Jump to content

κοραλια απτον Πορο


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα και καλο χειμωνα

ο πορος ειναι γεματος απο δυο τρια ειδη κοραλιων και πολλα σφουγκαρια, διαφορα χρωματα και σχηματα

εφερα μερικα κοματια

γνωριζη κανεις το συγκεκρομενο ειδος?

post-7886-1250773948_thumb.jpgpost-7886-1250774031_thumb.jpgpost-7886-1250774123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω..

Αλλα θα ηθελα να με ενημερωσεις σε τι βαθος τα εβγαλες..??

απο μισο μετρο μεχρι τρια μετρα βαθος, στα πλαινα βραχων

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ομορφο..

Εχω φωτογραφισει και εγω κατι κοραλακια..Αλλα σε 2 βδομαδες θα μπορω αν σας τα δειξω γιατι εχει την καμερα η αδερφη μου στις διακοπες...:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλο χειμωνα

ο πορος ειναι γεματος απο δυο τρια ειδη κοραλιων και πολλα σφουγκαρια, διαφορα χρωματα και σχηματα

εφερα μερικα κοματια

γνωριζη κανεις το συγκεκρομενο ειδος?

post-7886-1250773948_thumb.jpgpost-7886-1250774031_thumb.jpgpost-7886-1250774123_thumb.jpg

Δημήτρη για ποιό λόγο τα έφερες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη για ποιό λόγο τα έφερες ?

Αποστολε καλησπερα

Με το σκεπτικο οτι ηταν πολλυαριθμα, οποτε δεν θα ζημειωνα τον χωρο, ηθελα να ελλενξω την βιωσημοτητα τους στο ενυδριο.

Τα μαζεψα απο πολυρηχα νερα σε σχετικα σκιερα μερη.

Δεν εχουν εμφανεις ,τουλαχιστον, πολυποδες και τα ψαρια μου δεν τα εχουν πειραξει ακομα.

Γνωριζεις το ειδος τους?

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε καλησπερα

Με το σκεπτικο οτι ηταν πολλυαριθμα, οποτε δεν θα ζημειωνα τον χωρο, ηθελα να ελλενξω την βιωσημοτητα τους στο ενυδριο.

Τα μαζεψα απο πολυρηχα νερα σε σχετικα σκιερα μερη.

Δεν εχουν εμφανεις ,τουλαχιστον, πολυποδες και τα ψαρια μου δεν τα εχουν πειραξει ακομα.

Γνωριζεις το ειδος τους?

Επ!!!

Σε επιασα!!!

Σε περιοχη τα βρηκες;

Ασκέλι ή Νεώριο;

:(:(

Link to comment
Share on other sites

Επ!!!

Σε επιασα!!!

Σε περιοχη τα βρηκες;

Ασκέλι ή Νεώριο;

:(:(

απο το ρωσσικο μεχρι το μοναστιρι

τα συγκεκριμενα ειναι απο την παραλια της αγαπης

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το κανατε βουκινο να δούμε τι θα μείνει στην θέση του....

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το κανατε βουκινο να δούμε τι θα μείνει στην θέση του....

:(

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το κανατε βουκινο να δούμε τι θα μείνει στην θέση του....

Ναι....το Δημητρη περιμενανε..................

Link to comment
Share on other sites

Ναι....το Δημητρη περιμενανε..................

Nαι οντως.

Εγω καθε καλοκαιρι εκει ειμαι, και οντως πεφτει πολυ ψαρεμα.

Ευτυχως υπαρχουν παραλιες στον Πορο που δεν μπορεις να πας παρα μονο με βαρκα.

Εκει ο βυθος ειναι πολυ πλουσιος..

Link to comment
Share on other sites

Στο φιναλε οποιος θελει να προστατευσει αυτους τους ομορφους βυθους,ας διαμαρτυρηθει πρωτα επωνυμα στο λιμεναρχειο για τις τρατες που σαρωνουν τα παντα,εφ'οσον δει κατι τετοιο,και μετα ας κατακρινει τον οποιονδηποτε που στις διακοπες του ετυχε να αφαιρεσει κατι απο τη θαλασσα.

Αλλα το να κανεις επωνυμη καταγγελια σε επαγγελματια του ειδους θελει.................(να μην το πω....)........

Link to comment
Share on other sites

H καταγγελια ειναι το μονο ευκολο,το θεμα ειναι οτι δεν ασχολειται καμια αρμοδια αρχη.Που ειναι το λιμενικο οταν σαρωνουν τους βυθους?Πουθενα.Και για να μην παρεξηγηθω με την παραθεση δεν φταιει μονο ενας ολοι φταιμε.

Link to comment
Share on other sites

H καταγγελια ειναι το μονο ευκολο,το θεμα ειναι οτι δεν ασχολειται καμια αρμοδια αρχη.Που ειναι το λιμενικο οταν σαρωνουν τους βυθους?Πουθενα.Και για να μην παρεξηγηθω με την παραθεση δεν φταιει μονο ενας ολοι φταιμε.

