Jump to content

παραπληροφορηση...


Recommended Posts

Καλησπερα, Ακουγα καιρο τωρα απο διαφορα ατομα (φιλους, γνωστους, κτλ ) οτι λεγοντε διαφορα στα Petshop για εμας...

(Το θεμα αυτο ανοιχτηκε με την προηποθεση οτι δεν θα αναφερω ονοματα.. ουτε των μαγαζιων ουτε των ατομων που ειχαν την "ασχημη" εμπιρια. γιαυτο οποιος εχει προβλημα μπορει να το αναφερει και να διαγραφει το θεμα).

Ο Βασικος λογος που το ανοιγω ειναι για να μπορουν να δουν τα νεα μελη καθως και οσοι παραπληροφοριθηκαν απο τα μαγαζια τι ειναι σωστο και τι οχι.

Πηγε χθες ενας φιλος σε ενα - δυο Petshop να ρωτησει για ψαρια που ηθελε να παρει..

Ανεφερε τα δεδομενα του ενυδρειου του, οτι δλδ ακομα ειναι στο στρωσημο, το οποιο κανει με τον Γνωστο σε ολους μας τροπο που εχουμε στο Φορουμ..

Η απαντηση που πηρε...

Βαλε Ψαρια. Αυτα που σου ειπαν στο φορουμ δεν ειναι σωστα και δεν ισχυουν. και ειπε οτι στον καιρο που ζουμε δεν μπορουμε να ακολουθουμε τοσο παλιες μεθοδους για το στροσιμο.

το παιδι ανεφερε οτι εχει αμμονια ακομα... και του ειπαν οτι αφου εχει ph πανω απο 7,5 δεν πειραζει. και δεν προκητε να εχει προβλημα.

ετσι αποφασισε να παει απο βδομαδα να παρει ψαρια...αφου δεν θα εχει προβλημα συμφωνα με το petshop.

αυτη ειναι η μικρη ιστορια.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ αντί παραπληροφόρηση θα το έλεγα αγνοια. Tα περισσότερα pet shops δεν λέω όλα δεν ξέρουν καν τις ονομασίες μερικών ψαριών :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σταθη για το χρησιμο θεμα :wootwoot:

Πηρα και εγω ενα τηλεφωνο σημερα στο μεγαλυτερο ενυδρειακο καταστημα και μου ειπαν ακριβως τα ιδια :(:blush::blink:

Για την ακριβεια μου ειπαν οτι τα labido που θελω να βαλω ειναι ανθεκτικα και μπορω να βαλω τα πρωτα ψαρια μεσα απο σημερα :(

Επειδη μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο πηρα και σε αλλα καταστηματα με ψαρια και ενυδρεια πολυ αξιοπιστα κατα τη γνωμη μου και μου ειπαν τα ιδια :(

Και θελω να μου πειτε κατι..

Μηπως τελικα πρεπει να ακολουθουμε το στρωσιμο με ψαρι;

Εγω θα το εκανα :blink::blink::blink::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σταθη για το χρησιμο θεμα :hysterical:

Πηρα και εγω ενα τηλεφωνο σημερα στο μεγαλυτερο ενυδρειακο καταστημα και μου ειπαν ακριβως τα ιδια :blink::blink::blink:

Για την ακριβεια μου ειπαν οτι τα labido που θελω να βαλω ειναι ανθεκτικα και μπορω να βαλω τα πρωτα ψαρια μεσα απο σημερα :blush:

Επειδη μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο πηρα και σε αλλα καταστηματα με ψαρια και ενυδρεια πολυ αξιοπιστα κατα τη γνωμη μου και μου ειπαν τα ιδια :(

Και θελω να μου πειτε κατι..

Μηπως τελικα πρεπει να ακολουθουμε το στρωσιμο με ψαρι;

Εγω θα το εκανα :blink::buttrock::buttrock::wootwoot::angry2:

Στο στρωσημο εχουμε στο ενυδρειο ψαρια (χρυσοψαρα συνηθως)...

Μου φαινετε δεν διαβασες καλα το αρθρο το Σταματη.... :(:(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Στο στρωσημο εχουμε στο ενυδρειο ψαρια (χρυσοψαρα συνηθως)...

Μου φαινετε δεν διαβασες καλα το αρθρο το Σταματη.... :(:(

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=108162

Το διαβασα :(

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στο καφέ .

