Jump to content

Τι χρειαζομαι για 400lt??


Recommended Posts

καλησπερα σε όλους,

μετα απο 1+ χρονο ενασχολησης με το γλυκό νερό, σκεφτομαι πολύ σοβαρα να ασχοληθω με το θαλασσινό...(χωρις βεβαια να παρατησω το φυτεμενο μου...).

Σκεφτομαι για ενα καλό μεγεθος 400+lt...

Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου, θα ηθελα να μου πειτε εκτος απο ενυδρειο και βαση, τι αλλο θελουμε για reef... (και ενα περιπου κόστος χονδρικά).

Σκέφτομαι να εκμεταλευτω την προσφορα του water inn με το 50% δωροεπιταγη στα ενυδρεια

Περιμενω την βοηθεια σας

Ευχαριστω πολύ

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιάννη και καλή αρχή!

Το βασικό που χρειάζεσαι για το θαλασσινό (και ειδικά για reef) είναι υπομονή και μεθοδικότητα. Καλό είναι να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά και να φτιάξεις sump (δεξαμενή υπερχείλισης) ώστε να αποφύγεις κάποιες δυσκολίες και συμβιβασμούς αργότερα. Βασικό επίσης, να αποφασίσεις τι reef θέλεις να κάνεις. Με πολλά μαλακά κοράλλια, με LPS ή SPS κυρίως ή το πιο διαδεδομένο mixed reef? Υπόψιν, τα μαλακά έχουν τις λιγότερες απαιτήσεις τόσο από εξοπλισμό όσο και στο κόστος κτήσης, ενώ τα SPS τις μεγαλύτερες απαιτήσεις...

Θα χρειαστεί να διαβάσεις αρκετά για να νιώθεις ότι καταλαβαίνεις τα βασικά και ότι "πατάς στα πόδια σου". Μπορείς να ξεκινήσεις από τα άρθρα που υπάρχουν εδώ στο ΑΖ και αν ξέρεις καλά αγγλικά μπορείς να βρεις αρκετά on-line περιοδικά και sites με πληροφορίες.

Γενικά, είναι απαιτητικό "σπόρ" τόσο από πλευράς κόστους όσο και χρόνου ενασχόλησης, αλλά θα το αγαπήσεις τρελά! :(

Χοντρά-χοντρά, υπολόγισε κατά μέσο όρο 1000 ευρώ ανά 100 λίτρα νερού!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

για τα ελληνικα δεδομενα βαλε καλυτερα 15 ε το λιτρο

Κοίτα, εγώ έδωσα μιά εκτιμηση με την οποία συμφωνούν πολλοί χομπίστες. Αυτό δε σημαίνει ότι αν κάποιος κάνει κακές επιλογές ή υπερβολές στον εξοπλισμό, το κόστος δε θα εκτιναχθεί!!! Οι τιμές του "επώνυμου" εξοπλισμού είναι αρκετά τσουχτερές διεθνώς, πόσο μάλλον στην Ελλάδα... :(

Επίσης, αν θέλεις "το καλύτερο" θα το πληρώσεις! Ουσιαστικά, δεν υπάρχει "ταβάνι" στο πόσο μπορεί να κοστίσει ένα θαλασσινο ενυδρείο...Φαντάσου, ότι υπάρχει ψάρι που κοστίζει 20.000$!!! :(

:(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ έδωσα μιά εκτιμηση με την οποία συμφωνούν πολλοί χομπίστες. Αυτό δε σημαίνει ότι αν κάποιος κάνει κακές επιλογές ή υπερβολές στον εξοπλισμό, το κόστος δε θα εκτιναχθεί!!! Οι τιμές του "επώνυμου" εξοπλισμού είναι αρκετά τσουχτερές διεθνώς, πόσο μάλλον στην Ελλάδα... :(

Επίσης, αν θέλεις "το καλύτερο" θα το πληρώσεις! Ουσιαστικά, δεν υπάρχει "ταβάνι" στο πόσο μπορεί να κοστίσει ένα θαλασσινο ενυδρείο...Φαντάσου, ότι υπάρχει ψάρι που κοστίζει 20.000$!!! :(

:(

Καταρχην ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις....

Μια αρχικη απορια....

Τι ειναι τα μαλακά κοράλλια, τι τα LPS και SPS και τι το mixed reef?

Και κατι επισης βασικο για μενα.

Επειδη οπως σας ειπα εχω ηδη ενα φουλ φυτεμενο 240lt στην κατοχή μου και επειδη στον ιδιο χωρο θα μπει και το θαλασσινό, θα ηθελα ολος ο εξοπλισμος να μπαινει και να κρυβεται στο επιπλο.

Το λεω αυτο γιατι δεν θα ηθελα να εχω διπλα στο ενυδρειο αλλες κατασκευες που εχω δει.

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις....

Μια αρχικη απορια....

Τι ειναι τα μαλακά κοράλλια, τι τα LPS και SPS και τι το mixed reef?

Και κατι επισης βασικο για μενα.

Επειδη οπως σας ειπα εχω ηδη ενα φουλ φυτεμενο 240lt στην κατοχή μου και επειδη στον ιδιο χωρο θα μπει και το θαλασσινό, θα ηθελα ολος ο εξοπλισμος να μπαινει και να κρυβεται στο επιπλο.

Το λεω αυτο γιατι δεν θα ηθελα να εχω διπλα στο ενυδρειο αλλες κατασκευες που εχω δει.

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας

καλό διάβασμα...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=422

Link to comment
Share on other sites

Ποια η χρηση του σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Το sump μπορει να μπει μεσα στο επιπλο?

Ή πρεπει να ειναι εξωτερικά διπλα στο ενυδρειο?

Και γαι να καταλάβω, το sump ειναι ιδιοκατασκευη ή αγοραζεται ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Το sump μπορει να μπει μεσα στο επιπλο? Ναι μπορεί

Ή πρεπει να ειναι εξωτερικά διπλα στο ενυδρειο?Απάντησα πιο πάνω

Και γαι να καταλάβω, το sump ειναι ιδιοκατασκευη ή αγοραζεται ετοιμο?

υπάρχουν και έτοιμα και ιδιοκατασκευή. εγώ σου προτείνω το 2ο για να το φτιάξεις όπως θες στις διαστάσεις που θες.

Πάντως κάτσε διάβασε για να μην κάνεις λάθη όπως έκανα και εγώ και πετάς τα δικά σου χρήματα έτσι άδικα.πόσα λύτρα θες να φτιάξεις και τι διαστάσεις θέλεις να έχει.Και περίπου τι χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Για μενα υπαρχει και κατι αλλο που χρειαζεσαι.

ΤΥΧΗ..........

Καλη συνεχεια. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...