Jump to content

ποτε καθαριζουμε το φιλτρο?


Recommended Posts

ποτε καθαριζουμε το φιλτρο?και πως ?το ενα ειναι βιολογικο.δλδ?ειμαι πολυ ασχετη τελικα :D

τι φιλτρο εχεις?

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες.

τι σφουγγαρια εχει?

αν εχει βιολογικο υλικο?

ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο?

ποσο καιρο δουλευει?

γενικα να ξερεις οτι το φιλτρο οταν αρχισει να βουλωνει κ να μην αποδιδει, ξεπλενεις ελαφρα τα σφουγγαρια του σε νερο ενυδρειου, φυσικα εκτος ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο το ενα ειναι εσωτερικο και εχει αυτα τα στοιχεια:pacific pf301

300l/h power liquid

το αλλο ειναι και αυτο εσωτερικο και πανω γραφει:hailea hx1500a 400lt/h

biofilter

Link to comment
Share on other sites

γενικα να ξερεις οτι το φιλτρο οταν αρχισει να βουλωνει κ να μην αποδιδει, ξεπλενεις ελαφρα τα σφουγγαρια του σε νερο ενυδρειου, φυσικα εκτος ενυδρειου.

:(

Link to comment
Share on other sites

γενικα να ξερεις οτι το φιλτρο οταν αρχισει να βουλωνει κ να μην αποδιδει, ξεπλενεις ελαφρα τα σφουγγαρια του σε νερο ενυδρειου, φυσικα εκτος ενυδρειου.

Εγω διαφωνώ με αυτο.

Μπορεί καποιο φιλτρο να αποδώσει καλα και να εχει ικανοποιητικη ροη και μετα απο 2 με 3 μηνες.

Τι στο καλο δεν θα καθαρισουμε το φιλτρο και μετα απο 3 μηνες?

Γνώμη μου ειναι παισει δεν παισει η απόδοση του μια φορα το μηνα το ξεπλενουμαι με νερο ενυδρειο και ειμαστε και τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνώ με αυτο.

Μπορεί καποιο φιλτρο να αποδώσει καλα και να εχει ικανοποιητικη ροη και μετα απο 2 με 3 μηνες.

Τι στο καλο δεν θα καθαρισουμε το φιλτρο και μετα απο 3 μηνες?

Γνώμη μου ειναι παισει δεν παισει η απόδοση του μια φορα το μηνα το ξεπλενουμαι με νερο ενυδρειο και ειμαστε και τζάμι.

Απο την πολυ μικρη μου εμειρια, αλλα σε 3 ενυδρεια εν λειτουργια και ενα υπο κατασκευη θα πω απλα οι τα εσωτερικα φίλτρα μπουκωνουν αρκετα γρηγορα και ευκολα.

Αυτο σημαινει οτι καθε 7 μερες αλλαζω αυλοβαμβακα.

Αν αυτο δεν ειναι αρκετο, που συνηθως ειναι, στην επομενη αλλαγη ξεπλένω μόνο τα σφουγαρια με μόνο νερο του ενυδρειου που αφαιρεσα.

Στο εξωτερικο φίλτρο που τρέχει 4 μηνες, μια φορα το ανοιξα κι αυτη απο περιεργια να δω τι παιζει.

Ακομα δεν έχει χάσει ροη ουτε είναι βουλομένο.

Ισα ισα που έβαλα spray bar να μειωσω εγω τη ροη.

Υ.Γ. Ξαναλέω για να μην παρεξηηθω.... από τη δικη μου μικη εμπειρια. :(

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολυ μικρη μου εμειρια, αλλα σε 3 ενυδρεια εν λειτουργια και ενα υπο κατασκευη θα πω απλα οι τα εσωτερικα φίλτρα μπουκωνουν αρκετα γρηγορα και ευκολα.

Και εγω για εσωτερικο μιλούσα κατα κύριο λογο.

Αυτο σημαινει οτι καθε 7 μερες αλλαζω αυλοβαμβακα.Πολυ καλα κανεις ετσι πρεπει αντε 2 βδομαδες Max.