Όταν λες Sta8hs000 " ακομα ειναι στο στρωσημο, το οποιο κανει με τον Γνωστο σε ολους μας τροπο που εχουμε στο Φορουμ.." τι εννοείς ;

Αν δεις την υπογραφή μου , αυτο που συμβουλεύω τα νέα μέλη είναι να βάλλουν ψάρια κάτω από προϋποθέσεις .

Εγω δεν βλέπω κάτι παράξενο ... τα πράγματα έχουν εξελιχθεί , μέχρι και ζωντανά βακτήρια που διατηρούνται μόνο σε ψυγείο κυκλοφορούν , και πλέον μπορούμε να βάλουμε απο την αρχή του ενυδρείου μας ψάρια εφ όσον έχουμε χρησιμοποιήσει τα κατάλληλα σκευάσματα .

Εάν ο φίλος σου πήγε στο μαγαζί και του ανέφερε παλαιότερους τρόπους στρωσίματος των ενυδρείων είναι λογικό να υπάρχει αυτή η αντίδραση .

Παιδιά το θέμα στρώσιμο του ενυδρείου έχει λήξει πλέον .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στο καφέ .

Όταν λες Sta8hs000 " ακομα ειναι στο στρωσημο, το οποιο κανει με τον Γνωστο σε ολους μας τροπο που εχουμε στο Φορουμ.." τι εννοείς ;

Αν δεις την υπογραφή μου , αυτο που συμβουλεύω τα νέα μέλη είναι να βάλλουν ψάρια κάτω από προϋποθέσεις .

Εγω δεν βλέπω κάτι παράξενο ... τα πράγματα έχουν εξελιχθεί , μέχρι και ζωντανά βακτήρια που διατηρούνται μόνο σε ψυγείο κυκλοφορούν , και πλέον μπορούμε να βάλουμε απο την αρχή του ενυδρείου μας ψάρια εφ όσον έχουμε χρησιμοποιήσει τα κατάλληλα σκευάσματα .

Εάν ο φίλος σου πήγε στο μαγαζί και του ανέφερε παλαιότερους τρόπους στρωσίματος των ενυδρείων είναι λογικό να υπάρχει αυτή η αντίδραση .

Παιδιά το θέμα στρώσιμο του ενυδρείου έχει λήξει πλέον .

:(

Χρησιμοποιω το STRESS ZYME!

Εχω το ενυδρειο 17 μερες και δεν εχω βαλει ψαρι μεσα..

Παιρνω μετρησεις που δεν ειναι λογικες για 2 εβδομαδες!

Εγω θα βαλω ψαρι μεσα :(

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μετακινήθηκε στο καφέ .

Όταν λες Sta8hs000 " ακομα ειναι στο στρωσημο, το οποιο κανει με τον Γνωστο σε ολους μας τροπο που εχουμε στο Φορουμ.." τι εννοείς ;

Αν δεις την υπογραφή μου , αυτο που συμβουλεύω τα νέα μέλη είναι να βάλλουν ψάρια κάτω από προϋποθέσεις .

Εγω δεν βλέπω κάτι παράξενο ... τα πράγματα έχουν εξελιχθεί , μέχρι και ζωντανά βακτήρια που διατηρούνται μόνο σε ψυγείο κυκλοφορούν , και πλέον μπορούμε να βάλουμε απο την αρχή του ενυδρείου μας ψάρια εφ όσον έχουμε χρησιμοποιήσει τα κατάλληλα σκευάσματα .

Εάν ο φίλος σου πήγε στο μαγαζί και του ανέφερε παλαιότερους τρόπους στρωσίματος των ενυδρείων είναι λογικό να υπάρχει αυτή η αντίδραση .

Παιδιά το θέμα στρώσιμο του ενυδρείου έχει λήξει πλέον .

Ναι αυτο ακριβως ανεφερε...

και αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος... το στρωσημο γινετε ητε με χρυσοψαρα ητε χωρις και απλα ριχνουμε ψαροτροφη στο νερο... κανω λαθος????

το να σου πει καποιος μη το κανεις αυτο... αλλα πχ γεμισε το ενυδρειο με νερο ριξε βακτιρια και βαλε τα

ψαρια σου και εισαι κομπλε, ειναι λιγο λαθος... ετσι δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

:(

Χρησιμοποιω το STRESS ZYME!

