Jump to content

Καλώς σας βρήκα...


ιχθύς

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους/ες.

Η ενασχόληση μου με το "άθλημα" είναι μόλις ολιγοήμερη. Ο παππούς έκανε δώρο στην εγγονή του και κόρη μου ένα χρυσόψαρο, το οποίο το είχαν βάλει σε πλαστική γυάλα, κάτι το οποίο με ενόχλησε αφάνταστα μια και είμαι της άποψης πως εφόσον αναλαμβάνεις την ευθύνη να υιοθετήσεις ενα ζώο, θα πρέπει να του επιτρέψεις να έχει σωστές συνθήκες διαβίωσης. Στο πατρικό μου είχαμε πάντα ζώα (σκύλους, γάτες, καναρίνια, κλπ), οπότε η ευαισθησία για την υπεύθυνη φροντίδα τους δεν λείπει.

Όντας παντελώς άσχετος, γύρισα 2-3 καταστήματα προτού καταλήξω σε ένα μικρό ανοιχτό ενυδρειάκι το οποίο ο πωλητής καθώς και ένας πελάτης ο οποίος έδειχνε γνώστης με διαβεβαίωσαν πως είναι ok για το μέγεθος του ψαριού. Οι μόνες άλλες πληροφορίες που μου έδωσαν ήταν να βάλω την "άμμο", τα διακοσμητικά που πήρα και μετά από μία μέρα να βάλω και το ψάρι. Α, και ν' αλλάξω το μαύρο σφουγγαράκι του κινέζικου ενυδρείου με ένα μπλε (και με μικρότερους πόρους) που μου έδωσαν, με την προτροπή να το κόψω πιό φαρδύ απ' ότι ήταν το μαύρο, το οποίο άφηνε αρκετό κενό.

Μία μέρα αφότου έβαλα το ψάρι, το νερό θόλωσε αρκετά. Δεν είχα αλλάξει το σφουγγάρι και θεώρησα ότι αυτό έφταιγε γι' αυτό και το άλλαξε τότε. Επικοινώνησα κατόπιν μαζί τους και μου είπαν ότι θα πρέπει να αλλάξω μέρος του νερού διότι υπήρχε πρόβλημα αμμωνίας. Δεν διευκρίνησαν πόσο, οπότε το άλλαξα σχεδόν όλο, το νερό όμως ξαναθόλωσε.

Για να μην μακρηγορώ, έψαξα λίγο το θέμα στο δίκτυο και είδα ότι υπάρχει πληθώρα πληροφοριών τις οποίες αγνοούσα (και για τις οποίες δεν με πληροφόρησαν).

Χθες άλλαξα μέρος του νερού (γύρω στο 30%) και δεν τάισα το ψάρι και σήμερα δεν είναι παρά ελάχιστα θολό. Ομολογώ πως δεν ξέρω ούτε πού βρίσκομαι ούτε και πού πηγαίνω.

Θα επανέλθω με φωτό του ενυδρείου και χαρακτηριστικά του ώστε να μην μιλάμε στον αέρα. Κάτι μου λέει ότι η επιλογή μου (την οποία αρχικώς θεώρησα άριστη) μάλλον δεν......

Καλώς σας βρήκα λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο site

Εύχομαι εδώ μέσα να βρεις τη βοήθεια και τις πληροφορίες που ζητάς :D .

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

καλο θα ηταν να αγορασεις ετοιμε βακτηρια για το στρωσιμο του φιλτρου σου.

καλο διαβασμα!

δες κ εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

.....καλως τον

....ξεκινα διαβασμα στις επι μερους ενοτητες.Σιγουρα θα δεις στο τελος οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα απ'οτι αρχικα νομισες χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ειναι και ευκολα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας, :D

εδώ θα βρεις πλήθος πληροφοριών που θα σε βοηθήσουν... :P

ότι απορίες εχεις, ρωτά στην αντίστοιχη κατηγορία,

καλή συνέχεια :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μη πανικοβαλεσαι, ολοι ετσι αρχισαμε :D

Διαβασε τα βασικα στο λινκ πιο πανω και για το στρωσιμο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Μεχρι να εισαι σιγουρος για το τι κανεις περι στρωσιματος κλπ, ταιζε ελαχιστα εως καθολου, κανε συχνες αλλαγες 30-40% με νερο ιδιας θερμοκρασιας με καλο αντιχλωριο που δεσμευει και αμμωνια εκτος απο χλωριο και χλωραμινη, για να αποφυγεις να δηλητηριαστει το ψαρι απο τους ρυπους.

