Jump to content

νεοσ με Fo


BMWX5

Recommended Posts

γεια σε ολουs. καινουργιοs στο forum και ειμαι απο θεσ/νικη. εχω ενα FO εδω και πολλα χρονια με πολλεσ πατεντεs. τo εφτιαξα μονοσ 1.5χ50 χ 60 με αραγωνιτη νεκρο 4 κομματια ζωντανου βραχου και ολα τα υπολοιπα νεκρα αλλα εχουν πιασει ζωη πανω τουs μετα απο τοσο καιρο. ενα εξωτερικο φιλτρο για 500l με μακαρονη ενα skimmer με αεραντλια για 200l εναν κυκλοφορητη 1500l για κυματισμο και κυκλοφορια και τελοσ εναν ανεμιστηρα για να εχω 27 με 28 βαθμουs.Επισηs στη θεση τησ λαμπασ που ειχα κανει το εκανα καπωσ σαν sumb

κανω αλλαγεs με νερο βρυσηs και μου ειπαν οτι εχω ΚΗ πανω απο 35 και ph 8.8

θα ηθελα τη γνωμη σαs

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ζβ, δεν χρειάζεται εξωτερικο φιλτρο με μακαρόνι.Η κυκλοφορία σου είναι πολύ μικρή.

Επισηs στη θεση τησ λαμπασ που ειχα κανει το εκανα καπωσ σαν sumb(αυτό δεν το κατάλαβα).

Θαλασσινό και νερό βρύσης δεν πάνε μαζί.

ΚΗ πανω απο 35 και ph 8.8 :(

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο φόρουμ :(

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες στο θαλασσινό aquazone

αν χρησιμοποιείς νερό βρύσης για αλλαγές και αναπλήρωση εξατμιζόμενου νερού , λογικό είναι να έχεις ψηλό kh

γνωρίζεις πως έγινε η μέτρηση? με ποιο τεστ ?

αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ?

μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες ?

καλή διαμονή και ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ενυδρειο μου θα στειλω και το πατεντα sumb που σαs ελεγα. το προβλημα ειναι οτι ολα μεσα ειναι καφε ( τα νεκρα κοραλια ) και ειναι σαν να ειναι βρωμια αυτο.μηπωσ να βαλω ανθρακα και αντιφωσφορο ????

λεω να κανω sumb τι λετε ?????

post-14802-1250803873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καφε ειναι αλγη.Θελει καλο skimming,ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο.Νιτρικα και φωσφορικα ποσο τα μετρας?

Link to comment
Share on other sites

δυο διαμερίσματα έχει το ενυδρείο ? πως επικοινωνούν? το αριστερό μέρος ονομάζεις <sump > υποψιάζομαι αλλά δεν μοιάζει με τα συνηθισμένα , πιθανότατα θα μπορεί να γίνει αν το αποφασίσεις,

ο άνθρακας και το αντιφώσφορο σίγουρα θα βοηθήσουν στη περίπτωση σου

όπως και οι αλλαγές νερού

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι χωρισμενο στα 2 αλλα το νερο ειναι ιδιο γιατι με εναν κυκλοφορητη ριχνω το νερο στο σαμπακι απο το μεγαλο διαμερισμα ( το οποιο σαμπακι ειναι η θεση που ειχα κανει για λαμπεσ αλλα το γεμισα με μακαρονη και κοραλι χοντρο και υαλοβαμβακα και αυτο το λεω σαμπακι ) και πεφτει στο αλλο διαμερισμα το μικρο και εκει εχει 2 κυκλοφοριτεσ που το ανακατευουν καλα και μονο του απο 2 τρυπεσ ξαναγυριζει στο μεγαλο διαμερισμα . στο μικρο εχω 2 damsel και 1 bicolor και 1 maroon μεγαλο που ειναι πολυ τσαμπουκασ.