Εχω το ενυδρειο 17 μερες και δεν εχω βαλει ψαρι μεσα..

Παιρνω μετρησεις που δεν ειναι λογικες για 2 εβδομαδες!

Εγω θα βαλω ψαρι μεσα :(

Είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς το κατάλληλο σκεύασμα ;

Το διάβασες σωστά το λίνκ ;

Το STRESS ZYME δεν στρώνει το ενυδρείο , βοηθά στο να μην ανέβουν σε πολυ υψηλά επίπεδα η αμμωνία και το ΝΟ2.

Αν και δεν θέλω να αναφέρομε σε μάρκες έχεις δοκιμάσει το Baktinetten ή το Safe Start σε συνδυασμό με Bactozym ;

Sta8hs000 και εσυ δεν το κατάλαβες καλά , δεν χρησιμοποιούμε τα χρυσόψαρα για το στρώσιμο , ούτε βάζουμε τροφή χωρίς να έχουμε ψάρι μέσα .

Απλα βάζουμε ενα μέρος απο το συνολικό αριθμό των ψαριών που χωρά το ενυδρείο μας προσέχοντας να μη πέφτει πολλή τροφή .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς το κατάλληλο σκεύασμα ;

Το διάβασες σωστά το λίνκ ;

Το STRESS ZYME δεν στρώνει το ενυδρείο , βοηθά στο να μην ανέβουν σε πολυ υψηλά επίπεδα η αμμωνία και το ΝΟ2.

Αν και δεν θέλω να αναφέρομε σε μάρκες έχεις δοκιμάσει το Baktinetten ή το Safe Start ;

Sta8hs000 και εσυ δεν το κατάλαβες καλά , δεν χρησιμοποιούμε τα χρυσόψαρα για το στρώσιμο , ούτε βάζουμε τροφή χωρίς να έχουμε ψάρι μέσα .

Απλα βάζουμε ενα μέρος απο το συνολικό αριθμό των ψαριών που χωρά το ενυδρείο μας προσέχοντας να μη πέφτει πολλή τροφή .

Το συγκεκριμενο λεει για να στρωσουμε νεα ενυδρεια ριχνουμε την πρωτη,την εβδομη και την δεκατητεταρτη μερα!Ειναι σιγουρα για στρωσιμο αφου ρωτησα και στο WATER INN αλλα και σε ενα αλλο!

Μου προτειναν αυτο και οχι το nitrivec που ηθελα αφου το stress zyme ειναι ζωντανα βακτηρια ενω το nitrivec

ειναι οπως μου ειπαν λιγοτερα απο τα μισα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

Sta8hs000 και εσυ δεν το κατάλαβες καλά , δεν χρησιμοποιούμε τα χρυσόψαρα για το στρώσιμο , ούτε βάζουμε τροφή χωρίς να έχουμε ψάρι μέσα .

Απλα βάζουμε ενα μέρος απο το συνολικό αριθμό των ψαριών που χωρά το ενυδρείο μας προσέχοντας να μη πέφτει πολλή τροφή .

Τα βακτηρια χρειαζονται να ΠΑΝΤΑ να τρεφονται.

Και τρεφονται απο ρυπους του ενυδρειου.

Αν δεν υπαρχει ψαρι στο ενυδρειο (εφοσον το στρωνεις) που θα βρουν ρυπους?

Απο την τροφη που ριχνεις.

Μεχρι λοιπον την ημερα που θα μπει ψαρι στο ενυδρειο, θα ριχνεις τροφη.

Ψαρι (οχι ψαριΑ) θα μπει οταν στρωσει τοι ενυδρειο, δλδ οταν μετρας

ΝΗ3 : 0

ΝΟ2 : 0 και

ΝΟ3:πανω απο το μηδεν.

Κανεις αλλαγη να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο 20 και βαζεις το πρωτο ψαρι, σταδιακα και αργα βαζεις τα υπολοιπα να προλαβαινει να "χτιζεται" στο φιλτρο η καταλλη ποσοτητα βιολογιας που θα καθαριζει το νερο απο τους εξτρα ρυπους που θα εκπεμπει το καθε νεο ψαρι που μπαινει.

