Jump to content

Νανισμός σε ψάρια


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι φίλοι μου.....

Ήθελα καιρο να θεσω αυτο το ερώτημα αλλα νομίζω πως θα ήταν απλή η απάντηση και είπα να το καθηστερισω μήπως το βρω μόνος μου.

Έτσι λοιπόν, αφου ατνι για να μπορεσω να το απαντησω στον εαυτό μου, με μπερδεψα περισσότερο θελω τις δικές σας απαντησεια από πειράματα ή πραγματικά γεγονοτα που έχετε δεί.

Θέτω λοιπόν τις αποριες μου.

Πολλοι λένε πως αν βάλεις ψαρια που μεγαλώνουν πολυ σε μικρο ενυδρείο απλα δεν μεγαλωνουν, χωρις να συμβαινει κατι κακο.

Αλλοι λενε πως μεγαλωνουν λιγο με πολυ αργο ρυθμό.

Αλλοι λενε πως δεν μεγαλώνουν εξωτερικα, αλλα μεγαλωνουν τα οργανα τους με αποτελεσμα να έχουμε εξογκοματα και παραμορφωσεις.

Αλλοι λένε πως οι και να κάνεις θα γίνουν τερατα και μάλιστα σε συντομο χρονικό διασημα!!!!

Αλλοι λένε ολα τα παραπάνω αλλα αναλογα το ενυδρειο και το αναλογα το ψαρι.

:(:(:blush:

Τι απο όλα αυτα ειναι όμως πραγματικο??

Ποιος μπορει μας απαντησει με σωστη τοποθετηση και ζωντανα παραδειγματα??

Απο δικά του πειραμα ή λάθη τι έχει συμβει.

Δε θέλω να πειτε απλα τι έχετε ακουσει, αλλα τι εχετε δει, τι εχετε διαπιστωσει και τι έχετε διαβάσει απο έγκυρες αποδεδειγμενα πηγες. Αν θελετα βάλτε και την πηγη. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο της δικες μου εμπειριες εξαρτατε απο το ψαρι, δεν ξερω ελικρινα σε τι οφειλετε αλλα μερικα ειδη το παθαινουν αλλα οχι , ενα απο τα ειδη που δεν το παθαινουν ειναι τα πλεκο , pacu , knifefishes κτλ.

Ξερω ατομο που ειχε http://www.aquahobby.com/gallery/e_Black_G...s_albifrons.php

se 60 LITRA για ενα χρονο , το ειχε απο 3 εκατοστα και μετα απο ενα χρονο ηταν στα 25+

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ισχυει σε ολα τα ζωντανα πλασματα...

καλο ειναι να προσεχουμε τι επιλεγουμε...

think before you buy... :(

εισαι σιγουρος? εγω δεν καταλαβαινω σε τι οφειλετε βιολογικα, γιατι δεν το παθαινουν και αλλα ζωα?

Link to comment
Share on other sites

Παραγραφος 1 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

μεταφραση του πρωτου θεματος αυτου του αρθρου http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=704

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ισχυει σε ολα τα ζωντανα πλασματα...

καλο ειναι να προσεχουμε τι επιλεγουμε...

think before you buy... :(

Απορια,εαν παρουμε δυο παιδια το ενα το βαλουμε να ζει σε δωματιο 20Μ2 και το αλλα το βαλουμε

να ζει σε δωματιο 5Μ2,το πρωτο θα αναπτυχθει περισσοτερο απο το δευτερο;

Link to comment
Share on other sites

Απορια,εαν παρουμε δυο παιδια το ενα το βαλουμε να ζει σε δωματιο 20Μ2 και το αλλα το βαλουμε

να ζει σε δωματιο 5Μ2,το πρωτο θα αναπτυχθει περισσοτερο απο το δευτερο;

εσυ τι πιστευεις;

Link to comment
Share on other sites

Απορια,εαν παρουμε δυο παιδια το ενα το βαλουμε να ζει σε δωματιο 20Μ2 και το αλλα το βαλουμε

να ζει σε δωματιο 5Μ2,το πρωτο θα αναπτυχθει περισσοτερο απο το δευτερο;

Επιδη δεν μπορω να καταλαβω (λογο γραπτου λογου) αν ηρονευεσε...

