσα να βρω seachem stability, αλλά ίσως έχω τις επόμενες ημέρες.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας :D

Link to comment
Share on other sites

Δε μπόρεσα να βρω seachem stability, αλλά ίσως έχω τις επόμενες ημέρες.

stability έχει ο Γιάννης στη Κυδωνίας :D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν μένω στα Χανιά αυτο το διάστημα.

Άλλωστε, τα NO2 πέφτουν τόσο γρήγορα (σήμερα ήταν μόλις 1ppm :D ) που απ' ό,τι φαίνεται μέχρι να πάρω seachem stability, μάλλον δε θα το χρειάζομαι πια.

Σ' ευχαριστώ πολύ, πάντως. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...