Το΄πιασες? wink.gif

:(:(:(:blush:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Εχουν γραφτεί εκατοντάδες φορές τα ίδια πράγματα.Δείτε αυτά που παραθέτει ο Σταμάτης.Υπάρχουν σκευάσματα όπως το safestart που όπως αναφέρει η εταιρεία το βάζεις και- εγώ το κάνω πρίν κλείσει το 24ωρο βάζω τα πρώτα ψάρια , δεν είχα πρόβλημα.Προσοχή χρειάζεται απο την πείρα μου στη ιχθυοφόρτιση η οποία πρέπει να γίνει χωρίς βιασύνη.Βάλτε μπόλι ή μπίχλα απο κανένα στρωμένο φίλτρο.

Στο λίνκ του αγαπητού Σταμάτη θέλω να παραθέσω και ενα άλλο λίνκ το οποίο εγώ χρησιμοποιώ χρόνια

http://www.firsttankguide.net/cycle.php ,θα διαβάσετε διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα και θα δείτε γιατί δεν πρέπει κατά τη γνώμη του συγγραφέα να μην στρώνουμε με χρυσόψαρα.

Σωκράτης

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα θέσω ένα άλλο ερωτημα.... μονο τ βακτηρια και το φίλτρο μας ενδιαφερει να στρωθει???

Ο βυθός δεν πρεπει να "στρωθει"??? :(

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο πιστεύεις nikoloutso οτι χρειάζεται να στρωθεί ;

Ο βυθός να στρωθεί με τι ;

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο πιστεύεις nikoloutso οτι χρειάζεται να στρωθεί ;

Ο βυθός να στρωθεί με τι ;

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς ;

Μετα απο συζητησεις σε δαφορα θεματα εδω, στο φορουμ και σε απαντησεια απο δικες μου αποριες, εχει υποθει και η αποψει του οτι μη βαλεις πχ ακομα γαριδες.

Ο βυθος δεν ειναι ετοιμος ακομα.

Για να στρωσει ο βυθος θελει τουλαχιστον 3 μηνες κανονικης λειτουρια του ενυδρειου.

Χωρις να θεωρηθω κι εγω παραπληροφορηση, αυτο καταλαβα. :(

Ισχυει??

Link to comment
Share on other sites

ο βυθος(το χαλικι δηλαδη) αγαπητε nikoloutsoθα αποκτησει εν μερη καποια βιολογια εν καιρω ομως.οχι αμεσα.οτιδηποτε υπαρχει μεσα στο νερο και εχει και καποιους υποτυπωδης πορους θα αποκτησει σιγα-σιγα καποια βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

ο βυθος(το χαλικι δηλαδη) αγαπητε nikoloutsoθα αποκτησει εν μερη καποια βιολογια εν καιρω ομως.οχι αμεσα.οτιδηποτε υπαρχει μεσα στο νερο και εχει και καποιους υποτυπωδης πορους θα αποκτησει σιγα-σιγα καποια βιολογια.

Ας παρουμε παραδειγμα την άμμο όμως (γιατι μονο αμμο έχω :( )

Ειναι απαραιτητο για τις αριδες ή μπορουμε και σε 1 μηνα λειτουργιας να τις βαλουμε αφοβα??

Link to comment
Share on other sites

....το παιδι ανεφερε οτι εχει αμμονια ακομα... και του ειπαν οτι αφου εχει ph πανω απο 7,5 δεν πειραζει. και δεν προκητε να εχει προβλημα....

Τα γένη αυτών των βακτηριδίων βρίσκονται παντού (ακόμα και στην ατμόσφαιρα)

(σχολιο : δλδ και τιποτα να μη βαλεις απο ετοιμα βακτηρια κλπ τα βακτηρια υπαρχουν, αν θελουμε να βαλουμε και ετοιμα εμποριου ειναι αλλο θεμα και επισης αλλο θεμα ειναι αν θα επιταχυνουν τον κυκλο του αζωτου).

Έτσι, με την ύπαρξη των οργανικών αποβλήτων των ψαριών, το σάπισμα τυχόν φύλλων των φυτών, καθώς και το περίσσευμα της τροφής που δεν καταναλώνεται, δημιουργούνται αποικίες τέτοιων βακτηριδίων. Μάλιστα είναι θέμα χρόνου σε ένα "νέο" ενυδρείο, να δημιουργηθούν οι πρώτες αυτές αποικίες που θα καταλύσουν όλα τα προαναφερθέντα κατάλοιπα σε αμμωνία (ΝΗ3) και αμμώνιο (ΝΗ+4).

