Jump to content

ποτε καθαριζουμε το φιλτρο?


Recommended Posts

Αντε παλι ....ΣΥΓΝΩΜΗ για τη διπλη αποστολη .... κατι παθει εχει το ιντερνετ!!!! :D Μοντ βοηθατε.- :)

Link to comment
Share on other sites

Υαλοβαμβακας ΔΕΝ μπαινει στο φιλτρο του ενυδρειου, προφανως εννοεις το μαλλι φιλτρου (filter wool) η αλλιως συνθετικο βαμβακι. Ο ανθρακας δεν μπαινει συνεχως στο φιλτρο του ενυδρειου γλυκου νερου, αλλα μονο για συγκεκριμενη δουλεια οπως αφαιρεση χημικων π.χ. φαρμακο μετα απο θεραπεια.- :)

Αυτο το υλικο δεν ειναι καλο να το αλλάζουμε; Το έχω στην έξοδο των φίλτρων, στην τελευταια συντηρηση που εκανα επειδη "μπουκωσαν" το εστειψα και το αντικατεστησα.

Τωρα για τον ανθρακα ΟΚ, το ξερω πως ειναι για επειτα απο αρρωστια κλπ, ομως δεν βοηθα στην γενικοτερη ισορροπία στο ενυδριο εαν τον χρησιμοποιείς;; Κανεις δηλαδη κατι κακο με τη χρηση του; :D

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι πρεπει να το αλλαζουμε.

2. Ναι :) κανεις κακο με τη χρηση του.

Link to comment
Share on other sites

εγω στο χελωνωενυδρειο μου εχω εσωτερικο φιλτρο και το καθαριζω σχεδον μια φορα την εβδομαδα διοτι γεμιζει γαριδες και υπολληματα φαγητων που αφηνουν οι χελωνες οποτε εαν μεινει πολυ,χωρις να το καθαρισω,μπουκωνει πολυ ευκολα...ειναι ευκολο παντως....εγω απλα βγαζω το καπακι και καθαριζω το φουγγαρακι σχολαστικα,για να μην εχει μεινει καθολου βρομια,και ετοιμο!το κακο με το δικο μου ειναι οτι θελει πολυ συχνο καθαρισμο....

Link to comment
Share on other sites

discus fan θα εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγες τι κακό κάνει, θέλω να ξέρω τι κάνω με το ενυδριο ακριβώς, πως θα αποκτήσω experience points αλλιώς;; :D

Joanna φαντάζομαι πως εάν το κάνει αυτό (σχολαστικό καθαρισμό) κάποιος που έχει ενυδριο με ψάρια θα καταστρέψει το βιολογικό του φιλτραρισμα... Διορθωστε με αν κάνω λαθος, τώρα μαθαίνω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

discus fan θα εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγες τι κακό κάνει, θέλω να ξέρω τι κάνω με το ενυδριο ακριβώς, πως θα αποκτήσω experience points αλλιώς;; :D

Joanna φαντάζομαι πως εάν το κάνει αυτό (σχολαστικό καθαρισμό) κάποιος που έχει ενυδριο με ψάρια θα καταστρέψει το βιολογικό του φιλτραρισμα... Διορθωστε με αν κάνω λαθος, τώρα μαθαίνω!!! :)

μια ζημια που μπορεις να κανεις με τον ανθρακα ειναι να τον αφησεις στο φιλτρο σου περισσοτερο καιρο απο οσο χρειαζεται. ο ανθρακας εχει την ιδιοτητα να απελευθερωνει οτι κραταει τη στιγμη που χαλασει ή ληξει αν θες. επισης θα κρατησει μαζι με τις κακες ουσιες του νερου και τις καλες που χρειαζονται τα ψαρια(βιταμινες, ιχνοστοιχεια, κτλ) και οτι χημικα-βελτιωτικα-συμπληρωματα βαλεις μεσα. αν κανω λαθος για το τελευταιο ας με διορθωσει καποιος.

