Jump to content

ικ επειγον!!!!!


Recommended Posts

λοιπον παρατηρησα σημερα οτι εχω ικ και μαλλον εχω εδω και 2-3 μερες απο μια νεα παραλαβη. σημερα μου εφερα νενα φαρμακο το bactopour direct της sera το οποιο ομως δεν 3ερω αν ειναι το καταλληλο γιατι καταπολεμα τα βακτηρια και γω εχω παρασιτα. (δεν 3ερω αν το ικ ειναι βακτιριο) επισης στισ οδηγιεσ λεει οτι 8α καταστρεψει τα καλοη8η βακτηρια του ενυδρειου και οτι αν το φιλτρο εχει αν8ρακα πρεπει να τον βγαλω.

υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο που δεν 8α μου διαλυσει την χημεια του ενυδρειου?

Έγινε επεξεργασία - crazylef
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω ιδεα απο αρρωστιες παντως αυτο που θα σου πω ειναι οτι αν χρησιμοποιησεις καποιο φαρμακο πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα γιατι αλλιως δε θα εχει νοημα!

μολις τελειωσεις ομως να τον βαλεις παλι!

Link to comment
Share on other sites

τα clown loach(3) σιγουρα τα αλλα δεν φαινεται να εχουν. επισης δεν εχω δευτερο ενυδρειο για την 8εραπεια

οχι δεν εχω αν8ρακα το φιλτρο ειναι οπως το πηρα με τα σφουγγαρακια του

Έγινε επεξεργασία - crazylef
Link to comment
Share on other sites

καραντίνα δεν παιζει; καπιο παλιό ενυδρείο να βάλεις μέσα τα αρωστα ψαρια με μια αερόπετρα.... ;;;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε ίσως να μην είναι ικ... αλλα καποιο άλλο παρασιτο που μοιαζει με το white spot.

Την πάτησα κι εγω στους 3 clownloach που είχα.

Αν ειναι ich τότε σε 2-3 μερες το πολυ θα είχαν όλα τα ψαρια.

Ανοιξε ένα θέμα εδω

Και συμπληρωσε αυτη τη φόρμα ασθενειων και τα παιδια με τις γνωσεις τους θα σε βοηθησουν.

Παντως αν βλεπεις οτι δεν τρωνε και ότι αρχιζουν να κολυμπουν σα μεθυσμενα... σκουρα τα πραγματα....

Συμπληρωσε συνομα η φορμα ομως στο σωστο θεμα.

Y.Γ. ¨οτι φαρμακο και να βάλει πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα και να ξέρεις οτι θα σου καταστρψει ένα συμαντικό μερος της βιολογιας σου.

Τον άνθρακα τον βάζουμε στην αποθεραπεια για να μαζεψει τα χημικα που εχουν μεινει.

ΚΑλη επιτυχια φιλε μου.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε ίσως να μην είναι ικ... αλλα καποιο άλλο παρασιτο που μοιαζει με το white spot.

Την πάτησα κι εγω στους 3 clownloach που είχα.

Αν ειναι ich τότε σε 2-3 μερες το πολυ θα είχαν όλα τα ψαρια.

Ανοιξε ένα θέμα εδω

Και συμπληρωσε αυτη τη φόρμα ασθενειων και τα παιδια με τις γνωσεις τους θα σε βοηθησουν.

Παντως αν βλεπεις οτι δεν τρωνε και ότι αρχιζουν να κολυμπουν σα μεθυσμενα... σκουρα τα πραγματα....

Συμπληρωσε συνομα η φορμα ομως στο σωστο θεμα.

Y.Γ. ¨οτι φαρμακο και να βάλει πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα και να ξέρεις οτι θα σου καταστρψει ένα συμαντικό μερος της βιολογιας σου.

Τον άνθρακα τον βάζουμε στην αποθεραπεια για να μαζεψει τα χημικα που εχουν μεινει.

ΚΑλη επιτυχια φιλε μου.

Και μια φωτο :(:(

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δευτερο ενυδρειο για καραντινα και πλεον το φαρμακο το ερι3α...ελπιζω να μην εχω απωλειες ειδικα με τους κλουν γιατι αν μειω8ει ο αρι8μος τους 8α πρεπει να τους βρω καινουριο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δευτερο ενυδρειο για καραντινα και πλεον το φαρμακο το ερι3α...ελπιζω να μην εχω απωλειες ειδικα με τους κλουν γιατι αν μειω8ει ο αρι8μος τους 8α πρεπει να τους βρω καινουριο σπιτι.

Τουλαχιστον σκεπασε το ενυδρειο να μην στρεσαροντια τα ψαρια καθόλου, σβήσε τελειως τα φωτα τους και αστα εκει για μια μερα χωρις να ταισεις....

Σκεπασε με ενα σεντονι, κατι για να μη σε βλεπουν και να μην τα βλεπεις....

Ελπιζω να σωσεις την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...