Jump to content

Sun Coral


Andreas kika

Recommended Posts

Παιδια εχω αυτο το κοραλι εδω κ 4 μερες τωρα κ δεν εχει ανοιξει πρεπει να ανυσηχω?το εχω χαμηλα στο ενυδρειο κ κατω απο την σκια ενος φυτου...Προσπαθησα να το ταισω 3 φορες το βραδυ κατα κυριο λογο αλλα παλι δεν ανοιξε.Οι παραμετροι μου ειναι ενταξει το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το ph μου το πρωι πριν ανοιξουν τα φωτα ειναι στα 7,89-7,93 κ το βραδυ πριν κλεισουν στα 8,12-8,15. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αυτο το κοραλι εδω κ 4 μερες τωρα κ δεν εχει ανοιξει πρεπει να ανυσηχω?το εχω χαμηλα στο ενυδρειο κ κατω απο την σκια ενος φυτου...Προσπαθησα να το ταισω 3 φορες το βραδυ κατα κυριο λογο αλλα παλι δεν ανοιξε.Οι παραμετροι μου ειναι ενταξει το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι το ph μου το πρωι πριν ανοιξουν τα φωτα ειναι στα 7,89-7,93 κ το βραδυ πριν κλεισουν στα 8,12-8,15. :(:(

Οταν το πηρες αυτος που το ειχε το ειχε καιρο ηταν ανοιχτο?Αν ναι το ειχε ταιση ποτε?Στο λεω γιατι την ειχε πατησει ενας φιλος ειχε παρει ενα τετοιο και απο εκει που το πηρε αυτος δεν το ειχε ταισει αρκετο καιρο οποτε το κοραλι δεν αντεξε.Ειναι ενα κοραλι που θελει καθημερινο φροντιδα και ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα μεγάλο frag εδώ και πέντε μήνες και τα πάει πολύ καλά με στοχευμένο ταισμα μερα παρα μέρα (κατεψυγμενα mysis η αρτεμιες με λίγη βιταμινη) και κάθε βράδυ είναι φουλ ανοιχτό...

Ενα κόλπο για να ανοίξει είναι να ρίξεις αφου κλείσουν τα φώτα cyclops κατεψυγμένα να το γαργαλίσουν και αφου ανοιξει να το ταισεις με αυτα που προανέφερα...

Το Ph που αναφέρεις σου λέω εμπειρικά οτι δεν είναι πρόβλημα για το συγκεκριμένο κοράλι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηρες αυτος που το ειχε το ειχε καιρο ηταν ανοιχτο?Αν ναι το ειχε ταιση ποτε?Στο λεω γιατι την ειχε πατησει ενας φιλος ειχε παρει ενα τετοιο και απο εκει που το πηρε αυτος δεν το ειχε ταισει αρκετο καιρο οποτε το κοραλι δεν αντεξε.Ειναι ενα κοραλι που θελει καθημερινο φροντιδα και ταισμα.

Το κολπο αυτο(με cyclops) το κανω εδω κ 3 βραδια τωρα(πριν αγορασω οτιδηποτε για το ενυδρειο μου ριχνω πολυ διαβασμα)αλλα κ παλι τιποτα...Οσο αναφορα για το ιστορικο του κοραλιου δυστηχως δεν το ξερω διοτι το εκανα παραγγελεια απο αθηνα.Σκεφτομαι να το βαλω στο refugium μου που εχει πολυ λιγο φως μπας κ ανοιξει εκει.Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι δύσκολο κοράλλι.. όταν το είχα πάρει και εγώ έκανε 3 βδομάδες να ανοίξει.

Μπόρεσα το κράτησα αρκετό διάστημα, αλλά είναι μάλλον στα τελευταία του τώρα …. ένας πολύποδας έμεινε μόνο επάνω .

Link to comment
Share on other sites

κόψε ενα πλαστικό μπουκάλι νερού στην μέση και όταν σβήσουν τα φώτα σκέπασε το κοράλλι και ρίξε το φαγητό μέσα απο το στόμιο του μπουκαλιού.....

