Jump to content

Aquascape


PRINCE

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν ειναι εφικτό να γινει πραγματικότητα η παρακάτω ιδέα που είχα....δηλαδη να κατασκευαάσουμε ''παρτέρια'' στην πίσω πλευρά του ενυδρείου , ξεφεύγοντας λιγο απο το κλασικό επίπεδομε αμμο...το εχει κανει κανεις??ειναι αραγε ομορφο σαν αποτέλεσμα??...ενα πρόχειρο σχέδιο ειναι το εξής για να γινω κ πιο κατανοητος....

idea2.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εφικτο να γινει παντως αν γινεται θα ειναι ..........!!! :D

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με την άμμο απλά πρόσεξε κατά το ξερίζωμα να μην μένει μεγάλο μέρος των ριζών βαθιά στην άμμο γιατί σε μεγάλο βάθος σαπίζουν και παράγουν δηλητήριο το οποίο αν είναι σε μεγάλη ποσότητα είναι άμεσα επικίνδυνο για τα ψάρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ιδεα είχα κι εγω, αλλα εγω το δοκίμασα να το κάνω.

Το αποτελεσμα..... φυτα στην επιφανεια να επιπλεουν και πετρες να πεφτουν από τη μαντρα.......

Δυστυχος αν εχεις ψαρια που τους αρεσει να σκαβουν...... δυσκολα να το πετυχεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι εφικτο να γινει παντως αν γινεται θα ειναι ..........!!! :D

Διορθωσα αυτο που εγραψες,αλλα την επομενη φορα σε παρακαλω να προσεχεις τι γραφεις.........

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν ειναι εφικτό να γινει πραγματικότητα η παρακάτω ιδέα που είχα....δηλαδη να κατασκευαάσουμε ''παρτέρια'' στην πίσω πλευρά του ενυδρείου , ξεφεύγοντας λιγο απο το κλασικό επίπεδομε αμμο...το εχει κανει κανεις??ειναι αραγε ομορφο σαν αποτέλεσμα??...ενα πρόχειρο σχέδιο ειναι το εξής για να γινω κ πιο κατανοητος....

idea2.bmp

Για να δημιουργησεις διαδορα υψους,μπορεις να χρησιμοποιησεις βαση για το βραχο,οπως κανουν οι θαλασσινοι.........

Link to comment
Share on other sites

To είχα δοκιμάσει παλιώτερα αλλα με χαλικάκι όχι με άμμο και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωρέο...βεβαια δεν ήταν αφρικάνικο ενυδρείο με κιχλίδες που τους αρέσει να σκάβουν...

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια ιδεα είχα κι εγω, αλλα εγω το δοκίμασα να το κάνω.

Το αποτελεσμα..... φυτα στην επιφανεια να επιπλεουν και πετρες να πεφτουν από τη μαντρα.......

Δυστυχος αν εχεις ψαρια που τους αρεσει να σκαβουν...... δυσκολα να το πετυχεις!!! :D

Προφανός δεν κόλλησες τις πέτρες.....νομιζω οτι αν το εγχείρημα γίνει με προσοχή δεν θα εχει τις συνέπειες που αναφέρεις....υποθέσεις κανω δεν είμαι κ σίγουρος...... :P

Για να δημιουργησεις διαδορα υψους,μπορεις να χρησιμοποιησεις βαση για το βραχο,οπως κανουν οι θαλασσινοι.........

Κ.Στράτο σκεφτόμουν για διαφορα υψους στην αμμο....θα ψαξω να δω πως ειναι οι βασεις βραχων των θαλασσινών να δω αν ειναι εκμεταλευσιμες για το συγκεκριμένο εγχείρημα....ευχαριστω για την ιδέα πάντως... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου προτεινα αυτη τη βαση,την οποια τη φτιαχνεις μονος σου με eggradeαν το γραφω καλα,και πλαστικα ποδαρακια που βαζουν στις ντουλαπες.Τα ποδαρακια ρυθμιζονται(βιδωνοντας-ξεβιδωνοντας) καθ΄υψος,και ετσι μπορεις να δημιουργησεις ενα ψηλωτερο επιπεδο.

Το μονο που θα χρειαστεις,ειναι περισσοτερη αμμος για να σκεπαστει καλα εκεινο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...