για το θεμα με τη τζοανα σωστα λες. το φιλτρο στα ενυδρεια (το βαμβακι ή οποιο αλλο μηχανικο φιλτρο εχουμε) το πειραζουμε μονο οταν δουμε μειωμενη ροη και καθε 6 μηνες περιπου καθαριζουμε με νερο του ενυδρειου το μισο βιολογικο υλικο. εξαρταται ομως απο πολλους παραγοντες. μη ρωτησεις ποιους, απλα να παρακολουθεις το ενυδρειο σου, να διαβαζεις τακτικα θεματα εδω μεσα και να σκεφτεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καθε 6 μηνες περιπου καθαριζουμε με νερο του ενυδρειου το μισο βιολογικο υλικο.

Σε αυτό διαφωνώ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το προτείνουν. Δεν υπάρχει κανένας πρακτικός κανόνας καθαρισμού ή αντικατάστασης του βιολογικού υλικού.

Θεωρώ ότι πράγματα είναι πάρα πολύ απλά! Φίλτρο με ΦΟΥΛ βιολογικό υλικό και ένα απλό σύστημα μηχανικού καθαρίσματος (προφίλτρα στις εισόδους ή λεπτόπορο σφουγγάρι ή συνδυασμός). Όλη η μπίχλα (και φυσικά ένα μικρό μέρος της βιολογίας) θα κάθετε στα υλικά μηχανικού καθαρισμού τα οποία τα ξεπλένουμε κάθε όποτε βουλώσουν. Προσωπικά τα πλένω με καυτό νερό από τον θερμοσίφωνα, όπου μαλακώνει τα σφουγγάρια και επιτρέπει στην βρώμα να διαφύγει πιο εύκολα.

Από την άλλη, μία στο τόσο πιθανόν να χρειάζεται άνοιγμα το φίλτρο για καθαρισμό σωλήνων και της κεφαλής. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για κάποιο λόγο θα πρέπει να πειράξουμε τα βιολογικά υλικά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό διαφωνώ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι το προτείνουν. Δεν υπάρχει κανένας πρακτικός κανόνας καθαρισμού ή αντικατάστασης του βιολογικού υλικού.

Θεωρώ ότι πράγματα είναι πάρα πολύ απλά! Φίλτρο με ΦΟΥΛ βιολογικό υλικό και ένα απλό σύστημα μηχανικού καθαρίσματος (προφίλτρα στις εισόδους ή λεπτόπορο σφουγγάρι ή συνδυασμός). Όλη η μπίχλα (και φυσικά ένα μικρό μέρος της βιολογίας) θα κάθετε στα υλικά μηχανικού καθαρισμού τα οποία τα ξεπλένουμε κάθε όποτε βουλώσουν. Προσωπικά τα πλένω με καυτό νερό από τον θερμοσίφωνα, όπου μαλακώνει τα σφουγγάρια και επιτρέπει στην βρώμα να διαφύγει πιο εύκολα.

Από την άλλη, μία στο τόσο πιθανόν να χρειάζεται άνοιγμα το φίλτρο για καθαρισμό σωλήνων και της κεφαλής. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για κάποιο λόγο θα πρέπει να πειράξουμε τα βιολογικά υλικά!

για το θεμα με τη τζοανα σωστα λες. το φιλτρο στα ενυδρεια (το βαμβακι ή οποιο αλλο μηχανικο φιλτρο εχουμε) το πειραζουμε μονο οταν δουμε μειωμενη ροη και καθε 6 μηνες περιπου καθαριζουμε με νερο του ενυδρειου το μισο βιολογικο υλικο. εξαρταται ομως απο πολλους παραγοντες. μη ρωτησεις ποιους, απλα να παρακολουθεις το ενυδρειο σου, να διαβαζεις τακτικα θεματα εδω μεσα και να σκεφτεσαι!!!

οποτε συμφωνουμε νικο!!! οι 6 μηνες ειναι ενας γενικος κανονας για καποιον που δεν γνωριζει ακομη το ενυδρειο του.

εγω το μηχανικο (βαμβακι) το βαζω μετα τα βιολογικα υλικα. τα βιολογικα υλικα κρατανε παραλληλα και τα χοντρα ετσι και το βαμβακι τα ψιλα. αρα οχι τοσο συχνος καθαρισμος στο μηχανικο φιλτραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το μηχανικο (βαμβακι) το βαζω μετα τα βιολογικα υλικα. τα βιολογικα υλικα κρατανε παραλληλα και τα χοντρα ετσι και το βαμβακι τα ψιλα. αρα οχι τοσο συχνος καθαρισμος στο μηχανικο φιλτραρισμα.