ελπίζω να ανοίξει έτσι σαν το δικό μου ....

post-867-1250859353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Navy

post-11732-1250859860_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

σωστός.... :(

To εκανα αυτο παιδια εδω κ 3 βραδια τωρα αλλα τιποτα.Διαβασα καπου πως ειναι καλη ιδεα να το αφησεις σε ενα μερος σκοτεινο χωρις ροη για μερικες μερες κ να προσπαθεις να το ταιζεις με το μπουκαλι.Τωρα ειναι στο ref μου εδω κ 2 ωρες περιπου στο σκοταδι κ φαινεται να προσπαθει να ανοιξει...Θα προσπαθησω να το ταισω παλι το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Το κοραλι αυτο εχει ενα θεμα με τη μεταδορα του σε νεο ενυδρειο.Μπορει να κανει και 2 εβδομαδες μεχρι να ανοιξει.Το στοχευμενο ταισμα καθε μερα ή μερα παρα μερα την ιδια ωρα θα το κανει να ανοιγει σταδιακα μονο του εκεινη την ωρα,ασχετα αν γινεται σε ωρα που τα φωτα ειναι ανοιχτα(εστι θα το χαιρεσαι και με τα φωτα ανοιχτα).Βγαλτο λοιπον απο το refugium και τοποθετησε το στο ενυδρειο και αστο εκει.Διαλεξε ενα μερος που να βολευει εσενα να το ταιζεις.Αυτο ειναι το πιο σημαντικο.Μπορει στη φυση να βρισκεται σε σκιερα μερη αλλα το φως δεν το πειραζει,αρκει να μην φυτρωσει αλγη πανω του(αν εχεις προβλημα με αλγη στο ενυδρειο σου).Την ωρα του ταισματος μπορεις να ριξεις λιγο ζουμι απο την τροφη που του ετοιμαζεις για να ανοιξει,και οταν ανοιξει του ριχνεις στοχευμενα την τροφη (προσοχη στις γαριδες-κλεφτες :( )

Link to comment
Share on other sites

Το κοραλι αυτο εχει ενα θεμα με τη μεταδορα του σε νεο ενυδρειο.Μπορει να κανει και 2 εβδομαδες μεχρι να ανοιξει.Το στοχευμενο ταισμα καθε μερα ή μερα παρα μερα την ιδια ωρα θα το κανει να ανοιγει σταδιακα μονο του εκεινη την ωρα,ασχετα αν γινεται σε ωρα που τα φωτα ειναι ανοιχτα(εστι θα το χαιρεσαι και με τα φωτα ανοιχτα).Βγαλτο λοιπον απο το refugium και τοποθετησε το στο ενυδρειο και αστο εκει.Διαλεξε ενα μερος που να βολευει εσενα να το ταιζεις.Αυτο ειναι το πιο σημαντικο.Μπορει στη φυση να βρισκεται σε σκιερα μερη αλλα το φως δεν το πειραζει,αρκει να μην φυτρωσει αλγη πανω του(αν εχεις προβλημα με αλγη στο ενυδρειο σου).Την ωρα του ταισματος μπορεις να ριξεις λιγο ζουμι απο την τροφη που του ετοιμαζεις για να ανοιξει,και οταν ανοιξει του ριχνεις στοχευμενα την τροφη (προσοχη στις γαριδες-κλεφτες :( )

Θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες σου Ακη μιας κ δεν εχεις πεσει εξω καμια φορα :( .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καθε μεσσημερι κ βραδυ μπουκαλι κ cyclops!To σημερινο αποτελεσμα ηταν αυτο...Περιμενω γνωμες γιατι δεν εχω ιδεα με το τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε.Σταδιακα θα ανοιξει εντελως και θα μπορει με τους πολυποδες του να πιασει την τροφη.Περιμενουμε νεα!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε.Σταδιακα θα ανοιξει εντελως και θα μπορει με τους πολυποδες του να πιασει την τροφη.Περιμενουμε νεα!

Ακη σημερα καλυτερα τα πηγαμε αλλα ακομα το σκασμενο δεν ανοιξε τοσο ωστε να φαει....

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη και φροντιδα. :(

Δεν μπορεις να κανεις και κατι αλλο ετσι και αλλιως

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ακη σημερα καλυτερα τα πηγαμε αλλα ακομα το σκασμενο δεν ανοιξε τοσο ωστε να φαει....

Θελει στοργη και προδερμ :(

Συνεχισε και θα ανοιξει............... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...