Jump to content

Νανισμός σε ψάρια


Recommended Posts

Έχω :(

Είναι αποτέλεσμα της εξέλιξης των ειδών σε περιβάλλοντα με λίγη τροφή.

Όπως οι νάνοι ελέφαντες της Κρήτης.

Για να γίνει θέλει χιλιάδες χρόνια, όχι μία ζωή.

Μερικες μορφες ζωης (τα φυτα πιο ευκολα απ ολες) προσαρμοζονται πιο γρηγορα λογω αμεσης αναγκης και η εγκλειση σε ενα χωρο μικροτερο απο το τελικο μεγεθος του ζωου εναι αμεση αναγκη ομολογουμενως.

Εδω ερχεται και κολλαει αυτο που λεγαμε για τους ενδοκρινεις αδενες :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πληροφοριακα, παλια επεφτε πολυ πεινα στην ελλαδα παντως

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=581606

"Η αύξηση του ύψους αποδίδεται στην αυξημένη διαθεσιμότητα τροφής."

Που να δεις και το άλλο (που δεν μπορώ δυστυχώς να βρω τώρα)

που έλεγε ότι για να ζήσουμε πολλά χρόνια πρέπει να τρώμε ελάχιστα, σε βαθμό ασιτίας...

Link to comment
Share on other sites

Μερικες μορφες ζωης (τα φυτα πιο ευκολα απ ολες) προσαρμοζονται πιο γρηγορα λογω αμεσης αναγκης και η εγκλειση σε ενα χωρο μικροτερο απο το τελικο μεγεθος του ζωου εναι αμεση αναγκη ομολογουμενως.

Εδω ερχεται και κολλαει αυτο που λεγαμε για τους ενδοκρινεις αδενες :(

Δύσκολο, ίσως και άτοπο να συγκρίνεις φυτά με ζώα.

Οι νάνοι ελέφαντες που λέγαμε, θα είχαν οπωσδήποτε νάνους παιδιά.

Το ίδιο και κάθε ζώο που εξελίχθηκε έτσι σε χιλιάδες χρόνια.

Τα μπονσάι, άν πάρεις σπόρους, θα κάνουν κανονικά δέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μενει λοιπον να παρεις ενα gallaher να το βαλεις σε ενα μισομετρο ενυδρειο και να δεις αν θα φτασει τα 2,5 μετρα ποτε. :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην την ψαχνουμε... εγω πιστευω οτι οπως ισχυει ο Γιγαντισμος ετσι ισχυει και ο νανισμος...

http://imgs.sfgate.com/c/pictures/2007/05/...pig_aljr601.jpg :(:(:blush:

Φίλε, αν μιλάς σοβαρά :( μόλις απέδειξες οτι και η προσωπική εμπειρία ορισμένες φορές

είναι αμφισβητήσιμη....

Το παιδί είναι ΠΟΛΥ πίσω από γουρούνι... δες το χέρι του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν μιλάς σοβαρά :( μόλις απέδειξες οτι και η προσωπική εμπειρία ορισμένες φορές

είναι αμφισβητήσιμη....

Το παιδί είναι ΠΟΛΥ πίσω από γουρούνι... δες το χέρι του.

Επεισης δειτε ποσο μεγαλη πληγη εκανε εκεινο το μικρο πιστολακι..Ουτε μπαζουκας...:(

Link to comment
Share on other sites

Επιδη δεν μπορω να καταλαβω (λογο γραπτου λογου) αν ηρονευεσε...

Σε ανθρωπους δεν εχουν γινει τετοια πειραματα..

σε διαφορα ζωα ομως που εχουν γινει ητε σκοπημα ητε μη εχει αποδηχθει....

ψαχτο καλυτερα και θα δεις και μονος σου...

Σταθη δεν ειρωνευομαι κανενα,εθεσα ενα ερωτημα που δεν μου το ελυσε κανενας(ουτε ο

Σπυρος με τα δεμενα ποδια της Γιαπωνεζας).

