Jump to content

είναι αλήθεια αυτό ? παρακαλώ βοήθεια


Recommended Posts

γεια και απο εμενα!θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις,για το ξεκινημα ενως μεσογειακου ενυδρειου!η πρωτη ερωτηση μου ειναι μαλλον χαζη :( ,αλλα πραγματικα εμπεριεχει λιγο αγανακτηση..αν ενα τετοιο ενυδρειο απ'οτι διαβαζω ειναι πιο φθηνο απο ενα reef(και μαλιστα αν δεν κανω λαθος,καπου εδω μεσα διαβασα για καποιον που εστεισε ενα 20lt!!!!)τοτε γιατι πρεπει (παλι απ'οτι διαβαζω εδω)να εχει πανω κατω τα ιδια μηχανηματα μ'ενα αντιστοιχο reef?που αυτο αμεσως μεταφραζεται σε αρκετα ευρω!!ασε δε που ο petshopας,θα σου φορτωσει και το κατι τις παραπανω μιας και ο ιδιος δεν ξερει,αφου το καημενο το "δικο" μας μεσογειακο καταντησε απο αγνοια και αφελεια..εξωτικο!γραφετε δε σε ενα αρθρο πως η αμμος ειναι πιο βαρια,αρα και η δεξαμενη μας πρεπει να ειναι απο κατω πιο ενισχυμενη!δλδη δεν κανει μια συνηθισμενη?αρα περναμε σε παραγγελια μιας?!(και αλλα εξοδα)και μιας και η αλατοτητα(λεμε τωρα)δεν μας χαλαει αφου ετσι κι αλλιως τα ψαρια μας ειναι μαθημενα σε αλλαγες αυτης,οπως και της θερμοκρασιας π.χ,γιατι δε μας κανει ενας κοινος αλλα δυνατος κυκλοφορητης,με βαση βεβαια το οτι η αλλαγες με φρεσκο θαλασσινο θα γινοντε συχνα!ειμαι σιγουρος πως η διατηρηση μιας τετοιας πανιδας χρειαζεται και το κατι παραπανω,αλλα απο εμπειρια με τροπικα ψαρια του γλυκου νερου,διαπιστωσα,πως οσο πιο πολλα γιατροσοφια και αν αγοραζα,τοσο πεταγα τα χρηματα μου,πλουτιζοντας τον εκαστοτε petshopα!μηπως υπερβαλουμε λιγο?κι αν οχι θα μπορουσε καποιος να μου πει τι ακριβως(χωρις αοριστολογιες)πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ για πιο λογο αγοραζεις οτι σου πλασαρει ο πετσοπας..??

γιατι οταν δεν ξερεις,αναγκαστικα καποιον πρεπει στην αρχη να εμπιστευτεις!εσυ αν δεν γνωριζεις και ρωτας και σου λενε κανε αυτο,δε το κανεις?αν ειναι ετσι, να μη ρωταω κι εδω περα!ποιος ξερει..καποια στιγμη καποιος να μου απαντησει με την ερωτηση σου αν του πω οτι ρωταω κ το ψαχνω μεσω internet!

Έγινε επεξεργασία - michael151
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν καποιοι που θα μπορουσαν να λυσουν τις αποριες σου.

Κανε λιγο υπομονη και περιμενε.

Link to comment
Share on other sites

τα μηχανήματα που θα χρειαστείς είναι όμοια με αυτά που χρησιμοποιούμε στα συνηθισμένα θαλασσινά ενυδρεία και το κόστος τους δεν αλλάζει ,

αλλάζει όμως το κόστος σε υλικά διακοσμησης και ζωντανούς οργανισμούς που είναι πολύ σημαντικό , έτσι λοιπόν το μεσογειακό είναι οικονομικότερο από τα υπόλοιπα θαλασσινά

η άμμος είναι πιο βαριά γιατί έχει διαφορετική σύσταση και είναι πολύ λεπτόκοκκη συχνά λασπώδης

κατά τη γνώμη πρόβλημα μπορεί να θα σου δημιουργήσει αν βάλεις πολύ , δεν χρειάζεσαι περισσότερο από 2-5 εκ υψος

υπάρχει η ( ανεπιβεβαίωτη για μένα ) πληροφορία ότι αυτή η άμμος <<τρωει>> τη σιλικόνη , στρώσε καλού – κακού ένα χοντρό νάιλον στο πάτο να καλύπτει τις ενώσεις και ρίξε μετά την άμμο

τη ερώτηση σου σχετικά με την αλατοτητα δεν τη κατάλαβα , βοήθα με αν θέλεις

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

salTaso καλησπερα.Αυτην την πληροφορια την ξερω και εγω.Θελω να ρωτησω για τι αμμο ακριβως μιλαμε και αν αυτο ισχυει και για τους αραγωνιτες,ψιλο η πιο χοντρο.

Link to comment
Share on other sites

salTaso καλησπερα.Αυτην την πληροφορια την ξερω και εγω.Θελω να ρωτησω για τι αμμο ακριβως μιλαμε και αν αυτο ισχυει και για τους αραγωνιτες,ψιλο η πιο χοντρο.

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερων! :( αλατοτητα,εννοω τι πιθανη ποσοτητα σε αλατι μιας απο καιρο σε καιρο ή απο περιοχη σε περιοχη αλλαζει!θα υπαρξει προβλημα?και τελικα ειναι το μεσογειακο πιο φθηνο επειδη οντως φλιτωνεις καποια μηχανηματα?!αυτο για τι σιλικονη,θα ηθελα κι εγω να το ξερω στα σιγουρα!

Έγινε επεξεργασία - michael151
Link to comment
Share on other sites

salTaso καλησπερα.Αυτην την πληροφορια την ξερω και εγω.Θελω να ρωτησω για τι αμμο ακριβως μιλαμε και αν αυτο ισχυει και για τους αραγωνιτες,ψιλο η πιο χοντρο.

για τον αραγωνίτη δεν ισχύει .. θα το ξέραμε σίγουρα

η μεσογειακή άμμος είναι συνήθως πυριτική και όχι ασβεστιακη όπως ο αραγωνίτης

ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερων! :( αλατοτητα,εννοω τι πιθανη ποσοτητα σε αλατι μιας απο καιρο σε καιρο ή απο περιοχη σε περιοχη αλλαζει!θα υπαρξει προβλημα?και τελικα ειναι το μεσογειακο πιο φθηνο επειδη οντως φλιτωνεις καποια μηχανηματα?!αυτο για τι σιλικονη,θα ηθελα κι εγω να το ξερω στα σιγουρα!

το μεσογειακό είναι φτηνότερο επειδή γλυτώνεις τη αγορά ζωντανών οργανισμών , άμμου και βράχου

είναι οικονομικότερο και στη συντήρηση του γιατί μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού με φυσικό θαλασσινό και δεν χρειάζεσαι δυνατό φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Να υπολογίσουμε και το ψύκτη που είναι απαραίτητος .

Link to comment
Share on other sites

που σημαινει τελικα πως ισχυει η διαβρωση της σιλικονης..χμ..και τι να βαλω π να μη "φορτωσει" το ενυδρειο...? :(:(

στρώσε καλού – κακού ένα χοντρό νάιλον στο πάτο να καλύπτει τις ενώσεις και ρίξε μετά την άμμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...