Αν αυτο δεν ειναι αρκετο, που συνηθως ειναι, στην επομενη αλλαγη ξεπλένω μόνο τα σφουγαρια με μόνο νερο του ενυδρειου που αφαιρεσα.Δεν ειναι απαραίτητο σε καθε αλλαγη να ξεπλενεις τα σφουγγαρια αν δεν εχει παίσει η απόδοση του φιλτρου.Αλλαζεις μονο υαλοβανβακα.

Στο εξωτερικο φίλτρο που τρέχει 4 μηνες, μια φορα το ανοιξα κι αυτη απο περιεργια να δω τι παιζει.

Ακομα δεν έχει χάσει ροη ουτε είναι βουλομένο.ειδες πως την παταμε?

Μετα απο 4 μηνες και δεν ξεπληνες λιγο τα υλικά γιατι βλεπεις οτι ολα πανε καλα με την αποδοση.

Λαθος ομως πρεπει και στα εξωτερικα να ριχνουμε καθαρισμα.

Ισα ισα που έβαλα spray bar να μειωσω εγω τη ροη.

Καταλαβες τωρα γιατι δεν συμφωνώ με το παραπανω?

Μπορει ετσι να σου παει και 7-8 μηνες.Αρα δεν θα το καθαρισεις για 8 μηνες.

Μετα παραπονούμαστε γιατι εχουμε ασθενιες και ξαφνικους θανατους και ...και.....και...

Υ.Γ. Ξαναλέω για να μην παρεξηηθω.... από τη δικη μου μικη εμπειρια. :(

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά του εσωτερικου τα ξεπλενω μόνο αν μετα την αλλαγη του υαλοβαμβακα συνεχιζει να μην εχει ροη.

Το ανοιξα το εξωτερικο και δεν ειδα κατι το μεμπτο.

Πως καταλαβαινεις οτι θελει καθαρισμα το φιλτρο το εξωτερικό οταν δεν εχεις πρόβλημα στη ροη??

Το φιλτρο μου το εξωτερικο ειναι το Fluval 205.

Link to comment
Share on other sites

το αν θα καθαρισουμε το φιλτρο παιζει ρολο απο διαφορους παραγοντες, οπως τι ογκο και επιφανεια εχει το φιλτρο, τι ροη εχει, τι υλικα εχει μεσα, τον πλυθησμο, το ταισμα, αν υπαρχουν ξερα φυλλα ή διαφορα πραγματακια που ισως ρουφιξει το φιλτρο, τον ογκο του ενυδρειου, κι αλλα που δεν μου ερχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη.

γενικα καταλαβαινουμε οτι θελει καθαρισμο απο την ελαχιστοποιηση της ροης που ισως εχει ως αποτελεσμα την αυξηση των τιμων αμμωνιας, κτλ. θεωρω οτι δεν πρεπει να βαζουμε χερι ασκοπα και παρακολουθωντας τη ροη του φιλτρου και κανοντας μετρησεις σε εβδομαδιαια βαση (ή αν εχουμε καιρο να ελεξουμε το φιλτρο τακτικοτερα) θα δουμε αν χρειαζεται καθαρισμο. σιγουρα ο υαλλοβαμβακας χρειαζεται τακτικοτερα τη συντηρηση του ή την αντικατασταση του.

επομενως η συχνοτητα καθαρισμου του φιλτρου ειναι στη κριση του χομπιστα αλλα εφοσον αυτος εχει τη καταλληλη εμπειρια και σωστη κριση. αν οχι θεωρω οτι για ενα μεσο ενυδρειο με σωστο πλυθησμο και χωρις πολλα ξυλα, σαπια φυλλα, κτλ θα πρεπει καθε 3 μηνες να ελεγχεται. και εφοσον το φιλτρο ειναι εξωτερικο και καλης ποιοτητας. αν ειναι εσωτερικο επειδη η επιφανεια που ειναι ελευθερη να εισελθει το βρωμικο νερο ειναι μικροτερη και βουλωνει ευκολοτερα ισως να χρειαστει και καθε μηνα να γινει ελεγχος. και καθως παιρνουν οι μηνες αποκτουμε την εμπειρια για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

το ενα ειναι βιολογικο.δλδ? :(

τωρα το προσεξα με συγχωρεις.

βιολογικο εννουμε οτι εχει υλικα τετοια μεσα ωστε να δημιουργουνται αποικες βακτηριδιων. βλεπε κυκλο αζωτου.