με τισ μετρησεισ δεν τα παω καλα αλλα τωρα θα αρχισω να μετραω και θα σασ πω .

εχω και ενα αλλο ενυδρειο 100l αλλα για αυτο θα σασ πω αργοτερα . αυριο θα παρω ανθρακα και αντιφωσφορο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Η δική μου ταπεινή άποψη, είναι να μη πειράξεις καθόλου το ενυδρείο σου, αφού "το τρέχεις" με αυτό το τρόπο τόσα χρόνια. Θα ξέρεις τη βασική αρχή της "ηρεμιάς" (peace of mind), αλλά θα στη θυμίσω για ευνόητους λόγους! "Δε πειράζουμε ποτέ κάτι που δουλεύει"! :(

Αν έχεις κάποιο συγκεκριμμένο πρόβλημα το επιλύεις σαν επιμέρους πρόβλημα χωρίς να κάνεις δραστικές αλλαγές, τόσο στο τρόπο που έχεις μάθει να το συντηρείς όσο και στο ίδιο το περιβάλλον που έχεις δημιουργήσει για τους κατοίκους του ενυδρείου σου.

Είναι καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, να στήσεις ένα ολοκαίνουργιο ενυδρείο στο οποίο θα ακολουθήσεις τις μοντέρνες μεθόδους φροντίδας και στησίματος θαλασσινού, παρά να διαταράξεις το υπάρχον σύστημά σου.

Καλή συνέχεια! :(

ΥΓ. Για τη "μούχλα" σου προτείνω να βγάζεις τα κοράλλια/βράχια ένα-ένα εκτός ενυδρείου και να τα βουρτσίσεις για να καθαρίσουν, όσο μπορεί να καθαρίσουν...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Το θέμα μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου γνωμη αυτη ειναι να μην το πειραξω γιαυτο και μετα απο 5 χρονια εβαλα ενα skimmer μικρο και ειπα οτι κανει απο το τιποτα κατι παραπανω θα κανει αλλα το κακο με μενα ειναι οτι λογο τηs δουλειασ κανω αλλαγεσ οποτε θυμηθω και ολα αυτα δημιουργουν τα προβληματα. παρατηρησα οτι τωρα που σταματησα να βαζω συνεχεια ψαρια μεσα και αφησα μονο αυτα που ειναι μεσα δεν εχω απολειεs . παρολα αυτα λεω να βαλω ανθρακα και αντιφωσφορο να δω τη θα γινει γιατι αυτο που λεσ να βγαλω εξω τα κοραλλια το σκεφτομαι και .......

αυτο ειναι το αλλο που εχω 100 l με ζβ και polyps 4 cloon 1 scopas 1 pacanele 1 γαριδα με 1 εξωτερικο με μακαρονη και 1 καταρακτη με υαλοβαμβακα

post-14802-1251149680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου γνωμη αυτη ειναι να μην το πειραξω γιαυτο και μετα απο 5 χρονια εβαλα ενα skimmer μικρο και ειπα οτι κανει απο το τιποτα κατι παραπανω θα κανει αλλα το κακο με μενα ειναι οτι λογο τηs δουλειασ κανω αλλαγεσ οποτε θυμηθω και ολα αυτα δημιουργουν τα προβληματα. παρατηρησα οτι τωρα που σταματησα να βαζω συνεχεια ψαρια μεσα και αφησα μονο αυτα που ειναι μεσα δεν εχω απολειεs . παρολα αυτα λεω να βαλω ανθρακα και αντιφωσφορο να δω τη θα γινει γιατι αυτο που λεσ να βγαλω εξω τα κοραλλια το σκεφτομαι και .......

