Jump to content

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΟΥ?


Memas 13

Recommended Posts

Καλημέρα φιλαράκια.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτό το dimmer κάνει τις εξής λειτουργίες?

δείτε εδώ

1.Προσομοιώνει σύστημα ανατολής-δύσης?

2.Ανάβει αυξάνοντας την ένταση του φωτός, και κλείνει μειώνοντάς την για να αποφευχθεί το στρες στα ψαράκια?

Μην βαράτε αλλά με αυτά τα ηλεκτρολογικά είμαι άσχετος.... :(

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας θα πρεπει να μας πει καποιος που ξερει γερμανικα.

αν καταλαβα καλα οριζεις σε ποσο χρονικο διαστημα θα δωσει 220 βολτ. για παραδειγμα, το προγραμματιζεις οτι θα ανοιξει στις 10 το πρωι δίνοντας μικρη ταση και αυτο αυξανει σταδιακα τη ταση μεσα στο χρονο που το εχεις προγρματισει (πχ σε 5 λεπτα), και θα δωσει 220 βολτ στις 10.05. αν ειναι ετσι οπως το λεω,δεν νομιζω οτι μπορει να εφαρμοστει στις λαμπες φθοριου που χρησιμοποιουμε εμεις, αλλα σε λαμπες πυρακτωσεως, τις κλασικες δηλαδη που εχουμε στα σπιτια μας.

Link to comment
Share on other sites

.....αν ειναι ετσι οπως το λεω,δεν νομιζω οτι μπορει να εφαρμοστει στις λαμπες φθοριου που χρησιμοποιουμε εμεις, αλλα σε λαμπες πυρακτωσεως, τις κλασικες δηλαδη που εχουμε στα σπιτια μας.

Γραφει Τ5 οποτε κανει για το ενυδρειο (γιάυτο και πωλειται και σε ψαρομαγαζο)

Το προβλημα ειναι οτι αυτα πρεπει να γινονται με το χερι και οχι προγραμματιζομενα με χρονοδιακοπτη.

Και ποιος ειναι καθε μερα πανω απο το ενυδρειο την προκαθοριμενη ωρα που πρεπει να αναβουν και να σβηνουν τα φωτα?

Το προγραμματιζομενο της ιδιας εταιρειας ειναι αυτο http://shop.aqualight.de/product_info.php?...--1-10Volt.html

αλλα πολυ ακριβο, καλυτερα βρες αλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Γραφει Τ5 οποτε κανει για το ενυδρειο (γιάυτο και πωλειται και σε ψαρομαγαζο)

Το προβλημα ειναι οτι αυτα πρεπει να γινονται με το χερι και οχι προγραμματιζομενα με χρονοδιακοπτη.

Και ποιος ειναι καθε μερα πανω απο το ενυδρειο την προκαθοριμενη ωρα που πρεπει να αναβουν και να σβηνουν τα φωτα?

Το προγραμματιζομενο της ιδιας εταιρειας ειναι αυτο http://shop.aqualight.de/product_info.php?...--1-10Volt.html

αλλα πολυ ακριβο, καλυτερα βρες αλλη λυση.

200 ευρω για ενα ρυθμιστη φωτος???? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ωραία «εργαλεία» είναι όλα αυτά αλλά πολύ ακριβά, άσε που πρέπει να είναι και ο ηλεκτρονικός μετασχηματιστής για τις Τ5 συμβατός ώστε να «ντιμάρεται».

Εγώ έλυσα το πρόβλημα χωρίζοντας τον φωτισμό σε ζώνες… αρχίζοντας με μπλε led, μετά με μια ακτινική μπλε, στη συνέχεια με μια ακτινική μπλε και μια λευκή και στο τέλος δυο λευκές σε διαστήματα τις μισής ώρας.

Κατά τον αντίθετο τρόπο σβήνουν με τη χρήση χρονοδιακοπτών και έτσι «πέτυχα» μια υποτυπώδη ανατολή δύση.

