Jump to content

η 60lt σαλαμούρα μου


bukowski

Recommended Posts

Γεια χαρά! :blush:

Ανοίγω αυτό το thread για να συγκεντρώσω όλες τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές σας στα προβλήματα που αντιμετωπίζω κάνοντας βήμα-βήμα ένα μικρό ενυδρείο τροπικού υφάλου και, δευτερευόντως, για να κρατάω κάποιου είδους ημερολόγιο της προσπάθειας αυτής. Πάντως, σίγουρα δεν είναι παρουσίαση.

Το ενυδρείο: HAILEA FA-400, 60 λίτρων με in built sump 10 λίτρων. Το είχα δει στο post του venom και μου άρεσε.

Φωτισμός: 24W Power Compact 9000K, με προοπτική να μπει με πατέντα ακόμη μια ίδια λάμπα.

Ψύξη: ένα ανεμιστηράκι 80mm, με προοπτική να μπει ακόμη ένα των 40 ή των 80mm γιατί η θερμοκρασία δε λέει να πέσει κάτω απ' τους 29.

Skimmer: nano scum 100. Νομίζω ότι είναι αντιγραφή του v2 nano skimmer. Ακούγεται σαν τρακτέρ, αλλά είναι το μόνο που χωρούσε στα 8 cm της πλάτης.

Φίλτρο: Υαλοβάμβακας/Άνθρακας/Σφουγγάρι/Μακαρόνι/skimmer (με αυτή τη σειρά).

Αραγωνίτης: 10 κιλά carib sea.

Κυκλοφορία: 400l/h απ' την επιστροφή και 700l/h από την κεφαλή ενός εσωτερικού sera fil 120 που σκοπεύω σύντομα να αντικαταστήσω.

Βράχος: τρια μεγαλούτσικα κομμάτια συνολικού βάρους 7 κιλών.

Τοποθετήθηκε σταδιακά, αρχίζοντας από αυτό: και καταλήγοντας σε αυτό:

hpim0558e.jpghpim0572j.jpg,

Δυστυχώς, είναι κάπως χοντροκομμένα τα κομμάτια, αλλά αυτό τώρα πια δε διορθώνεται :blink:

Κάτοικοι: δύο μικρά Amphiprion ocellaris, δύο λαθρεπιβάτες κάβουρες (μάλλον xanthids) που δε μπορώ να απομακρύνω, μια πεταλίδα chiton και μπόλικοι ημιθανείς σπόγγοι που ήρθαν μαζί με το βράχο.

--------

Προβλήματα/Απορίες:

1. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η πεταλίδα chiton τρώει την κοραλλίνη, ισχύει; Η δική μου είναι μονίμως κολλημένη στο πλαστικό του χωρίσματος, στο ύψος του αραγωνίτη. Να τη βγάλω;

2. Παρατήρησα ότι η κοραλλίνη μου όσο πάει και μειώνεται. Προμηθεύτηκα test ασβεστίου και η τιμή ήταν απογοητευτική (300) με το KH στο 7, πράγμα που μάλλον οφείλεται στο χύμα αλάτι που χρησιμοποιώ. Τι μου προτείνετε; Ξεχωριστά πρόσθετα ασβεστίου/KH/Mg/ιχνοστοιχείων ή carib sea purple up;

3. Να βάλω μια ή δύο koralia nano;

4. Παράγγειλα (δοκιμαστικά) το πρώτο μου κοράλλι, μια clavularia viridis και μάλλον από βδομάδα θα το έχω. Τι περίπου διαστάσεις έχει μια medium; Υπάρχει περίπτωση να αντέξει στους 29-30 βαθμούς; Θα χρειαστώ ειδική κόλλα για να το κολλήσω στο βράχο; Μπορώ να το κολλήσω χωρίς να βγάλω το βράχο εκτός νερού;

5. Έχω αυτή την άλγη.

hpim0598.jpghpim0600c.jpg

Μάλλον οφείλεται στα NO3 μου που όσες αλλαγές κι αν κάνω δε λένε να πέσουν κάτω από το 25. Είναι καφέ διάτομα; Έχω διαβάσει ότι όλα τα φρεσκοστημένα ενυδρεία το περνάν αυτό και ότι φεύγει μόνο του. Θα χρειαστεί να κάνω και κάτι άλλο εκτός από υπομονή; :(

Αυτά προς το παρόν
:(
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές σας.
:(

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσος καιρος ειναι που τρεχει το ενυδρειο σου;

Από τις 8 Ιουλίου. Χωρίς όλο το βράχο στημένο, όμως.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο,και κακως εχεις βαλει κιολας ψαρια και παρηγγειλες και κοραλι.

Ασβεστιο και kh θελουν ανεβασμα κοντα στο 420 και στο 11 αντιστοιχα.

Υπαρχουν σκευασματα γι'αυτο στο εμποριο.

Με ποια τεστ μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ φρεσκο,και κακως εχεις βαλει κιολας ψαρια και παρηγγειλες και κοραλι.

