Jump to content

Συνθήκες ενυδρείου


kaeir

Recommended Posts

Τώρα ανακάλυψα που αναφέρονται τα θέματα με τους μονομάχους... :D

Διάβασα 1-2 θέματα και πριν το κάνω για όλα, θέλω να ρωτήσω κάτι.

Αν κατάλαβα καλά, οι μονομάχοι εύκολα θεωρούν απειλή ένα 2ο είδος τους του ιδίου φύλου ή κάτι που να τους αντανακλά την μορφή τους; Ισχύει το 2ο; Γιατί μου πέρασε μια σκέψη να βάλω αυτοκόλλητο καθρέπτη στο πίσω έξω μέρος του ενυδρείου ( πλάτη).

Αν αισθάνεται απειλή βλέποντας το είδωλό του, δεν θα το κάνω καν.

Επίσης παρατήρησα ψάχνοντας στο ίντερνετ 2 πράγματα. Το ένα είναι ότι θέλει θερμοκρασία έως και 30 βαθμούς. Κάπου εδώ μέσα διάβασα έως 27 το πολύ. Τι ισχύει ; Για να μην μπω στη διαδικασία να ψάχνω να ψύξω το ενυδρείο, αν είναι...

Και το άλλο είναι ότι είδα πολλούς μονομάχους με ανοιχτά όλα τα πτερύγια σε πολλές φωτογραφίες. Αυτό είναι καλό να το κάνουν ή όταν αισθάνονται απειλή; ( Κάτι τέτοιο υποπτεύομαι...).

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ανακάλυψα που αναφέρονται τα θέματα με τους μονομάχους... :D

Διάβασα 1-2 θέματα και πριν το κάνω για όλα, θέλω να ρωτήσω κάτι.

Αν κατάλαβα καλά, οι μονομάχοι εύκολα θεωρούν απειλή ένα 2ο είδος τους του ιδίου φύλου ή κάτι που να τους αντανακλά την μορφή τους; Ισχύει το 2ο; Γιατί μου πέρασε μια σκέψη να βάλω αυτοκόλλητο καθρέπτη στο πίσω έξω μέρος του ενυδρείου ( πλάτη).

Αν αισθάνεται απειλή βλέποντας το είδωλό του, δεν θα το κάνω καν.

Επίσης παρατήρησα ψάχνοντας στο ίντερνετ 2 πράγματα. Το ένα είναι ότι θέλει θερμοκρασία έως και 30 βαθμούς. Κάπου εδώ μέσα διάβασα έως 27 το πολύ. Τι ισχύει ; Για να μην μπω στη διαδικασία να ψάχνω να ψύξω το ενυδρείο, αν είναι...

Και το άλλο είναι ότι είδα πολλούς μονομάχους με ανοιχτά όλα τα πτερύγια σε πολλές φωτογραφίες. Αυτό είναι καλό να το κάνουν ή όταν αισθάνονται απειλή; ( Κάτι τέτοιο υποπτεύομαι...).

Συγνώμη για την διπλή δημοσίευση, έγινε κατά λάθος.:P

Παράκληση να σβηστεί το ένα ποστ από τους διαχειριστές.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

θα γινει ετσι κι αλλιως....ολα καλα. :D

Link to comment
Share on other sites

θα γινει ετσι κι αλλιως....ολα καλα. :D

Δεν κατάλαβα ακόμη γιατί ενώ ήμουν συνδεδεμένη, μου έβγαζε ότι δεν μπορώ να ανεβάσω θέμα και να συνδεθώ! :P

Συγνώμη που σας ταλαιπώρησα, αλλά δεν το κατάλαβα ότι τα πήρε σαν 2 νέα θέματα και έψαχνα μετά την ερώτηση του Dias, αν φαίνταν στο 1 θέμα , 2 φορές τα όσα έγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε να μου πείτε σχετικά με τον μονομάχο;

Link to comment
Share on other sites

καθρεφτη να μην βαλεις πισω. θα δωσει αλλον αερα και οψη για σενα αλλα δεν κανει. γενικα για τα ψαρια θα ειναι καλυτερο να βαλεις μια αφισα απο το βιοτοπο τους ή ακομη καλυτερα ενα σκουροχρωμο φοντο οπως μαυρο. το αντιλαμβανονται ως τοιχο και κρυβονται αναμεσα στον τοιχο αυτο και στη πετρα, φυτο ή οτι αλλο εχεις. βοηθαει δηλαδη στη ξεκουραση τους και στο στρες.

