Jump to content

Aναγνώριση λαθρεπιβάτη κάβουρα


Recommended Posts

Καλημέρα,

τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει την ύπαρξη τουλάχιστον τριών καβουριών στο ενυδρείο μου.

Προσπαθώ να τα ξεμοναχιάσω για να τα φωτογραφίσω, αλλά μου είναι εντελώς αδύνατον!

Ο ένας εξ αυτών είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μοιάζει με αυτόν της φωτογραφία που βρήκα ψάχνοντας, χωρίς όμως να καταφέρω να βρω και το όνομά του:

hitchhiker.jpg

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την αναγνώρισή του;

Ξέρει κανείς αν είναι χρήσιμος ή βλαβερός;

Υπάρχει κανένα κόλπο/παγίδα για να συλλαμβάνεις καβούρια;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτοι οι λαθρεπιβατες αποδεικνυονται επικινδυνοι,οποτε καλυτερα να τους ξεφορτωθεις το νωριτερο δυνατο.

Κανε καρτερι το βραδυ αφου σβησουν τα φωτα,με φακο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να φτιάξεις και ένα καμάκι για να τους καμακώνεις θα είναι πολύ πιο εύκολο! :P

Καλή περιπολία! :D

Α, και ΠΡΟΣΟΧΗ, αυτούς που βγάζουμε ζωντανούς δε τους πετάμε ποτέ στη λεκάνη της τουαλέτας ή στη θάλασσα!!! Αν υπάρχει sump τους αφήνουμε εκεί ή στη τελική κάνουμε μια γρήγορη και ανώδυνη ευθανασία. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Έστησα προχθές καρτέρι και δόθηκε φοβερή μάχη με τους κάβουρες, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία.

Ψάχνοντας επί ώρες στο google, το μόνο που κατάφερα να βρω είναι αυτό:

Το σουλούπι του κάβουρα, το ότι είχε τριχωτά πόδια και το ότι ένας από τους δύο μεγαλύτερους είναι άσπρος (ή, τουλάχιστον, έτσι μου φάνηκε με σβηστό το φως) συνηγορούν υπέρ της εκδοχής του Tetralia Glaberimma.

Απ' ό,τι διάβασα όμως, ο κάβουρας αυτός είναι συμβιωτικός με τις Acropora, τις καθαρίζει και δε φεύγει ποτέ από πάνω τους. Εγώ που δεν είχα ποτέ Acropora ή οποιοδήποτε άλλο κοράλλι στο ενυδρείο μου, γίνεται να έχω acropora crab;

Ακόμη, σήμερα που κούνησα το βράχο που ζουν, είδα ένα άδειο και σπασμένο κέλυφος από σαλιγκάρι.

Μπερδεύτηκα :D

Dias, σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Το καρτέρι δε φάνηκε να αποδίδει, αφού οι κάβουρες είναι πολύ πιο γρήγοροι από μένα και ο βράχος τους έχει άπειρες τρύπες και μου ξεφεύγουν. Θα δοκιμάσω σήμερα να τους πιάσω με μια diy παγίδα από κομμένο μπουκάλι.

(άσχετο, αλλά σχεδίαζα να πάρω μερικά απ' τα όμορφα κοράλλια που έχεις στην αγγελία σου, αλλά δυστυχώς το ενυδρείο μου αποδείχτηκε ότι δεν είναι τόσο στρωμένο όσο πίστευα :P)

ΥΓ. αν, τελικά, επιβεβαιωθεί ότι πρόκειται acropora crabs εγώ δε νομίζω ότι τα χρειάζομαι. Αν κάποιος έχει Acropora και τα θέλει, ας μου πει να του τα στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Α, και ΠΡΟΣΟΧΗ, αυτούς που βγάζουμε ζωντανούς δε τους πετάμε ποτέ στη λεκάνη της τουαλέτας ή στη θάλασσα!!! Αν υπάρχει sump τους αφήνουμε εκεί ή στη τελική κάνουμε μια γρήγορη και ανώδυνη ευθανασία. :D

Σωστος.

Αλλο κολπακι το οποιο πιανει αν δεν εχεις γαριδες στο ενυδρειο ειναι να βαλεις το βραδι ενα ποτηρι με λιγη γαριδα ή καλαμαρι μεσα,πλαγιασμενο στο βραχο ετσι ωστε να μπορει να μπει το καβουρι.Αφου μπει δεν θα μπορει να βγει γιατι θα γλιστραει,οποτε την επομενη μερα το βγαζεις.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ο κάβουρας συνελήφθη :D

Αλλά δε μου πήγαινε η καρδιά να τον κάνω καβουροπάτι, και έτσι ζει μόνος του σε ένα καβουροtank 7L.

Ευχαριστώ, παιδιά :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...