Jump to content

γιατι επιπλεει το σαλιγγαρι?


Recommended Posts

γεια σας παιδια.πηρα δυο σαλιγγαρια απο αυτα τα κιτρινα και το ενα ειχε κολλησει στο πανω τζαμακι(κοντρα)του ενυδρειου που ειναι λιγο πιο πανω απο το νερο και το ξαναριξα μεσα.απο σημερα το πρωι το σαλιγγαρι επιπλεει γιατι απο οτι φαινεται εμπασε αερα και δεν καθεται στον βυθο με τιποτα,με αποτελεσμα να μην μπορει να τραφει και να το πειραζουν και τα ψαρια.το σαλιγγαρι ειναι ζωντανο αλλα οσες φορες το κρατησα να ξανακολλησει κατω,το καβουκι του το τραβαει επανω με την ανωση και ξεκολλαει.οσες σβουρες και να το εκανα βγαζει μια δυο φισαλιδεςαλλα δεν αδειαζει ο αερας.καημο που εχω και γω ε?εχουμε καμια λυση?να μην το πεταξω ζωντανο κριμα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καμια λυση?να μην το πεταξω ζωντανο κριμα ειναι....

Εγώ δεν σου έχω καμιά λύση. Απλά αυτή η φράση να το πετάξω...δεν μου ακούστηκε καλά. Είναι ένας οργανισμός και αν δεν αντέξει, τότε το αποχωρίζεσαι. Το να σκεφτείς να το πετάξεις ζωντανό, είναι πολύ βάρβαρο.

Ελπίζω τα παιδιά να βρουν τρόπο να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.πηρα δυο σαλιγγαρια απο αυτα τα κιτρινα και το ενα ειχε κολλησει στο πανω τζαμακι(κοντρα)του ενυδρειου που ειναι λιγο πιο πανω απο το νερο και το ξαναριξα μεσα.απο σημερα το πρωι το σαλιγγαρι επιπλεει γιατι απο οτι φαινεται εμπασε αερα και δεν καθεται στον βυθο με τιποτα,με αποτελεσμα να μην μπορει να τραφει και να το πειραζουν και τα ψαρια.το σαλιγγαρι ειναι ζωντανο αλλα οσες φορες το κρατησα να ξανακολλησει κατω,το καβουκι του το τραβαει επανω με την ανωση και ξεκολλαει.οσες σβουρες και να το εκανα βγαζει μια δυο φισαλιδεςαλλα δεν αδειαζει ο αερας.καημο που εχω και γω ε?εχουμε καμια λυση?να μην το πεταξω ζωντανο κριμα ειναι....

Μην το τρομαζεις!

Αστο, θα κανει τα δικα του και θα στανιαρει :P

Απλως αερα εχει παρει :D

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

μα δεν κανει τα δικα του...απλα επιπλεει στην επιφανεια και το τσιμπανε τα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

το βαζω μεσα σε ενα καστρακι μπας και στρωσει αλλα ξαναανεβαινει στην επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

μα δεν κανει τα δικα του...απλα επιπλεει στην επιφανεια και το τσιμπανε τα ψαρια....

το βαζω μεσα σε ενα καστρακι μπας και στρωσει αλλα ξαναανεβαινει στην επιφανεια

Αστο..

Θα βρει τον δρομο του :D

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι applesnail και ειναι μεγαλο ειναι στα τελευταία του μαλλον.

Απο την εμπειρία μου στα applesnails(απο δικες μου αναπαραγογες) οσα ενήλικα εβλεπα απο παλια ετσι να επιπλέουν και να ειναι σαν κουφια και να τα πηγαίνει η ροη του νερου χωρις να αντιδρουνε μετα απο λιγες μερες τα έβρισκα μονο το καβουκι τους.