Σε ανθρωπους δεν εχουν γινει τετοια πειραματα..

σε διαφορα ζωα ομως που εχουν γινει ητε σκοπημα ητε μη εχει αποδηχθει....

ψαχτο καλυτερα και θα δεις και μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Επιδη δεν μπορω να καταλαβω (λογο γραπτου λογου) αν ηρονευεσε...

Σε ανθρωπους δεν εχουν γινει τετοια πειραματα..

σε διαφορα ζωα ομως που εχουν γινει ητε σκοπημα ητε μη εχει αποδηχθει....

ψαχτο καλυτερα και θα δεις και μονος σου...

εχω απλα θα πω οτι πολλοι εδω μέσα, νομιζω κι εσυ σταθη, χωρις να ειμαι σίγουρος και χωρις να κάνω επιθεση :( , συζητηση κανουμε, εχουν πει, βγαλε αμεσως τον οσκαρ από το 120 λτρ γιατι θα γινει τερας και δε θα μπορει ουτε να στριψει.

Αρα... νανισμο εδω δε θα έχουμε?? :(

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

εχω απλα θα πω οτι πολλοι εδω μέσα, νομιζω κι εσυ σταθη, χωρις να ειμαι σίγουρος και χωρις να κάνω επιθεση :( , συζητηση κανουμε, εχουν πει, βγαλε αμεσως τον οσκαρ από το 120 λτρ γιατι θα γινει τερας και δε θα μπορει ουτε να στριψει.

Αρα... νανισμο εδω δε θα έχουμε?? :blink:

δεν καταλαβα τι εννοεις...:(:(:blush:

για ξανα πες το... :blink::blink:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα...

ειχες εσυ σε 120 λιτρα ενα οσκαρ και σου λεγαν τα παιδια να τον βγαλεις???και ισως στο λεγα και γω???

αυτο εννοεις???

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα... :(:(:(

για ξανα πες το... :blush::blink:

Eννοει και κατα τη γνωμη μου αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο οτι πολλες φορες λεμε για καποιο ψαρι που μεγαλωνει πολυ και ειναι σε απαγορευτικα λιτρα οτι πρεπει να βγει αμεσως γιατι θα γινει τερας(πχ galagher :blink: )

δηλαδη δε θα παθει νανισμο :blink: ?

Link to comment
Share on other sites

Eννοει και κατα τη γνωμη μου αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο οτι πολλες φορες λεμε για καποιο ψαρι που μεγαλωνει πολυ και ειναι σε απαγορευτικα λιτρα οτι πρεπει να βγει αμεσως γιατι θα γινει τερας(πχ galagher :( )

δηλαδη δε θα παθει νανισμο :( ?

αρα μπορει να λεμε για νανισμο που παθαινουν αλλα δεν το πιστευουμε!

αυτο δεν εννοεις :(

Link to comment
Share on other sites

Eννοει και κατα τη γνωμη μου αυτο που λεει ειναι πολυ σωστο οτι πολλες φορες λεμε για καποιο ψαρι που μεγαλωνει πολυ και ειναι σε απαγορευτικα λιτρα οτι πρεπει να βγει αμεσως γιατι θα γινει τερας(πχ galagher :blink: )

δηλαδη δε θα παθει νανισμο :( ?

Μα το να παθει νανισμο δν ειναι κατι καλο... "ααα επαθε νανισμο το ψαρι μου αρα δεν θα μεγαλωσει αρα μπορω να το εχω σε αυτα τα λιτρα"

Δεν παει ετσι... ο νανισμος ειναι ασθενια... :(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Μα το να παθει νανισμο δν ειναι κατι καλο... "ααα επαθε νανισμο το ψαρι μου αρα δεν θα μεγαλωσει αρα μπορω να το εχω σε αυτα τα λιτρα"

Δεν παει ετσι... ο νανισμος ειναι ασθενια... :(:(:(

:blush::blink:

αυτο ειναι γνωστο!

Link to comment
Share on other sites

εχω απλα θα πω οτι πολλοι εδω μέσα, νομιζω κι εσυ σταθη, χωρις να ειμαι σίγουρος και χωρις να κάνω επιθεση :( , συζητηση κανουμε, εχουν πει, βγαλε αμεσως τον οσκαρ από το 120 λτρ γιατι θα γινει τερας και δε θα μπορει ουτε να στριψει.

