Jump to content

Λαμπα για Carfour 120ltr


nikoloutso

Recommended Posts

Χαιρετω και πάλι τους συμφορουμητες...

Εδω θα ηθελα τη βοηθεα σας σε μια νεα απορια που μου δημιουργηθηκε.

Ας τα παρουμε τα πραγ,ατα απο την αρχη, δηλαδη με τα δεδομενα και μετα θέτω της αποριες μου.

Το ενυδρειο ειναι το Carfour 120ltr με διαστασεις 1,00*0,30*0,40

Το ενυδρειο ειναι κοινωνικο με λίγα και ευκολα φυτα προς το παρόν αλλα θα ήθελα να βάλω κι αλλα.

Αυτα που εχω ειναι ανουβιες, βαλισνεριες, φτρερη, java moss, κερατοφυλλο, πιστια και λίγο γρασιδακι.

Αυτο που ανακάλυψα είναι οτι η πιστια και το κερατοφυλλο αντι να αυξανονται μειωνονται....

Το κερατοφυλλο εμενε μονο το κοτσανι και στα υπολοιπα φυτα εβλεπα μικρη εως καθολου αναπτυξη.

Η απορια μου ιμως δεν ειναι το γιατι, εγω ππιθανολογω οτι πρεπειθ να φταει ο φωτισμός. γιατι και τις αλλαγες μυ τις κάνω και το λιπασμα μου ρίχνω.

Πιθανολογω λοιπόν οτι ισως φταιει η ποιοτητα και η ισχη του φωτισμου.

Λοιπόν, το ενυδρει έχει μια μαμισια λάμπα ψιλο κιτρινο ροζ και γραφει sylvana ή κατι τετοιο πανω.

Οι ερωτησεις λοιπόν είναι οι εξής και είναι απλές.... οι απαντησεις δεν ξέρω πόσο απλες ειναι!! :(

1, Να αντικαταστησω τη μαμισια με μια αλλη?? Αν ναι με ποια?? Και τι ναγραφει?? (π.χ. day, nature)

πόσα watt??

2. Να προσθέσω μια δευτερη λάμπα?? Αν ναι ποια?

3. Να αντικαταστησω και την μαμισια και να βάλω και μια ακόμα?? Αν ναι, ποιες???

Θα ήθελα τα φώτα σας γατι θελω το ενυδρειακι να το κάνω ζουγκλα!! :(

Το νερο παιζει σε ph γυρο στο 6,5

και θερμοκρασια 26,5+0,5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκανες μεγαλο ποστ και θα παρεις συντομη και απολυτη απαντηση... :(

sylvania grolux+ sylvania aquastar.

δηλαδη 2 λαμπες φθηνες και καλες σαν ζευγαρι και καλυπτεις το φασμα που θελουν τα φυτα σου....

εναλλακτικα υοπαρχουν και αλλες πολυ καλες λαμπες και απο αρκετες εταιρειες με κορυφαιες (αλλα και πανακριβες) αυτες της arcadia...

τελος. :(

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και πάλι τους συμφορουμητες...

Εδω θα ηθελα τη βοηθεα σας σε μια νεα απορια που μου δημιουργηθηκε.

Ας τα παρουμε τα πραγ,ατα απο την αρχη, δηλαδη με τα δεδομενα και μετα θέτω της αποριες μου.

Το ενυδρειο ειναι το Carfour 120ltr με διαστασεις 1,00*0,30*0,40

Το ενυδρειο ειναι κοινωνικο με λίγα και ευκολα φυτα προς το παρόν αλλα θα ήθελα να βάλω κι αλλα.

Αυτα που εχω ειναι ανουβιες, βαλισνεριες, φτρερη, java moss, κερατοφυλλο, πιστια και λίγο γρασιδακι.

Αυτο που ανακάλυψα είναι οτι η πιστια και το κερατοφυλλο αντι να αυξανονται μειωνονται....

Το κερατοφυλλο εμενε μονο το κοτσανι και στα υπολοιπα φυτα εβλεπα μικρη εως καθολου αναπτυξη.