Μην το πειραζεις και ενημέρωσε πως παει.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα είχα σήμερα. Μόνο που τώρα που το έβγαλα από το κέλυφος κ το ξαναέβαλα βούλιαξε αμέσως αλλά το πιο πιθανό είναι να έχει ψοφήσει γιατί δεν αντιδρούσε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα είχα σήμερα. Μόνο που τώρα που το έβγαλα από το κέλυφος κ το ξαναέβαλα βούλιαξε αμέσως αλλά το πιο πιθανό είναι να έχει ψοφήσει γιατί δεν αντιδρούσε καθόλου.

εεεεε??? :D

Πως το εκανες αυτο...;;;;;

:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!1πω πω ρε φιλαρακι οντως πως το εκανες αυτο?εισαι απιστευτος.

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων το αφησα και κολλησε πανω στο σοληνακι του οξυγονου......αλλα και παλι ειναι στην επιφανεια....για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!1πω πω ρε φιλαρακι οντως πως το εκανες αυτο?εισαι απιστευτος.

έλα μου ντε.Η ουσία είναι ότι έγινε

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα είχα σήμερα. Μόνο που τώρα που το έβγαλα από το κέλυφος κ το ξαναέβαλα βούλιαξε αμέσως αλλά το πιο πιθανό είναι να έχει ψοφήσει γιατί δεν αντιδρούσε καθόλου.

:(:blush::blink::blink::blink::blink:

Θα μας τρελανεις τελειως???

Τραβηξες βιντεο να μας φυγει η απορια???

το βαζω μεσα σε ενα καστρακι μπας και στρωσει αλλα ξαναανεβαινει στην επιφανεια

φιλε μου... αστο και αυριο θα δεις οτι θα ειναι μια χαρα στον πατο του ενυδρειου σου....

Παντωε κι εμενα οταν μου ετυχε, το πρωτο που εκανα ηταν να το μυρισω, αφου δε μυσιζε ψοφιμη, δε βρωμοσεμ υπεθεσα πως κανει ηλιοθεραπια!!! οποτε το ανησα και την επομενη ηταν μια χαρα. :(

Εσυ το μυρισες??

Παντως ενα που μου ειχε ψοφισει, μυριζε αρκετα ασχημα και κυριως... δεν επεπλεε!!!

Ηταν μισο μεσα και μισο εξω απο το καβουκι, και οταν το επιασα δεν κουνηθηκε καθολου. αλλα μυριζε πολυ ασχημα. :(

Link to comment
Share on other sites

Το κελυφος σε τι κατασταση ειναι? (εχει ανοιγματα, τρυπες? φαινεται το κρεας του?)

Τι τιμες εχει το νερο του ενυδρειου (NH3, NO2, NO3, pH, gH, kH, Θερμοκρασια)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Polidi , αν ειναι μεγαλο μαλλον ειναι στα τελευταια του. ειχα κι εγω ενα που επεπλεε και τωρα δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:blush::blink::blink:

Θα μας τρελανεις τελειως???

Τραβηξες βιντεο να μας φυγει η απορια???

φιλε μου... αστο και αυριο θα δεις οτι θα ειναι μια χαρα στον πατο του ενυδρειου σου....

Σιγά μην τραβούσα κ βίντεο. Δεν ήταν δύσκολο.Με το που πήγα να το τραβήξω βγήκε κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

και ναι παιδια τι σαλιγγαρι σημερα το βρηκα ψωφιο,με μαυρισμενο καβουκι.καναμε καλη προσπαθεια παντως ενταξει το παλεψαμε το θεμα σαν επιστημονες.......χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

και ναι παιδια τι σαλιγγαρι σημερα το βρηκα ψωφιο,με μαυρισμενο καβουκι.καναμε καλη προσπαθεια παντως ενταξει το παλεψαμε το θεμα σαν επιστημονες.......χαχαχα

Κριμα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπα δυστυχώς επιβεβαιώθηκε κριμα.

Τα εχω μαθει καλα.

Τοσα χρονια εχουν περάσει απο τα χερια μου χιλιάδες και ξέρω γενικα την συμπεριφορά τους.

Αλλωστε κρατάω ακομα το πρώτο μου 3 χρονια και 5 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...