Jump to content

"Καθαριστης"


george from xalkis

Recommended Posts

Όπως εχω παρουσιασει και σε προηγουμενο topic εχω ενα μονομαχοενυδρειο με ενα betta και ενα ειδος pleco το οποιο εχει μεγαλωσει πολυ και με τις ακαθαρσίες του βρωμιζει πλεον ευκολα το ενυδρειο. Υπαρχει καποιο αλλο ειδος pleco που εγγυημενα να μην μεγαλωνει πολυ ωστε να αντικαταστησω το υπαρχον;αν ηθελα να αποφυγω το pleco τι θα προτεινατε για να μην εχω μονο του τον μονομαχο;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω φίλε μου αλλα σε 20 λιτρα δεν μπορεί να ζήσει κανένα απο τα ψάρια που ψάχνεις.

Έχεις πρόβλημα με αλγες, ή σου φαίνεται άδειο το ενυδρείο σου;

Αν θες δοκιμασε με κανενα applesnail αν θα το ανεχτεί ο ψαρής σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω φίλε μου αλλα σε 20 λιτρα δεν μπορεί να ζήσει κανένα απο τα ψάρια που ψάχνεις.

Έχεις πρόβλημα με αλγες, ή σου φαίνεται άδειο το ενυδρείο σου;

Αν θες δοκιμασε με κανενα applesnail αν θα το ανεχτεί ο ψαρής σου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα φαινεται λιγο αδειο μονο με το betta μεσα...

αν ειναι λιγο φυτεμενο με μερικες γαριδουλες και κανα apple,θα ειναι παραδεισος για τον μονομαχο σου και σιγουρα δεν θα φαινεται αδειο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, αντιμετώπιζω το ίδιο θέμα και εμένα μου φαινεται άδειο με το μονομάχο μόνο!!!

Έχω και εγώ 2 μονομάχους ο ένας σε 25λτ και ο άλλος σε 30λτ. Στο 20λτ έβαλα Otoniclus (dwarf catfish) αλλά με έχει παιδέψει στην διατροφή του και στο 30 λτ έχω corydorakia.

Με συμβούλευσε ένας φίλος ότι δεν κανω σωστες κινησεις και πρέπει να ανεβώ σε λίτρα ώστε να φτιάξω ένα κωνικό ενυδρείο, λέει όσο περισσότερα λίτρα τόσο πιο εύκολη συντήρηση. Οπότε κατι τέτοια είναι στα υπόψη… το 30αρι θα το παω σε 50λτ μαλλον και λεω να ριξω μεσα και κανενα coolie loach.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος και πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Σπυρο

Link to comment
Share on other sites

Μονο με καποιο πολυ μικρο ειδος σαλιγκαριου θα κανεις δουλεια με τις αλγες.

Το ενυδρειο ειναι υπερβολικα μικρο για να φιλοξενησει αλλο οργανισμο και αν το κανεις αυτο παιζεις πολυ οριακα με τις ζωες τους. Η παραμικρη μεταβολη στις συνθηκες(που πιστεψε με στα 20 λιτρα ειναι πανευκολο) θα τα επηρεάσει παρα πολυ μεχρι και να πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα και εχει μονο ενα μονομαχο.

Φαινεται αδειο? :D

right03_resize.jpg

Θα σκεφτω την προσθηκη επιπλεον φυτων.Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 ανουμπιες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μη το σκέφτεσαι. Καντο! :(:)

Πίστεψέ με θα φαίνεται πολύ πιο ωραίο μετά. Αν και δεν ξεκαθαρίζεις κάπου τα λίτρα σου. (τουλάχιστον δεν το είδα εγώ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αλήθεια πως αποφεύγεται η άλγη ελλείψη φυτοφάγων; Από τότε που έγβαλα το pleco σχηματίζεται αλαφρώς στο φωτιζόμενο τζάμι (έχω οριζόντιο φωτισμό)...

ειπώθηκε για apple snail αλλά επιβιώνουν με bettas;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοιτα εγω στα 20 l δεν σου προτινω και πολλα ειναι δυσκολο εγω εχω σε ενα 40L ενα μονομαχο γαριδες και σαλιγκαρακια apple και ζεβρα και ειναι φουλ φυτεμενο ...Σε αυτα τα λιτρα το αποτελεσμα ειναι καλο τωρα στα 20L βαλε τον μονομαχο με ΠΟΛΥ καλες συνθηκες και βαλε πολλα φυτα καθως και κανενα apple snail! :rolleyes::D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ειπώθηκε για apple snail αλλά επιβιώνουν με bettas;
Ανετα και zebra neritina ειναι πολυ καλο για ολες τις αλγες.

Αλλα ακομα και τα μικρα λαθρεπιβατεςτων φυτων κανουν δουλεια και προσφερουν στο βιοσυστημα ενος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...