Jump to content

επιτελους γεμιζω!


Recommended Posts

λοιπον παιδες γυρισα απο τις διακοπες και αφου τα βρηκα ολα ζωντανα 3εκινω για την "ψαραγορα"!

εχω ηδη 3 clown loach, 2 plecos(αυτα τα 5 σκοπευω να τα μετακομισω σε αλλο ενυδρειο οταν παραμεγαλωσουν) και μολις ελαβα και 13 buenos aires tetras απο εναν φιλο που δεν τα η8ελε.

8ελω σιγουρα να βαλω και μερικα αγγελοψαρα(2-4) και απο κει και επειτα ψαχνω ενα ψαρακι που να εχει εντονα χρωματα και να συμβιωνει ειρινικα με τα αλλα που εχω και που σκοπευω να βαλω.

τι λετε? καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρειο εχεις (διαστασεις ) και τι φιλτρα?

Καποιες προχειρες παρατηρησεις που πρεπει να εχεις υποψιν σου.

- Τα buenos aires tetras ειναι κοπαδοψαρα, τρωνε φυτα και μαδανε μακρυες ουρες και τα πτερυγια συγκατοικων.

- Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα που ζουν σε ομαδες 5-6 ατομων μινιμουμ, θελουν 40-50 λιτρα μινιμουμ το ατομο, και ενυδρειο με ελαχιστο υψος 60 εκ, Επισης τα τετρας ειναι φυσικη τροφη τους.

- Τα clown ειναι και αυτα κοπαδοψαρα (5-6 ατομα μιν) που γινονται 30 εκ. και θελουν 300-400 λιτρα ενυδρειο,

- Και τα clown και τα σκαλαρια παθαινουν νανισμο αν δεν εχουν απο νωρις τα καταλληλα λιτρα.

- Τα πλεκο ειναι και αυτα μεγαλα ψαρια http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=5975

Ψαχνε καλα το καθε ψαρι πριν το παρεις για να μην "τρεχεις" μετα. :D

Link to comment
Share on other sites

200 λιτρα. το γνωριζω αυτο για τα τετρα αλλα ενα αρκετα μεγαλο κοπαδι μπορει να τα παει καλα με τα σκαλαρια. επισης παλι εχω επιγνωση για τα clown και τα pleco... αλλα... ημουν καινουριος στο χομπι και με πιασαν κοροιδο... τωρα δεν μπορω να τα δωσω καπου εκτος και αν εχετε να μου προτεινεται εσεις. με λιγη τυχη οταν μεγαλωσουν 8α τα μετακομισω. οσο για τα σκαλαρια και τον αριθμο τους οτι πειτε, δεν γνωριζω, αλλα διαβασα οτι η 8α χεις ενα μονο του η πανω απο τρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...