Εγώ από την άλλη δεν έχω καθόλου ενυδρειακό βαμβάκι.

Αν το βιολογικό σου υλικό κάνει και μηχανικό καθαρισμό τότε ΝΑΙ πρέπει να το καθαρίζεις μία στο τόσο. Από την άλλη όμως το θεωρώ εντελώς λάθος! Δηλαδή, ποιος ο λόγος να πληρώσεις ένα καλό βιολογικό υλικό το οποίο σιγά σιγά θα στουμπώνει από βρώμα και θα αξιοποιείται μόνο ένα ποσοστό του, από τη στιγμή που μπορείς να το προστατεύσεις εξ αρχής.

Αν δεις το βιολογικό μου υλικό είναι πεντακάθαρο από μπίχλα, αλλά έχει φουλ βιολογία και εδώ και 1,5 χρόνο που το έχω δεν το έχω καθαρίσει ποτέ!

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι να καθαρίζω τακτικά τα προφίλτρα και πιο σπάνια να καθαρίζω το μπλε σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο. Αυτή η διαδικασία διαφέρει φυσικά από ενυδρείο σε ενυδρείο. Στο 300άρι μου που έχει υψηλή ιχθυοφόρτωση άρα και πολύ βρώμα ανά 3 μέρες πρέπει να καθαρίζω τα προφίλτρα και περίπου ανά 1μιση μήνα να καθαρίζω το μπλε σφουγγάρι. Στο φυτεμένο μου (75 λίτρα) περίπου ανά μήνα τα προφίλτρα και το μπλε σφουγγάρι σχεδόν ποτέ (η τελευταία φορά πρέπει να ήταν πάνω από χρόνο). Στο 125άρι μου με τα καμάρια μου (L046) δεν θυμάμαι πότε καθάρισα τα προφίλτρα τελευταία φορά οπότε ούτε που θυμάμαι πότε άνοιξα και το φίλτρο για το μπλε σφουγγάρι!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα να το κανει κανεις. ειπα οτι το κανω εγω γιατι ετσι με βολευει.

οποτε απο τη συζητηση μας πιστευω ο φιλος να πηρε τις απαντησεις του!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα να το κανει κανεις. ειπα οτι το κανω εγω γιατι ετσι με βολευει.

οποτε απο τη συζητηση μας πιστευω ο φιλος να πηρε τις απαντησεις του!!! :D

Δεν θέλω να σε πείσω με το ζόρι, αλλά δεν μπορώ αν καταλάβω πως είναι δυνατό να σε βολεύει να καθαρίζεις τα βιολογικά υλικά εκεί που μπορείς να το αποφύγεις ως διαδικασία. Ίσως εγώ να είμαι υπερβολικά τεμπέλης :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κατάλαβα το λάθος με τον άνθρακα, παρ΄ όλα αυτά θα. Ξανατωτησω εάν το όφελος στον καθαρισμό του νερού είναι μεγαλύτερο από το κακό που προκαλεί η αφαίρεση ιχνοστοιχειων. Εννοείται πως τον άνθρακα τον κρατάω το πολύ 15 μέρες και τον αλλάζω στο μηχανικό φιλτρο μου. Έχω υψηλή ιχθυοφορτωση λόγω άγνοιας και προτροπης των πωλητών ψαριών οπότε θέλω το καλύτερο δυνατόν φιλτραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Παλιοτερα ισως να ισχυε αλλα πλεον αν ο ανθρακας ειναι απο αναγνωρισμενη εταιρεια και οχι "αγνωστου πατρος", δεν γυριζει πισω τα τοξικα που κρατησε οσο λειτουργουσε.

2. Ο ανθρακας οταν περασει η δραση του (συνηθως σε ενα μηνα) σταματαει να φιλτραρει χημικα αλλα συνεχιζει να φιλτραρει μηχανικα οχι τοσο καλα ομως οσο ενα μπλε χροντροτρυπο σφουγγαρι.

3 Μαζι με τα τοξικα και τα φαρμακα ομως μπορει να κραταει και χρησιμες ουσιες οπως τα λιπασματα για τα φυτα που ριχνουμε, τα χουμικα απο την τυρφη που μπορει να φιλτραρουμε το νερο κλπ

4. Αν θελουμε να χρησιμοποιουμε ανθρακα μπορουμε να το κανουμε πριν μπει το νερο στο ενυδρειο πχ οπως το προφιλτρο σε αντιστροφη οσμωση.

