Jump to content

υπερχείλιση με 2 τρόμπες..


ktrinityk

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, νεος εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29767

ψάχνω στο νετ τον τελευταίο μηνα περι υπερχείλισης μιας και η δεξαμενή μου (180-200λιτρα) δεν ειχε τρυπα ετοιμη.. Ειδα τις έτοιμες που τις λρεμάμε απο έξω αλλα και οτι κάποιες δημιουργούν προβλήματα με φυσαλίδες κτλ.

Ερωτηση 1: Υπάρχει περίπτωση επαγγελματίας να μου τρυπήσει το τζάμι να βάλω σωλήνα υπερχείλισης??

Ερωτηση 2: εχω 2 τρόμπες, 1 απο το sump στο ενυδρείο και 1 απο το ενυδρείο στο sump. H πρώτη ειναι στον πατο ενώ αυτή του ενυδρείου λίγο πιο κάτω απο την επιφάνεια του νερού. Στη σωλήνα που έρχεται απο το sump εβαλα μια βανα απότε έχω φέρει τη ροή "στα ίσα". Εδω και 2 ώρες δεν έχει κανει κιχ και όλα πάνε καλά.

Εχει κάποιο πρόβλημα αυτή η λύση ή είναι ξεπερασμένη? Αν κοπεί το ρεύμα τα σταματήσουν μαζί οι τρόμπες και όλα καλά. Αν καεί η τρόμπα του sump μόλις η στάθμη πέσει κατω απο την επιφάνεια της τρόμπας του ενυδρείου δεν κατεβάζει άλλο νερό, ολα καλά! Αν καεί η τρόμπα του ενυδρείου λόγω συγκυνονούντων δοχείων πάλι θα κατεβάζει νερό (την έβγαλα απο τη μπρίζα και ισχύει) οπότε ολα καλά! Υπάρχει κάτι που δεν σκεύτηκα και μόλις γυρίσω απο δουλειά θα βρώ το δωμάτιο πισίνα?? :(

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες και όλα βαίνουν καλώς!! :(:(

Koιτα να δείς, περάσαμε το εικοσιτετράωρο και δουλεύειειειειειειε! :(

Link to comment
Share on other sites

Η τρομπα στο ενυδρειο σου ειναι άχρηστη θες μονο ενα σωλήνα να κανει αναρρόφηση.

Σε διακοπη ρευματος θα σταματησουν οι τρομπες αλλα το νερο θα τρεχει και παλι απο πανω.

Οταν ερθει το ρευμα την επανω την εκαψες.Δεν θα εχει νερο να τραβήξει.

Καλυτερα κανε μια τρυπουλα βαλε ενα σωλήνα προς το σαμπ και ειναι μέθοδος 100% δοκιμασμένη και σιγουρη.

Μπορει να σε δουλεψει αρχικα αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι εισαι 100% σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Η τρομπα στο ενυδρειο σου ειναι άχρηστη θες μονο ενα σωλήνα να κανει αναρρόφηση.

Σε διακοπη ρευματος θα σταματησουν οι τρομπες αλλα το νερο θα τρεχει και παλι απο πανω.

Οταν ερθει το ρευμα την επανω την εκαψες.Δεν θα εχει νερο να τραβήξει.

Καλυτερα κανε μια τρυπουλα βαλε ενα σωλήνα προς το σαμπ και ειναι μέθοδος 100% δοκιμασμένη και σιγουρη.

Μπορει να σε δουλεψει αρχικα αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι εισαι 100% σιγουρος

Την τρύπα στο τσάμι πρέπει να βρώ να ανοίξουν..

Αυτό με το κάψιμο το σκέφτηκα, αλλα αν βρούμε τρόμπα σαν την jbl του sump που έχω και γράφει οτι αν στεγνώσει σβήνει? Τι διάμετρο την τρύπα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση και το λεω με σιγουρια,να μην αντιμετωπισεις προβλημα καποια στιγμη.Ακομα και αν τις εχεις κανονισει τις αντλιες να μεταφερουν ιση ποσοτητα νερου,καποια στιγμη καποιο σκουπιδακι που θα μπει σε καποια θα κανει τη διαφορα.Αν γυρισεις συντομα στο σπιτι και το δεις,οκ,αν οχι τοτε :( .Αν δεν θελεις ντε και καλα να κανεις τρυπα υπαρχουν λυσεις αυτου του στυλ.

http://www.tunze.com/118.html?L=1&C=GR...amp;x=4&y=6

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι εργοστασιακό, κατά πάσα πιθανότητα έχει "ψημμένα" (tempered) κρύσταλλα. Οπότε σε περίπτωση που αποπειραθείς να το τρυπήσεις είναι πολύ πιθανό να πάθεις το εξής :

Αλλά ακόμη κι αν τα τζάμια δεν είναι ψημμένα, προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, άσε που δε νομίζω να βρεις μάστορα να αναλάβει την ευθύνη..Πιστεύω η τρύπα πρέπει να γίνει πριν κολληθούν τα τζάμια. Οπότε ακολούθα τις συμβουλές παραπάνω για εξωτερική υπερχείλιση

