Jump to content

Αραγωνίτης


Recommended Posts

Καλησπέρα, φτιάχνω το πρώτο μου θαλασσινό το οποίο είναι ένα Trigon190 που προορίζεται για fish only with LR περίπου 15 κιλά και ίσως στην πορεία κάποια εύκολα κοράλια. Το ενυδρείο θα δουλέψει χωρίς sump, με skimmer και συγκεκριμένα το Deltec MCE 600. Παιδιά το σημείο που έχω κολήσει είναι τι αραγωνίτη να βάλω... Στην αρχή έλεγα για νεκρό αλλά τελικά η τιμή δεν έχει και την τεράστια διαφορά επομένως κατέληξα στον Ocean Direct Oolite Carib Sea. Αυτό που ήθελα πριν τον αγοράσω είναι σαν ποιο έμπειροι να ρίξεται μια ματιά για τον αν είναι καλή επιλογή οσον αφορά την κοκομετρία και οτηδήποτε άλλο σαν άσχετος μπορεί να μη γνωρίζω... Είναι στο link ο δεύτερος. Ευχαριστω

http://www.caribsea.com/pages/products/ocean_direct.html

Επίσης λέω να μην κάνω dsb αλλά να βάλω 4-5 πόντους, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

αν σου αρεσει το χρωμα και η κοκομετρια τοτε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανός ψόφιος το ίδιο πράγμα είναι!!

Ο ζωντανός έχει μόνο νερό στην σακούλα, τίποτα παραπάνω. :(

Άσε που με τα ίδια λευτά που θα δόσεις για 9 κιλά ζωντανό πέρνεις 13 κιλά ψόφιο :(

Link to comment
Share on other sites

Μπα, αυτός που έβαλα πάνω στο link μπορεί να μην έχει νερό στη σακούλα αλλά έχει 35 ευρω τα 9 κιλά. Το κακό είναι ότι η συγκεκριμένη μάρκα δεν βγάζει τίποτα σε ψόφιο που να έχει τόσο λευκό χρώμα, όλα καφετίζουν λίγο οπότε με βλέπω να τον παίρνω. Στην τελική μια φορά παίρνεις αραγωνίτη και δεν θέλω και μεγάλη ποσότητα...

Εκτός αν ξέρεται τίποτα αντίστοιχο, στο πιο οικονομικό πείτε καμιά ιδέα... Κατά τ άλλα λέτε να υπάρχει πρόβλημα αμά βάλω κανα goby να γίντεται χαμός με την άμμο? (λόγο ότι είναι λεπτόκοκη. λέει κοκομετρία 0,5-1,0mm)

Link to comment
Share on other sites

εδω πανω παντως στη σαλονικα το 14κιλο σακι του aramax της ιδιας εταιρειας ψοφιος εχει περιπου 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τον πρώτο από το link (δύο σακούλες τιων 13,6 κιλών 30 ευρώ τη μία)

http://www.caribsea.com/pages/products/dry_aragonite.html

Τώρα ελπίζω πρώτον να μου φτάσει (Trigon 190 και θέλω περίπου 4-5 πόντους ύψος) και δεύτερον να μην έχω προβλήματα λόγω ότι είναι αρκετά λεπτόκοκος.

Πάντως τελικά αν δεν τα δεις από κοντά στο site της carib sea δεν βγάζεις άκρη, ο oolite που στο site φαίνεται κάτασπρος, live είναι μπεζ και αυτός που πήρα που στο site φαινεται μπεζ, live είναι κάτασπρος...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα θέλεις συμπλήρωμα για να πετύχεις τα 5cm.

Εφόσον είναι όλος νεκρός καλό ειναι να τον μπολιάσεις και με λίγο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μείνεις στα 18 κιλά. Αν πάρεις και τρίτο σακί (9κιλο) θα σου πέσει πολύ σε ποσότητα.

Τώρα αυτό που άλλος προτείνει ζωντανό αραγωνίτη έστω και για μπόλιασμα και άλλος υποστηρίζει ότι ο ζωντανός δεν έχει καμιά διαφορά από τον ψόφιο , νομίζω πρέπει να ξεκαθαριστεί γιατί δημιουργεί ένα αλαλούμ στους ερωτώντες. :(

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανός που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι τίποτα άλλο από εμπορικό τρικ,είναι νεκρός που έχει νερό μέσα και ένα μπουκαλάκι βακτήρια.

Με το μπόλιασμα από ένα ενυδρείο που είναι καλά στρωμένο,εκτός από βακτήρια παίρνεις και διάφορους μικροοργανισμούς,που στην πορεία θα αναπτυχθούν και κατοικίσουν σε όλο τον αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανός που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι τίποτα άλλο από εμπορικό τρικ,είναι νεκρός που έχει νερό μέσα και ένα μπουκαλάκι βακτήρια.