Η απορια μου ιμως δεν ειναι το γιατι, εγω ππιθανολογω οτι πρεπειθ να φταει ο φωτισμός. γιατι και τις αλλαγες μυ τις κάνω και το λιπασμα μου ρίχνω.

Πιθανολογω λοιπόν οτι ισως φταιει η ποιοτητα και η ισχη του φωτισμου.

Λοιπόν, το ενυδρει έχει μια μαμισια λάμπα ψιλο κιτρινο ροζ και γραφει sylvana ή κατι τετοιο πανω.

Οι ερωτησεις λοιπόν είναι οι εξής και είναι απλές.... οι απαντησεις δεν ξέρω πόσο απλες ειναι!! :(

1, Να αντικαταστησω τη μαμισια με μια αλλη?? Αν ναι με ποια?? Και τι ναγραφει?? (π.χ. day, nature)

πόσα watt??

2. Να προσθέσω μια δευτερη λάμπα?? Αν ναι ποια?

3. Να αντικαταστησω και την μαμισια και να βάλω και μια ακόμα?? Αν ναι, ποιες???

Θα ήθελα τα φώτα σας γατι θελω το ενυδρειακι να το κάνω ζουγκλα!! :(

Το νερο παιζει σε ph γυρο στο 6,5

και θερμοκρασια 26,5+0,5

Πιθανόν σου τα τρώνε τα ψάρια τα συγκεκριμένα φυτάκια.

1. Βάλε μία daylight στα 6κ

2.Εγώ είχα προσθέσει και δεύτερη (Grolux) αλλά έχε υπόψην ότι η θερμοκρασία στο ενυδρείο θα σου ανέβει αρκετά.

Αν πας στη δεύτερη επιλογή θέλεις φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως.Τα υπόλοιπα μπορεί να σου καούν αν δεν τα βάλεις στις άκρες

Link to comment
Share on other sites

εκανες μεγαλο ποστ και θα παρεις συντομη και απολυτη απαντηση... :(

sylvania grolux+ sylvania aquastar.

δηλαδη 2 λαμπες φθηνες και καλες σαν ζευγαρι και καλυπτεις το φασμα που θελουν τα φυτα σου....

εναλλακτικα υοπαρχουν και αλλες πολυ καλες λαμπες και απο αρκετες εταιρειες με κορυφαιες (αλλα και πανακριβες) αυτες της arcadia...

τελος. :(

Για την aquastar έχω ένσταση γιατί είναι στα 10.000κ και το ενυδρείο αρκετά χαμηλό

Link to comment
Share on other sites

εκανες μεγαλο ποστ και θα παρεις συντομη και απολυτη απαντηση... :(

sylvania grolux+ sylvania aquastar.

δηλαδη 2 λαμπες φθηνες και καλες σαν ζευγαρι και καλυπτεις το φασμα που θελουν τα φυτα σου....

εναλλακτικα υοπαρχουν και αλλες πολυ καλες λαμπες και απο αρκετες εταιρειες με κορυφαιες (αλλα και πανακριβες) αυτες της arcadia...

τελος. :(

Οποτε να κρατησω την ηδη υπαρχουσα και να βάλω άλλη μια λες εσυ??

Που θα βρω τετοια λάμπα??

Πιθανόν σου τα τρώνε τα ψάρια τα συγκεκριμένα φυτάκια.

1. Βάλε μία daylight στα 6κ

2.Εγώ είχα προσθέσει και δεύτερη (Grolux) αλλά έχε υπόψην ότι η θερμοκρασία στο ενυδρείο θα σου ανέβει αρκετά.

Αν πας στη δεύτερη επιλογή θέλεις φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως.Τα υπόλοιπα μπορεί να σου καούν αν δεν τα βάλεις στις άκρες

1 Τι ειναι το 6κ??

2. Εχω eliwell και δεν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες.

Κι εσυ carfour ενυδρειο έχεις??

Να βάλω Τ5 ή Τ8?

Για την aquastar έχω ένσταση γιατί είναι στα 10.000κ και το ενυδρείο αρκετά χαμηλό

Τι ειναι το 10000κ??

