Jump to content

120 λιτρα φυτεμενο


olimpiakakias

Recommended Posts

γεια σας , οπως μπορει να προσεξατε τον τελευταιο χρονο ειχα εξαφανιστει απτο φορουμ και γενικα το χομπυ , για διαφορους λογους και μιας και δεν ειχα κανενα ενυδρειο στημμενο ειπα να ξαναγυρισω στο χομπυ με ενα φυτεμενο με νοτιαμερικανικα ψαρια

Διαστασεις:80μηκοςX50 υψοςX30πλατος

Υποστρωμα:5 kg fine clay sand(ammos) , 7kg FINE GRAVEL(xaliki)

Λιτρα:120

Φωτισμος: αρκετα χαμηλος , χρησημοποιω ακομα το παλιο καπακι της jewel που εχει μονο 1 λαμπα 18 βαττ , στο μελλον μαλλον θα αγορασω ενα απτα νεα καπακια , αλλα προς το παρον δε νομιζω να χρειαζετε

Φιλτρανση:

userid=TX7jVLJELDtOh3pwiQK8eEby78YuBJlYkM8'>ΕΔΩ

Ενας θερμαντηρας Jager 75 ΒΑΤΤ απο τους καλυτερους θερμαντηρες κατα την γνωμη μου

Ph:7.5 οτι και να κανω δεν πεφτει , εχω τυρφη κε βαζω διαφορα ζουμια αλλα δεν λεει να πεσει , μαλλον Α/Ο ειναι μονοδρομος αλλα απο οτι καταλαωα τα ψαρια δεν τα πειραζει , γιατι προφανως σε τετιο νερο εχουν γεννηθει

kh: 10

gh:12

No2/ammonia: 0

no3: 0

θερμοκρασια 26-27 Βαθμους

Ψαρια: 4 μωρα σκαλαρια pterophyllum scalare, οταν αρχησουν και μεγαλωνουν επικηνδηνα για τα λιτρα θα αναβαθμισω το συγκεκριμενο ενυδρειο σε κατι μαλλον γυρω στα 300 λιτρα

4 corydoras julie

15 cardinal tetras Paracheirodon axelrodi

γυρω στα 50-60 σαλιγκαρακια, τα οποιο με καποιο τροπο εμφανιζοντε παντα ακομα και αμα αδειασω το ενυδρειο , υποψιαζομε οτι αφησαν αβγα στο φιλτρο και οταν ξαναμπηκε στο νερο εκκολαφθηκαν

φυτα:Ena γιγαντιο anubias nana το οποιο εκοψα σε 4 ριζες σκορπιζμενες στο ενυδρειο

valisneria

Java moss

Tο φυτο διπλα απο τις valisneria δεν εχω ιδεα τι ειναι παντος μεγαλωνει αρκετα γρηγορα

Συγνωμη για την κακη ποιοτητα των φωτο , δεν ειμαι καλος φωτογραφος και εινα βγαλμενες με κινητο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ορεο αλλα τι ψαρια εχει?. βλεπω μερικα νεον και ενα αγγελόψαρο

Link to comment
Share on other sites

Αμην, πως σας φαινετε?

Μια χαρα το βλεπω!! Και τα μωρα αφασια!!!

πολυ ορεο αλλα τι ψαρια εχει?. βλεπω μερικα νεον και ενα αγγελόψαρο

Διαβασε το πρωτο ποστ :D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ορεο το ενυδρειο σου φιλε

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!

δοκιμασε να βαλεις τις βαλισνεριες στις πισω γωνιες κ θα δειξει μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως (ξανα)ηρθες συγγαυρε στο φορουμ :D

Πολυ ωραια το εστησες το ενυδρειο.

Το ενυδρειο ειναι μικρο ομως για σκαλαρια, το ξερεις για αυτο εχεις και σκοπο να το αντικαταστησεις με μεγαλυτερο οταν μεγαλωσουν τα σκαλαρακια.

Αυτο που δεν ξερεις ισως, ειναι οτι λογω των μικρων διαστασεων εχουν πολλες πιθανοτητες να μη παρουν το μεγεθος που πρεπει τα σκαλαρια και να παθουν νανισμο χωρις ευχαριστες επιπτωσεις.

Μετα ακομα κι αν τα βαλεις σε μεγαλο ενυδρειο δεν προκειται να διορθωθει η κατασταση.

Οι καρδιναλιοι ειναι υποψηφια θυματα, καθως τα τετρας ειναι τροφη για τα σκαλαρια στο φυσικο περιβαλλον. Μορει να μη τα πειραζουν αν δεν καταλαβουν οτι τρωγονται, ομως τα τετρας μαλλον θα νοιωθουν την απειλη και θα ειναι στρεσαρισμενα συνεχεια με τις γνωστες συνεπειες.

Με λιγα λογια εγω δεν θα εβαζα σκαλαρια σε ενυδρειο μικροτερο απο 300 λιτρα (ακομα και μικρα) σε μικροτερο αριθμο ομαδας απο 5-6 και παρεα με τετρας.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο , και μην φοβαστε, απο νωρις θα μπουνε σε μεγαλυτερο ενυδρειο , στο μονο που διαφωνω ειναι με τους καρδιναλιους, απο οσο ξερω ειναι συμββατα ακομα και τα μεγαλητερα Σκαλαρια με τους καρδιναλιους , μπορει να τα μπερδευεις με τα νεον τα οποια εχουν οντως προβλημα.

οσο για το ενυδριο τωρα εχω προσθεσει και αλλα πιο κοντα φυτα και αλλαξα λιγο διακοσμηση θα βαλω φωτο αυριο

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην εχεις προβλημα.

Θα εχεις τη ευκαιρεια να το δεις απο κοντα και να ενημερωσεις και τους υπολοιπους σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει με προηγουμενο ενυδριο με σκαλαρια περιπου υψους 12 εκατοστων δηλαδη σχετικα μεγαλα και στο ιδιο ενυδρειο καρδιναλιους , επιθετικοτητα δεν ειδα :D

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει με προηγουμενο ενυδριο με σκαλαρια περιπου υψους 12 εκατοστων δηλαδη σχετικα μεγαλα και στο ιδιο ενυδρειο καρδιναλιους , επιθετικοτητα δεν ειδα :(
Γεννες ειδες απο τα αγγελοψαρα?

Αν ναι, οι καρδιναλιοι τι συμπεριφορα ειχαν οταν ειδαν αυγα και πως το χειριστηκαν τα αγγελοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...