Οι συγκεκριμένοι χρονοδιακόπτες έχουν 9 ευρώ ο ένας, αλλά έχει το Carrefour μηχανικούς με 6 ευρώ τους δύο !!!

post-13206-1250858331_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι αυτα πρεπει να γινονται με το χερι και οχι προγραμματιζομενα με χρονοδιακοπτη.

σπυρο, αν κοιταξεις στη φωτο γραφει time στον ροοστατη. μηπως ειναι ριθμιζομενος ο χρονος που δινεις για να αναψει πληρως? δεν γραφει κατι αλλο, πχ βολτ, ταση, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι αν εκτελεί τις λειτουργίες που αναφέρω πιο πάνω.....

Τις εκτελεί? :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα είναι αν εκτελεί τις λειτουργίες που αναφέρω πιο πάνω.....

Τις εκτελεί? :(

Ναι τις εκτελει, αλλα δεν το πετυχεις εσυ στο ενυδρειο σου (γιατι υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που χρειαζονται) μη πεις δεν μου το ειπατε. :(
Link to comment
Share on other sites

εγω το καταλαβένω ως εξης:

ΟΝ = 220ν

Τιme = δουλέβει ΜΟΝΟ τις ώρες που το προγραμματισες

οff = off

και απλά υπάρχει και ρύθμηση για την ένταση του φωτός ειτε ειναι στο οΝ είτε στο τιme....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο Αιολος το ξερουμε? Θα λειτουργησει χωρις dimmable ballast γιατι τα ενυδρεια δεν εχουν και κοστιζει κανενα 50αρι + (και αν μπορει να τοποθετηθει, γιατι στα juwel ξεχνα το, πολυδυσκολο ως καταστροφικο) ?

...άσε που πρέπει να είναι και ο ηλεκτρονικός μετασχηματιστής για τις Τ5 συμβατός ώστε να «ντιμάρεται».,,,
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το παραπανω εργαλειο εδω και 2 χρονια στο ενυδρειο μου.(το πηρα απ τον αζορες)

αναλογα το μπαλαστ δουλευει και σε λαμπες τ8 και τ5.και ναι θελει dimable μπαλαστ τ5 ή τ8 που κανει 70ευρω!!!!!!(τιμη ελλαδας)

οσο για τη λειτουργια του ρυθμιζεις την ανατολη και δυση για το ποση ωρα θες να γινεται αυτο με το + και - που εχει.απο 0 λεπτα μεχρι 60 λεπτα νομιζω.

το κακο που εχει ειναι οτι οταν κοπει το ρευμα σαν μηχ χρονοδιακοπτης που ειναι, κολαει στην ωρα της διακοπης και πρεπει να το ξαναβαλεις στη σωστη ωρα.

γενικα δουλευει πολυ καλά και δεν εχω καποιο παραπονο εκτος απ την τιμη του

1.Προσομοιώνει σύστημα ανατολής-δύσης?

2.Ανάβει αυξάνοντας την ένταση του φωτός, και κλείνει μειώνοντάς την για να αποφευχθεί το στρες στα ψαράκια?

ναι τα κανει αυτα τα 2

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το παραπανω εργαλειο εδω και 2 χρονια στο ενυδρειο μου.(το πηρα απ τον αζορες)

αναλογα το μπαλαστ δουλευει και σε λαμπες τ8 και τ5.και ναι θελει dimable μπαλαστ τ5 ή τ8 που κανει 70ευρω!!!!!!(τιμη ελλαδας)

οσο για τη λειτουργια του ρυθμιζεις την ανατολη και δυση για το ποση ωρα θες να γινεται αυτο με το + και - που εχει.απο 0 λεπτα μεχρι 60 λεπτα νομιζω.

το κακο που εχει ειναι οτι οταν κοπει το ρευμα σαν μηχ χρονοδιακοπτης που ειναι, κολαει στην ωρα της διακοπης και πρεπει να το ξαναβαλεις στη σωστη ωρα.

