Jump to content

Νεκρός Βραχος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ξεκινάω το πρώτο μου θαλασσινο fish only with rock. Η απορία μου είναι η εξής, αν στήσω το ενυδρείο μου με 100% νεκρό βράχο και νεκρό αραγωνίτη (όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά και για να αποφύγω κάποιες διαδικασίες όπως το καθάρισμα και το κουράρισμα που σαν καινούριος στο χόμπι δεν μου φαίνονται τόσο απλά όσο σε εσάς...) στην πορεία θα ζωντανέψουν ή πάντα θα παίζουν μόνο διακοσμιτικό ρόλο? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια θα ζωντανεψουν αλλα θα αργησουνε.

φανταζομαι πως θα ξεκινησεις με μπολικο βιολογια σε εξωτερικο-α φιλτρα ομως ε ..?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το σκέφτομαι, να κάνω δηλαδή το eheim 2215 που έχω βιολογικό full στο substrat pro με το σκεπτικό αν τελικά ζωντανέψει ο βράχος να του αλλάξω χρήση (προς το χημικό δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

οκ.παντως μην βιαστεις να βαλεις ψαρια.σιγουρεψου οτι ειναι ενταξει πρωτα οι μετρησεις σου και μετα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις μισή-μισή ποσότητα ζωντανού-νεκρού βράχου?

Αραγωνίτη βάλε νεκρό. Έτσι κι αλλιώς, ο ζωντανός είναι μούφα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό φίλτρο με βιολογικά υλικά,και ο νεκρός βράχος μπορεί να δουλέψει με την ίδια λογική αν του ρίξεις βακτήρια,χρόνια τώρα το κάνουν στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού με καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μπολιαστει το ενυδρειο σου με κοραλινη(εφοσον το φωτιζεις κανονικα και οι τιμες του νερου σου ειναι οκ) παρε ξυσμα κοραλινης απο καποιο βραχο ή τζαμι ενος ενυδρειου και ριξτο στο δικο σου (η μεταφορα την να γινει σε νερο για να μην στεγνωσει).Κατι τετοιο θα επιταχυνει πολυ την αρχικη αναπτυξη της και θα δωσει πιο συντομα μια πιο φυσικη εικονα στο ενυδρειο και στο βραχο σου.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...