Jump to content

βοηθεια


Χρήστος 96

Recommended Posts

παιδιά έχω ένα 30 λίτρο ενυδρείο και θέλω να το κρυώσω πως μπορώ να φτιάξω ένα ανεμιστηρακι υπολογιστή για ενυδρείο και αν μπορείτε να μου πείτε τι υλικά χρειάζονται .το χρειάζομαι γιατί η θερμοκρασία είναι 30 βαθμοί σχεδόν τρεις μέρες :(:(:(

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

απο χθες σου τονιζουμε εγω και αλλοι χομπιστες εδω μεσα πως υπαρχουν δεκαδες ποστ μεσα στο ΑΖ που εξηγουνε το πως μπορουμε να φτιαξουμε ενα τετοιο συστημα.

επιμενεις να μας γραφεις κανονικα και να μην ψαχνεις.

γιατι για αλλη μια φορα να ψαξουμε εμεις για σενα...??δεν το καταλαβαινω αυτο.τα θελεις ολα μασημενα μπροστα σου..?

σου ξαναλεω λοιπον,μπες κανε αναζητηση βρες τα ποστ και κατσε και διαβασε. :(

**παρακαλω πολυ,μην δωσετε λινκ,αφηστε τον για μια φορα επιτελους να ψαξει και να το βρει μονος του το υλικο εδω μεσα.υπαρχουν 100δες ποστ εδω στο ΑΖ που μιλουν για ανεμιστηρακια υπολογιστη και πως μπορουμε με αυτα να ψυξουμε το ενυδρειο μας,

ελεος πια,κανε και κατι μονος σου.... :(

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μέχρι να βρω αυτό που θέλω θα ψάχνω μέχρι αύριο αν δεν πέσει η θερμοκρασία δεν γίνεται να μείνει στους 30 βαθμούς για τέταρτη ημέρα :(:(

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μέχρι να βρω αυτό που θέλω θα ψάχνω μέχρι αύριο :(:(

ε,και..?εγω βλεπω πως και στη σωστη κατηγοιρια ανοιξες το ποστ,και μια χαρα ξερεις να ψαχνεις.κατω απο το ποστ που ανοιξες υπαρχουν ολα.δηλαδη τι παραπανω βοηθεια ηθελες...?.αρχισε το διαβασμα και ασε τα αδικαιολογητα νευρα....δεν πιανουν.
Link to comment
Share on other sites

πες μου τι υλικά θα χρειαστώ για να το κάνω ένα ανεμηστιρακι υπολογιστή και τι άλλο. πήγα στην κατηγορία θέρμανση ψύξη αλλά δεν βρήκα πως το φτιάχνεις.

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

2 ανεμιστηρες υπολογιστη 8ποντους 12v.

μετασχηματιστη ρευματος τουλαχιστον 1200VA για να τους οδηγησει.

κοντρολλερ ψυξης-θερμανσης για να μην δουλευουνε χυμα οι ανεμιστηρες...

σαφως θα πρεπει να δεις αν χρειαζεται να κοψεις το καπακι του ενυδρειου για να τους προσαρμοσεις η καποια αλλη πατεντα.

Link to comment
Share on other sites

και πως τα συνδέσω τον με μετασχηματιστή με το ανεμιστηρακι δεν κατάλαβα . άμα πάω σε ηλεκτρολόγο θα μου κάνει τη σύνδεση

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν «πιάνει» το χέρι σου σε κατασκευές και μετατροπές που ίσως χρειαστεί το καπάκι του ενυδρείου ή αν δεν γνωρίζεις κάποια «απλά» ηλεκτρολογικά καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον να στο κάνει αυτός.. σε κάποιο pet δηλαδή που υπάρχουν και ανεμιστήρες για ενυδρεία.

