Jump to content

Θερμοκρασια νερου...


Recommended Posts

Kαλησπερα παιδια...

Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο με ψαρακια γλυκου νερου κρυου νερου ΑΛΛΑ στο θερμομετρο η θερμοκρασια ειναι συνεχεια στους 30 βαθμους κελσιου.... δεν κατεβαινει παρακατω....!!!!! :P

Ειναι η σωστη θερμοκρασια ή πρεπει να ειναι ποιο χαμηλα...???

Αν η θερμοκρασια πρεπει να ειναι ποιο χαμηλα τι να κανω για να κατεβει...??? :D

Link to comment
Share on other sites

18-24 βαθμους ειναι τα ψαρια κρυου νερου.

απο ψυξη κανεις παρτεντα με ανεμιστηρακια υπολογιστη(ψαξτο ,εχει πολυ υλικο εδω μεσα),η αγοραζεις ψυκτικο μηχανημα....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πες περισσοτερς πληροφοριες γιαυτο που σκεφτεσαι.

30 βαθμοι ειναι πολλοι. ειδικα για ψαρια κρυου νερου

μια καλη λυση ειναι αυτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=18537&st=0

αλλα εξαρτατε απο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πες περισσοτερς πληροφοριες γιαυτο που σκεφτεσαι.

30 βαθμοι ειναι πολλοι. ειδικα για ψαρια κρυου νερου

μια καλη λυση ειναι αυτη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=18537&st=0

αλλα εξαρτατε απο το ενυδρειο σου.

Δηλαδη σαν τι πληροφοριες να δωσω...???? Απλα λεω να βαλω ψαρακια κρυου νερο και το θερμομετρο δειχνει συνεχεια 30 βαθμους...!!! :D

Σημερα το εβαλα στο νερο το αγορα 5ευρω και ειναι μαρκα Sera rpesicion..... δεν ειναι ψηφιακο ειναι με υδραρυργο.

Το ενυδρειακι που εχω ειναι μικρο γυρω στα 30-40 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σαν τι πληροφοριες να δωσω...???? Απλα λεω να βαλω ψαρακια κρυου νερο και το θερμομετρο δειχνει συνεχεια 30 βαθμους...!!! :D

Σημερα το εβαλα στο νερο το αγορα 5ευρω και ειναι μαρκα Sera rpesicion..... δεν ειναι ψηφιακο ειναι με υδραρυργο.

Το ενυδρειακι που εχω ειναι μικρο γυρω στα 30-40 λιτρα.

πληροφοριες που θα βοηθησουν εμπειροτερους, να σε βοηθησουν.(και εγω αρχαριος ειμαι :P )

τα λιτρα του ενυδρειου σου,διαστασεις,μαρκα,ειδος ψαριων...

αν και απο ψαρια δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριες που θα βοηθησουν εμπειροτερους, να σε βοηθησουν.(και εγω αρχαριος ειμαι :D )

τα λιτρα του ενυδρειου σου,διαστασεις,μαρκα,ειδος ψαριων...

αν και απο ψαρια δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες...

Το ενυδρειο ειναι 40 μηκος, 35 υψος και 30 πλατος....!!!!

Μαρκα δεν ξερω....

Σε αυτη την θερμοκρασια τη ψαρακια ειναι καταλληλα να βαλω και να μην υπαρχει προβλημα...???

Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγο για το πως στρωνουμε ενα ενυδρειο.

δεν ειναι τοσο πολυ απλο να μπει μεσα νερο και μετα μπλουμ τα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

τα εχω διαβασει τα σχετικα για το στρωσιμο ενος ενυδρειου.... και αυτο προσπαθω να κανω. Δεν βιαζομαι να παρω ψαρακια προτου κανω σωστα ολες τις κινησεις..... απλα ρωταω για την θερμοκρασια.

Αν παραμεινει ως εχει η θερμοκρασια (30βαθμοι κελσιου) τι ψαρακια μου προτεινετε να παρω...???

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμεινει ως εχει η θερμοκρασια (30βαθμοι κελσιου) τι ψαρακια μου προτεινετε να παρω...???

Κάποια που να κάνουν καλή σούπα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

οντως πάρα την πλακα,αυτο ειναι ενα προβλημα που πρεπει να το λυσεις πριν βαλεις τα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε καμια φωτο του ενυδρειου και θα σε βοηθησουμε να λυσεις το πρόβλημα της θερμοκρασιας.