Ασβεστιο και kh θελουν ανεβασμα κοντα στο 420 και στο 11 αντιστοιχα.

Υπαρχουν σκευασματα γι'αυτο στο εμποριο.

Με ποια τεστ μετρας;

Dias, είχα βάλει μπόλι και περίμενα να μηδενιστούν τα NH3/NO2 πριν βάλω ψάρια. Απλώς, (όπως συμπέρανα εκ των υστέρων) όταν έβαλα το υπόλοιπο του βράχου, έκανε ένα μικρό cycle ξανά (είχα ζητήσει βοήθεια ανοίγοντας ένα θέμα στην κατηγορία Γενικά περί θαλασσινού). Μετράω με API και sera.

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να το περιμενεις απο τη στιγμη που προσθες κι αλλο βραχο μετα.

Αξιοπιστα τεστ για θαλασσινο που τα χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι ειναι τα salifert.

Link to comment
Share on other sites

α! ξεχάστηκα:

6. Έχω παραγγείλει 3 red-legged ερημίτες (είχαν εξαντληθεί τα nassarius και τα turbo από το water inn :(). Προφανώς, δεδομένου και του προβλήματος άλγης, δεν είναι αρκετοί. Πόσο μεγάλο clean up crew χρειάζομαι;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

α! ξεχάστηκα:

6. Έχω παραγγείλει 3 red-legged ερημίτες (είχαν εξαντληθεί τα nassarius και τα turbo από το water inn :(). Προφανώς, δεδομένου και του προβλήματος άλγης, δεν είναι αρκετοί. Πόσο μεγάλο clean up crew χρειάζομαι;

Οι οργανισμοι αυτοι ειναι αρκετα ευαισθητοι,και προυποθετουν σωστες τιμες.

Μετρα,κι αν εισαι οκ τοτε βαλτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι οργανισμοι αυτοι ειναι αρκετα ευαισθητοι,και προυποθετουν σωστες τιμες.

Μετρα,κι αν εισαι οκ τοτε βαλτα.

Οι μετρήσεις μου, εκτός των NO3 και του Ca είναι, έστω και οριακά, εντός των αποδεκτών πλαισίων.

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 25

PO4: 0 (χωρίς αντιφώσφορο!)

KH: 7

Ca: 300

Εκτός απ' τους τρεις ερημίτες, πόσους αλγοφάγους οργανισμούς χρειάζεται ακόμη να προσθέσω ώστε να επαρκούν για τα 60lt μου;

Link to comment
Share on other sites

Dias, σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου :(

Αν και όποτε μπορείς, γράψε μου και για τις υπόλοιπες απορίες που απαριθμώ στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα/Απορίες:

1. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η πεταλίδα chiton τρώει την κοραλλίνη, ισχύει; Η δική μου είναι μονίμως κολλημένη στο πλαστικό του χωρίσματος, στο ύψος του αραγωνίτη. Να τη βγάλω;Βγαλτη

2. Παρατήρησα ότι η κοραλλίνη μου όσο πάει και μειώνεται. Προμηθεύτηκα test ασβεστίου και η τιμή ήταν απογοητευτική (300) με το KH στο 7, πράγμα που μάλλον οφείλεται στο χύμα αλάτι που χρησιμοποιώ. Τι μου προτείνετε; Ξεχωριστά πρόσθετα ασβεστίου/KH/Mg/ιχνοστοιχείων ή carib sea purple up;Μολις φτιαξεις τιμες θα αρχισει να εμφανιζεται κοραλινη

3. Να βάλω μια ή δύο koralia nano;Θα εβαζα μια στην αρχη να δω τι παιζει

4. Παράγγειλα (δοκιμαστικά) το πρώτο μου κοράλλι, μια clavularia viridis και μάλλον από βδομάδα θα το έχω. Τι περίπου διαστάσεις έχει μια medium; Υπάρχει περίπτωση να αντέξει στους 29-30 βαθμούς; Θα χρειαστώ ειδική κόλλα για να το κολλήσω στο βράχο; Μπορώ να το κολλήσω χωρίς να βγάλω το βράχο εκτός νερού;Δεν θα εβαζα ακομη κοραλι

5. Έχω αυτή την άλγη.Θα κανει τον κυκλο της

hpim0598.jpghpim0600c.jpg

Μάλλον οφείλεται στα NO3 μου που όσες αλλαγές κι αν κάνω δε λένε να πέσουν κάτω από το 25. Είναι καφέ διάτομα; Έχω διαβάσει ότι όλα τα φρεσκοστημένα ενυδρεία το περνάν αυτό και ότι φεύγει μόνο του. Θα χρειαστεί να κάνω και κάτι άλλο εκτός από υπομονή; :(

Αυτά προς το παρόν
:(
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές σας.
:(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι το skimmer μου είχε πιάσει αυτή τη μαύρη γλίτσα στη στήλη που ανεβαίνει ο αφρός.

Δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία λόγω φωτισμού, αλλά είναι κατάμαυρο σαν πίσσα.

