Jump to content

ΦΩΤΑΑΑΑΑ


Memas 13

Recommended Posts

Καλησπέρα

Power compact 55 watt για 54 λίτρα iwagumi με καμιά δεκαριά pots hemianthus callitrichoides cuba είναι υπερβολικό? Η αναλογία των watt-litre? παρακαλώ να απαντήσει κάποιος υπεύθυνα γιατί θα προβώ στην αγορά της λάμπας.

Το ενυδρείο τρέχει μια βδομάδα με 2 λάμπες των 11 watt, και το cuba τα πάει καλά.

Θέλω όμως να επιταχύνω την ανάπτυξή του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σαφως και θα επιταχυνεις την αναπτυξη του αλλα σιγουρα θα δημιουργησεις ανωμαλια στο σεταπ που ειναι βεβαια φυσιολογικο και θα εχεις και ξεσπασματα αλγης.αν εισαι ετοιμος για το θα γινει,τοτε βουρρρρ :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ klaz

Αν βάλω μέσα 2-3 otocinclus πιστεύεις ότι θα μου χαλάσουν το γρασιδάκι?

Υπόψιν ότι τρέχει μια εβδομάδα κι ακόμα δεν θα έχει ριζώσει το κούβα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ klaz

Αν βάλω μέσα 2-3 otocinclus πιστεύεις ότι θα μου χαλάσουν το γρασιδάκι?

Υπόψιν ότι τρέχει μια εβδομάδα κι ακόμα δεν θα έχει ριζώσει το κούβα

οι οτος δεν προκειται να σου χαλασουν τιποτε.ειναι εντελως ακακοι εργατες...το ενυδρειο σου ειναι αρκετα παλιο για να τους υποδεχθει...?

υπαρχει καθολου αλγη..?

Link to comment
Share on other sites

οι οτος δεν προκειται να σου χαλασουν τιποτε.ειναι εντελως ακακοι εργατες...το ενυδρειο σου ειναι αρκετα παλιο για να τους υποδεχθει...?

υπαρχει καθολου αλγη..?

τους έχω ήδη σε άλλο ενυδρείο.

Αλγη δεν έχει εμφανιστεί ακόμα, σε περίπτωση που εμφανιστεί......

Μέχρι τότε θα έχω την απαιτούμενη βιολογία... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λίγο καθυστερημένη η απάντηση μου αλλα πιστεύω οτι μαλλον θα σε καθησυχάσει αν έχεις αγοράσει τις λάμπες.

Λοιπόν θα σου πω οτι ο φωτισμός είναι σχεδόν ιδανικός, βέβαια μου αναφέρεις watt και όχι lumen για να σου απαντήσω ακριβώς, άλλα κάτι γίνεται και με αυτά.

Ο πρωτομάστορας τον iwagumi Takashi Amano χρησιμοποιεί σε ενυδρεία διαστάσεων 60*30*36cm...περίπου 54lt καθαρά 80watt φωτισμού. Ωστόσο τοποθετεί πάρα πολλά φυτά και πολύ απαιτητικά σε φωτισμό, όπως blyxa japinica, echinodorus tenellus, eleocharis vivipara, eleocharis acicularis...

Στην περίπτωση που βάλεις μόνο HC όπως αναφέρεις και ίσως κανένα ακόμα μικρό φυτό τα 55watt einai ok, αν θέλεις κατι παραπάνω θα σου πρότεινα 72-77watt.

Σημαντικά είναι και τα lumen που παράγει η PC. Αν είναι κοντά στα 65 ανταποκρίνεται, αν είναι χαμηλότερα ψάξε για άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Τα lumen τι είναι ρε παιδιά?

Δεν γράφει πουθενά τίποτα επάνω η λάμπα.

Όσο για διοξείδιο και λίπασμα, όντως αύξησα τις ποσότητες. Ειδικά με την αύξηση του co2 το hemianthus callitrichoides κάνει pearling.

Ύπηρξε μια μικρούλα έξαρση άλγης η οποία αντιμετωπίστηκε από τους oto μου.