Ιδως φωτο από το καπάκι.

Με μικρες και ευκολες πατεντες μπορεις να κατεβάσεις μέχρι και 8 βαθμους το νερο!!!

Ειδικά για τα 40 λιτρα ειναι ακόμα πιο ευκολο...

Πάντως θα οι πολυ ζεστες μερες περασαν...

Αλλα καλό θα είναι να βρεις λυση για τι νερό και μετα να βαλεις ωαρια.

Από την άλλη όμως αν έχει στησεις το ενυδρειο για κρυο νερό και έχεις μεγαλες θερμοκρασίες δε σημαινει οτι μπορεισ να βαλεις τροπικα.

Link to comment
Share on other sites

...Με μικρες και ευκολες πατεντες μπορεις να κατεβάσεις μέχρι και 8 βαθμους το νερο!!!

Ειδικά για τα 40 λιτρα ειναι ακόμα πιο ευκολο...

Τα πλεονεκτηματα που αναφερεις κρυβουν και παγιδες.

1. Οσο πιο πολυ κατεβαζει θερμοκρασια τοσο περισσοτερη εξατμιση θα εχει, γι'αυτο να ειναι προετοιμασμενος να αναπληρωνει πολυ νερο.

2. Στα 40 λιτρα οσο ευκολα κατεβαινει η θερμοκασια, τοσο ευκολα ανεβαινει και οταν δεν εχει σταθεροτητα η θερμοκρασια οπως και ολες οι παραμετροι του νερου (pH κλπ) τοτε αρχιζουν τα προβληματα στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτηματα που αναφερεις κρυβουν και παγιδες.

1. Οσο πιο πολυ κατεβαζει θερμοκρασια τοσο περισσοτερη εξατμιση θα εχει, γι'αυτο να ειναι προετοιμασμενος να αναπληρωνει πολυ νερο.

2. Στα 40 λιτρα οσο ευκολα κατεβαινει η θερμοκασια, τοσο ευκολα ανεβαινει και οταν δεν εχει σταθεροτητα η θερμοκρασια οπως και ολες οι παραμετροι του νερου (pH κλπ) τοτε αρχιζουν τα προβληματα στα ψαρια.

Συμφωνω, κι εγω στο 40λτρ το ιδιο παθαινω... 4λτρ ανα 3 μερες αναπληρωνω.

Link to comment
Share on other sites

Με τι νερο? :D

ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ!!!! :P

Ειναι oranda red cup με apple snails , οπότε αγοραζω τα 4 τετραλιτρα 1,7€.

Y.Γ. Ρίχνω και λίγο flourish της sachem για (0,5ml την ακριβεια) για να εχει και μερικα ιχνοστοιχεια το νερο για την ανουβια και τη φτερη του delta66!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ!!!! :(

Ειναι oranda red cup με apple snails , οπότε αγοραζω τα 4 τετραλιτρα 1,7€.

Y.Γ. Ρίχνω και λίγο flourish της sachem για (0,5ml την ακριβεια) για να εχει και μερικα ιχνοστοιχεια το νερο για την ανουβια και τη φτερη του delta66!! :(

16 λιτρα 1,7€ ?

0,10 και κατι, λεπτα το λιτρο? και με εκπτωση? :(

Εμενα μου κοστιζει λιγοτερο απο 2 λεπτα το λιτρο με ολα τα εξοδα, δλδ Αντιστροφη Οσμωση + ανταλλακτικα προφιλτρα + κοστος ΕΥΔΑΠ :blush:

ΥΓ. Δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα επιπλεον στο απιονισμενο νερο που αναπληρωνεις λογω εξατμισης αφου το νερο που εξατμιστηκε δεν πηρε και τα ιχνοστοιχεια μαζι του, αφησε τα παντα πισω στο ενυδρειο και εξατμιστηκε σκετο H2O.

Αν βλεπεις οτι η φυτομαζα χρειαζεται επιπλεον λιπασματακι, οφειλεται αλλου.

Link to comment
Share on other sites

16 λιτρα 1,7€ ?