μηχανικο ειναι ενα απλο φιλτρο, κυριως σφουγγαρι οπου φιλτραρει το νερο απο σωματιδια που κυκλοφορουν στο ενυδρειο. σαν ηλεκτρικη σκουπα δηλαδη.

αυτο που μας ενδιαφερει ειναι κυριως η βιολογικη φιλτρανση και συνηθως βαζουμε και μια στρωση υαλοβαμβακα για ενυδρειακη χρηση ωστε να φιλτραρουμε και τα μικρα σωματιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υαλοβαμβακα δεν βαζω στο φιλτρο μου.

Στο τοιχο για θερμομονωση/ηχομονωση, και στον αποροφητηρα στην κουζινα βαζω.

Πιστευω οτι το γυαλι θα κανει κακο στα βραγχεια των ψαριων, γι'αυτο χρησιμοποιω συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης πχ χυμα Sera filterwool.

Ειναι και πιο οικονομικο απο τον υαλοβαμβακα.

:(

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υαλοβαμβακα δεν βαζω στο φιλτρο μου.

Στο τοιχο για θερμομονωση/ηχομονωση, και στον αποροφητηρα στην κουζινα βαζω.

Πιστευω οτι το γυαλι θα κανει κακο στα βραγχεια των ψαριων, γι'αυτο χρησιμοποιω συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης πχ χυμα Sera filterwool.

Ειναι και πιο οικονομικο απο τον υαλοβαμβακα.

:(

Σπυρο, κι εγω αυτο εχω αι αυτο αναφερω ως υαλοβαμβακα γιατι ετσι μου το βαφτησαν.

Fillerwool=Ενυδρειακος υαλοβαμβακας

¨Ετσι μου είπαν στο pet shop που το πήρα :(

Παντως το ιδιο χρησημοποιω με αυτο που ανεφερες.

Κι εμενα μου φανηκε περιεργο να μπαινει υαλι και ιδιαιτερα τριμα υαλου στο ενυδρειο και να το "τρωνε" τα ψαρια, αφου εγω τι χρησημοποιω στις μελετες ως υλικό επισκευης της οικοδομη. :(

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για εΞωτερικό φίλτρο,

η μειωμένη ροή δείχνει το μπούκωμα του filterwool

(συνθετικό βαμβάκι ενυδρειακής χρήσης, σωστός Σπύρο αλλά πρέπει να βρούμε κάτι πιο εύκολο: ΣΒΕΧ :( )

και μειωμένη ροή σημαίνει λιγότερη τροφή και οξυγόνο στα βακτήρια,

γιαυτό πρέπει να το αλλάζουμε όταν πέφτει η ροή.

Για τα βιολογικά υλικά τώρα

(siporax, substrat pro, μακαρόνι, σφουγγάρι ή ότι άλλο είναι πορώδες

και λόγω μεγάλης επιφάνειας προσφέρεται για αποίκηση από βακτήρια)

το καθάρισμα, και ιδιέταιρα το συχνό σημαίνει μείωση του πλήθους των βακτηρίων.

Ο αριθμός των βακτηρίων ποτέ δεν ξεπερνάει τις ανάγκες του ενυδρείου

γιατί πολύ απλά βακτήρια που δεν τρώνε, ψοφάνε.

Στις ιδανικές συνθήκες ροής, ποσότητας βιολογικού υλικού και σε αρκετό χρονικό διάστημα

τα βακτήρια γίνονται τόσα ώστε να ισορροπούν τέλεια τις ανάγκες του ενυδρείου.

Το συχνό καθάρισμα τους λοιπόν απλά ξεστρώνει το ενυδρείο.

Από την άλλη, ταρακούνημα ενός μέρους των υλικών αυτών

(αν είναι όπως πρέπει, σε τμήματα) βοηθάει γιατί απομακρύνει υλικά που πιθανόν

πέρασαν από το filterwool. Αυτό όμως πρέπει να γίνεται σπάνια.