Link to comment
Share on other sites

καθρεφτη να μην βαλεις πισω. θα δωσει αλλον αερα και οψη για σενα αλλα δεν κανει. γενικα για τα ψαρια θα ειναι καλυτερο να βαλεις μια αφισα απο το βιοτοπο τους ή ακομη καλυτερα ενα σκουροχρωμο φοντο οπως μαυρο. το αντιλαμβανονται ως τοιχο και κρυβονται αναμεσα στον τοιχο αυτο και στη πετρα, φυτο ή οτι αλλο εχεις. βοηθαει δηλαδη στη ξεκουραση τους και στο στρες.

Κατάλαβα.

Έχω δει κάτι ωραία μαύρα φύλλα που βάζουν, αλλά το ψάρι μου είναι μπλε σκούρο με ιριδίζον πορτοκαλί στα πτερύγια και στην ουρά. Δεν θα μου χάνεται μέσα στο μαύρο φόντο;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα χανεται αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις? θα βοηθουσε τουλαχιστον αν εβαζεις ασπρη ή ανοιχτοχρωμη γενικοτερα αμμο αλλα δεν γνωρισω αν ταιριαζει στο μονομαχο. καλυτερα ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα για το συγκεκριμενο ψαρι.

επισης αν σηκωνει η τσεπη σου θα εσπαγε η μονοτονια του μαυρου για σενα και ταυτοχρονα θα υπηρχαν περισσοτερες κρυψωνες αν εβαζες στο πισω μερος του βυθου σου μια σειρα φυτα ψευτικα ή ακομη καλυτερα αληθινα. τα δευτερα μπορεις να τα βρεις και απο εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα χανεται αλλα τι αλλο μπορεις να κανεις? θα βοηθουσε τουλαχιστον αν εβαζεις ασπρη ή ανοιχτοχρωμη γενικοτερα αμμο αλλα δεν γνωρισω αν ταιριαζει στο μονομαχο. καλυτερα ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα για το συγκεκριμενο ψαρι.

επισης αν σηκωνει η τσεπη σου θα εσπαγε η μονοτονια του μαυρου για σενα και ταυτοχρονα θα υπηρχαν περισσοτερες κρυψωνες αν εβαζες στο πισω μερος του βυθου σου μια σειρα φυτα ψευτικα ή ακομη καλυτερα αληθινα. τα δευτερα μπορεις να τα βρεις και απο εδω μεσα.

Κάτι μάλλον βρήκα από εδώ μέσα ( θα ευχαριστήσω και δημοσίως 'οταν επιβεβαιωθεί) και θα φτιάξω την πλάτη μάλλον, αν και φοβάμαι το πλαστικό λίγο.

Δεν βρίσκω στο Βόλο πουθενά φυτά. Δεν φέρνουν και σε 2 καταστήματα λείπουν τα αφεντικά και δεν ξέρουν από παραγγελίες.

Τι πράγμα και αυτό!!!

Ελπίζω να τα καταφέρω και να γίνει ενυδρείο, επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

θα βοηθουσε τουλαχιστον αν εβαζεις ασπρη ή ανοιχτοχρωμη γενικοτερα αμμο αλλα δεν γνωρισω αν ταιριαζει στο μονομαχο. καλυτερα ας μας απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα για το συγκεκριμενο ψαρι.

Γνωρίζει κανένας αν παίζει ρόλο ο χρωματισμός του ψιλού χαλικιού που θέλω να βάλω; Δηλαδή πρέπει να είναι σκουρόχρωμο, σαν μαύρο και όχι ανοιχτόχρωμο;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας αν παίζει ρόλο ο χρωματισμός του ψιλού χαλικιού που θέλω να βάλω; Δηλαδή πρέπει να είναι σκουρόχρωμο, σαν μαύρο και όχι ανοιχτόχρωμο;

Kάτι σαν αυτή ( αν τη βρω), δεν κάνει; Το πάχος 1-2mm είναι καλό ή να πάω στα: 2-4mm;

AT200_neptun_1-2_web.jpg

Αλλιώς από εδώ, τι έχετε να μου προτείνετε;

άμμοι

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Kάτι σαν αυτή ( αν τη βρω), δεν κάνει; Το πάχος 1-2mm είναι καλό ή να πάω στα: 2-4mm;

AT200_neptun_1-2_web.jpg

Αλλιώς από εδώ, τι έχετε να μου προτείνετε;

άμμοι

Up!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...