0,10 και κατι, λεπτα το λιτρο? και με εκπτωση? :(

Εμενα μου κοστιζει λιγοτερο απο 2 λεπτα το λιτρο με ολα τα εξοδα, δλδ Αντιστροφη Οσμωση + ανταλλακτικα προφιλτρα + κοστος ΕΥΔΑΠ :blush:

ΥΓ. Δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα επιπλεον στο απιονισμενο νερο που αναπληρωνεις λογω εξατμισης αφου το νερο που εξατμιστηκε δεν πηρε και τα ιχνοστοιχεια μαζι του, αφησε τα παντα πισω στο ενυδρειο και εξατμιστηκε σκετο H2O.

Αν βλεπεις οτι η φυτομαζα χρειαζεται επιπλεον λιπασματακι, οφειλεται αλλου.

ΚΑι το νερο που πετας??? Δεν το υπολογιζεις?? Της Α/ο εννοω.

Παντως δεν το αγοραζω παντα το νερο αφου καβατζωνω απο τη δουλεια 2 τετραλιτρα την εβδομαδα, οσο χρειαζομαι δλδ. :(

Αλλα εχω αγορασμενη μια τετραδα παντα καλου κακου.

Δεν εχουν τπτ τα φυτακια μου, ουτε τρυπες ουτε κιτρινιλα.... αλλα σε συζητηση με τον viciouscircle καταλαβα οτι πρεπει ή καθε εβδομαδα να ριχνω λίγο, οσο λενε οι οδηγιες, ή καθε μερα, ακομα λιγοτερο για αν ισοσταθμηστει η αντιστοιχια, ή αντι να ριιχνω καθε μερα ριχνω οποτε συμπληρωνω νερο, καθε 3-4 μερες.

μαμακια κανΩ?? :(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι το νερο που πετας??? Δεν το υπολογιζεις?? Της Α/ο εννοω.

Δεν εχουν τπτ τα φυτακια μου, ουτε τρυπες ουτε κιτρινιλα.... αλλα σε συζητηση με τον viciouscircle καταλαβα οτι πρεπει ή καθε εβδομαδα να ριχνω λίγο, οσο λενε οι οδηγιες, ή καθε μερα, ακομα λιγοτερο για αν ισοσταθμηστει η αντιστοιχια, ή αντι να ριιχνω καθε μερα ριχνω οποτε συμπληρωνω νερο, καθε 3-4 μερες.

μαμακια κανΩ?? :(

1. Το εχω υπολογισει στα εξοδα και μαλιστα δεν χρειαζεται να το πετας μπορεις να το χρησιμοποιεις σε αφρικανικα ενυδρεια ή να ποτιζεις, να πλενεις βεραντες κλπ.

2. Η δοσολογια της seachem ειναι η μεγιστη δλδ για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.

Καλο ειναι να ξεκινα καποιος απο μικρη δοση (πχ 1/4) και να ανεβαινει μεχρι να βρει την ισορροπια το ενυδρειο.

Αυτο που σε σωζει αν δεν εχεις αλγες ειναι οτι βαζεις απλα ιχνοστοιχεια και οχι "βαρια" λιπασμτα πχ σιδηρο ή αν εχεις παροχη διοξειδιου.

Link to comment
Share on other sites

1. Το εχω υπολογισει στα εξοδα και μαλιστα δεν χρειαζεται να το πετας μπορεις να το χρησιμοποιεις σε αφρικανικα ενυδρεια ή να ποτιζεις, να πλενεις βεραντες κλπ.

2. Η δοσολογια της seachem ειναι η μεγιστη δλδ για φουλ φυτεμενα ενυδρεια.

Καλο ειναι να ξεκινα καποιος απο μικρη δοση (πχ 1/4) και να ανεβαινει μεχρι να βρει την ισορροπια το ενυδρειο.

Αυτο που σε σωζει αν δεν εχεις αλγες ειναι οτι βαζεις απλα ιχνοστοιχεια και οχι "βαρια" λιπασμτα πχ σιδηρο ή αν εχεις παροχη διοξειδιου.

Ριχνω στο 120λτρ 0,5ml καθε μερα

και στο 40λτρ 0.5ml καθε 3-4 μερες.

Τωρα όσο για αλγη... λες γιαυτο να ηταν λίγο θολο και πρασινο-κιτρρινο το 40λτρ??? :(

Αλλα μέσα έχω μια ανουβια, μια φτεεη και μια μικρη βαλισνερια..... :(

Μήπως φταιει και το γεγονος οτι σημερα αλλαξα υαλοβαμβακα, αφου μπουκωσε τελειως??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...