Jump to content

Recommended Posts

ενυδρειο 200 λ, φιλτρο fluval inner filter 4plus, το ενυδρεειο λειτουργει εδω και 3 μηνες περιπου, εχω δυομιση μηνες τωρα 3 clown loach, εναμιση 2 pleco και μολις πηρα και 13 tetra.επισης εχω και ζωντανα φυτα.

ταισμα μια φορα την μερα μια στο τοσο εισαγω και λαχανικα και απο3ηραμενο σκουλικι, κα8αρισμα μια φορα κα8ε μια με δυο βδομαδες και φιλτρου μια φορα τον μηνα.

ολες οι μετρησεις του ενυδρειου ειναι εντα3ει (κη γη δεν 3ερω) ph¨7,6 και 8ερμοκρασια 30-32 βα8μους

οι μετρησεις γινονται με υγρο τεστ για αμωνια και στριπσ για τα υπολοιπα.

πρωτη ασ8ενεια μεχρι τωρα εμφανη στα κλοουν εντονα και στα πλεκο.

εδω και 2 μερες τα κλοουν ειναι σαν ζαχαρωμενα με μικρεσ ασπρες κυλιδες σε ολο τουσ το σςμα τα πλεψο μολις παρατηρησα οτι εχουν και αυτα μερικες. τα κλοουν εχουν γινει λιγακι επι8ετικα προς τα τετρα κυριως, στην αρχη φανηκε να αγνοουν τα φαγητο το εφαγαν ομως τελικα και ολο τριβονται σε οτι αντικειμενο βρουν για να ανακουφιστοθν υπο8ετω. επισης αναπνεουν πολυ πολυ γρηγορα και το ενα βρισκεται κοντα στην επιφανεια πισω απο το φιλτρο.

χ8ες κατα τις 8 εβαλα 4 ταβλετεσ βακτοπουρ ντιρεκτ(φιλτρα δεν εχουν αν8ρακα) και δεν ταισα τα πσαρια.

οι ασπρες κυλιδες δεν εχουν υποχωρησει και τα κλουν πλεον ειναι καπου κρυμενα

συγνωμη για ις φοτο αλλα δεν βορω να ανεβασω

Link to comment
Share on other sites

Κακώς κάνεις καθαρισμό του φίλτρου με συγκεκριμένο προγραμματισμό. Το φίλτρο δεν το πειράζουμε παρά ΜΟΝΟ αν η ροή έχει πέσει σε σημεία μη ικανοποιητικά. Επίσης κακώς χρησιμοποίησες Bactopur direct. Είναι ισχυρότατο φάρμακο και στην ήδη "πειραγμένη" βιολογία σου κάνεις ακόμα περισσότερο κακό.

Τί θερμοκρασία νερού έχεις? Πόσο είναι τα ΝΟ3 και τα ΝΟ2? Τί διαδικασίες αλλαγής νερού ακολουθείς και σε τί κλίμακα?

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Αν χρησιμοποιείς νερό βρύσης χωρίς προετοιμασία μαλακώματος του τότε είχες και έχεις ακατάλληλες συνθήκες για τα ψάρια που φιλοξενείς και αυτό σίγουρα επηρεάζει (λίγο ή περισσότερο) στην δημιουργία ασθενειών. Επίσης τα λίτρα σου δεν επιτρέπουν αυτόν τον όγκο ψαριών.

Απάντησε στις παραπάνω ερωτήσεις για να δούμε τι πρέπει να κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 ειναι 0 και ΝΟ3 αναμεσα στο 0και στο 10(τεστ με στριπς) 8ερμοκρασια 29-30 βα8μους

οσο για το φιλτρο απ το καταστημα με τα ενυδρεια μου ειπαν μια φορα το μηνα ετσι ωστε να μην φρακαρουν οι ποροι των σφουγγαριων που χρησιμοποιουνται στο φιλτρο

το 8εμα για τα ψαρια...το γνωριζω αλλα τι να πω...λα8ος του πρωταρη

η μονη προετοιμασια που κανω ειναι για την ε3ουδετερωση του χλωριου. προετοιμαζω το νερο για μιση ωρα και συνη8ως κανω αλλαγες 20% μια φορα την βδομαδα η 40% κα8ε δυο βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

...

ολες οι μετρησεις του ενυδρειου ειναι εντα3ει (κη γη δεν 3ερω) ph¨7,6 και 8ερμοκρασια 30-32 βα8μους

...

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού (30-40%) και ρίξε τη θερμοκρασία με ανεμιστήρα στους 28 βαθμούς σιγά-σιγά μέσα στη μέρα!!!

Ενημέρωσέ μας!