Το ύψος όντως ειναι μικρο αν αναλογιστει κανεις οτι εχω και άμμο 8-10cm περιπου.

Αυτος ειναι ο λόγος που ειπα να το φυτεψω κι ολας, γιατι ειναι κοντο και το θεωρησα πολυ ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να κρατησω την ηδη υπαρχουσα και να βάλω άλλη μια λες εσυ??

Που θα βρω τετοια λάμπα??

1 Τι ειναι το 6κ??

2. Εχω eliwell και δεν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες.

Κι εσυ carfour ενυδρειο έχεις??

Να βάλω Τ5 ή Τ8?

Τι ειναι το 10000κ??

Το ύψος όντως ειναι μικρο αν αναλογιστει κανεις οτι εχω και άμμο 8-10cm περιπου.

Αυτος ειναι ο λόγος που ειπα να το φυτεψω κι ολας, γιατι ειναι κοντο και το θεωρησα πολυ ευκολο.

6k είναι 6000Kelvin ,αντίστοιχα και το 10000κ.

Όχι, να μην κρατήσεις την υπάρχουσα λάμπα,να βάλεις μία άλλη daylight.

Grolux έχουν τα καταστήματα με λάμπες.

Αν μπορείς να κάνεις μετατροπή σε T5 είναι ακόμα καλύτερα.

Είχα τέτοιο ενυδρείο και το πούλησα πριν 2 βδομάδες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

6k είναι 6000Kelvin ,αντίστοιχα και το 10000κ.

Όχι, να μην κρατήσεις την υπάρχουσα λάμπα,να βάλεις μία άλλη daylight.

Grolux έχουν τα καταστήματα με λάμπες.

Αν μπορείς να κάνεις μετατροπή σε T5 είναι ακόμα καλύτερα.

Είχα τέτοιο ενυδρείο και το πούλησα πριν 2 βδομάδες περίπου.

Δηλαδη εσυ μπου προτεινεις απλα να αντικαταστησω την ηδη υπαρχουσα, ενω ο κλαζ να την αντικαταστησω αλλα και να βάλω και δευτερη.

Μου αρεσει αυτη η πλοθορα επιλογών. :(

Φανταζομαι σωστη δεν υπαρχει, ολες ειναι σωστες αναλογα με τις αναγκες του ενυδρειου. :(

Link to comment
Share on other sites

Για την aquastar έχω ένσταση γιατί είναι στα 10.000κ και το ενυδρείο αρκετά χαμηλό

αν και την δουλευουν δεκαδες μποσταναδες εδω και πολλα χρονια απροβληματιστα σαν ζευγαρι με την grolux,μπορεις να βαλεις πχ και την aqualight στα 6500κ.
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μονο σιγουρο ειναι οι πρεπει να αντικαταασταθει η μαμισια.

Στο Juwel με τις αφρικανε έχω τις μαμισιες, που ειναι Nature και day.

Σε τι τιμες παιζουν αυτες??

Υπαρχουν και βάσεις για να τιε βάλω??

Ειναι αρκετα ευκολο να το ανοιξω και να τις αλλαξω τις βάσεις, αλλα δεν έρω πόσο ευκολο θα ειναι να βρω βάσεις.

Παντως μηχανικος ειμαι, πιανουν νομιζω τ χερια οποτε θα μπορεσω να κανω την αλλαγη. :(

Link to comment
Share on other sites

αν και την δουλευουν δεκαδες μποσταναδες εδω και πολλα χρονια απροβληματιστα σαν ζευγαρι με την grolux,μπορεις να βαλεις πχ και την aqualight στα 6500κ.

Συμφωνώ μαζί σου απλά η ένσταση μου είναι για το συγκεκριμένο ενυδρείο το οποίο το είχα και γνωρίζω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο μονο σιγουρο ειναι οι πρεπει να αντικαταασταθει η μαμισια.

Στο Juwel με τις αφρικανε έχω τις μαμισιες, που ειναι Nature και day.

Σε τι τιμες παιζουν αυτες??