Τοτε καλυτερα λοιπον να σταματησουμε τα σχολια εδω,και ας ελπισουμε αυτες οι <<αρχες>> να ξεκινησουν καποια στιγμη να κανουν τη δουλεια που πρεπει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το είδος, αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία είναι ο ασβεστολιθικός σκελετός πιθανότατα μιας αποικίας Cladocora caespitosa (που μάλλον πια δεν είναι ζωντανή)…

Για να αποθαρρύνω μελλοντικούς συλλέκτες το είδος θέλει θερμοκρασίες ιδανικά 18-20 βαθμούς και αρκετό πλαγκτόν αφού είναι κατά κύριο λόγο ετερότροφο…

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το είδος, αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία είναι ο ασβεστολιθικός σκελετός πιθανότατα μιας αποικίας Cladocora caespitosa (που μάλλον πια δεν είναι ζωντανή)…

Για να αποθαρρύνω μελλοντικούς συλλέκτες το είδος θέλει θερμοκρασίες ιδανικά 18-20 βαθμούς και αρκετό πλαγκτόν αφού είναι κατά κύριο λόγο ετερότροφο…

Ευχαριστω πολυ και μαλον εχεις δυκιο.

οι αποικιες που βρηκα δεν εδιχναν κατι το ζωντανο πανο τους

βρηκα και σχετικες πληροφοριες

24_morri.pdf

Link to comment
Share on other sites

Cladocora caespitosa είναι Δημητρη όπως σωστά ειπε ο φιλος mastronik.Μπορούμε να το συναντήσουμε και σε καθαρά νερά στον Σαρωνικό.Πέρα απο τις χαμηλές θερμοκρασίες που το καθιστούν ακατάλληλο για τροπικό ενυδρείο επίσης οι πολύποδες βγαίνουν το βράδυ οταν δεν υπάρχει φως ενω όλη την ημέρα ειναι κλειστό περίπου όπως τις φωτογραφίας που ανέβασες...

Link to comment
Share on other sites

Cladocora caespitosa είναι Δημητρη όπως σωστά ειπε ο φιλος mastronik.Μπορούμε να το συναντήσουμε και σε καθαρά νερά στον Σαρωνικό.Πέρα απο τις χαμηλές θερμοκρασίες που το καθιστούν ακατάλληλο για τροπικό ενυδρείο επίσης οι πολύποδες βγαίνουν το βράδυ οταν δεν υπάρχει φως ενω όλη την ημέρα ειναι κλειστό περίπου όπως τις φωτογραφίας που ανέβασες...

πολυ πολυ σωστα, ειδικα για την θερμκρασια.

θα το παρατηρησω το βραδυ να δω αν ειναι ζωντανο.

ευχαριστω θαναση

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως βρε παιδια, γυρισα μετα απο 12 μερες διακοπων και βρηκα ενα ενυδριο σε πολυ καλιτερη κατασταση απο οτι το αφησα.

καθαρο διαφανο χωρις ιχνος της ενοχλητικης αλγης που με ταλεπορουσε 1 χρονο τωρα.

προφανως επιδη η ταιστρα εριχνε λιγη τροφη σε σταθερες ωρες.

επιδη δηλαδη δεν ταιζα εγω, πολυ και ακαταστατα.

οχι οτι δεν το ξερουμε αυτο, αλλα οταν το βλεπεις στην πραξη το συνειδιτοποιεις

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα θέλω να πω επι ευκαιρίας οτι εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε ενας χομπιστας να έβρισκε και να έπαιρνε "ελεύθερα" απο την φύση ζωντανά για ενα μεσογειακό ενυδρείο.ο ΛΟΓΟΣ είναι ότι ο χομπιστας το κάνει με ΑΓΑΠΗ ενώ κάποιοι άλλοι μπρος στο κέρδος δεν λογαριάζουν ΤΙΠΟΤΑ καταστρέφουν την βιοποικιλότητα της χώρας μας ειδικά στην θάλασσα οπότε δεν φτάνει η καταγγελία αλλά ρόλο παίζει καθαρά η ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΉΣΕΙ των ανθρώπων,Φιλικά Κωσταντινος :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα θέλω να πω επι ευκαιρίας οτι εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε ενας χομπιστας να έβρισκε και να έπαιρνε "ελεύθερα" απο την φύση ζωντανά για ενα μεσογειακό ενυδρείο.ο ΛΟΓΟΣ είναι ότι ο χομπιστας το κάνει με ΑΓΑΠΗ ενώ κάποιοι άλλοι μπρος στο κέρδος δεν λογαριάζουν ΤΙΠΟΤΑ καταστρέφουν την βιοποικιλότητα της χώρας μας ειδικά στην θάλασσα οπότε δεν φτάνει η καταγγελία αλλά ρόλο παίζει καθαρά η ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΉΣΕΙ των ανθρώπων,Φιλικά Κωσταντινος :(

Ο Στρατος ειπε κατι πολυ σωστο..............

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επιδεί το κάνει με αγάπη και χωρίς κανένα κόστος δεν καταστρέφει τη βιοποικιλότητα .Βέβαια μακάρι να μιλούσαμε μόνο για τέτοιες"καταστροφές".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...