Μηπως η αναπτυξη των ζωντων οργανισμων ειναι θεμα κληρονομικοτητας και διατροφης;

Αυτη η ερωτοαπαντηση ειναι για τον vaqOs.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, αν μιλάς σοβαρά :( μόλις απέδειξες οτι και η προσωπική εμπειρία ορισμένες φορές

είναι αμφισβητήσιμη....

Το παιδί είναι ΠΟΛΥ πίσω από γουρούνι... δες το χέρι του.

Χα! κι'ομως ειναι αληθεια....

Fox news...

msn bc news..

Link to comment
Share on other sites

Σταθη δεν ειρωνευομαι κανενα,εθεσα ενα ερωτημα που δεν μου το ελυσε κανενας(ουτε ο

Σπυρος με τα δεμενα ποδια της Γιαπωνεζας).

Μηπως η αναπτυξη των ζωντων οργανισμων ειναι θεμα κληρονομικοτητας και διατροφης;

Αυτη η ερωτοαπαντηση ειναι για τον vaqOs.

Εγω, διαβαζωντας ολες τις πληροφοριες απο τα λινκ που υπαρχουν στο θεμα καταλαβα οτι οι αιτιες δεν ειναι μια-δυο μονο, και οταν συμβαινει η μια, αυτο δεν δεν αναιρει την αλλη.

Ξαναδινω το λινκ με πιθανες αιτιες νανισμου http://www.wrongdiagnosis.com/d/dwarfism/causes.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω, διαβαζωντας ολες τις πληροφοριες απο τα λινκ που υπαρχουν στο θεμα καταλαβα οτι οι αιτιες δεν ειναι μια-δυο μονο, και οταν συμβαινει η μια, αυτο δεν δεν αναιρει την αλλη.

Ξαναδινω το λινκ με πιθανες αιτιες νανισμου http://www.wrongdiagnosis.com/d/dwarfism/causes.htm

:(:(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το θεμα εξελυσετε οπως ακριβως θα ηθελα... με τεκμηριωμενες αποψεις απο επιστημονικα αρθρα και δημισιευσεις.

Ισως στο τελος δε βρουμε την πραγματικη αιτια, αλλα ισως την πλησιασουμε πολυ!!!

Κανενα γιατρο δεν έχει ο φορουμ να μας πει κι αυτος τη γνωμη του??

Ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεστε τις γνωσεις σας μαζι μας!!!

:(:(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το θεμα εξελυσετε οπως ακριβως θα ηθελα... με τεκμηριωμενες αποψεις απο επιστημονικα αρθρα και δημισιευσεις.

Ισως στο τελος δε βρουμε την πραγματικη αιτια, αλλα ισως την πλησιασουμε πολυ!!!

Κανενα γιατρο δεν έχει ο φορουμ να μας πει κι αυτος τη γνωμη του??

Ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεστε τις γνωσεις σας μαζι μας!!!

:(:(:(:blush:

Χαχαχαχα.... χθες το βραδυ κλεινοντας το pc αυτο ακριβως σκεφτομουν... στο φορουμ μας εχουμε...

Γεωπονους, Φυσικους, Χημικους, Γεωλογους, ηλεκτρολογους, κτλ κτλ... Κανενα Κτηνιατρο????

γιατρος ειναι ο πατερας μου αλλα αποκληετε να ξερει αν παθαινουν νανισμο τα ψαρια λογο χωρου... :blink::blink:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Απο πρωσοπικη εμπειρια μπορω να πω οτι ειχα pleco σε 100 λιτρα ενυδρειο και μεγαλωσε 30 ποντους μεσα σε 4 χρονια απο τοτε που τον πηρα(3 εκατοστα τοτε).Εχω δει ομως και clown σε 60 λιτρα να μεγαλωνει αρκετα οχι βεβαια να φτασει σε τελικο μεγεθος, αλλα εχω δει και δισκους που δεν μεγαλωναν σε 600 λιτρα ενυδρειο.Πιστευω γενικα οτι τα λιτρα μετρανε οτι και να λενε τα παραδειγματα ποιο πανω αλλα οχι μονον αυτα.μετραει παρα πολυ οι συνθηκες νερου και το ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Χα! κι'ομως ειναι αληθεια....