αυτο ειναι το αλλο που εχω 100 l με ζβ και polyps 4 cloon 1 scopas 1 pacanele 1 γαριδα με 1 εξωτερικο με μακαρονη και 1 καταρακτη με υαλοβαμβακα

Αν καταφέρεις να κάνεις τακτικές αλλαγές νερού (με την ανάλογη ευελιξία εννοείται...) πιστεύω ότι θα έχεις κάνει το καλύτερο! Για τα χημικά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να σε βοηθήσουν με το θέμα της μούχλας στα κοράλλια...Δε χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις παρά μόνο λίγα ευρώ...Πρόσεχε όμως μη το παρακάνεις με τις δοσολογίες ειδικά του αντιφώσφορου!!! Καλύτερα να ξεκινήσεις με λιγότερη ποσότητα απ'ότι γράφουν οι οδηγίες και σταδιακά να φτάσεις στη προτεινόμενη ποσότητα. Πρόσεξε τις υπερβολές με τα χημικά γιατί εύκολα τη πατάς! :(

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας για τις κινήσεις σου... :(

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να κανω αλλαγη με απιονισμενο νερο τι λετε ?????

Τι απιονισμένο? Δικό σου με χρήση ρητίνης ή του εμπορίου τα 4λιτρα? Αν είναι για το πρώτο, προχώρα αλλά με μικρές ποσότητες που να είναι κοντά στις τιμές (pH, θερμοκρασία, αλατότητα, κλπ) του νερού του ενυδρείου σου για να αποφύγεις το shock. Αν μιλάς για του εμπορίου, έχω ακούσει ότι συχνά είναι αμφίβολης ποιότητας... :(

Γιατί δεν αγοράζεις μια φτηνή όσμοση να καθαρίσεις μια και καλή? :(

Link to comment
Share on other sites

απιονισμενο εμποριου το πηρα κιολασ πριν λιγο. οσο για την οσμωση πετασ πολυ νερο απο οτι ακουσα ειναι 1/4 σχεδον δεν ειναι κριμα να πετασ τοσο νερο ?????πεσ μου και το αλλο στην αλλαγη νερου εγω βγαζω νερο απο το ενυδρειο και αμεσωσ γεμιζω τον κουβα ανακατευω το αλατι και το ριχνω μεσα οχι μετα απο 24 ωρεσ που λενε

Link to comment
Share on other sites

απιονισμενο εμποριου το πηρα κιολασ πριν λιγο. οσο για την οσμωση πετασ πολυ νερο απο οτι ακουσα ειναι 1/4 σχεδον δεν ειναι κριμα να πετασ τοσο νερο ?????πεσ μου και το αλλο στην αλλαγη νερου εγω βγαζω νερο απο το ενυδρειο και αμεσωσ γεμιζω τον κουβα ανακατευω το αλατι και το ριχνω μεσα οχι μετα απο 24 ωρεσ που λενε

Η αναλογία καθαρού και βρόμικου νερού είναι 1/3 περιπου.Καλο είναι να περιμένεις περίπου 24 ώρες διότι αλλιώς κάποια στιγμή θα έχεις προβλήματα στο ενυδρείο σου.Αν δεν σπάσει σωστά το αλάτι και όχι μονο οπτικά κινδυνεύουν όλα τα ζωντανά σου.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια καλη αλλαγη και ελαμψε το ενυδρειο με απιονησμενο νερο αλλα η σκληροτητα ειναι ξανα ανεβασμενη αρκετα θα ηθελα να ρωτησω να βαζω ανθρακα ?????

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια καλη αλλαγη και ελαμψε το ενυδρειο με απιονησμενο νερο αλλα η σκληροτητα ειναι ξανα ανεβασμενη αρκετα θα ηθελα να ρωτησω να βαζω ανθρακα ?????

Που να βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μεροσ στο μικρο sumbακι ποθ εχω στο πανω μεροσ να βαλω ανθρακα.τα αλατια που περνω για αλλαγεs

ειναι τα tropic marine και preis ειναι καλα ??????

εχω στειλει φωτο απο το sumb που εχω στο πανω μεροσ του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

ναι και τα δύο έχουν αρκετά καλές κριτικές..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...