Jump to content

ΤΟΒΑΛΑ ΚΑΛΑ???


Recommended Posts

ειναι το DELTEC MCE600 στο JUWEL RIO125.

μονο στη δεξια γωνια μπαινει γιατι μονο εκει χωραει το πλατυ πλαστικο της εξοδου του νερου, σωστα?

τι αλλο να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

εγω αλλα καταλαβαινω, ειδικα αν διαβασω μονο το τιτλο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το βλέπω τοποθετημένο.

ΤΟ ΒΑΛΛΕΣ ΚΑΛΑ!!!!!! :D:P:wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το εβαλες.

Οταν ειναι να το βαλεις να δουλεψει,πρεπει να το γεμισεις με νερο.....

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα ο συνδιασμος εισοδου/εξοδου νερου του σκιμερ και του εξωτερικου φιλτρου ωστε να εχω μια καλη κυκλοφορια νερου?

(θα μπει και κυκλοφορητης βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Κώστα που είσαι τόσο προσεκτικός και μεθοδικός στα πρώτα βήματα του θαλασσινού σου!!! :P

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αν συνεχίσεις έτσι και με όπλο την υπομονή, σε λίγο καιρό θα μιλάμε όλοι για το ενυδρείο σου! :D

Link to comment
Share on other sites

thanks aquarius.

οσον αφορα το υψος της εισοδου του νερου στο φιλτρο ειναι χαμηλα 10 εκ απο τον πατο

και του σκιμερ περιπου στη μεση του ενυδρειου.

μηπως το σκιμερ πρεπει να ρουφαει απο την επιφανεια του νερου

Link to comment
Share on other sites

...

μηπως το σκιμερ πρεπει να ρουφαει απο την επιφανεια του νερου

Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά πώς μπορείς να το πετύχεις με το MCE600? Η Deltec δεν έχει κάποιο surface skim box (κάτι δλδ αμφίβολης αποτελεσματικότητας ,σαν αυτό) για το MCE600... :D

Αυτό είναι, το surface skimming δηλαδή, ένας από τους βασικότερους λόγους για να αποφασίσει κάποιος τη χρήση overflow-sump στο σύστημά του. Είναι επίσης, ένας από τους περιορισμούς-συμβιβασμούς που πρέπει να δεχτείς με το υπάρχον setup... :P

Η λύση για την αποφυγή δημιουργίας πρωτεϊνικού φίλμ στην επιφάνεια του νερού και ελλειπούς οξυγόνωσης (ζητήματα που αυτόματα λύνει το sump) , είναι η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μέσω αντλίας.

Στο εξωτερικό φίλτρο τι έχεις σκοπό να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

μηπως καπως ετσι? πλαγιασα τον σωληνα. ετσι το σκιμερ θα ρουφαει απο πιο ψηλα, θα ρουφαει περιπου 8 εκ απο την σταθμη.

ενας αλλος τροπος ειναι να κοπει λιγο σωληνας για να κοντινει, αλλα προς το παρον το αφηνω.

οσον αφορα το εξωτερικο υπάρχουν τα εξης υλικα:

1. BIOMECH: Μηχανικό & Βιολογικό

2. SUBSTRAT PRO: Βιολογικό

3. MECH PRO: Μηχανικό

4. ΗΟΒΒΥ ABSORBEX μακαρόνι: Βιολογικό

5. Ανθρακας , Αντιφοσφωρος & Ζεόλιθος

μπλε σφουγγαρι prefilter (αυτό ειναι στανταρ)

Το ενυδρειο ειναι 125 λιτρα και θα γινει fish only με ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ζ.Β. ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ (8 κιλά ισα ισα για κρυψωνες)

το εξωτερικο φιλτρο εχει 3 κάδους απο 1 λιτρο ο καθενας. και γυριζει 750l/h

Λεω να βάλω

μπλε σφουγγαρι prefilter - Μηχανικό (στανταρ του φιλτρου)

1. στον ενα καδο χημικα: ανθρακα , αντιφοσφωρο & ζεόλιθο σε καλτσάκια

2. στον δευτερο βιολογια: προτιμώ το μακαρονι absorbex λόγω έλλειψης Ζ.Β.

3. στον 3ο καδο τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

μηπως καπως ετσι? πλαγιασα τον σωληνα. ετσι το σκιμερ θα ρουφαει απο πιο ψηλα, θα ρουφαει περιπου 8 εκ απο την σταθμη.

ενας αλλος τροπος ειναι να κοπει λιγο σωληνας για να κοντινει, αλλα προς το παρον το αφηνω.

Χμμ...ναι,...αν και δε ταιριάζει απόλυτα με την έννοια του surface skimming αυτή η τοποθέτηση του σωλήνα, δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις το αποτέλεσμα... :D

Το ενυδρειο ειναι 125 λιτρα και θα γινει fish only με ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ζ.Β. ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ (8 κιλά ισα ισα για κρυψωνες)

Κατά τη γνώμη μου, η ποσότητα βράχου που ΠΡΕΠΕΙ να έχει το ενυδρείο σου εξαρτάται κυρίως από το βιοφορτίο σου και όχι από κάποιο μπούσουλα! Είναι πολύ πιθανό να σε καλύπτουν τα 8 κιλά του βράχου, αν δε κάνεις ακρότητες στην ιχθυοφόρτιση, αν ταΐζεις με μέτρο, αν έχεις καλό skimming (είσαι ήδη σε "overskimmming mode" με το MCE600 στα 125λτρ.), αν είσαι τακτικός στην αντικατάσταση των χημικών φίλτρων-μέσων και γενικά, αν δεν επιβαρύνεις το κύκλο του αζώτου στο ενυδρείο σου.

Νομίζω ότι τα 125λτρ είναι λίγα για FOWLR και πιθανό να έχεις πολλούς περιορισμούς στο τι και πόσα ψάρια θα βάλεις μέσα και κυρίως, σε τι μέγεθος... :P

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω οτι εχω περιορισμους στα ψαρια αλλα γιαυτο πηρα το eheim ecco pro 300 και το deltec mce600 γιατι αργοτερα σκοπευω σε 400ρι fish only.

απο κει και περα ποια απο τα υλικα που αναφερα προτεινετε να βαλω στο εξωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω οτι εχω περιορισμους στα ψαρια αλλα γιαυτο πηρα το eheim ecco pro 300 και το deltec mce600 γιατι αργοτερα σκοπευω σε 400ρι fish only.

απο κει και περα ποια απο τα υλικα που αναφερα προτεινετε να βαλω στο εξωτερικο φιλτρο?

Κατάλαβα! Οπότε, όταν περάσεις στο 400άρι, σκέφτηκες ότι καλό είναι να'χεις και έτοιμη βιολογία από το προηγούμενο... :P

Όσον αφορά στα υλικά του φίλτρου, συμφωνώ μαζί σου στο μακαρόνι αλλά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να έχεις, κατ'ανάγκη, γεμάτα με υλικά και τα τρία καλάθια του φίλτρου σου...

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

μηπως

"υαλοβαμβακα" στο πρωτο

αντιφοσφορο, ανθρακα και ζεολιθο στο δευτερο

μακαρονι στο τριτο

?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...