Μπορεις επισης να μπολιασεις το φιλτρο με βακτηρια απο στρωμενο φιλτρο συνχομπιστα στην αναγκη.

Δες και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry245709

Link to comment
Share on other sites

Πες σε ποια περιοχη μενεις, αν εισαι κοντα σε μενα να σου φερω λίγο μπολι απο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα, τωρα ειδικα που εχει περισια γιατι μου εχει μπουκωσει λίγο και πρεπει να αφαιρεσω μερικη "μπιχλα" :(

Αλλιως ισως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος άλλος. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Ορεξη να εχεις και ολα θα πανε μια χαρα.Ριξε μια ματια στο forum και αν θελεις κατι μας ρωτας.Θα ειμαστε εδω για να βοηθησουμε. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.Καλη αρχη καλο διαβασμα πολυ διαβασμα και υπομονη. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά σας λόγια καθώς και τον φίλο που προσφέρθηκε για μπόλι.

Το ενυδρείο μου είναι αυτό.

Eικόνα του :

dscn4469.jpg

Φίλτρο :

dscn4482w.jpg

dscn4476g.jpg

Μένω Πειραιά (Κερατσίνι).

Τις τελευταίες 5-6 μέρες έχω αλλάξει 3 φορές μέρος του νερού (το 1/3 περίπου τη φορά). Στο ψάρι για δύο μέρες δεν είχα δώσει φαγητό και τώρα του δίνω 1 φορά τη μέρα. Αυτά όλα σύμφωνα με τις παραινέσεις κάποιων γνωστών οι οποίες δεν γνωρίζω κατά πόσο ανταποκρίνονται στην σωστή πρακτική.

Το σφουγγαράκι σα μέγεθος είναι οκ? Γεμίζει περισσότερο τον χώρο απ' ότι το προηγούμενο μαύρο (έτσι μου είπε να κάνω ο πετσοπάς)....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου... εγω μενω νικαια συνορα με κερατσινι.... συνεχιζεται η προσφορα μου για το μπολι....

Αν ενδιαφερεσαι μου λες. :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα στα ειπανε οι γνωστοι σου και ο πετσοπας καλο σφουγγαρι σου εδωσε.

Το ψαρι ομως, νομιζω οτι ειναι common χρυσοψαρο, και γινεται πολυ μεγαλο για το ενυδρειο.

Αν ηταν καποιο fancy θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα.

Θα χρειαστεις μεγαλυτερο συντομα γιατι θα πρεπει να εχει 80-100 εκ μηκος μινιμουμ και 40 λιτρα για καθε ψαρι (αν προσθεσεις κι αλλα χρυσοψαρ) για να μεγαλωσει σωστα το ψαρι στο φυσικο του μεγεθος και να ζησει πολλα χρονια (μεχρι και 40 χρονια ζουν)

Κανε αναγνωριση ποιο ειδος ειναι? ισως σε βηοθησει αυτο http://www.theaquariumwiki.com/Carassius_auratus

ή βαλε μια κοντινη καθαρη φωτο απο το ψαρι

Καλο θα ηταν να ειχες διακοσμητικα απο φυσικα υλικα (πετρες ή και ξυλα και φυτα σκληρα που δεν τρωγονται απο τα χρυσοψαρα)

Το χαλικι καλο θα ηταν να ηταν φυσικο χρωμα μονοχρωμο, να μη στρεσαρει και το ψαρι με τα χρωματα και τις αντανακλασεις.

Σταδιακα θα καταλαβεις και εσυ πως διακοσμειται φυσικα ενα ενυδρειο βλεποντας τους φυσικους βιοτοπους που ζει το καθε ειδος ψαριου ή παιρνοντας παραδειγμα απο ενυδρεια εμπειρων χομπυστων, με αποτελεσμα να απολαμαβανεις και το φυσικο τοπιο εκτος απο τα ζωντανα του.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...