Jump to content

AΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΣΕ ΠΑΝΗΓΥΡΙ...


Recommended Posts

Το πρωτο μου ψαρι ηταν ενα αγγελοψαρο.

Ειχα παει βολτα με τον αρραβωνιαστικο μου στο πανηγυρι της αγ. Μαρινας (εντελως ανιδεη τοτε απο ψαρια) και εκει που περπατουσαμε ειδα εναν κυριο που πουλουσε χρυσοψαρα και αλλα ψαρακια! ειδα λοιπον το σκαλαρακι και τον ρωτησα τι ψαρι ειναι αυτο κλπ.

οι πληροφοριες του ΚΥΡΙΟΥ που πουλαγε το σκαλαρι ηταν οι εξης:

1. ζει μονο σε γυάλα επειδη ειναι πολυ βρωμικο ψαρι

2. το νερο να του το αλλαζεις εντελως.(αδειαζεις τη γυάλα τελειως και βαζεις νερακι βρυσης)

3. δεν παιζει ρολο η θερμοκρασια του νερου ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

4. μπορεις να παρεις και χρυσοψαρα να βαλεις στη γυαλα ''ειναι συμβατα μεταξυ τους''

δεν πηρα χρυσοψαρα αλλα ολα τα αλλα τα εφαρμοσα!

και το πιο τρελο ειναι το σκαλαρακι μου ζει ακομα!

ευτυχως μετα απο 3 μηνες καπως σε μια κουβεντα με φιλους ανεφερα τις συνθηκες που εχω το ψαρι και την επομενη μερα αγορασα ενα ενυδρειο 15L χωρις να εχω ιδεα για το πως ετοιμαζουμε το φιλτρο και τα εκανα θαλασσα και σε αυτο το θεμα!!! με το που εβαλα το ενυδρειο να λειτουργησει εβαλα και το αγγελοψαρο μεσα!

Με τον καιρο λοιπον ... μπηκα και στο internet να δω και να μαθω για τα σκαλαρια πληροφοριες και ετσι διαβασα καπου και για το πως ετοιμαζουν ενα ενυδρειο πριν να βαλουν ψαρια μεσα!!!

απορησα εντελως που ζουσε ακομα το αγγελοψαρο μετα απο ολα αυτα και ηταν μια χαρα!

Τωρα πλεον εχω ενα σωστο ενυδρειο 100L που το ξεκινησα σωστα και το ψαρακι μετα απο 2 χρονια ζει ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

με αλλα 12 ψαρια!

μικρα ψαρια ή oscar, galaher κτλ???

παντως χαιρομαι που προσπαθησες να προσφερεις το καλυτερο για το ψαρακι σου που σιγουρα τραβηξε πολλα...

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

μικρα ψαρια ή oscar, galaher κτλ???

παντως χαιρομαι που προσπαθησες να προσφερεις το καλυτερο για το ψαρακι σου που σιγουρα τραβηξε πολλα...

με αλλα 3 αγγελοψαρα μικρα σε μεγεθος,2 κλοουν, 2 χηρες, 3 γλυφτες, 1,gourami kai 1 shilver shark.

παραδεχομαι οτι δεν εχω καμια εμπειρια ποσο μαλλον πριν δυο χρονια αλλα τωρα που εχω μαθει δυο πραγματα παραπανω απορω πως αντεξε αυτο το ψαρακι! κι ακομα προσπαθω να προσφερω αλλα αυτη τη φορα δεν νομιζω οτι θα ζησει το ηρωικο μου σκαλαρακι! εχει αυτη την αρρωστεια που λεγεται popeyes εδω και μερες και ειναι σε ασχημη κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

εχει αυτη την αρρωστεια που λεγεται popeyes εδω και μερες και ειναι σε ασχημη κατασταση!

ανεβασες θεμα στην ενοτητα ασθενειες?

αν ναι πιστευω θα υπαρχει καποιος τροπος ή καποια θεραπεια να σου προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασες θεμα στην ενοτητα ασθενειες?

αν ναι πιστευω θα υπαρχει καποιος τροπος ή καποια θεραπεια να σου προτεινουν.

εχω ανεβασει θεμα τωρα του κανω θεραπεια αλλα ειναι σε τελικη φαση δεν νομιζω οτι θα τη γλιτωσει! :D

Link to comment
Share on other sites

με αλλα 3 αγγελοψαρα μικρα σε μεγεθος,2 κλοουν, 2 χηρες, 3 γλυφτες, 1,gourami kai 1 shilver shark.

παραδεχομαι οτι δεν εχω καμια εμπειρια ποσο μαλλον πριν δυο χρονια αλλα τωρα που εχω μαθει δυο πραγματα παραπανω απορω πως αντεξε αυτο το ψαρακι! κι ακομα προσπαθω να προσφερω αλλα αυτη τη φορα δεν νομιζω οτι θα ζησει το ηρωικο μου σκαλαρακι! εχει αυτη την αρρωστεια που λεγεται popeyes εδω και μερες και ειναι σε ασχημη κατασταση!

καλα εκανες και ενημερωθηκες και εστησες ενα μεγαλητερο ενυδρειο για το σκαλαρι σου αλλα σε παρακαλω μην λες τους Πλεκοστομους (πλεκο) γλυφτρες :P , τι παει να πει γλυφτρα , μου την δινει πολυ οταν τα λενε ετσι οι μαγαζατορες :D

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις πως ειναι παρα πολλα τα ψαρακια σου για τα λιτρα που εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...