Υπαρχουν και βάσεις για να τιε βάλω??

Ειναι αρκετα ευκολο να το ανοιξω και να τις αλλαξω τις βάσεις, αλλα δεν έρω πόσο ευκολο θα ειναι να βρω βάσεις.

Παντως μηχανικος ειμαι, πιανουν νομιζω τ χερια οποτε θα μπορεσω να κανω την αλλαγη. :(

Είναι εύκολη η τοποθέτηση.Στο καπάκι εσωτερικά έχουν προβλέψει για δεύτερη λάμπα.

Την grolux την είχα πάρει 6€.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολη η τοποθέτηση.Στο καπάκι εσωτερικά έχουν προβλέψει για δεύτερη λάμπα.

Την grolux την είχα πάρει 6€.

Δε διαφωνω οτι το εχουν προβλεψει και οτι ειναι ευκολο, αλλα δεν εχει βαση για να κουμπωσει... :(

Που θα βρω τετοια βαση??

Στον ΚΑΥΚΑ?

Τελικα μια να αφησω ή 2 να βάλω?

ΤΟΝΙΖΩ οτι θελω να βάλω και απατητηκα και πολλα φυτα... να το κανω ζουγλα!!!

Υ.Γ. Τα Bolivia Ram τσιμπανε κερατοφυλλο, γιαυτο δε μενει?? :(

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω οτι το εχουν προβλεψει και οτι ειναι ευκολο, αλλα δεν εχει βαση για να κουμπωσει... :(

Που θα βρω τετοια βαση??

Στον ΚΑΥΚΑ?

Τελικα μια να αφησω ή 2 να βάλω?

ΤΟΝΙΖΩ οτι θελω να βάλω και απατητηκα και πολλα φυτα... να το κανω ζουγλα!!!

Υ.Γ. Τα Bolivia Ram τσιμπανε κερατοφυλλο, γιαυτο δε μενει?? :(

Απ ότι θυμάμαι έχει τρύπες και θέση ακόμα και για το ballast.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην Αθήνα,Θεσ/νίκη μένω.

Αν στο τσιμπάνε πως να μείνει?

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι έχει τρύπες και θέση ακόμα και για το ballast.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην Αθήνα,Θεσ/νίκη μένω.

Αν στο τσιμπάνε πως να μείνει?

Δεν έχει ballast.

Ρωταω αν το τσιμπανε.Ξέρει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ballast.

Ρωταω αν το τσιμπανε.Ξέρει κανεις?

Δεν έχει ballast αλλά έχει θέση για ballast.

Το δικό μου τουλάχιστον δεν τσιμπάει κανένα φυτό.

Άλλα ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ballast αλλά έχει θέση για ballast.

Το δικό μου τουλάχιστον δεν τσιμπάει κανένα φυτό.

Άλλα ψάρια έχεις?

Αρλεκινους, zebra danio, τετρα, ροδοστομους, κορυ.

Link to comment
Share on other sites

Αρλεκινους, zebra danio, τετρα, ροδοστομους, κορυ.

τα ζεβράκια δεν τσιμπάνε?

Link to comment
Share on other sites

τα ζεβράκια δεν τσιμπάνε?

Δεν εχω ιδεα... πανε σαν τρελα... που δεν καταλαβαινω ι κανουν... :(

Τωρα με το φωςς τι κανουμε??

Μηπως εχει κανει καποιος τετοια μετατροπη και έχει φώτο??

Τελικα πια λυση να προτημησω??

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝΙΖΩ οτι θελω να βάλω και απατητηκα και πολλα φυτα... να το κανω ζουγλα!!!

Ετοιμασου για διαβασμα και ξηλωμα (πολυ και απο τα δυο)

Το δυσκολα φυτα εκτος απο φως θελουν και διοξειδιο και λιπασματα. Αν αυξησεις απλα το φως, θα γεμισεις αλγες (οχι οπως ειναι ασχημες μερικες, απλα το λεω να το ξερεις).