Με το μπόλιασμα από ένα ενυδρείο που είναι καλά στρωμένο,εκτός από βακτήρια παίρνεις και διάφορους μικροοργανισμούς,που στην πορεία θα αναπτυχθούν και κατοικίσουν σε όλο τον αραγωνίτη.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανός που πουλάνε τα μαγαζιά δεν είναι τίποτα άλλο από εμπορικό τρικ,είναι νεκρός που έχει νερό μέσα και ένα μπουκαλάκι βακτήρια.

Με το μπόλιασμα από ένα ενυδρείο που είναι καλά στρωμένο,εκτός από βακτήρια παίρνεις και διάφορους μικροοργανισμούς,που στην πορεία θα αναπτυχθούν και κατοικίσουν σε όλο τον αραγωνίτη.

πάντα σωστός ο Ζήσης.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπεράνω δηλαδή ότι ο NAVY,o AKHΣ, ο ΖΗΣΗΣ ο ΤΑΝ ο vagouras, κλπ ξεκίνησαν το ενυδρείο τους με νεκρό αραγωνίτη τον οποίο μπόλιασαν (και σε τι ποσότητα) με αραγωνίτη από στρωμένο ενυδρείο;

Πριν λίγο καιρό όλοι σε όλα τα Forum πρότειναν ζωντανό αραγωνίτη δαγκωτό και τώρα μας ξίνισε και προτείνουμε τον ψόφιο λες και η διαφορά στα χρήματα είναι τεράστια.

Στη σακούλα με το νερό που πουλιέται ο ζωντανός δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν αναερόβια βακτήρια; Έστω και τα έξτρα βακτήρια που παίρνεις σε ορισμένες μάρκες αραγωνίτη δεν είναι ικανά να κάνουν τη διαφορά; Ύστερα ο ψόφιος υπάρχει στην ίδια ποικιλία χρωμάτων αποχρώσεων και κοκκομετρίας που βρίσκεις σε ζωντανό;

Εγώ γιατί να δεχτώ ότι υπάρχει εμπορικό παιχνίδι με το ζωντανό και να μη δεχτώ ότι υπάρχει οικονομικό συμφέρον με τον ψόφιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Το τι έχει κάνει πριν χρόνια NAVY,o AKHΣ, ο ΖΗΣΗΣ ο ΤΑΝ ο vagouras, κλπ δεν έχει καμία σημασία,το χόμπι και η εμπειρία εξελίσσονται,και ακόμα και αν έχουμε βάλει ζωντανό και τον έχουμε πληρώσει παραπάνω δεν σημαίνει πως δεν θα πούμε την εμπειρία μας και θα αφήσουμε ίδιο λάθος να το κάνουν και οι υπόλοιποι.

Τώρα εσύ αν θέλεις να σκάσεις δέκα ευρώ στο σακί,για ένα λίτρο νερό παραπάνω να το κάνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

και ακόμα και αν έχουμε βάλει ζωντανό και τον έχουμε πληρώσει παραπάνω δεν σημαίνει πως δεν θα πούμε την εμπειρία μας και θα αφήσουμε ίδιο λάθος να το κάνουν και οι υπόλοιποι.

Ποιο λάθος δηλαδή έχεις κάνει και θέλεις να προστατέψεις και τους υπόλοιπους να μην κάνουν το ίδιο; Δεν σου πήγε καλά με το ζωντανό αραγωνίτη το ενυδρείο; Και ποια η εμπειρία σου από τον αραγωνίτη που πουλιέται ως ψόφιος;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λάθος δηλαδή έχεις κάνει και θέλεις να προστατέψεις και τους υπόλοιπους να μην κάνουν το ίδιο; Δεν σου πήγε καλά με το ζωντανό αραγωνίτη το ενυδρείο; Και ποια η εμπειρία σου από τον αραγωνίτη που πουλιέται ως ψόφιος;

Φίλε μου η εμπειρία μου είναι ότι έχω συμμετάσχει σε στήσιμο τουλάχιστον 10 ΣΟΒΑΡΩΝ ενυδρείων, και έχω δει ότι, η ζωντανό βάλεις, η νεκρό ,δεν υπάρχει καμία διαφορά. Σου ξαναλέω λοιπόν, Εάν εσύ θέλεις να πάρεις τον ζωντανό και να τον πληρώσεις, εμένα δεν μου πέφτει λόγος, κάνε εσύ ότι νομίζεις καλύτερο, αλλά δεν νομίζω όμως ότι χρειάζεται να το κάνουμε και ανατολικό ζήτημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το ενυδρειο στηνεται με τον ιδιο τροπο και με τον <<ζωντανο>> και με τον νεκρο αραγωνιτη,και τα αποτελεσματα εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι τα ιδια.