...Από την άλλη, μία στο τόσο πιθανόν να χρειάζεται άνοιγμα το φίλτρο για καθαρισμό σωλήνων και της κεφαλής. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι για κάποιο λόγο θα πρέπει να πειράξουμε τα βιολογικά υλικά!

Αν υπαρχουν ενδειξεις ανεβασμενων νιτρικων υπαρχει περιπτωση να ειναι απο πολυ βρωμικα βιολογικα υλικα.
Link to comment
Share on other sites

οποτε συμφωνουμε νικο!!! οι 6 μηνες ειναι ενας γενικος κανονας για καποιον που δεν γνωριζει ακομη το ενυδρειο του.

εγω το μηχανικο (βαμβακι) το βαζω μετα τα βιολογικα υλικα. τα βιολογικα υλικα κρατανε παραλληλα και τα χοντρα ετσι και το βαμβακι τα ψιλα. αρα οχι τοσο συχνος καθαρισμος στο μηχανικο φιλτραρισμα.

Πολυ ΚΑΚΩΣ πραττεις. Το μηχανικο καθαρισμα γι'αυτον ακριβως τον λογο το εχουμε (για να κραταει καθαρα τα βιολογικα υλικα) διαφορετικα ΔΕΝ χρειαζοται να το βαζεις.- :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ΚΑΚΩΣ πραττεις. Το μηχανικο καθαρισμα γι'αυτον ακριβως τον λογο το εχουμε (για να κραταει καθαρα τα βιολογικα υλικα) διαφορετικα ΔΕΝ χρειαζοται να το βαζεις.- :)

το οτι κανω καπου κακως το γνωριζω. η λογικη μου ειναι οτι το βιολογικο φιλτρο κρατα τα χοντρα και το βαμβακι τα ψιλα. επισης με αυτο το τροπο πιστευω οτι το βαμβακι "βουλωνει" σε ποιο αραια διαστηματα αρα ανοιγω το φιλτρο πιο σπανια. αν οι λογικη μου ειναι λαθος πειτε το να το αλλαξω....

Link to comment
Share on other sites

το οτι κανω καπου κακως το γνωριζω. η λογικη μου ειναι οτι το βιολογικο φιλτρο κρατα τα χοντρα και το βαμβακι τα ψιλα. επισης με αυτο το τροπο πιστευω οτι το βαμβακι "βουλωνει" σε ποιο αραια διαστηματα αρα ανοιγω το φιλτρο πιο σπανια. αν οι λογικη μου ειναι λαθος πειτε το να το αλλαξω....

Είναι εντελώς λάθος! Ακόμα και με μηδέν μηχανικό καθαρισμό θα ήσουν μία χαρά, αν φυσικά δεν επηρέαζε το βιολογικό σου υλικό! Το συμπαντικότερο ΟΛΩΝ είναι το βιολογικό καθάρισμα και όχι το μηχανικό. Το μηχανικό είναι πρακτικό και αισθητικό!

Link to comment
Share on other sites

το οτι κανω καπου κακως το γνωριζω. η λογικη μου ειναι οτι το βιολογικο φιλτρο κρατα τα χοντρα και το βαμβακι τα ψιλα. επισης με αυτο το τροπο πιστευω οτι το βαμβακι "βουλωνει" σε ποιο αραια διαστηματα αρα ανοιγω το φιλτρο πιο σπανια. αν οι λογικη μου ειναι λαθος πειτε το να το αλλαξω....

Ωρε ξαναδιαβασε τι γραφω!!!! Το συνθετικο βαμβακι (μαλλι φιλτρου) μπαινει πρωτο σταδιο για να κρατας καθαρα τα βιολογικα σου υλικα. Και σαν τελευταιο σταδιο το βαζεις για να μην περασει στο ενυδρειο οτιδηποτε απο το φιλτρο. Τα βιολογικα υλικα πρεπει να μενουν οσο γινεται πιο καθαρα οχι να τα βαζεις να σου κρατανε τα "χοντρα". Αυτη καποτε ηταν δουλεια του πρασινου μαλλιου (αν το προλαβες) τωρα συνηθως (νομιζω) βαζουν χοντροτρυπα σφουγγαρια.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...