Αρα... νανισμο εδω δε θα έχουμε?? :(

Οποιος διαβασε το αρθρο στο λινκ πιο πανω θα καταλαβε οτι δεν παθαινουν ολα τα ψαρια νανισμο.

Οσα παθαινουν νανισμο (πχ clown loach, χρυσοψαρο) θα δυστυχησουν αυτα ζωντας σε μικρο ενυδρειο παθαινωντας νανισμο για να προσαρμοστουν, και οσα δεν επιρρεαζονται απο το μικρο χωρο και δεν παθαινουν νανισμο (πχ oscar) θα μεγαλωσουν και θα "βγουν" απο το ενυδρειο κανωντας να δυστηχησουν οι ιδιοκτητες τους που θα ειναι αναγκασμενοι να αγορασουν κανονικο ενυδρειο αν δεν θελουν νερα στο πατωμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Απορια,εαν παρουμε δυο παιδια το ενα το βαλουμε να ζει σε δωματιο 20Μ2 και το αλλα το βαλουμε

να ζει σε δωματιο 5Μ2,το πρωτο θα αναπτυχθει περισσοτερο απο το δευτερο;

Δεν ειναι επιχυμενη παρομοιωση. Το "στριμωγμα" που νοιωθουν τα ψαρια και τα παιδια ειναι διαφορετικο.

Για να καταλαβεις την συγκριση ψαρια-ανθρωποιι σε περιορισμενο χωρο, σκεψου τα μεγαλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο σαν ποδια κινεζας.

http://badcontrol.com/?p=1279

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οποιος διαβασε το αρθρο στο λινκ πιο πανω θα καταλαβε οτι δεν παθαινουν ολα τα ψαρια νανισμο.

Οσα παθαινουν νανισμο (πχ clown loach, χρυσοψαρο) θα δυστυχησουν αυτα ζωντας σε μικρο ενυδρειο παθαινωντας νανισμο για να προσαρμοστουν, και οσα δεν επιρρεαζονται απο το μικρο χωρο και δεν παθαινουν νανισμο (πχ oscar) θα μεγαλωσουν και θα "βγουν" απο το ενυδρειο κανωντας να δυστηχησουν οι ιδιοκτητες τους που θα ειναι αναγκασμενοι να αγορασουν κανονικο ενυδρειο αν δεν θελουν νερα στο πατωμα. :(

:(:(:blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

αρα μπορει να λεμε για νανισμο που παθαινουν αλλα δεν το πιστευουμε!

αυτο δεν εννοεις :(

Ακριβως αυτο φιλε μου!!!! :(

Εμενα δεν μου το ειπαν... εγω δεν εχω οσκαρ... αλλα το λενε σε πολλους εδω μεσα!!!

Γιαυτο και ανοιξα αυτο το θέμα γιατι σε αλλους λενε βγαλτο αμεσως γιατι θα παθει νονισμο και σε αλλους βγαλτο γιατι θα γινει τερας!!!

Ο Σπυρος νομίζω έδωσε παλι την απαντηση!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινουν ολα τα ψαρια νανισμο..Για παραδειγμα τα Astronotus Occelatus ειναι απο αυτα που δεν παθαινουν νανισμο...

αυτο δεν ειπα εγω πριν και τσακωνεστε :(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο φιλε μου!!!! :(

Εμενα δεν μου το ειπαν... εγω δεν εχω οσκαρ... αλλα το λενε σε πολλους εδω μεσα!!!

Γιαυτο και ανοιξα αυτο το θέμα γιατι σε αλλους λενε βγαλτο αμεσως γιατι θα παθει νονισμο και σε αλλους βγαλτο γιατι θα γινει τερας!!!

Ο Σπυρος νομίζω έδωσε παλι την απαντηση!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Απο οποια αποψη κι αν το δεις, αν δε δωσεις το χωρο που πρεπει σε ενα ζωντανο θα υπαρχει προβλημα.

Όχι όμως μόνο το σωστό χωρο απο θεμα διαστασεων αλλα και απο θέμα διαμόρφωσης! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...