H αναλογία αυτών των δύο εξαρτάται βασικά από την τιμή του pH του νερού, ενώ κατά δεύτερο λόγο από την θερμοκρασία του νερού.

Όσο πιο αλκαλική είναι η τιμή του pH στο νερό, τόσο περισσότερη αμμωνία θα υπάρχει σε αυτό, ενώ όσο πιο όξινη είναι η τιμή του, τόσο περισσότερο αμμώνιο θα υπάρχει. Αντίστοιχα όσο πιο υψηλή είναι η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου, τόσο πιο τοξική είναι η αμμωνία. Ενώ και τα δύο είναι τοξικά, η αμμωνία είναι πιο τοξική από το αμμώνιο.

Γι' αυτό και πολλές φορές η δηλητηρίαση από αμμωνία παρατηρείται σε ενυδρεία με αλκαλικό pH(σχολιο : δλδ με πεχα πανω απο 7).

Ακόμη και πολύ χαμηλές τιμές αμμωνίας (0.1 ppm), μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά στα βράγχια των ψαριών, που κοκκινίζουν όταν υπάρχει πρόβλημα αμμωνίας, ενώ υψηλότερες συγκεντρώσεις της μπορεί να αποβούν μοιραίες για τα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Περαστικα τους και πες τους οτι το φορουμ δεν ειναι ζωοπανηγυρις να βγαζουμε τα προς το ζειν πουλωντας ζωα προς σφαγη.

Ειμαστε χομπυστες που ενδιαφερομαστε για τα ζωντανα που μας κανουνε τη χαρη να μας δωσουν λιγο θεαμα και χαρα και να τα τυραναμε οσο λιγοτερο γινεται.

ΥΓ Σε αστρωτο ενυδρειο και σε νερο που εχει αμμωνια εγω δεν βαζω ουτε πλαστικα ψαρια.

Η υπομονη ειναι το βασικοτερο προσον του φιλου του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ας παρουμε παραδειγμα την άμμο όμως (γιατι μονο αμμο έχω :( )

Ειναι απαραιτητο για τις αριδες ή μπορουμε και σε 1 μηνα λειτουργιας να τις βαλουμε αφοβα??

reset.

ενα ενυδρειο θεωρειται παλαιο και με στρωμενο σωστα αρχικα το φιλτρο του οταν εχει διανυσει καποιους μηνες λειτουργιας.

απο εκει και μετα και οσο περναει ο καιρος η βιολογια του φιλτρου ενισχυεται και με βιολογια η οποια αρχιζει να υπαρχει και σε αλλα σημεια του ενυδρειου οπως πχ τυχον καποια διακοσμητικα πορωδη,στο υποστρωμα(χαλικι-αμμο κλπ) κλπ.

οταν λοιπον λεμε πως καλο ειναι ασπονδυλα που ειναι σχετικα πιο ευαισθητα ζωα,να μην μπαινουν γρηγορα σε ενα νεο ενυδρειο εννουμε αυτο που εγραψα παραπανω.

νομιζω πως ημουν κατατοπιστικος.

Link to comment
Share on other sites

reset.

ενα ενυδρειο θεωρειται παλαιο και με στρωμενο σωστα αρχικα το φιλτρο του οταν εχει διανυσει καποιους μηνες λειτουργιας.

απο εκει και μετα και οσο περναει ο καιρος η βιολογια του φιλτρου ενισχυεται και με βιολογια η οποια αρχιζει να υπαρχει και σε αλλα σημεια του ενυδρειου οπως πχ τυχον καποια διακοσμητικα πορωδη,στο υποστρωμα(χαλικι-αμμο κλπ) κλπ.

οταν λοιπον λεμε πως καλο ειναι ασπονδυλα που ειναι σχετικα πιο ευαισθητα ζωα,να μην μπαινουν γρηγορα σε ενα νεο ενυδρειο εννουμε αυτο που εγραψα παραπανω.

νομιζω πως ημουν κατατοπιστικος.

