Jump to content

Θάνατος ψαριού


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν από λίγο ανακάλυψα ένα ψαράκι νεκρό στο βυθό του ενυδρείου κάτω από ένα ξύλο δίπλα ακριβώς στο φίλτρο. Παρατηρήσαμε την παράξενη συμπεριφορά αυτού του ψαριού από τη στιγμή που το είδαμε στη σακούλα όταν το αγοράζαμε(zebra danio). Στεκόταν με αστάθεια στο νερό πολλές φορές ανοιγοκλείνοντας πάρα πολύ γρήγορα το στόμα σα να μη μπορούσε ν' αναπνεύσει. Όταν ταίζαμε βέβαια είχε φυσιολογική συμπεριφορά όπως και άλλες φορές τύχαινε να μη μπορούμε να το ξεχωρίσουμε από τα υπόλοιπα 9.

Επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο μετρούσα καθημερινά τον πληθυσμό και σήμερα το πρωί δεν έβγαινε 10 άρα πρέπει να πέθανε μάλλον εχθές κατά τη διάρκεια της μέρας ή της νύχτας. Μέτρησα αμμωνία και είναι 0. Πρέπει να ανησυχώ για κάτι που έμεινε τόσες ώρες μέσα; Τι άλλο να μετρήσω;

Το ενυδρείο είναι 100 λίτρων καθαρό και έχει ενοίκους 18 μέρα. 5 ζεβράκια την πρώτη μέρα και άλλα 5 τη 15 μέρα. Αυτό μπήκε με τη δεύτερη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολοι παραγοντεσ που μπορει να συντελεσαν στον 8ανατο του ψαριου...εκτος απ' την αμωνια κατ'αρχας καλο 8α ηταν να εχεις και μετρησεις , των νιτρικων και των νιτρωδων

περαν αυτου βορει απλα να μην ανεκυψε απ το στρες της μεταφορας η να τραυματιστηκε, αν λες ομως οτι παρατηρησες παρα3ενη συμπεριφορα απο την πρωτη στιγμη που το πηρες 8α βορουσε να ειχε κατι το ψαρακι...

αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες και δεν τα παραταιζεις τοτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις το νου σου μηπως καποιο αλλο ψαρακι εμφανισει παρομοια συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Την ειχε αρπαξει πιθανως την αμμωνια του κατα το ταξιδι του μεχρι το πετσοπ ή στο πετσοπ.

Εκτος κι αν δεν εγινε σωστη προσαρμογη για την εισοδο τους στο ενυδρειο.

Καλο ειναι να προσεχουμε τα ψαρακια οταν τα διαλεγουμε κατα την αγορα, για τετοια και αλλα συμπτωματατα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα διάλεξα καθώς δε μπορώ να τα διακρίνω και πιστεύω ότι είναι και δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς. Η προσαρμογή έγινε κανονικά αν και πιστεύω ότι το ψαράκι είχε πρόβλημα από την αρχή. Δηλαδή μόλις το άδειασε στη σακούλα παρατηρήσαμε τη συμπεριφορά του.

Όλα τα υπόλοιπα ψαράκια έχουν την ίδια φυσιολογική συμπεριφορά. Δεν πιστεύω ότι κάτι έχει το νερό μου, απλά ρωτάω μήπως επειδή το ψαράκι έμεινε πεθαμένο αρκετές ώρες μέσα στο ενυδρείο(μάλιστα είχε δύο σαλιγκάρια κολλημένα πάνω του) έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα διάλεξα καθώς δε μπορώ να τα διακρίνω και πιστεύω ότι είναι και δύσκολο να τα ξεχωρίσει κανείς. Η προσαρμογή έγινε κανονικά αν και πιστεύω ότι το ψαράκι είχε πρόβλημα από την αρχή. Δηλαδή μόλις το άδειασε στη σακούλα παρατηρήσαμε τη συμπεριφορά του.

Όλα τα υπόλοιπα ψαράκια έχουν την ίδια φυσιολογική συμπεριφορά. Δεν πιστεύω ότι κάτι έχει το νερό μου, απλά ρωτάω μήπως επειδή το ψαράκι έμεινε πεθαμένο αρκετές ώρες μέσα στο ενυδρείο(μάλιστα είχε δύο σαλιγκάρια κολλημένα πάνω του) έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ

Προσωπικα θα σου ελεγα να μετρησεις εκτος απο αμμωνια και ΝΟ2 και ΝΟ3.

