Jump to content

Ερώτηση για ενυδρείο Vitrea!


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω σε λίγο καιρό κάποιο ενυδρείο (το θέλω για βιοτοπικό tanganyika με multifasciatus, μιας και αρχάριος) και σήμερα που είδα κάποια ενυδρεία μου άρεσε πολύ ένα Vitrea. Ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο υπάρχει αυτή η τρύπα στον πάτο; και επειδή προφανώς υπάρχει για το φίλτρο ήθελα να μάθω για ποιον τύπο φιλτραρίσματος πρόκειται με βάση το άρθρο "ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ", εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλος τύπος φιλτραρίσματος που να μην χρειάζεται αυτή η τρύπα, κτλ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

Έγινε επεξεργασία - constantinet
Link to comment
Share on other sites

Η τρυπα στον πάτο είναι υπερχειλιση για το sump....το ενυδρειο προορίζεται για θαλασσινό και δε νομίζω να σε συμφέρει για γλυκό νερό...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να μη με συμφέρει? :( εμένα δεν συμφέρει ή τα ψαράκια? Πάντως είναι ωραίο ενυδρείο. Δεν γίνεται να κλείσω απλά την τρύπα με κάποιον τρόπο? :(

Έγινε επεξεργασία - constantinet
Link to comment
Share on other sites

το sump γινετε στα θαλασσινα που εχουν συγκεκριμενες απετησεις. για καλυτερη φιλτρανση. για γλυκο αρκει το φιλτρο π εχεις. δεν θελεις sump.

:(:(

Link to comment
Share on other sites

οσο για το κλεισιμο επιδη ειχα ιδιο ενυδρειο ακου τι εκανα.

πηγα σε ενα τζαμαδικο. ζητησα τζαμι 10mm.. σε διασταση 7cm x 7cm.

πηγα σε μαγαζι με υλικα οικοδομης και πηρα Σιλικονη για ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ (οτιδιποτε αλλο που δεν εχει πανω στο σωλιναριο ενα ενυδρειο και γραφει οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση απαγορευετε).

αυτα απο υλικα.

καθαρισα λπν καλα το σημειο που θα κολλουσα το τζαμακι, εβαλα κολλα πανω στο τζαμακι αλλα και γυρω γυρω απο την τρυπα. κολλισα καλα το τζαμακι και εβαλα πανω του ενα βαριδιο για να κρατησει καλα. το αφησα για μια μερα αφερεσα το βαριδιο και στην συνεχεια γεμισα με σιλικονη την τρυπα απο την κατω μερια. το αφησα αλλη μια μερα και ηταν ετοιμο... :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται, αν και φαντάζομαι θα χωράει και κάποιο κομματι ακριβώς στην τρύπα που θα στεγανωποιηθεί με σιλικόνη. Anyway, κατάλαβα πάντως τι είναι αυτή η τρύπα και ότι μάλλον μπορώ να το πάρω αυτό το ενυδρείο. Μιας και δεν θα το πάρω άμεσα όμως ας μην σας κουράζω άλλο μ' αυτό. (προς το παρόν :( )

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

το sump γινετε στα θαλασσινα που εχουν συγκεκριμενες απετησεις. για καλυτερη φιλτρανση. για γλυκο αρκει το φιλτρο π εχεις. δεν θελεις sump.

:(:(

Ποιος το λεει αυτο;

Και στο γλυκο νερο δεν υπαρχουν ψαρια που απαιτουν ισχυρη φιλτρανση;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να μη με συμφέρει? :( εμένα δεν συμφέρει ή τα ψαράκια? Πάντως είναι ωραίο ενυδρείο. Δεν γίνεται να κλείσω απλά την τρύπα με κάποιον τρόπο? :(

Και γιατι να μην παρεις καποιο αλλο ενυδρειο,παρα να κανεις πατεντες,και ακυρωνοντας προφανως και την εγγυηση του ενυδρειου;;;

Link to comment
Share on other sites

Ουάου παιδιά τώρα με μπερδέψατε!!! :blush::( Εγώ θέλω ένα ενυδρείο που να έχει σίγουρα μήκος μέχρι 80cm άντε και 85cm και επειδή σκοπεύω να ξεκινήσω με multifasciatous που εκμεταλλεύονται την επιφάνεια και όχι το βάθος θα ήθελα πλάτος 50cm. Από το site της vitrea (Vitrea) το ένα έχει διαστάσεις cm 80x40xh51 και το άλλο 84x50xh51. Δεν θυμάμαι ποιό είχε το watterinn, αλλά μάλλον το δεύτερο για να μου άρεσε τόσο.

