Jump to content

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ


looney

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ (5' ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ) ΑΡΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΧΑΡΙΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΛΕΙΠΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΙΖΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ. ΑΓΟΡΑΖΩ ΝΕΑ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΩΛΕΙΕΣ, ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΦΥΤΕΥΩ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΓΚΟΥΡΑΜΙ & ΓΑΤΟΨΑΡΑ.

ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ. ΣΗΜΕΙΩΣΗ : ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ PET SHOP ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 4 ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΚΑΙ 2 ΓΑΤΟΨΑΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΑΝ ΜΕΝ, ΕΜΑΘΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ INTERNET ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.

ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ (GUPPIES ΙΣΩΣ ?????) :(

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες...

Δωσε μας ακριβεις μετρησεις της βρυσης σου ωστ ενα σου προτεινουμε..

Επεισης πες μας αν εισαι διατεθιμενη να κανεις προετοιμασια στο νερο σου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας!Κανε αυτα που λεει ο φιλος μας απο πανω και κατι ακομα υπαρχουν πολλοι τροποι να μην χαριζεις τα ψαρια σου..για παραδειγμα ο ξαδερφος μου εχει αυτοματο ταισμα το καλοκαιρι και για αλλαγες νερου λεει σε εναν φιλο του τι να κανει...γιατι δεν δοκιμαζεις κατι απο αυτα?Δεν ξερω βεβαια μπορει να τα λεω και λαθος αλλα φαινεται καλη ιδεα...και ετσι δεν χρειαζεται να δινεις τοσα λεφτα!!

Έγινε επεξεργασία - Nash
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ, ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΤΟΣ. ΥΠΕΘΕΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ (ΑΡΧΑΡΙΑ ΕΙΠΑΜΕ). ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΑΙΣΜΑΤΟΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΣΑΧΑΡΑΣ. ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ... ΣΟΥΠΑ !! :(

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα pet shop υπαρχουν διαφορα τεστ για να κανεις στο νερο του ενυδρειου σου οπως για το PH την αμμωνια την σκληροτητα του νερου και δεν ξερω τι αλλα υπαρχουν γιατι και εγω τωρα τα μαθαινω...παρε αυτα λοιπον τα τεστ και κανε μετρησεις στο νερο και πες μας τα αποτελεσματα που σου εδειξαν...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλη μας αν μπορεις γραφε με μικρα..

Σου προτεινω να ψαξεις στο εμπορια για υγρα τεστ και καταπροτιμηση της μαρκας API μιας και εινια η πιο αξιοπιστη...

Αρχικα για την επιλογη των ψαριων θα χρειαστεις μονο Ph,Gh,Kh..

Αφου διαλεξεις ψαρια θα χρειαστεις τεστ για NH3/NH4,NO2,NO3...

Επεισης καλο θα ηταν να μας δωσεις πληροφορειες για το ενυδριο σου οπως φιλτραρισμα,διαστασεις...

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προσεχώς μετρήσεις ......

Για διακόσμηση τι προτείνετε ? (είναι τελείως άδειο)

Δε θέλω φυτά παρόλο που μου αρέσουν πολύ γιατί θα είναι δύσκολο να τα διατηρήσω. Πέτρες, ξύλα ίσως ?

Μεγάλες πέτρες από τη θάλασσα πλυμένες καλά γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα μονο αν πας για αφρικη...

Αν διαλεξεις αφρικη ανοιξε ενα θεμα στους αφρικανους και θα σου προτεινουμε διαφορες νανο κιχλιδες της λιμνης Tanganyika που μπορεις να φιλοξενησεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Το αν θα μεινεις αρχαρια εξαρταται απο σενα και το ποσο χρονο θα αφιερωσεις διαβαζωντας πληροφοριες και αρθρα σχετικα με το χομπυ. Εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να σου δειξουμε την αρχη και μετα να απανταμε (οποιος ξερει) σε τυχων αποριες ή προβληματα που μπορεις να εχεις.

Στο θεμα, ενα ενυδρειο δεν μπορει να λειτουργησει χωρις φροντιδα για δυο μηνες.

Οχι πως δεν γινεται, αλλα χρειαζονται πολλοι αυτοματισμοι και χρηματα που κατα τη γνωμη μου δεν αξιζουν να δωθουν για ενα τοσο μικρο ενυδρειο.

Ισως αυτο που κανεις (αδειασμα) ειναι το καλυτερο, αλλα πρεπει να βρεις ενα τροπο να κρατας ζωντανη τη βιολογια του φιλτρου για δυο μηνες οσο λειπεις για να μη χρειαζεται να το ξαναστρωνεις.

Απο ψαρια ασχολησου με αυτα που ζουν ευκολα σε συνθηκες νερου βρυσης με αντιχλωριο (χωρις προετοιμασια, μαλακωμα κλπ) οπως τα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βοήθεια δεκτή παιδιά και πάλι ευχαριστώ.

Το προηγούμενο καλοκαίρι μόλις επέστρεψα το μόνο που έκανα ήταν να ρίξω μια δυο φορές τροφή στο νερό (έτσι μου είπαν από το pet shop) 1-2 εβδομάδες πριν βάλω τα νέα ψάρια.

Εζησαν όλα (4 γκουράμι & 2 γατόψαρα) υποθέτω από τύχη ? Παρόλα αυτά όταν στις αρχές καλοκαιριού τα επέστρεψα στο κατάστημα ήταν τριπλάσια στο μέγεθος απ' όταν τα αγόρασα.

Θέλω ψαράκια εύκολα στη φροντίδα και ανθεκτικά γιατί δουλεύω πολλές ώρες και δεν είναι εύκολο να τα φροντίζω. Κάποια πρόταση ? Ξανά γκουράμι αλλά λιγότερα ? Κάτι άλλο το ίδιο ανθεκτικό ? Και από διακόσμηση ? Φυτά δεν θα άντεχαν χωρίς φροντίδα δύο μήνες. Ξύλα ? Νομίζω ότι οι τιμές είναι τσουχτερές.

Ευχαριστώ για την κατανόηση .... :(

Link to comment
Share on other sites

Βαλε guppy!!!!!

Νομιζω οτι σου αρεσουν κιολας αφου ρωτας για αυτα.

Ειναι ευκολα και λογικα θα κανουν για τη βρυση σου :(

Link to comment
Share on other sites

τα γκάπυ δεν είναι και πολυ ανθεκτικά όμως...

Μονομάχο μπορείς να βάλεις....

Xiphophorus helleri ισως

endless livebrearers μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...