Πες οτι εβαλες καλο φωτισμο. (δεν καταλαβα γιατι επιμενεις με τα nature, daylight κλπ Οι sylvania groloux ειναι πιο καλες για φυτα, και πιο οικονομικες απο καταστηματα ηλεκτρολογικων) αν θες να τα σκασεις παρε arcadia.

Μετα πρεπει να παρεις μεγαλη μπουκαλα, καλο διαχυτηρα, μανομετρα ph controler κλπ

Και μετα ή θα τα σκας στη seachem ή θα ψαξεις για diy λιπασματα.

Ξεκινα και δες πρωτα αυτα Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Και μετα δες τι ειναι το Estimative Index

http://www.barrreport.com/estimative-index...-test-kits.html

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

http://www.plantedtank.net/forums/fertiliz...g-regimes_.html

Εχεις υποστρωμα λιπανσης?

Εχεις θερμοκαλωδιο?

Εχεις ανακλαστηρες?

Σκεφτηκες να φτιαξεις diy καπακι απο ματ πλεξι για να μπουν ολα? (φωτα ανεμιστηρια ανακληαστηρες κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμασου για διαβασμα και ξηλωμα (πολυ και απο τα δυο)

Το δυσκολα φυτα εκτος απο φως θελουν και διοξειδιο και λιπασματα. Αν αυξησεις απλα το φως, θα γεμισεις αλγες (οχι οπως ειναι ασχημες μερικες, απλα το λεω να το ξερεις).

Πες οτι εβαλες καλο φωτισμο. (δεν καταλαβα γιατι επιμενεις με τα nature, daylight κλπ Οι sylvania groloux ειναι πιο καλες για φυτα, και πιο οικονομικες απο καταστηματα ηλεκτρολογικων) αν θες να τα σκασεις παρε arcadia.

Μετα πρεπει να παρεις μεγαλη μπουκαλα, καλο διαχυτηρα, μανομετρα ph controler κλπ

Και μετα ή θα τα σκας στη seachem ή θα ψαξεις για diy λιπασματα.

Ξεκινα και δες πρωτα αυτα Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Και μετα δες τι ειναι το Estimative Index

http://www.barrreport.com/estimative-index...-test-kits.html

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

http://www.plantedtank.net/forums/fertiliz...g-regimes_.html

Εχεις υποστρωμα λιπανσης?

Εχεις θερμοκαλωδιο?

Εχεις ανακλαστηρες?

Σκεφτηκες να φτιαξεις diy καπακι απο ματ πλεξι για να μπουν ολα? (φωτα ανεμιστηρια ανακληαστηρες κλπ)

:(

ΚΑταρχην να πω οτι θα προτημησω τις sylvana, αφου αυτες λες κι εσυ οτι ειναι οκ.

Απλα δεν ξερω αν θα κρατησω αυτη που έχω ή αν θα βάλω άλλη ή αλλες.

Απο ότι καταλαβα για να εχεις πολλα και απαιτητηκα φυτα θελει και πολλα λεφτα, κατι που δεν ειμαι στην παρουσα φαση να δωσω... απο το νεο χρονο και βλεπουμε.

Με ευκολα και πολλα φυτα, δε γινεται πάλι ζουγκλα και όμορφη ζουγκλα??

Λίπασμα ήδη ρίχνω ο γενικο της εταιρειας που αναφερεις.

Υποστρωμμα και θερμοκαλώδιο δεν έχω.

Ο βασικός λόγος που το ξεκηνησα το θεμα ειναι για νε έχουν καλή αναπτυξη τα ηδη υπαρχονται φτα και αυτα που θα βάλω στη συνεχεια.

Για τα πολλα και απαιτητηκα ειναι σε δευτερη μοιρα.

Ξαναλ.εω, θελω να βάλω πολλα φυτα, να αντεξουν και να μην ξοδευτω πολυ, ζηταω πολλα??

:(

Link to comment
Share on other sites

...Με ευκολα και πολλα φυτα, δε γινεται πάλι ζουγκλα και όμορφη ζουγκλα??...