Το θέμα είναι ότι αν μπορώ να βάλω sump και στου γλυκού νερού (που στο μέλλον θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και για κάτι άλλο) θα το κάνω, αλλά επειδή μου έγραψαν παραπάνω ότι είναι too much και επειδή όντως δε σκόπευα να χαλάσω το ενυδρείο ούτε και να ασχοληθώ με DIY ακόμα, (αρχάριος :blink: ) σκεφτόμουν ήδη για κανένα Juwel.

Όμως δεν συγκρίνεται σε εμφάνιση με το vitreα :( Αυτό που σκέφτηκα από τη πρώτη στιγμή όμως και επειδή δεν έχω μελετήσει καλά τα sump ακόμη είναι το πώς θα είναι η εμφάνιση? Δεν έχω καταλάβει δηλαδή ακριβώς τι θα μπάινει μέσω αυτής της τρύπας στο ενυδρείο, που δεν είναι και σε καμια άκρη :blink:

Ευτυχώς πάντως που δεν θα το πάρω σύντομα, οπότε περιμένω περισσότερα, ώστε να καταλήξουμε κάπου και εγώ να ξεκινήσω από κάπου :(

Thanks για τις μέχρι τώρα πληροφορίες-απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία - constantinet
Link to comment
Share on other sites

Ουάου παιδιά τώρα με μπερδέψατε!!! :(:( Εγώ θέλω ένα ενυδρείο που να έχει σίγουρα μήκος μέχρι 80cm άντε και 85cm και επειδή σκοπεύω να ξεκινήσω με multifasciatous που εκμεταλλεύονται την επιφάνεια και όχι το βάθος θα ήθελα πλάτος 50cm.

Τι ακριβως εννοεις με αυτο που γραφεις για τα multifasciatous;;;

Link to comment
Share on other sites

:( Ότι κοινούνται μόνο στο βυθό οπότε για να τους δώσω περισσότερο χώρο να κινούνται πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο το μήκος και το πλάτος και όχι το ύψος :(

Να σημειωθεί ότι εκμεταλλεύονται το πλάτος και το φάρδος και όχι το ύψος, αυτό να το λάβετε υπόψη αν προχωρήσετε σε DIY κατασκευή.
από ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ
Link to comment
Share on other sites

:( Ότι κοινούνται μόνο στο βυθό οπότε για να τους δώσω περισσότερο χώρο να κινούνται πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο το μήκος και το πλάτος και όχι το ύψος :(

από ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ

Τωρα το λες σωστα.

Πριν εγραψες αυτο:<<Εγώ θέλω ένα ενυδρείο που να έχει σίγουρα μήκος μέχρι 80cm άντε και 85cm και επειδή σκοπεύω να ξεκινήσω με multifasciatous που εκμεταλλεύονται την επιφάνεια και όχι το βάθος θα ήθελα πλάτος 50cm>>

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου η όλη συζήτηση εχω την εντύπωση οτι γίνεται σε λάθος θεματικό τόσο όσον αφορα την επιλογή ενυδρείου όσο και την επιλογή βιοτόπου.Αν ο φίλος μας αποφασίσει αφρικάνικα να ανοίξει θεματικό στούς Αφρικάνους και εμείς με χαρά ευχαρίστως οτι μπορούμε να βοηθήσουμε.

Ευχαριστώ Σωκράτης :(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι από αφρική, σίγουρα tanganyika και σίγουρα multifasciatous. :( Πείτε μου που πρέπει να κάνω αυτές τις ερωτήσεις (γιατί μιας και δεν έχω κάν ενυδρείο θεώρησα πώς έπρεπε να τις κάνω εδώ στα γενικά :( ), τι ενυδρείο μου προτείνεται (αν θέλετε και υπόλοιπο εξοπλισμό) και τα ξαναλέμε σύντομα :(

Συνονόματε Dias

Τωρα το λες σωστα.
, μπορεί να έκανα λάθος έκφρασης:blush:
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε εφόσον είσαι για Αφρική σου προτείνω όπως έγραψα και πιο πάνω να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα στο αφρικάνικο θεματικό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=16 για να γίνει η συζήτηση εκεί.