Fox news...

msn bc news..

Φίλε, μόλις απέδειξες και την αναξιοπιστία των "έγκυρων άρθρων" του ίντερνετ :(

http://www.nationalledger.com/cgi-bin/artm...2&num=13718

http://abcnews.go.com/GMA/Technology/story?id=599913

αλλά κυρίως:

http://66.226.75.96/pig/

Link to comment
Share on other sites

Απο πρωσοπικη εμπειρια μπορω να πω οτι ειχα pleco σε 100 λιτρα ενυδρειο και μεγαλωσε 30 ποντους μεσα σε 4 χρονια απο τοτε που τον πηρα(3 εκατοστα τοτε).Εχω δει ομως και clown σε 60 λιτρα να μεγαλωνει αρκετα οχι βεβαια να φτασει σε τελικο μεγεθος, αλλα εχω δει και δισκους που δεν μεγαλωναν σε 600 λιτρα ενυδρειο.Πιστευω γενικα οτι τα λιτρα μετρανε οτι και να λενε τα παραδειγματα ποιο πανω αλλα οχι μονον αυτα.μετραει παρα πολυ οι συνθηκες νερου και το ταισμα.

Ναι αλλά αν θέλουμε να βγάλουμε συμπέρασμα,

δεν μετράει τι πιστεύουμε αλλά τί μπορούμε να αποδείξουμε.

Η δική σου εμπειρία στα 2 πρώτα που αναφέρεις δίνει αντιπαράδειγμα

και πως δεν υφίσταται νανισμός.

Για τους δίσκους που λες, μπορείς να δώσεις μεγέθη για να καταλάβουμε

αν συγκρίνεται με το φαινόμενο του νανισμού, όπως πλασάρεται από τους πωλητές:

Ενήλικο ψάρι με μέγεθος μισό η μικρότερο του κανονικού και φυσιολογικότατο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, μόλις απέδειξες και την αναξιοπιστία των "έγκυρων άρθρων" του ίντερνετ :(

Θελεις να πεις οτι το παιδι και το γουρουνι ειναι η αποδειξη του οτιδηποτε ειναι δημοσιευεμενο στο ιντερνετ ειναι αναξιοπιστο? και οτι λεγαμε μεχρο τωρα δεν εχει καμια βαση?

Ε τοτε δεν αξιζει να μιλαμε και ανταλλασουμε αποψεις στο φορουμ.

Παρομοια ευτραπελα με γουρουνοπαιδα δεν κυκλοφορουν και σε εντυπα? Ειναι αναξιοπιστο και οτι γραφεται σε ολα τα εντυπα δλδ? Να καψουμε τα βιβλια?

Μπορει ο καθενας να φιλτραρει και να διασταυρωνει τις πληροφοριες που παιρνει.

Δεν αξιζει να το συζηταμε αλλο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να πεις οτι το παιδι και το γουρουνι ειναι η αποδειξη του οτιδηποτε ειναι δημοσιευεμενο στο ιντερνετ ειναι αναξιοπιστο? και οτι λεγαμε μεχρο τωρα δεν εχει καμια βαση?

Ε τοτε δεν αξιζει να μιλαμε και ανταλλασουμε αποψεις στο φορουμ, να καψουμε και τα βιβλια κλπ

Παρομοια ευτραπελα με γουρουνοπαιδα δεν κυκλοφορουν και σε εντυπα? Ειναι αναξιοπιστο και οτι γραφεται σε ολα τα εντυπα δλδ? Να καψουμε τα βιβλια?