γενικα δουλευει πολυ καλά και δεν εχω καποιο παραπονο εκτος απ την τιμη του

1.Προσομοιώνει σύστημα ανατολής-δύσης?

2.Ανάβει αυξάνοντας την ένταση του φωτός, και κλείνει μειώνοντάς την για να αποφευχθεί το στρες στα ψαράκια?

ναι τα κανει αυτα τα 2

Το προτείνεις φίλε alan boy ή να κοιτάξω για κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τωρα ειδα οτι το εριξαν στα 70ευρα

πριν 1εβδομ το ειχε 120 οσο το πηρα και εγω.

τι να πω απο θεμα λειτουργιας καλο ειναι απλα θες και ηλ. μπαλαστ

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια ερεύνα στο internet υπάρχουν παρόμοια συστήματα και πολύ ακριβότερα απ αυτό.

Υπάρχει μάλιστα κάποιο που βρίσκεται συνέχεια on line και εξομοιώνει της φωτιστικές συνθήκες στην γεωγραφική περιοχή που θα του ορίσεις !!!

Το θέμα είναι πόσα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις. Μη ξεχνάς ότι όλα αυτά λειτουργούν με ειδικά ηλεκτρονικά μπάλαστ που ανεβάζουν το κόστος.

Κακά τα ψέματα όλοι μας λίγο πολύ θα θέλαμε να είχαμε τέτοια συστήματα, αλλά οι περισσότεροι καταφεύγουμε στους φωτισμούς χωρισμένους σε ζώνες με τη χρήση χρονοδιακοπτών.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τωρα ειδα οτι το εριξαν στα 70ευρα

πριν 1εβδομ το ειχε 120 οσο το πηρα και εγω.

τι να πω απο θεμα λειτουργιας καλο ειναι απλα θες και ηλ. μπαλαστ

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα το μπάλαστ τι είναι?

Εφόσον το dimmer από το aquaristic κάνει αυτές τις λειτουργίες, το μπάλαστ τι το θέλω?

:(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα το μπάλαστ τι είναι?

Εφόσον το dimmer από το aquaristic κάνει αυτές τις λειτουργίες, το μπάλαστ τι το θέλω?

:(

Θα τα πω μπακαλιστικα.

Συνηθως τα ενυδρεια εχουν λαμπες φθορισμου.

Αυτες αναλογα το παχος τους ειναι οι Τ8 και οι Τ5 οι καινουριας τεχνολογιας πιο αδυνατες λαμπες.

Οι λαμπες αυτες, δεν δουλεουν με 230V που εχει η πριζα και χρειαζονται μετασχηματιστη-τροφοδοτικο ρευματος που μπαινει αυτο στη πριζα και βγαζει σωστο ρευμα για τις λαμπες.

Αυτο λεμε μπαλαστ.

Υπαρχουν τα αναλογικα και τα καινουρια τα ψηφιακα μπαλαστ (τα ψηφιακα κανουν τις λαμπες να κρατανε πολυ περισσοτερο απο 6 μηνες που κρατανε με τα αναλογικα).

Μετα υπαρχουν και μπαλαστ που εχουν τη δυνατοτητα να αναβουν και να σβηνουν σταδιακα, αυτα ειναι τα dimmable.

Για να κανεις ανατολη-δυση χρειαζεσαι dimmable μπαλαστ.

Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει ενδειξη οτι ειναι για Τ5 οποτε πρεπει να εχεις Τ5 λαπμες και dimmable ballast για Τ5.

ΥΓ καταλαβες γιατι δεν μπορει να δοθει απλη απαντηση "ναι ή οχι" στο ερωτημα σου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα τα πω μπακαλιστικα.

Συνηθως τα ενυδρεια εχουν λαμπες φθορισμου.

Αυτες αναλογα το παχος τους ειναι οι Τ8 και οι Τ5 οι καινουριας τεχνολογιας πιο αδυνατες λαμπες.