Για εΣωτερικά φίλτρα,

αν δεν υπάρχει filterwool και καλό βιολογικό υλικό αλλά μόνο σφουγγάρια,

αυτά κάνουν όλες τις δουλειές. Και τότε φροντίζουμε απλά να υπάρχει ροή

για να μην ξεστρώνουμε κάθε φορά το ενυδρείο:

Απαλό καθάρισμα σε δοχείο με νερό ενυδρείου όποτε μπουκώνουν πολύ.

Υ.Γ. ενυδρείο που τρέχει πολύ καιρό, έχει "μικροαποθήκες" βακτηρίων

και επανέρχεται σύντομα μετά το καθάρισμα.

Καινούριο ενυδρείο δεν τις έχει και δυσκολεύεται να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμα οσα γραφεις. :(

Να σχολιασω οτι, ο "υαλομαμβακας" (που μπορουμε να τον λεμε απλα "συνθετικο βαμβακι")* δεν ειναι απαραιτητος στη φιλτρανση. Μπορει να μπει και στην αρχη της σειρας του φιλτρου, για να καθαριζει το νερο πριν παει στα βιολογικα υλικα και στο τελος για να καθαριζει το νερο τελειως πριν επιστρεψει στο ενυδρειο.

Ομως επειδη το εχω χρησιμοποιησει και στις δυο περιπτωσεις (στο εσωτερικο του juwel ως πρωτο υλικο και στο εξωτερικο eheim 2026 ως τελευταιο) εχω να παω οτι δεν το βρισκω ευχρηστο στην αρχη της σειρας αφου βουλωνει πολυ ευκολα λογω της "χοντρης" βρωμιας που εισερχεται, ενω στο τελος το βρηκα πιο χρησιμο αφου ειναι ηδη σχεδον καθαρο το νερο και αυτο κανει το τελευταιο λεπτομερες καθαρισμα.

Για προφιλτρο ειναι προτιμοτερο το μπλε σφουγγαρι μεσαιας ή χοντρης διατομης τρυπας (χοντροτρυπο).

Ακομα και στο τελος ομως μπορει να χρησιμοποιηθει αντι συνθετικου βαμβακιου, μπλε σφουγγαρι με μικρη διατομη (ψιλοτρυπο)

* Και επιμενω γιατι ειχα κι αλλο κρουσμα και μαλιστα "μεσα στο σπιτι μου". Eνας φιλος εκρινε σωστο για "καλυτερα", αφου διαβασε μαλιστα τη λεξη "υαλοβαμβακας και πανω στη συσκευασια του filterwool, :(:( που του ειχα δωσει για να εχει ως ανταλλακτικο, να παει και να παρει ενα κομματι υαλοβαμβακα για απορροφητηρα και να ξεκινησει να το κοβει σε τετραγωνα κομματια για να αλλαζει το polypad τoυ εσωτερικου φιλτρου του juwel.

φωτο για οποιον δεν πιστευει

post-4587-1250687317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

* Και επιμενω γιατι ειχα κι αλλο κρουσμα και μαλιστα "μεσα στο σπιτι μου". Eνας φιλος εκρινε σωστο για "καλυτερα", αφου διαβασε μαλιστα τη λεξη "υαλοβαμβακας και πανω στη συσκευασια του filterwool, :(:( που του ειχα δωσει για να εχει ως ανταλλακτικο, να παει και να παρει ενα κομματι υαλοβαμβακα για απορροφητηρα και να ξεκινησει να το κοβει σε τετραγωνα κομματια για να αλλαζει το polypad τoυ εσωτερικου φιλτρου του juwel.

φωτο για οποιον δεν πιστευει

post-4587-1250687317_thumb.jpg

Aφου το filter wool ειναι πιο φθοινο.... ισως ομως θα τον βόλευε στο κοψημο, αφου ειναι πιο σκληρο και κόβεται ευκολα σε τετραγωνακια....

Υ.Γ. Δεν τον επιασε φαγουρα?? :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υαλοβαμβακα δεν βαζω στο φιλτρο μου.

Στο τοιχο για θερμομονωση/ηχομονωση, και στον αποροφητηρα στην κουζινα βαζω.

Πιστευω οτι το γυαλι θα κανει κακο στα βραγχεια των ψαριων, γι'αυτο χρησιμοποιω συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης πχ χυμα Sera filterwool.

Ειναι και πιο οικονομικο απο τον υαλοβαμβακα.