Υπάρχουν και μικρά σημαδάκια καφέ άλγης στο μπροστινό τζάμι, δεν ανησυχώ όμως, λογικά θα φύγει από μόνη της....

Υ.Γ. Φώτο δεν βάζω ακόμα.....περιμένω να πιάσει καλά το hemianthus callitrichoides. Έχει ήδη πυκνώσει σε κάποια σημεία, και το καλό είναι ότι αναπτύσσεται κατά μήκος και όχι κατά ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Τα lumen είναι μονάδα μέτρησης φωτεινότητας και συνήθως μπορείς να τα βρείς είτε στον κωδικό της λάμπας είτε στο site της κατασκευάστριας εταιρείας. Για περισσότερα και πιο αναλυτικά θα σε παραπέμψω στο εξαιρετικό άρθρο του Χρήστου Κόκορα για τον φωτισμό:

Φώς και Φυτά

Το γεγονός οτι το HC μεγαλώνει σε μήκος δηλώνει οτι φωτίζεται σωστά.

Πιστεύω οτι σύντομα θα αποκτήσεις ένα πολύ όμορφο χαλί.

Τέλος να σου πώ οτι η καφέ άλγη συνήθως προκαλείται απο έλλειψη φωτισμού :)

Γι αυτό ορθώς περίμενε ένα χρονικό διάστημα να δεις μήπως φύγει μόνη αλλιώς... περισσότερο φως.

Αλλα πάνω σε αυτό ας προσθέσει κάποιος με μεγάλη ιστορία στα ενυδρεία καθώς οι άλγες είναι καθαρά θέμα εμπειρίας.

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, χτυπάω ξύλο.

Δεν είναι μόνο ότι ξόδεψα πολλά...είναι και οι εργατοώρες που έριξα από επάνω του (για μένα η καλύτερη στιγμή της ενασχόλησης με το χόμπι μας)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου sos, έχω γεμίσει πράσινη τριχοειδή άλγη μόνο επάνω στην cuba.

Οι πέτρες και το υπόστρωμα είναι πεντακάθαρα.... Είναι 2 εβδομάδες τώρα αυτή η κατάσταση.

Το σαββατοκύριακο αφαίρεσα αρκετή με τσιμπίδα, αλλά μεγαλώνει ξανά...

συμβουλές?

Link to comment
Share on other sites

δωσε περισσοτερες πληροφοριες.

τελικα χρησιμοποιεις co2;;τι παροχη;;

λιπασματα;

μετρησεις απο νιτρικα και φωσφορικα;

Link to comment
Share on other sites

δωσε περισσοτερες πληροφοριες.

τελικα χρησιμοποιεις co2;;τι παροχη;;

λιπασματα;

μετρησεις απο νιτρικα και φωσφορικα;

co2 χρησιμοποιώ με αναλογία 2 bps.

φωτισμός 55 watt 9 ώρες

λίπανση: tropica plant nutrition + liquid εβδομαδιαίως. Dennerle s7 vitamix εβδομαδιαίως, dennerle v30 ανά 15 μέρες.

ph 6,8

NO3 10

Σώστε με.....

Η cuba έχει εξαπλωθεί, κάνει pearling και η κ#$*άλγη δεν με αφήνει να το απολαύσω.

Link to comment
Share on other sites

το cuba είναι όντως πανέμορφο αλλά θέλει υπομονή, αναπτύσσεται αργά. Μήπως το παράκανες με τα λιπάσματα; Μήπως δεν χρειάζεται και το tropical και το vitamix κάθε βδομάδα;

Δοκίμασε να ελαττώσεις τις δόσεις σου ή να δεις τι στοιχεία προσθέτει το καθένα από τα 3 λιπάσματα που ρίχνεις για να αλλάξεις λίγο τρόπο λίπανσης. Γενικά είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε λιπάσματα ξεχωριστά για κάθε στοιχείο ώστε να πετυχαίνουμε εμείς τις συγκεντρώσεις των στοιχείων που θέλουμε.