Το να ρωτάς πώς να το συνδέσεις .. είναι πολύ γενικό και ιδικά αν δεν γνωρίζεις απ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

για καλο και για κακο θα παω σε ηλεκτρολογο για να μην παθει τιποτα η συνδεση

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις ώστε να μην αγχώνεσαι με τη θερμοκρασία μέχρι να «κατασκευαστεί» η πατέντα, είναι να βάλεις έναν οικιακό ανεμιστήρα να φυσάει το ενυδρείο.. προσέχοντας όμως οι διακυμάνσεις να μην είναι μεγάλες σε σύντομα χρονικά διαστήματα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ την έκανα την πατέντα :(:(

Link to comment
Share on other sites

απο χθες σου τονιζουμε εγω και αλλοι χομπιστες εδω μεσα πως υπαρχουν δεκαδες ποστ μεσα στο ΑΖ που εξηγουνε το πως μπορουμε να φτιαξουμε ενα τετοιο συστημα.

επιμενεις να μας γραφεις κανονικα και να μην ψαχνεις.

γιατι για αλλη μια φορα να ψαξουμε εμεις για σενα...??δεν το καταλαβαινω αυτο.τα θελεις ολα μασημενα μπροστα σου..?

σου ξαναλεω λοιπον,μπες κανε αναζητηση βρες τα ποστ και κατσε και διαβασε. :blush:

**παρακαλω πολυ,μην δωσετε λινκ,αφηστε τον για μια φορα επιτελους να ψαξει και να το βρει μονος του το υλικο εδω μεσα.υπαρχουν 100δες ποστ εδω στο ΑΖ που μιλουν για ανεμιστηρακια υπολογιστη και πως μπορουμε με αυτα να ψυξουμε το ενυδρειο μας,

ελεος πια,κανε και κατι μονος σου.... :blink:

Τα φαρμακααααααα :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο

Link to comment
Share on other sites

post-14047-1250686133_thumb.jpg δεν είχε να βάλω δεύτερο θα φέρει αύριο βρήκα μόνο ένα ανεμιστηρακι
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήσετε τα έτσι ώστε να κτυπάνε την επιφάνεια του νερού. Θα έχεις περισσότερη εξάτμιση απ ότι είχες μέχρι τώρα, οπότε πάντα να έχεις έτοιμο νερό αλλαγής να συμπληρώνεις.

Πρόσεξε τις διακυμάνσεις γιατί λόγο του μικρού όγκου νερού αυξομειώνονται γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω ένα να φυσάει και ένα να τραβάει το ζεστό αέρα από το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαστικα μπορεις να το βαλεις πανω στον χρονοδιακοπτη με τα φωτα σου να αναβει και να σβηνει μαζι τους.

και παλι ομως θελει προσοχη για να μην σου ριξει αποτομα τη θερμοκρασια και στρεσαρεις τα ψαρια σου....

Link to comment
Share on other sites

klaz-ako συγνωμη αλλα σαν ημαθιωτης και εγω θα ριξω μια βοηθεια.........

chris99 δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...7&hl=eliwel

Link to comment
Share on other sites

klaz-ako συγνωμη αλλα σαν ημαθιωτης και εγω θα ριξω μια βοηθεια.........

παρακαλω,ολος δικος σας.... :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

alan boy ευχαριστώ για την βοήθεια τώρα ξέρω πως να κάνω την σύνδεση στο ενυδρείο μου και πως να συνδέσω το ανεμιστηρακι με τον μετασχηματιστή :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω που η γυναικα μου ειναι απ το βρυσακι............

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήσετε τα έτσι ώστε να κτυπάνε την επιφάνεια του νερού. Θα έχεις περισσότερη εξάτμιση απ ότι είχες μέχρι τώρα, οπότε πάντα να έχεις έτοιμο νερό αλλαγής να συμπληρώνεις.

Πρόσεξε τις διακυμάνσεις γιατί λόγο του μικρού όγκου νερού αυξομειώνονται γρήγορα.

καλυτερα απιονισμενο νομιζω

(αφου για α/ο ειναι λιγο νωρις)

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμένο εμπορίου υπάρχει περίπτωση να μην έχει παραχθεί με την μέθοδο της αντιστροφής όσμωσης οπότε θα είναι ακατάλληλο έως επικίνδυνο, εκτός εάν αναγράφει επάνω ότι είναι από Α/Ο

Πολύ απλά μπορεί να χρησιμοποίηση νερό βρύσης με την κατάλληλη προετοιμασία με αντιχλώριο (διαδικασία που πιστεύω ότι κάνει) !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...