Οι λαμπες αυτες, δεν δουλεουν με 230V που εχει η πριζα και χρειαζονται μετασχηματιστη-τροφοδοτικο ρευματος που μπαινει αυτο στη πριζα και βγαζει σωστο ρευμα για τις λαμπες.

Αυτο λεμε μπαλαστ.

Υπαρχουν τα αναλογικα και τα καινουρια τα ψηφιακα μπαλαστ (τα ψηφιακα κανουν τις λαμπες να κρατανε πολυ περισσοτερο απο 6 μηνες που κρατανε με τα αναλογικα).

Μετα υπαρχουν και μπαλαστ που εχουν τη δυνατοτητα να αναβουν και να σβηνουν σταδιακα, αυτα ειναι τα dimmable.

Για να κανεις ανατολη-δυση χρειαζεσαι dimmable μπαλαστ.

Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει ενδειξη οτι ειναι για Τ5 οποτε πρεπει να εχεις Τ5 λαπμες και dimmable ballast για Τ5.

ΥΓ καταλαβες γιατι δεν μπορει να δοθει απλη απαντηση "ναι ή οχι" στο ερωτημα σου?

Όντως... :(

Η λάμπα μου είναι power compact 55watt.

Επομένως υπάρχει κάποιο dimmable ballast να μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο ή ενα λινκ απο το μπαλαστ που υπαρχει ηδη στο ενυδρειο

γραψε τα χαρακτηριστικα του

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο μηχανημα εχει ενδειξη οτι ειναι για Τ5 οποτε πρεπει να εχεις Τ5 λαπμες και dimmable ballast για Τ5.

μια διευκρινηση σπυρο το μηχανιμα δουλευει και σε τ5 και τ8 λαμπες.

το μπαλαστ κανει τη διαφορα

αν στειλεις μειλ στον χαραλντ (ακουαριστικ) θα σου πει τι ακριβως χρειαζεσαι.νομιζω

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

να καποια μπαλαστ ενα απ αυτα τα2 πρεπει να κανει

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/6c8...log%20dimmable/

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/6c8...ital%20dimable/

α και κατι ακομη να ξες οτι το μπαλαστ εχει 40 cm μηκος

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

να καποια μπαλαστ ενα απ αυτα τα2 πρεπει να κανει

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/6c8...log%20dimmable/

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/6c8...ital%20dimable/

α και κατι ακομη να ξες οτι το μπαλαστ εχει 40 cm μηκος

Το πρώτο με μονή λάμπα στα 54 watt πρέπει να κάνει.

Οι ειδικοί τι λένε?

Ευχαριστώ Alan boy

Link to comment
Share on other sites

..μια διευκρινηση σπυρο το μηχανιμα δουλευει και σε τ5 και τ8 λαμπες...
Επειδη εγραφε "AquaLight - Dimmer control T5" ειπα μπας και δεν..
Link to comment
Share on other sites

Ωραία «εργαλεία» είναι όλα αυτά αλλά πολύ ακριβά, άσε που πρέπει να είναι και ο ηλεκτρονικός μετασχηματιστής για τις Τ5 συμβατός ώστε να «ντιμάρεται».

Εγώ έλυσα το πρόβλημα χωρίζοντας τον φωτισμό σε ζώνες… αρχίζοντας με μπλε led, μετά με μια ακτινική μπλε, στη συνέχεια με μια ακτινική μπλε και μια λευκή και στο τέλος δυο λευκές σε διαστήματα τις μισής ώρας.

Κατά τον αντίθετο τρόπο σβήνουν με τη χρήση χρονοδιακοπτών και έτσι «πέτυχα» μια υποτυπώδη ανατολή δύση.

Οι συγκεκριμένοι χρονοδιακόπτες έχουν 9 ευρώ ο ένας, αλλά έχει το Carrefour μηχανικούς με 6 ευρώ τους δύο !!!

Αγορι μου εισαι άρρωστος!!! :(

:(:(

9€ απο που τους πήρες??

Θέλω κι εγώ. γιατι 2 στους 8 μηχανικους που έχω χάνουν 2 λεπτα περιπου τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...