Tωρα αρχιζεις και λογικευεσαι :(

Ξεχνα τη λαμπα (εκτος κι αν εχει φαει τα ψωμια της, ποσο καιρο δουλευει και τι ειναι Τ5 ή Τ8? εχει ηλεκτρονικο μπαλαστ ή απλο?)

Δοκιμασε diy co2 για αρχη και τα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα τους να εχουν μιση seachem ταμπλετα λιπασματος διπλα στη ριζα τους.

Ισως χρειαστει λιγο βοηθεια με εξτρα λιπασματα αναλογα.

Απο νιτρικα, φωσφορικα πως εισαι?

Απο αλγες? εστω και λιγες (πρασινη, μαυρη?)

Αν δεν θελεις να κλαδευεις συνεχεια (καθε εβδομαδα λη και καθε 3 μερες) απεφυγε τα φυτα γρηγορης αναπτυξης.

Αν εχεις υπομονη (το βασικοτερο προσον του φιου του ενυδρειου) μπορεις να εχεις ζουγκλα και με ευκολα φυτα και αργης αναπτυξης (απλα θα περιμενεις να γινουν ζουγκλα, γιαυτο λεω υπομονη)

Αυτο ειναι ενυδρειο που τρεχει μονο του χωρις διοξειδια, λιπασματα κλαδεμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

:(

ΚΑταρχην να πω οτι θα προτημησω τις sylvana, αφου αυτες λες κι εσυ οτι ειναι οκ.

Απλα δεν ξερω αν θα κρατησω αυτη που έχω ή αν θα βάλω άλλη ή αλλες.

Απο ότι καταλαβα για να εχεις πολλα και απαιτητηκα φυτα θελει και πολλα λεφτα, κατι που δεν ειμαι στην παρουσα φαση να δωσω... απο το νεο χρονο και βλεπουμε.

Με ευκολα και πολλα φυτα, δε γινεται πάλι ζουγκλα και όμορφη ζουγκλα??

Λίπασμα ήδη ρίχνω ο γενικο της εταιρειας που αναφερεις.

Υποστρωμμα και θερμοκαλώδιο δεν έχω.

Ο βασικός λόγος που το ξεκηνησα το θεμα ειναι για νε έχουν καλή αναπτυξη τα ηδη υπαρχονται φτα και αυτα που θα βάλω στη συνεχεια.

Για τα πολλα και απαιτητηκα ειναι σε δευτερη μοιρα.

Ξαναλ.εω, θελω να βάλω πολλα φυτα, να αντεξουν και να μην ξοδευτω πολυ, ζηταω πολλα??

:(

Link to comment
Share on other sites

Tωρα αρχιζεις και λογικευεσαι :(

Ξεχνα τη λαμπα (εκτος κι αν εχει φαει τα ψωμια της, ποσο καιρο δουλευει και τι ειναι Τ5 ή Τ8? εχει ηλεκτρονικο μπαλαστ ή απλο?)

Δοκιμασε diy co2 για αρχη και τα φυτα που τρεφονται απο τη ριζα τους να εχουν μιση seachem ταμπλετα λιπασματος διπλα στη ριζα τους.

Ισως χρειαστει λιγο βοηθεια με εξτρα λιπασματα αναλογα.

Απο νιτρικα, φωσφορικα πως εισαι?

Απο αλγες? εστω και λιγες (πρασινη, μαυρη?)

Αν δεν θελεις να κλαδευεις συνεχεια (καθε εβδομαδα λη και καθε 3 μερες) απεφυγε τα φυτα γρηγορης αναπτυξης.

Αν εχεις υπομονη (το βασικοτερο προσον του φιου του ενυδρειου) μπορεις να εχεις ζουγκλα και με ευκολα φυτα και αργης αναπτυξης (απλα θα περιμενεις να γινουν ζουγκλα, γιαυτο λεω υπομονη)

Αυτο ειναι ενυδρειο που τρεχει μονο του χωρις διοξειδια, λιπασματα κλαδεμα κλπ

Η φωτο ειναι το δικό σου ενυδρείο, σωστα??

Το ενυδρειο το πήρα used και έτρεχε 3 χρονια. Η λάμπα δεν ξέρω αν έχει αλαχτει ποτέ και είναι η χοντρη, Τ8 δλδ.