Μπορει ο καθενας να φιλτραρει και να διασταυρωνει τις πληροφοριες που παιρνει.

Δεν αξιζει να το συζηταμε αλλο.

Οχι φίλε, λέω απλά αυτό που λέει ο κανόνας της επιστημονικής αλήθειας:

Κάθε θεωρία είναι μόνο αυτό, θεωρία.

Όσο τα φαινόμενα την επιβεβαιώνουν, η θεωρία παραμένει.

Αν σταματήσει να ανταποκρίνεται στα φαινόμενα, πρέπει να εγκαταλειφθεί.

Ετσι λοιπόν, η θεωρία περί νανισμού πρέπει να αποδειχθεί

με ατράνταχτα δεδομένα για να γίνει δεκτή.

Μέχρι στιγμής, μόνο υποθέσεις και εικασίες έχουν αναφερθεί.

Που είναι τα φαινόμενα που την επιβεβαιώνουν;

Που είναι οι φωτογραφίες, οι επιστημονικές μελέτες, ένα όνομα επιστήμονα έστω

από τόσους που υπάρχουν στο παγκόσμιο χώρο του ενυδρείου που να την στηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

αν και χρονια στο Photoshop... πολλα χρονια.... αυτο δεν το καταλαβα... εστω και ετσι να ειναι το γουρουνι ειναι υπερβολικα μεγαλο, και να μην υπηρχε το συγκεκριμενο υπαρχουν απηρα αλλα παραδηγματα π εχω δει κατακαιρους. και εχουν μπει και στο Γκινες...

τελως παντων... :(

Link to comment
Share on other sites

Το ίντερνετ ειναι μια τεραστια πηγη πληροφοριων.

Σίγουρα ομως επειδη ο καθε ένας μπορει και γράφει οτι του κατεβει στο μυαλο και με δικα του επιχηρηματα να πεισει τον κόσμο, πρεπει απλά να προσεχοουμε εαν αυτο που διαβάζουμε πριν το χρησημοποιησουμε και πριν καν το περασουμε στο υποσυνηδητο μας ως σωστο να το διασταβρωσουμε.

Ακόμα και επιστημονικά αρθρα από αξιοσέβαστους και δάσκαλους επιστημονες ειναι αρκετες φορές λάθος.

Οχι γιατι δεν το έχουν ψάξει πολύ, αλλα γιατι εχουν βασιστει σε ανυπαρκες ή λάθος θεωρειες.

Ακόμα πολλές ορες, το έχω να συμβαινει και μπροστα στα ματια μου ακομα και σε μένα, να υπογραφει καποιος καθολα αξιοσέβστος καθηγητης και ανθρωπος χαρτια και δημοσιευσεις τις οποιες δεν διαβασε και να καταληξουν δημοσιευμενες και να είναι λάθος!!1

Ο ιδιος ανθρωπος που το υπεγραψε να πει οτι δεν ασχοληθηε και ουτε το διαβασει για να δει εαν στεκουν αυτα που γραφοντια.

Τελος να πω οτι από δική μου προσωπικη εμπειρια ως επαγγελματιας, ως πολιτικός μηχανικός και δε ώς εμπειρος εργαστηριακός με πολλές ερευνες και πολλα πειραματα στο ενεργητικό μου θα πω απλά οτι.....

Η θεωρία πολλες φορές δε συμβαδιζει με τα πειραματα!!!

Δε λέω οτι είναι λάθος η θεωρια ή το πειραμα, αλλα ποτε δεν προκειται να έχεις τις τελειες συνθηκες για να κάνει ένα πειραμα αλλα και σκεψου οτι οταν οι θεωριες γραφτηκαν, με ποιον τρόπο γίνονταν τοτε τα πειραματα??

Αυτα απο μενα για ενα θεμα που το διαβάζω με πολυ ενδιαφερον....

Για ακομα μια φορα σας ευχαριστω παιδια για τις γνωσεις και τις εμπειριες που μοιραζόσαστε μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...