Α, και αν μπορείς, προσπάθησε να δημιουργήσεις κάποια ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού με το spray bar του φίλτρου!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ανεμηστηρα... το μονο που μπορω να κανω τωρα ειναι η αλλαγη νερου..

επισης εχω βαλει τςρα το μπακτοπουρ δεν 8α επηρεασει η αλλαγη νερου τη δραση του φαρμακου ετσι?

τελος δεν εχει νοημα να βαλω νιτριβεκ ε?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ανεμηστηρα... το μονο που μπορω να κανω τωρα ειναι η αλλαγη νερου..

επισης εχω βαλει τςρα το μπακτοπουρ δεν 8α επηρεασει η αλλαγη νερου τη δραση του φαρμακου ετσι?

τελος δεν εχει νοημα να βαλω νιτριβεκ ε?

Δε μπορείς να βρεις έναν ανεμιστήρα, έστω εδάφους??? :(

Κάνε την αλλαγή σου με φρέσκο δροσερό νερό με αντιχλώριο, σιγά-σιγά να μη φρικάρεις τα ψάρια με τη διαφορά θερμοκρασίας! Μη σε νοιάζει για το μπακτοπούρ... Πρέπει πρώτα να είναι σωστά όλα τα υπόλοιπα πριν πας στα φάρμακα!!! Μετά την αλλαγή νερού βάλε όσο νιτριβεκ γράφουν οι οδηγίες.

Ενημέρωσέ μας!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη βαλει μπακτοπουρ* το οποιο σκοτωνει υποτι8εται ολα τα βακτηρια αλλα οκ

*απο χ8ες

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου ολοκληρω8ηκε

τωρα περιμενω? να τα ταισω? εχω και βιταμινεσ fishtamin

Βρήκες ανεμιστήρα? Έκανες κάτι με την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού? Τη θερμοκρασία πώς τη μετράς? Μπορείς να αγοράσεις κανονικά υγρά τέστ και να αποφύγεις τα στικάκια? Η γνώμη μου είναι να μη βιαστείς να ταΐσεις αμέσως. Πόσες φορές ταΐζεις τη μέρα? Προσπάθησε να διατηρήσεις σταθερές τις τιμές του νερού σου και ειδικά τη θερμοκρασία!!!

Συνέχισε να μας ενημερώνεις για ότι συμβαίνει και μη κάνεις βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις.

Περίμενε τώρα και τους ειδικούς του ΑΖ, γιατί αυτά ήταν οι "πρώτες βοήθειες"... :(

Link to comment
Share on other sites

η 8ερμοκρασια επεσε ανεμιστηρα δεν εχω. ταα ψαρακια δεν μου φαινονται καλα ...μερικα απο τα κλουν μου φαινεται σαν να εχουν αρχισει να 3εφλουδιζουν(?) δεν 3ερω... για την αναταρα3η παλι τι να κανω? δεν ειναι πολυ εντονη ισα ισα για να ο3υγωνωνεται το νερο

κανονικα τα ταιζω μια φορα την ημερα αλλα απο χτεσ δεν τα εχω ταισει για καλο και για κακο,,,απο την αλλη ισως τους αποδυναμωνω το ανοσοποιητικο τους συστημα..

αυτην την στιγμη εχω κλεισει τα φωτα και εχω ανοι3ει τα καπακια για να αεριζεται το ενυδρειο

ελπιζω να εκανα σωστη διαγνωση και η 8εραπεια...τουλαχιστον τα υπολοιπα ψαρακια φαινονται καλα...τα τετρα γυαλιζουν υπερβολικα πολυ για να καταλαβω αν εχουν ικ αλλα τα πλεκο εχουν πολυ λιγα, σχεδον δεν φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου αρέσει στην όλη περίπτωση.... Θεωρώ τις ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες απαραίτητες! Είτε το ικ είτε το οντίνιουμ (άσπρες βούλες πάνω στα ψάρια) δεν επιζεί άνω των 29 βαθμών... Πόσο περισσότερο να δημιουργηθεί σε αυτές τις θερμοκρασίες!

Δική μου άποψη είναι πως κακώς αρχικά προτάθηκε από τον aquarius η πτώση θερμοκρασίας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου αρέσει στην όλη περίπτωση.... Θεωρώ τις ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες απαραίτητες! Είτε το ικ είτε το οντίνιουμ (άσπρες βούλες πάνω στα ψάρια) δεν επιζεί άνω των 29 βαθμών... Πόσο περισσότερο να δημιουργηθεί σε αυτές τις θερμοκρασίες!

Δική μου άποψη είναι πως κακώς αρχικά προτάθηκε από τον aquarius η πτώση θερμοκρασίας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!