Μέχρι τώρα η στήλη του skimmer καλύπτονταν από τη συνηθισμένη καφέ μπίχλα.

Είναι φυσιολογικό;

hpim0602.jpg

Dias, σ' ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι το skimmer μου είχε πιάσει αυτή τη μαύρη γλίτσα στη στήλη που ανεβαίνει ο αφρός.

Δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία λόγω φωτισμού, αλλά είναι κατάμαυρο σαν πίσσα.

Μέχρι τώρα η στήλη του skimmer καλύπτονταν από τη συνηθισμένη καφέ μπίχλα.

Είναι φυσιολογικό;

hpim0602.jpg

Dias, σ' ευχαριστώ :(

Εχει και τη γνωστη μυρωδια;;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υπεύθυνα βάσει του Ν.105 ότι το δάχτυλο δύο post παραπάνω δεν είναι σκατωμένο. :(

Σοβαρά τώρα, χρειάζεται να ανησυχήσω;

Είναι κάτι φυσιολογικό, που το κάνουν όλα τα skimmers;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω υπεύθυνα βάσει του Ν.105 ότι το δάχτυλο δύο post παραπάνω δεν είναι σκατωμένο. :(

Σοβαρά τώρα, χρειάζεται να ανησυχήσω;

Είναι κάτι φυσιολογικό, που το κάνουν όλα τα skimmers;

Αυτη τη βρωμα πρεπει να βγαζει το σκιμμερ.

Αδειασε το ποτηρι και καθαρισε το. :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε η clavularia viridis που είχα παραγγείλει. Μετά από δύο ώρες εγκλιματισμού τέσσερις ώρες στο ενυδρείο είναι κάπως έτσι:

hpim0616.jpg

Τώρα δηλαδή άνοιξε;

Αυτό είναι όλο, δεν ανοίγει άλλο;

Είναι καφέ ή υπάρχει πιθανότητα να ανοίξει κι άλλο και να είναι πράσινο με άσπρες κορυφούλες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθαει και πολυ η φωτογραφια.

Αλλα ασχετο,κανε λιγο υπομονη,ακομα δεν το εβαλες μεσα καλα καλα.................

Link to comment
Share on other sites

:) Το green star polyps, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι τα καβούρια μου φαίνεται να το βρίσκουν πολύ νόστιμο, φαίνεται να τα πηγαίνει καλά.

3859296859_e693df7b77.jpg

Όμως, ενώ το αγόρασα από ένα πολύ σοβαρό κατάστημα με την περιγραφή "green white tip", μου μοιάζει περισσότερο καφέ και πολύ λίγο πράσινο :D.

Μήπως φταίει το φως μου;

Αν προστεθεί μια ακτινική λάμπα, θα "πρασινίσει" καθόλου;

Ακόμη, "συνελήφθη" αυτός ο λαθρεπιβάτης.

3860122398_a889bec2df.jpg

Αν κάποιος μπορούσε να συνεισφέρει στην αναγνώρισή του, θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Oι φωτογραφιες σου δυστυχως δεν βοηθουν. :)

Μπορεις να βαλεις πιο καθαρες και λιγο πιο μεγαλες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει η φωτογραφική που είναι φτηνή ή εγώ που έχω μαύρα μεσάνυχτα από φωτογραφία, αλλά αυτές ήταν οι ευκρινέστερες φωτογραφίες που μπόρεσα να τραβήξω στα 5 megapixels με macroscape mode.

Προχθές έπιασα ένα καβούρι να μασουλάει το clavularia viridis. Το έβγαλα με το χέρι, αλλά έχω εντοπίσει 3-4 καβούρια των 2-3 εκατοστών ακόμη που δε μπορώ να απομακρύνω. Προσπάθησα να φτιάξω τη γνωστή παγίδα με το ποτήρι, αλλά δεν κατάφερα και πολλά.

Είναι λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά μήπως υπάρχει κανένα ζωάκι που τρώει τους κάβουρες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φταίει η φωτογραφική που είναι φτηνή ή εγώ που έχω μαύρα μεσάνυχτα από φωτογραφία, αλλά αυτές ήταν οι ευκρινέστερες φωτογραφίες που μπόρεσα να τραβήξω στα 5 megapixels με macroscape mode.

Προχθές έπιασα ένα καβούρι να μασουλάει το clavularia viridis. Το έβγαλα με το χέρι, αλλά έχω εντοπίσει 3-4 καβούρια των 2-3 εκατοστών ακόμη που δε μπορώ να απομακρύνω. Προσπάθησα να φτιάξω τη γνωστή παγίδα με το ποτήρι, αλλά δεν κατάφερα και πολλά.

Είναι λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά μήπως υπάρχει κανένα ζωάκι που τρώει τους κάβουρες;

ναι τα χταποδακια.... :):D

Link to comment
Share on other sites

ναι τα χταποδακια.... :):D

Κάτι που να μη χρειάζεται να το κυνηγάω γύρω-γύρω σε όλο το δωμάτιο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...