Γιατι ομως αραγε να τον πουλανε <<ζωντανο>>και να σου δινουν σε αλλη συσκευασια μεσα στο σακκι τα βακτηριδια;Με το ιδιο σκεπτικο,αγοραζεις νεκρο και αγοραζεις ξεχωρα και βακτηριδια,και σου ερχεται φθηνοτερα.

Οπως βλεπεται γνωμες υπαρχουν πολλες.

Ο καθενας ζυγιζει την τσεπη του και πραττει αναλογως.Το θεμα ειναι οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

ο ζωντανός μπορεί ίσος να σου δημιουργήσει πρόβλημα όχι σοβαρό αλλά μπορεί να σε πάει λίγο πίσω

ο στεγνός δεν έχει τέτοιο θέμα

καλό είναι πλύνουμε με γλυκό νερό και να κάνουμε < μπανιο > με καθαρό θαλασσινό νερό το στεγνό αραγωνίτη για 24 ώρες πριν τη χρήση

αυτή είναι πληροφορία από τον S.Spotte < captive seawater fishes , science and technology 1992 > που αποτελεί πολύτιμη πηγή πληροφοριών για όλους του σημερινούς guru του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 4-5 χρόνια το 9κιλο σακί με ζωντανό υποθετικά αραγωνιτη κόστιζε από 50 έως και 100e.Οι περισσότεροι λοιπόν από όσους έχουμε μείνει με παλιά ενυδρεία πληρώσαμε αδρά για το υπόστρωμα και στην ουσία αγοράσαμε αέρα κοπανιστό. :)

Στις μέρες μας οι τιμές έχουν αλλάξει ευτυχώς προς το καλύτερο και η διάφορα τιμής νεκρού-ζωντανού είναι μικρή άλλα όχι όμως αμελητέα. Γνωρίζω ότι σε φάρμες και μαγαζιά του εξωτερικού φτιάχνουν δεξαμενές με πραγματικό ζωντανό αραγωνιτη και ο ενδιαφερόμενος μπορεί να αγοράσει όση ποσότητα θέλει άνω του ενός κιλού άλλα εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο φαντάζει επιστημονική φαντασία. Ο ζωντανός αραγωνιτης του εμπορίου ελάχιστα πραγματικά βιολογικά οφέλη μπορεί να προσφέρει σε σχέση με αυτά που γράφονται στο σακουλάκι του.Αν τώρα έστηνα καινούργιο ενυδρείο ο μονος λόγος που μπορεί να πήγαινα σε ζωντανό αραγωνιτη είναι η ποικιλία κοκομετριας και χρώματος και τίποτα άλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 4-5 χρόνια το 9κιλο σακί με ζωντανό υποθετικά αραγωνιτη κόστιζε από 50 έως και 100e.Οι περισσότεροι λοιπόν από όσους έχουμε μείνει με παλιά ενυδρεία πληρώσαμε αδρά για το υπόστρωμα και στην ουσία αγοράσαμε αέρα κοπανιστό. :)

αχχχ-βαχχχ .. μη ξύνεις πληγές … βράχος 30 ευρώ το κιλό …

Στις μέρες μας οι τιμές έχουν αλλάξει ευτυχώς προς το καλύτερο και η διάφορα τιμής νεκρού-ζωντανού είναι μικρή άλλα όχι όμως αμελητέα. Γνωρίζω ότι σε φάρμες και μαγαζιά του εξωτερικού φτιάχνουν δεξαμενές με πραγματικό ζωντανό αραγωνιτη και ο ενδιαφερόμενος μπορεί να αγοράσει όση ποσότητα θέλει άνω του ενός κιλού άλλα εδώ στην Ελλάδα κάτι τέτοιο φαντάζει επιστημονική φαντασία. Ο ζωντανός αραγωνιτης του εμπορίου ελάχιστα πραγματικά βιολογικά οφέλη μπορεί να προσφέρει σε σχέση με αυτά που γράφονται στο σακουλάκι του.Αν τώρα έστηνα καινούργιο ενυδρείο ο μονος λόγος που μπορεί να πήγαινα σε ζωντανό αραγωνιτη είναι η ποικιλία κοκομετριας και χρώματος και τίποτα άλλο. :D

Link to comment
Share on other sites

ο ζωντανός μπορεί ίσος να σου δημιουργήσει πρόβλημα όχι σοβαρό αλλά μπορεί να σε πάει λίγο πίσω

ο στεγνός δεν έχει τέτοιο θέμα

Τάσο εννοείς τυχόν αμμωνία από διάφορους ψόφιους οργανισμούς όπως συμβαίνει και με τον ζωντανό αλλά ακουράριστο βράχο;

Tan είσουν ειλικρινής!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...