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω man, και sorry αν το άνοιξα λάθος αλλά αν και είμαι μέλος κάμποσο καιρό και διαβάζω αρκετά το υλικό είναι τόσο πολύ εδω μέσα που δεν έχω δει καν ολόκληρο το φόρουμ. :(

και thanks για την μεταφορά :(

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά,είδα ότι πουλάνε και τάπα για την τρύπα και κοστίζει περίπου 65€

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά,είδα ότι πουλάνε και τάπα για την τρύπα και κοστίζει περίπου 65€
Με τοσα εβρα μπορει να παρεις ενυδρειο για τα μουλτι :(:(
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία. Αν είναι ωραία η τάπα θα τα έδινα και αυτό γιατί ένα τέτοιο ενυδρείο στο μέλλον θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για κάτι άλλο. Το θέμα είναι ότι μάλλον για να αποφασίσω τι ενυδρείο θα πάρω πρέπει πρώτα να αποφασίσω τι τύπο φίλτρο να χρησιμοποιήσω :( σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία. Αν είναι ωραία η τάπα θα τα έδινα και αυτό γιατί ένα τέτοιο ενυδρείο στο μέλλον θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για κάτι άλλο. Το θέμα είναι ότι μάλλον για να αποφασίσω τι ενυδρείο θα πάρω πρέπει πρώτα να αποφασίσω τι τύπο φίλτρο να χρησιμοποιήσω :( σωστά?

Πρεπει να αποφασησεις και τι ψαρια θα βαλεις μεσα! :(

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα αποφασιζεις/αναρωτιεσαι αν θα κανεις/μπορεις επεξεργασια νερου ή θα χρησιμοποιησεις απλα νερο δυκτιου.

(Το να σκληρηνεις το νερο ειναι ευκολο και οικονομικο το να το μαλακωσεις ειναι δυσκολο και - δεν λεω ακριβο- αλλα οχι τοσο οικονομικο).

Μετα αποφασιζεις το ειδος/ειδη ψαριων που θα διατηρησεις

(τα ειδη να ειναι συμβατα)

(Εκτος κι αν σε ενδιαφερει να αναπαραστησεις καποιο ειδος βιοτοπου πρωταρχικα ή "υποβρυχειο κηπο", και τα ψαρια ειναι δευτερεουσας σημασιας ποια θα ειναι, αλλα και παλι συμβατα με το βιοτοπο ή τον "κηπο")

Μετα υπολογιζεις το ενυδρειο που χρειαζονται τα ψαρια αυτα.

(διαστασεις, ισως και φωτισμο αν πας σε υποβρυχειο κηπο)

Μετα αν εχεις το χωρο να το βαλεις στο σπιτι. :(

Μετα υπολογιζεις τη φιλτρανση που χρειαζεται (αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου, την ιχθυοφορτωση και το ειδος των ψαριων).

Μετα τη διακοσμηση (αναλογα το ειδος των ψαριων ή το βιοτοπο).

Και μετα τον εξτρα εξοπλισμα αναλογα τις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα αποφασιζεις/αναρωτιεσαι αν θα κανεις/μπορεις επεξεργασια νερου ή θα χρησιμοποιησεις απλα νερο δυκτιου.

(Το να σκληρηνεις το νερο ειναι ευκολο και οικονομικο το να το μαλακωσεις ειναι δυσκολο και - δεν λεω ακριβο- αλλα οχι τοσο οικονομικο).

Μετα αποφασιζεις το ειδος/ειδη ψαριων που θα διατηρησεις

(τα ειδη να ειναι συμβατα)

(Εκτος κι αν σε ενδιαφερει να αναπαραστησεις καποιο ειδος βιοτοπου πρωταρχικα ή "υποβρυχειο κηπο", και τα ψαρια ειναι δευτερεουσας σημασιας ποια θα ειναι, αλλα και παλι συμβατα με το βιοτοπο ή τον "κηπο")

Μετα υπολογιζεις το ενυδρειο που χρειαζονται τα ψαρια αυτα.

(διαστασεις, ισως και φωτισμο αν πας σε υποβρυχειο κηπο)

Μετα αν εχεις το χωρο να το βαλεις στο σπιτι. :(

Μετα υπολογιζεις τη φιλτρανση που χρειαζεται (αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου, την ιχθυοφορτωση και το ειδος των ψαριων).

Μετα τη διακοσμηση (αναλογα το ειδος των ψαριων ή το βιοτοπο).

Και μετα τον εξτρα εξοπλισμα αναλογα τις επιλογες σου.

Και στο τελος κανεις ενα υπολογισμο για το πόσο θα σου κοστισουν όλα αυτα, απογοητευεσαι και τα παρατας!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Και στο τελος κανεις ενα υπολογισμο για το πόσο θα σου κοστισουν όλα αυτα, απογοητευεσαι και τα παρατας!!!

:(

Τα μεταξωτα βρακια θελουν και μεταξωτους κ@λους.

Οτι πληρωνεις παιρνεις.

Απ'ολοτελα καλη και η Παναγιωταινα

κλπ κλπ κλπ

Μερικες παροιμιες που μας πανε.

Μπορεις αν δεν εχεις τρελλες απαιτησεις, αν δεν κανεις περιττες αγορες, και με ερευνα αγορας να φτιαξεις με πολυ λιγα χρηματα ενα πανεμορφο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...