Μπορεί να έχεις δίκιο και να μην έκανα καλά, αλλά αφού λές ότι τα παράσιτα αυτά δε ζουν πάνω από 29 βαθμούς, δε θα έπρεπε να έχουν πεθάνει ήδη? :(

Για πόσο διάστημα η θερμοκρασία διατηρήθηκε πάνω από τους 29 βαθμούς και για πόσο θα έπρεπε για τη θεραπεία? :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο και να μην έκανα καλά, αλλά αφού λές ότι τα παράσιτα αυτά δε ζουν πάνω από 29 βαθμούς, δε θα έπρεπε να έχουν πεθάνει ήδη? :(

Για πόσο διάστημα η θερμοκρασία διατηρήθηκε πάνω από τους 29 βαθμούς και για πόσο θα έπρεπε για τη θεραπεία? :(

7 με 10 μέρες είναι αρκετές για να εξαφανίσουν αυτή την ασθένεια... Το πρόβλημα είναι πως ΔΕΝ ξέρουμε ποια ασθένεια είναι και πως ΜΑΛΛΟΝ δεν είναι ικ ή οντίνιουμ. Οπότε ξαναλέω πως θέλουμε οπωσδήποτε καλές φωτογραφίες των ασθενών!

Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα κλουν πε8ανε... τα αλλα δυο μαλλον ακολου8ουν...

κοιτα3α πιο προσεκτικα και εχουν και τα τετρα τα στιγματα στις ουρες τους...8α ανεβασω φοτο μολις μπορεσω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχες ήδη νεκρό ψάρι, θα μπορούσες να φωτογραφίσεις αυτό για να έχουμε καλύτερη εικόνα. Άσε την θερμοκρασία να ανέβει στους 29 με 30 βαθμούς. Φρόντισε το ενυδρείο να έχει καλή οξυγόνωση με την βοήθεια αεραντλιών. Αν έχεις ακόμα κάπου το νεκρό ψάρι, φωτογράφισέ το και φρόντισε να έχει καλή εστίαση...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία χρειάζεται να είναι υψηλή ακόμη και στη θεραπεία με μπακτοπούρ? :(

Λυπάμαι για το ψαράκι σου...:(

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

δεν 3ερω στις οδηγιες λεει αα δοσολογια, να αεριζεται το ενυδρειο κατα τη διαρκεια της 8εραπειας και αλλγη νερου μετα απο τρεις μερες...απλα δεν 3ερω αν διαλε3α καταλληλη 8εραπεια δεν ειμαι καν σιγουρος αν εχω ικ..ευχαριστω για τα συλληπητηρια

εχω ενα βιβλιο εδω με συμπτωματα και αρρωστιες. 8α μπορουσε να ειναι pseudomonasis? στο νεκρο πσαρακι παρατηρω οτι οι λευκες πιτσιλιες μοιαζουν σαν φουσκαλες..οπως ειπα το δερμα των κλοοθν φαινεται σαβ 3εφλουδισμενο σε μερικα σημεια

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανενα απο τα κλοουν δεν τα καταφερε...τωρα κυριο μελημα μου ειναι να προστατεψω τα υπολοιπα ψαρακια..ακομα δεν βορω να πω αν λειτουργει η 8εραπεια παδως αν μη τι αλλο τα πραγματα δεν εχουν επειδηνω8ει...εψα3α λιγο το 8εμα και κατελη3α οτι υποψηφιες αρρωστιες ειναι επισης skin and gill flukes ή

velvet disease. περιμενω συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγάλη αλλαγή νερού .

Και Omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες .

Θα σε παρακαλούσα πολυ να μην μπερδεύεις τα greeklish με τα Ελληνικά .

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τί κόλλησες. Αν διαβάσεις τις οδηγίες του omnipur θα δεις πως πρόκειται για ένα φάρμακο που πιάνει ένα φάσμα ασθενειών και όχι μόνο μία ασθένεια. Διάβασε πολύ καλά τις οδηγίες, ξεκίνα την θεραπεία και τα ξαναλέμε :(

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αλλαγη νερου τωρα απλα θελω να μαθω τα εξης για το omnipur... οταν λεει να μην εκτεθει σε ακτινοβολια UV ενοει οτι πρεπει να εχω κλειστα τα φωτα κατα την διαρκεια της θεραπειας? και επισης αφου το baktopur μου σκοτωσε ολα τα οφελιμα βακτηρια να βαλω δ/μα βακτηριδιων στο νερο η θα τα σκοτωσει και αυτα το omnipur?

παντως πρεπει να σας ευχαριστησω για ολη σας την βοη8εια μεχρι τωρα

ακομα και αν δεν πιασει η θεραπεια, τουλαχιστον θα ξερω οτι εκανα οτι μπορουσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...