Προτεινεις δλδ να μην προσθεσω δευτερη ή ακόμα και να μην την αλλαξω??

Αν αλλαξω και αν προσθέσω ποιες sylvana τελικα γιατι μπερδευτηκα :( .

Το μπαλαστ που εχει δεν εχω τη γνωση να σου απαντησω για το τι ειναι, ίσως ο termitis που ειχε το ίδο μπορει να απαντησει σε αυτο.

Οι μετρησεις που κανω και τελευταια έκανα χθες είναι οι εξής (be gentle):

ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 50

ΡΗ: 5 (δεν μπορω να το εξηγησω γιατι τοσο χαμηλό χωρις Α/Ο και χωρις τυρφη)

ΚΗ: 2

GH: 8

Απο άλγες δεν ξέρω, αφου το νερο είναι κιτρινο προς καφε... λογικά απο ταα ξύλα.

Τα φυτα που έχω μεσα είανι η φτερη σου, java moss, κερατοφυλλο, ανουμπιες, το γρασιδακι σου, μια βαλισνερια που δε μεγαλωνει σχεδον καθόλου, πιστια και μια άλλη πρασιναδα σε ελαχιστη ποσοτητα που μου εδωσε ο γοωργος και δεν ξερω πως λέγεται.

Θελω ζουγκλα, αλλα οικονομικη ζουγκλα!!!

Δε βιαζομαι.... ας τα φυτεψω κι ας μεγαλώσουν αργα... αλλα κανενα κόκκινο ευκολο φυτο υπάρχει???

Ειναι μονοτονο το πρασινο συνεχεια!! :(

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο ειναι το δικό σου ενυδρείο, σωστα??

Το ενυδρειο το πήρα used και έτρεχε 3 χρονια. Η λάμπα δεν ξέρω αν έχει αλαχτει ποτέ και είναι η χοντρη, Τ8 δλδ.

Προτεινεις δλδ να μην προσθεσω δευτερη ή ακόμα και να μην την αλλαξω??

Αν αλλαξω και αν προσθέσω ποιες sylvana τελικα γιατι μπερδευτηκα :( .

Το μπαλαστ που εχει δεν εχω τη γνωση να σου απαντησω για το τι ειναι, ίσως ο termitis που ειχε το ίδο μπορει να απαντησει σε αυτο.

Οι μετρησεις που κανω και τελευταια έκανα χθες είναι οι εξής (be gentle):

ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 50

ΡΗ: 5 (δεν μπορω να το εξηγησω γιατι τοσο χαμηλό χωρις Α/Ο και χωρις τυρφη)

ΚΗ: 2

GH: 8

Απο άλγες δεν ξέρω, αφου το νερο είναι κιτρινο προς καφε... λογικά απο ταα ξύλα.

Τα φυτα που έχω μεσα είανι η φτερη σου, java moss, κερατοφυλλο, ανουμπιες, το γρασιδακι σου, μια βαλισνερια που δε μεγαλωνει σχεδον καθόλου, πιστια και μια άλλη πρασιναδα σε ελαχιστη ποσοτητα που μου εδωσε ο γοωργος και δεν ξερω πως λέγεται.

Θελω ζουγκλα, αλλα οικονομικη ζουγκλα!!!

Δε βιαζομαι.... ας τα φυτεψω κι ας μεγαλώσουν αργα... αλλα κανενα κόκκινο ευκολο φυτο υπάρχει???

Ειναι μονοτονο το πρασινο συνεχεια!! :(

Η μαμίσια λάμπα δεν είναι ούτως ή άλλως καλή οπότε θα την αλλάξεις,πόσο μάλλον που υπάρχει 3 χρόνια.

Ηλεκτρονικό ballast νομίζω έχουν οι Τ5 κ όχι αυτή στο carrefour.

Επειδή το έχω δοκιμάσει η λύση είναι αυτή: βάζεις δεύτερη λάμπα την grolux και αλλάζεις αυτή που έχεις με μία daylight στα 6.000-7.000Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...