Αν όλα ειναι φυσιολογικα τοτε συμαινει οτι δεν πρόλαβε να επηρρεασει τπτ το ψαρι και το βρήκες λίγα λεπτα μετα το θανατο του.

Αν βρει ανεβασμενα τα ΝΟ2 ή ΝΟ3 τοτε σημαινει οτι δουλεψε πολυ καλα η βιολογια σου και κανει τον κυκλο της.

ΠΡΟΣΟΧΗ.

Για να μπορεσεις να δεις αν ειναι φυσιολογικες οι μετρησεις πρεπει να εχεις μετρησει και πριν το θανατο ή να μετρας συχνα και να ξερεις τις τιμες σου.

Αυτο πρεπει να γινεται συχνα ειδικα σε ένα καινουργιο ενυδρειο.

Υ.Γ. Κι εγω στο κοινωνικό εχω danio μαζι και με άλλα κοπαδια και απλα θα συμφωνησω πως σε τετοιου μεγεθους ψαρια ειναι αδυνατο να μπορεσεις να διαλεξεις.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές μου γενικά είναι μηδέν. Από τότε που έστρωσε το ενυδρείο μόνο 0 έχω. Θα συνεχίσω να μετράω...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σιγουρος κανε μια αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αλλαγή νερού περίπου 30%, και μετράω όλα τα αζώτου 0. Όλα φαίνονται φυσιολογικά και δεν είχαμε κάποιο κρούσμα. Όλα καλά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα.

Μετά από ένα μήνα από το θάνατο του ψαριού, παρατηρώ ακόμη ένα το οποίο έχει τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με το πρώτο. Οι μετρήσεις που παίρνω είναι σε αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη είναι 0.

Το άλλο το πήραμε άρρωστο από το pet shop, γι' αυτό είμαστε σίγουροι. Εάν έχω κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο το οποίο σκότωσε και το πρώτο ψαράκι υπάρχει περίπτωση μετά από ένα ολόκληρο μήνα να επηρρέασε κι άλλο ψάρι;

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι το ψάρι έχει αστάθεια στο νερό και αναπνέει πολύ γρήγορα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα μια ασθένεια με το όνομα velvet disease που σα σύμπτωμα έχει δύσπνοια. Υπάρχει περίπτωση να έφερα το μικρόβιο στο ενυδρείο μου με το πρώτο ψάρι και τώρα να κολλάνε και τα άλλα; Θεραπεία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχει μετρησει καποια στιγμη ΝΟ3 πανω απο μηδεν δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι πραγματοποιειται ο κυκλος του αζωτου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατά το στρώσιμο του ενυδρείου μετρήσαμε ΝΟ3 πάνω από 0. Αυτό δεν κάνει; Το ενυδρείο σε ιχθυοφόρτιση έφθασε μέγιστο τα 10 ζεβράκια. Τον τελευταίο μήνα είναι με 9.

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

ενα μήνα με ψαράκια, τροφή πολυ δυσκολα να μην είναι έχεις Νο3.... στα δικά μου μάτια φένετε στρωμένο, αρκει η μετρήσεις για αμμωνία και νιτρώδη να είναι μηδενικές!

προμηθέυσου ενα τεστάκι Νο3 στο μέλλον... για εμένα είναι το κριτήριο που κάνω αλλαγές νερού... οταν δω π.χ >10-15 κανω αλλαγή 20%-30%....

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Εάν το ενυδρείο δεν ήταν στρωμένο δε θα είχα αμμωνία ή ΝΟ2; Μήπως τα φυτά που έχω(2 ανούμπιες 1 βαλισνέρια) παίζουν ρόλο στην κατανάλωση ΝΟ3;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν τα λες και γρήγορης ανάπτυξης τα φυτά αυτά για να ρουφάνε όλα τα νιτρικά. Με τόσα ψάρια κιόλας μέσα. Κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

αν θες βοήθεια κάνε νέες μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, GH, KH, ph και συμπλήρωσε τη φόρμα για τις ασθένειες που έχουν φτιάξει οι συνάδελφοί μας. Τότε μόνο θα λάβεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...