Jump to content

Red Sea 250 ή Rio400 ??


Recommended Posts

Καλησπερα,

σκεφτομαι την αγορα ή του Red Sea 250 το οποιο ερχεται κομπλε με τα παντα απο το εργοστασιο ή την αγορ του Rio400 το οποιο ναι μεν ειναι 150lt παραπάνω, αλλα θελει και αρκετες πατεντες.

Τι με συμβουλευεται??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σκεφτομαι την αγορα ή του Red Sea 250 το οποιο ερχεται κομπλε με τα παντα απο το εργοστασιο ή την αγορ του Rio400 το οποιο ναι μεν ειναι 150lt παραπάνω, αλλα θελει και αρκετες πατεντες.

Τι με συμβουλευεται??

Ελληνας είσαι! πατεντα και φιλότιμο! :(

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με την λειτουργικοτητα και τα λοιπα ρωταω...

Καποιος που να γνωριζει το red sea?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν οι έτοιμες και ολοκληρωμένες λύσεις με ωραία φινιρίσματα και λειτουργικότητα στο μέγιστο… Red Sea με κλειστά μάτια (ίσως βεβαία να χρειαστεί να βάλεις και το χεράκι σου για καμιά πατέντα), αλλά το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να βάλεις το χεράκι σου πιο βαθειά στη τσέπη. Τέτοιες κατασκευές είναι στολίδια στη κυριολεξία.

Αν φυσικά μιλάμε για αυτό εδώ !!!!

http://www.redseamax.com/redseamax/250Temp...amax/index.html

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν οι έτοιμες και ολοκληρωμένες λύσεις με ωραία φινιρίσματα και λειτουργικότητα στο μέγιστο… Red Sea με κλειστά μάτια (ίσως βεβαία να χρειαστεί να βάλεις και το χεράκι σου για καμιά πατέντα), αλλά το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να βάλεις το χεράκι σου πιο βαθειά στη τσέπη. Τέτοιες κατασκευές είναι στολίδια στη κυριολεξία.

Αν φυσικά μιλάμε για αυτό εδώ !!!!

http://www.redseamax.com/redseamax/250Temp...amax/index.html

τα σκιμμερ, φίλτρα, αντλίες φωτισμός κτλ κτλ είναι αρκετά και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο το συστημα για να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ενα συστημα plug and play το red sea max 250 ειναι οτι πρεπει.Εφ'οσον τα θελεις ολα σε ενα και χωρις sump.

Αν αποφασισεις ομως οτι θελεις sump,παρε τιμες για τζαμια,και φτιαξε ενα οπως το θελεις

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. αν θελήσεις να βάλεις σκληρά κοράλλια τα οποία είναι και δύσκολα ίσως να μην μπορέσει να τα υποστηρίξει.

Αν προσανατολιστείς στα μαλακά που είναι πιο εύκολα τότε είναι μια χαρά.

Και μην σε επηρεάσει το παραφορτωμένο ενυδρείο της διαφήμισης ….στο πιο χαλαρό θέλει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. αν θελήσεις να βάλεις σκληρά κοράλλια τα οποία είναι και δύσκολα ίσως να μην μπορέσει να τα υποστηρίξει.

Αν προσανατολιστείς στα μαλακά που είναι πιο εύκολα τότε είναι μια χαρά.

Και μην σε επηρεάσει το παραφορτωμένο ενυδρείο της διαφήμισης ….στο πιο χαλαρό θέλει !!!!

Mια χαρα τα παει τα σκληρα.Δες τε......

Link to comment
Share on other sites

Χε χε.. γι αυτό άφησα ένα περιθώριο με το… ίσως να μην μπορέσει…

Link to comment
Share on other sites

Κάπου κάποτε είχα δει σ ένα Link ένα ολοκληρωμένο σύστημα και με sump μέσα στο ντουλάπι και όλα τα άλλα φυσικά… νομίζω ήταν Deltec ή Tunze δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τι έκανες τελικά;

Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί έχω το ίδιο δίλημμα, αν και τείνω προς το Rio 400 γιατί θα κοστίσει περίπου τα ίδια λεφτά και είναι 50% παραπάνω μήκος και 60% παραπάνω λίτρα με ο,τι αυτό συνεπάγεται...

Δεν βλέπω τον λόγω να κάνω sump, και έχω εντοπίσει τις παρακάτω 2-3 λύσεις για εσωτερικά φίλτρα/skimmer:

- Αφαιρώ το Juwel Biofilter και βάζω το Tunze Reefpack 500, €429.63, που περιλαμβάνει DOC Skimmer 9005, Comline Filter 3166, Osmolator 3155 (μέχρι και τον ...κουβά!).

- Αφήνω το Juwel Biofilter όπως είναι και βάζω επιπλέον το skimmer Deltec MC500 €353 σε συνδυασμό με το Tunze Osmolator 3155 (που κάνει €137, σκέτο το skimmer κάνει €215.90).

Υπάρχει και το Aqua Medic Marin 500 αν και δεν νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά του.

Από φωτισμό όμως με 4x54W= 216W Τ5 είμαι μάλλον οριακά για reef 400 λίτρων βάθους 60εκ, ίσως χρειαστεί να προσθέσω άλλες 2 Τ5 αργότερα, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...