Το σχέδιο με τις δύο αντλίες είναι άκρως επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι εργοστασιακό, κατά πάσα πιθανότητα έχει "ψημμένα" (tempered) κρύσταλλα. Οπότε σε περίπτωση που αποπειραθείς να το τρυπήσεις είναι πολύ πιθανό να πάθεις το εξής :

Αλλά ακόμη κι αν τα τζάμια δεν είναι ψημμένα, προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, άσε που δε νομίζω να βρεις μάστορα να αναλάβει την ευθύνη..Πιστεύω η τρύπα πρέπει να γίνει πριν κολληθούν τα τζάμια. Οπότε ακολούθα τις συμβουλές παραπάνω για εξωτερική υπερχείλιση

Το σχέδιο με τις δύο αντλίες είναι άκρως επικίνδυνο.

To έχω δεί αυτό με την κρεμαστή υπερχείλιση αλλα και πάλι ειδα οτι ψάχνανε για την τρόμπα που θα χρησιμοποιούσε η υπερχείληση?

Link to comment
Share on other sites

H υπερχειληση αυτη δεν χρειαζεται αντλια.Μονο την αντλια της επιστροφης απο το sump.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου είναι εργοστασιακό, κατά πάσα πιθανότητα έχει "ψημμένα" (tempered) κρύσταλλα. Οπότε σε περίπτωση που αποπειραθείς να το τρυπήσεις είναι πολύ πιθανό να πάθεις το εξής :
...
ετσι οπως το τρυπαγε φυσικο ηταν :(

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

Link to comment
Share on other sites

Αυτός βασικά δεν το τρύπαγε, το έσκαβε...αλλά απέφυγα να δείξω τα επιτυχημένα βίντεο, μην τον ψήσω και κάτσει να ανοίξει τρύπα και πάθει ζημιά και μετά με ψάχνει να μου ανοίξει...το κεφάλι :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτός βασικά δεν το τρύπαγε, το έσκαβε...αλλά απέφυγα να δείξω τα επιτυχημένα βίντεο, μην τον ψήσω και κάτσει να ανοίξει τρύπα και πάθει ζημιά και μετά με ψάχνει να μου ανοίξει...το κεφάλι :(
Πολυ αμερικανικο αυτο που σκεφτηκες :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα να κανεις μια τρυπα.

Πανε σε εναν εμπειρο τζαμα να σου τι κανει σε 2min.

Βλεπω εισαι αττική αν εισουν Β.Ελλαδα θα σου την εκανε γνωστος μου στο λεπτο.

Αλλα μην επιχειρήσεις να βαλεις 2 τρομπες σε σαμπ.Αργα η γρηγορα θα παθεις ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα να κανεις μια τρυπα.

Πανε σε εναν εμπειρο τζαμα να σου τι κανει σε 2min.

Βλεπω εισαι αττική αν εισουν Β.Ελλαδα θα σου την εκανε γνωστος μου στο λεπτο.

Αλλα μην επιχειρήσεις να βαλεις 2 τρομπες σε σαμπ.Αργα η γρηγορα θα παθεις ζημια.

Mάλλον για υπερχείληση πάω.. Θα την έχουν παντού?

Αν μπορεί κάποιος με πμ να μου πει που θα τη βρώ σίγουρα.. Γλυφάδα μένω. Ευχαριστώώωώώ! :(

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το τρυπαγε φυσικο ηταν :(

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

Έλα ντε!!!

Το παλικάρι ήταν άσχετο!!

Τοσες ταινιες έχουμε δει που το κανουν με διαμαντι!!! :(

Πήγαινε σε ένα τζαμα και ρωτατον αν μπορει.

Παντως ναι ειναι λίγο ριψοκινδυνο, οχι μόνο την ωρα που κόβεται μη σπάσει, αλλα και μετα!!!

Μπορει να κοπει καπιοις σε αυτη την επιφανεια που μενει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!!!

Το παλικάρι ήταν άσχετο!!

Τοσες ταινιες έχουμε δει που το κανουν με διαμαντι!!! :(

Πήγαινε σε ένα τζαμα και ρωτατον αν μπορει.

Παντως ναι ειναι λίγο ριψοκινδυνο, οχι μόνο την ωρα που κόβεται μη σπάσει, αλλα και μετα!!!

Μπορει να κοπει καπιοις σε αυτη την επιφανεια που μενει.

Πήγα σε 2 πολύ γνωστά καταστήματα.. 130ευρω?!! :(

Προτιμάω να τα δώσω σε ενα CO2 σετ...

κάτι τέτοιο θα δούλευε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε 2 πολύ γνωστά καταστήματα.. 130ευρω?!! :(

Ti..........130 € για μια τρυπουλαααααααααααα?

Ρε τους απατεωνες.

Link to comment
Share on other sites

Ti..........130 € για μια τρυπουλαααααααααααα?

Ρε τους απατεωνες.

Για την υπερχείλιση της tunze!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...