Ησουν :(

Link to comment
Share on other sites

Τα γένη αυτών των βακτηριδίων βρίσκονται παντού (ακόμα και στην ατμόσφαιρα)

(σχολιο : δλδ και τιποτα να μη βαλεις απο ετοιμα βακτηρια κλπ τα βακτηρια υπαρχουν, αν θελουμε να βαλουμε και ετοιμα εμποριου ειναι αλλο θεμα και επισης αλλο θεμα ειναι αν θα επιταχυνουν τον κυκλο του αζωτου).

Έτσι, με την ύπαρξη των οργανικών αποβλήτων των ψαριών, το σάπισμα τυχόν φύλλων των φυτών, καθώς και το περίσσευμα της τροφής που δεν καταναλώνεται, δημιουργούνται αποικίες τέτοιων βακτηριδίων. Μάλιστα είναι θέμα χρόνου σε ένα "νέο" ενυδρείο, να δημιουργηθούν οι πρώτες αυτές αποικίες που θα καταλύσουν όλα τα προαναφερθέντα κατάλοιπα σε αμμωνία (ΝΗ3) και αμμώνιο (ΝΗ+4).

H αναλογία αυτών των δύο εξαρτάται βασικά από την τιμή του pH του νερού, ενώ κατά δεύτερο λόγο από την θερμοκρασία του νερού.

Όσο πιο αλκαλική είναι η τιμή του pH στο νερό, τόσο περισσότερη αμμωνία θα υπάρχει σε αυτό, ενώ όσο πιο όξινη είναι η τιμή του, τόσο περισσότερο αμμώνιο θα υπάρχει. Αντίστοιχα όσο πιο υψηλή είναι η θερμοκρασία στο νερό του ενυδρείου, τόσο πιο τοξική είναι η αμμωνία. Ενώ και τα δύο είναι τοξικά, η αμμωνία είναι πιο τοξική από το αμμώνιο.

Γι' αυτό και πολλές φορές η δηλητηρίαση από αμμωνία παρατηρείται σε ενυδρεία με αλκαλικό pH(σχολιο : δλδ με πεχα πανω απο 7).

Ακόμη και πολύ χαμηλές τιμές αμμωνίας (0.1 ppm), μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά στα βράγχια των ψαριών, που κοκκινίζουν όταν υπάρχει πρόβλημα αμμωνίας, ενώ υψηλότερες συγκεντρώσεις της μπορεί να αποβούν μοιραίες για τα ψάρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Περαστικα τους και πες τους οτι το φορουμ δεν ειναι ζωοπανηγυρις να βγαζουμε τα προς το ζειν πουλωντας ζωα προς σφαγη.

Ειμαστε χομπυστες που ενδιαφερομαστε για τα ζωντανα που μας κανουνε τη χαρη να μας δωσουν λιγο θεαμα και χαρα και να τα τυραναμε οσο λιγοτερο γινεται.

ΥΓ Σε αστρωτο ενυδρειο και σε νερο που εχει αμμωνια εγω δεν βαζω ουτε πλαστικα ψαρια.

Η υπομονη ειναι το βασικοτερο προσον του φιλου του ενυδρειου.

Ωραια ολα αυτα που λες αλλα εμενα εχουν μεινει οι ιδιες τιμες στο ενυδρειο μου απο την πρωτη μερα και εχω γεματες 2 εβδομαδες :(

Κανω ολα αυτα που λεμε(να ριχνουμε τροφη κλπ) και εχω ξαναλεω απο την πρωτη μερα NH3/NH4-->0,5 και ΝΟ2,ΝΟ3-->0

Μετραω καθε μερα με τα τεστ και συνεχιζονται τα ιδια!

Εχω υπομονη..Αν μου πεις οτι καποια στιγμη θα ολοκληρωθει ο κυκλος τοτε οκ!Αλλα ειμαι στη 17η μερα και σε καποιο πινακακι που εδινες ελεγε οτι θα επρεπε να ειχε αρχισει και το ΝΟ3!Πηρα τηλεφωνο στο water INN και μου ειπαν οτι πρεπει να βαλω ψαρι..

Αυτα περιμενω απαντηση :(

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.πρεπει προφανως να την αυξησεις... :(

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.πρεπει προφανως να την αυξησεις... :(

Να αυξησω την τροφη;

Αν εννοεις την τροφη ριχνω υπερβολικα πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...