Κατά τα άλλα τα ΝΟ3 σου είναι μια χαρά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί η άλγη πάει μόνο στο cuba.. Δεν το έχω ξανασυναντήσει. Δεν το βλέπει ήλιος το cuba έτσι;

Θα σου προτείνω και το εξής:

κλείσε τις λάμπες σου για 2 μέρες. Το έχω κάνει σε 160lt φυτεμένο και δούλεψε. Η άλγη έφυγε, τα υπόλοιπα φυτά δεν έπαθαν τίποτα. Και στη φύση δεν φωτίζονται κάθε μέρα τα φυτά μας όπως στο ενυδρείο, υπάρχουν και συννεφιασμένες μέρες.

Είναι κρίμα για το χαλάκι σου, πρέπει να το σώσουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό με παραξένεψε.....Οι πέτρες είναι πεντακάθαρες....

Θα δοκιμάσω την συσκότιση.....για 3 μέρες δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα ε?

όχι μόνο δεν το βλέπει ο ήλιος, αλλά και το παράθυρο εκτός από κουρτίνα το έχω κλείσει προσωρινά και με μαύρο ύφασμα....

Link to comment
Share on other sites

co2 μπουκαλα ή diy;;

φωσφορικα δεν μετρας;;;

νομιζω η αναλογια νιτρικων-φωσφορικων παιζει μεγαλο ρολο στην δημιουργια αλγης.

πριν κανεις την συσκοτιση ψαξε το λιγο ακομα γιατι μπορει να λειπει και καποιο απτα θρεπτικα συστατικα των φυτων σου.

Link to comment
Share on other sites

co2 μπουκάλα και με το υγρό τεστ μονίμως στο πράσινο (dennerle)

φωσφορικά δεν ξέρω να σας πω...Κεφαλονιά δύσκολο να βρω τεστ..... :)

θα κοιτάξω κι αυτό.....

Πιστεύεις ότι η συσκότιση μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα?

Θεωρώ ότι εφ'όσον το φυτό έχει δείξει ότι "συνήθισε" στο ενυδρείο μου και αναπτύσσεται δεν θα έχει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

έχω αφήσει hemianthus micranthemoids χωρίς φως για 2 μέρες κ δεν είχα πρόβλημα. Φαντάζομαι ούτε το callitrichoids (cuba) θα έχει.

Υ.Γ.

Αυτό με τα φωσφορικά είναι 1 θέμα. Κάποια στιγμή τέλος Σεπτέμβρη θα περάσω βόλτα από Σάμη που διορίστηκε μια φίλη δασκάλα. Αν χρειάζεσαι πράγματα για το ενυδρείο που δεν μπορείς να βρεις εκεί θα χαρώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα ήδη από ιντερνετ :)

Σε ευχαριστώ όμως....

Αν περάσεις από Αργοστόλι να σου δώσω πμ με το τηλ. μου...

Λοιπόν αποφασίστηκε...ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ... :thumbup::)

μμμμμ και κάτι άλλο....Τα φωσφορικά πόσο πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πολλά για τα φωσφορικά, μην σου πω καμια βλακεία..

Αν είναι να δω bubbles σε cuba από κοντά θα έρθω! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει εμφάνιση τριχοειδούς άλγης όταν δεν βάζω καθόλου λίπασμα επειδή πχ μου έχει τελειώσει, αν θες αύξησε τις ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ την φωτοπερίοδο στις 4 που γυρίζω από δουλειά. Τα bubbles ξεκινούν στις 11 δηλ. περίπου μετά από 7 ώρες και αυξάνονται όσο περνά η ώρα.....

Έλα όμως που η άλγη χαλά το όλο θέαμα....

Το σαββατοκύριακο θα δώσω φώτος από το ενυδρείο και τα bubbles

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει εμφάνιση τριχοειδούς άλγης όταν δεν βάζω καθόλου λίπασμα επειδή πχ μου έχει τελειώσει, αν θες αύξησε τις ποσότητες.

Είπα να συνεχίσω την λίπανση μόνο με το liquids της tropica. Τι να κάνω? Να ρίχνω 2 φορές την βδομάδα αντί για 2?

Σύντομα αναμένω και Green Brighty STEP 2που έχει υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο, που είναι ότι πρέπει για το cuba.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...