Jump to content

ΜΑΚΑΡΟΝΙ Hobby Absorbex Micro


Recommended Posts

Δεν στεκει.

Δεν καταστρεφονται τα βακτηρια απο τα νιτρικα,

Αυτό ακριβώς ρωτάω, αν είσαι σίγουρος οκ

ουτε προκαλει ο θανατος τους συγλεντρωση αμμωνιας.

Σε αυτό νομίζω έπεσα σωστά,

γιατί χωρίς βακτήρια η αμμωνία που συνήθως θα "έτρωγαν" μένει ανεκμετάλλευτη

Υ.Γ. μπορεί να είναι 2 είδη βακτηρίων, αλλά αν το κάθε είδος παθαίνει ζημιά από τα απόβλητα του;

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοιγεται ενα καινουργιο θεμα με αυτα που ειναι αρκετα ενδιαφεροντα? :(

Link to comment
Share on other sites

Και μια σχηματική αναλογία:

post-8556-1250687799_thumb.jpg

με την μορφή δεξαμενών υπερχείλισης.

Αν το είδος που ζει σε κάθε δεξαμενή παράγει απόβλητα τοξικά για το ίδιο,

το γέμισμα της επόμενης το βλάπτει και στο τέλος γεμίζει με αμμωνία ανεκμετάλλευτη.

Φυσικά όλα τα είδη ζουν στο ίδιο ενυδρείο αλλά οι υπερχειλίσεις

αντιστοιχούν στις συγκεντρώσεις των ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 και ίσως και Ο2.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα επειδη ξεφυγε το θεμα..Προτεινει κανεις αυτο το βιολογικο υλικο..?

Ποια ειναι τα συν του και ποια τα αρνητικα..?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα και η γνώμη μου για τα βιολογικά υλικά φιλτραρίσματος είναι οτι χρειάζονται αλλαγή όταν μπουκώσουν οι πόροι τους .

Τα καλά υλικά (και καλά υλικά λέμε αυτά που έχουν μικρούς πόρους και διαμπερείς άρα μεγάλη επιφάνεια για να αποικήσουν τα βακτήρια) μπουκώνουν γρήγορα , γι αυτό και οι εταιρίες που τα παράγουν μας συστήνουν να χρησιμοποιούμε καλά μηχανικά φίλτρα πρίν το νερό να περάσει απο τα βιολογικά υλικά .

Τα σφουγγάρια εγω προσωπικά δεν τα κατατάσσω στα καθαρά βιολογικά υλικά όπως δεν είναι και το ακρυλικό βαμβάκι , και ο λόγος είναι οτι οι πόροι που έχουν είναι αυτοί που βλέπουμε αφ ενός μεν , αφ εταίρου το υλικό που είναι κατασκευασμένα δεν επιτρέπει την εύκολη αποίκηση απο τα βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα και η γνώμη μου για τα βιολογικά υλικά φιλτραρίσματος είναι οτι χρειάζονται αλλαγή όταν μπουκώσουν οι πόροι τους .

Τα καλά υλικά (και καλά υλικά λέμε αυτά που έχουν μικρούς πόρους και διαμπερείς άρα μεγάλη επιφάνεια για να αποικήσουν τα βακτήρια) μπουκώνουν γρήγορα , γι αυτό και οι εταιρίες που τα παράγουν μας συστήνουν να χρησιμοποιούμε καλά μηχανικά φίλτρα πρίν το νερό να περάσει απο τα βιολογικά υλικά .

Τα σφουγγάρια εγω προσωπικά δεν τα κατατάσσω στα καθαρά βιολογικά υλικά όπως δεν είναι και το ακρυλικό βαμβάκι , και ο λόγος είναι οτι οι πόροι που έχουν είναι αυτοί που βλέπουμε αφ ενός μεν , αφ εταίρου το υλικό που είναι κατασκευασμένα δεν επιτρέπει την εύκολη αποίκηση απο τα βακτήρια .

Αρα προτεινει να χρησιμοποιουμε τα κεραμικα υλικα (siporax- μακαρονι κλπ)

και σαν ενδιαμεσο μετα το ενυδρειακο βαμβακι τα σφουγκερια ή καθολου τα σφουγκαρια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...