:(

Στον απορροφητήρα στη κουζίνα βάζεις υαλοβάμβακα??? :(

Ενημερωτικά, το υλικό που βάζουμε στον απορροφητήρα είναι παρόμοιο (αν όχι ίδιο) με το filter wool και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με υαλοβάμβακα :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως υαλοβαμβακα δεν βαζω στο φιλτρο μου.

Πιστευω οτι το γυαλι θα κανει κακο στα βραγχεια των ψαριων, γι'αυτο χρησιμοποιω συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης πχ χυμα Sera filterwool.

Ειναι και πιο οικονομικο απο τον υαλοβαμβακα.

:(

κα'αρχας θα συμφωνησω με το σπυρο και θα διορθωσω οπου εχω αναφερει υαλοβαμβακα νωριτερα σε συνθετικο βαμβακι. λαθος μου, αλλα αυτο εννουσα... συγχωρεστε με :(

Link to comment
Share on other sites

Στον απορροφητήρα στη κουζίνα βάζεις υαλοβάμβακα??? :(

Ενημερωτικά, το υλικό που βάζουμε στον απορροφητήρα είναι παρόμοιο (αν όχι ίδιο) με το filter wool και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με υαλοβάμβακα :(

Δεν ξερω τι σκατα βαζω, αλλα δεν λεει εγγυημενα οτι κανει και για ενυδρεια ετσι ωστε αν γινει καμια στραβη στο ενυδρειο, να τους παρει ο διαολος ολους.

Το filterwool λεει κατταληλο για ενυδρειακη χρηση, ειναι και οικονομικο και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

:(

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να καθαρίζουμε τα φίλτρα μας και για ένα άλλο λόγο με το καιρο γίνονται "αποθήκες" νιτρικών φοσφωρικών .

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 ρι με εσωτερικο φιλτρο. Υπαρχει περιπτωση να αφαιρεσω το εσωτερικο και να βαλω εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 ρι με εσωτερικο φιλτρο. Υπαρχει περιπτωση να αφαιρεσω το εσωτερικο και να βαλω εξωτερικο;

Υπαρχει...

Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα δεις και τον τρόπο που θατο κανεις.

Αλλα προσεχε εαν το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια μη χασεις τη βιολογια σου.

ΚΑλο θα ήταν για καποιο χρονικο διαστημα να τρεχουν παραλληλα και να ν αμπολιασεις και το νεο εξωτερικο φίλτρο πριν κανεις την αλλαγη.

Θα σε βοηθησει ομως μια αναζητηση.

Απο όλα εχει ο μπαξες.... το φορουμ δλδ!! :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα juwel 60 ρι με εσωτερικο φιλτρο. Υπαρχει περιπτωση να αφαιρεσω το εσωτερικο και να βαλω εξωτερικο;
Πανευκολα αλλα γιατι? δεν φτανει αυτο?

Τι ψαρια εχεις μεσα?

Μπορεις να το αναβαθμισεις αναλλακτικα, με καλυτερα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να αλλάζουμε και τον υαλοβάμβακα που και πού; Ακόμα, ο ενεργός άνθρακας δεν θέλει αλλαγή κάθε μήνα ή ακόμα πιο ιδανικά κάθε 15 ημέρες;; :)

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβαμβακας ΔΕΝ μπαινει στο φιλτρο του ενυδρειου, προφανως εννοεις το μαλλι φιλτρου (filter wool) η αλλιως συνθετικο βαμβακι. Ο ανθρακας δεν μπαινει συνεχως στο φιλτρο του ενυδρειου γλυκου νερου, αλλα μονο για συγκεκριμενη δουλεια οπως αφαιρεση χημικων π.χ. φαρμακο μετα απο θεραπεια.- :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Υαλοβαμβακας ΔΕΝ μπαινει στο φιλτρο του ενυδρειου, προφανως εννοεις το μαλλι φιλτρου (filter wool) η αλλιως συνθετικο βαμβακι. Ο ανθρακας δεν μπαινει συνεχως σε φιλτρο για ενυδρειο γλυκου νερου, αλλα μονο για συγκεκριμενη δουλεια οπως αφαιρεση χημικων π.χ. φαρμακο μετα απο θεραπεια.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...