Jump to content

Six Line Wrasse (hexatenia)


klaz

Recommended Posts

το σκεφτομαι μελλοντικα για το συγκεκριμενο ψαρακι,καθως εχω γεμισει απο τα αντιαισθητικα ασπρα και μαυρα πλασματακια που μοιαζουν με αχιβαδες(που δεν ξεερω πως λεγονται),και σουλατσαρουνε παντου μιλαμε....

το θεμα ειναι επειδη εχω αρκετες γαριδες,αν θα κινδυνεψουν απο το συγκεκριμενο ψαρι....

εχω κανει αναζητηση σχετικα σε σελιδες του εξωτερικου αλλα δεν αναφεροταν πουθενα σε τετοιες επιθεσεις.

παρακαλω τα φωτα των παλαιοτερων...

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάλεις όσο το ενυδρείο είναι ακόμη φρέσκο, γιατί θα σου αφανίσει όλη τη μικροπανίδα του βράχου.

Άσε τουλάχιστον ένα 3μηνο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.liveaquaria.com/product/aquariu...s.cfm?c=15+1378

Ριξε μια ματια εδω στα reef safe wrasses.Τα Carpenter's Flasher ,Filamented Flasher Wrassε,

Multicolor Lubbock's Wrasse κανουν δουλεια.

Το sixline σε αρκετες περιπτωσεις εξελισσεται σε πολυ παλιοπαιδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κινδυνευουν οι γαριδες αλλα αυτο που σου ειπε ο amorealex ειναι σωστο. IMO Καλυτερα να βαλεις εναν μανδαρινο οταν ερθει η ωρα, δεν κολυμπαει τοσο οσο το sixline αλλα ειναι πιο ησυχος και πιο ομορφος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

δεν βιαζομαι να τον βαλω,απλως προετοιμαζω το εδαφος γιατι αυτα τα ασπρα και μαυρα σιχαματα εχουν κανει καταληψη ολο το ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

δεν βιαζομαι να τον βαλω,απλως προετοιμαζω το εδαφος γιατι αυτα τα ασπρα και μαυρα σιχαματα εχουν κανει καταληψη ολο το ενυδρειο....

Αυτο ελειπε να βιαζοσουνα κιολας.Ξεχνας τι επαθες;;;;;;; :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτο ελειπε να βιαζοσουνα κιολας.Ξεχνας τι επαθες;;;;;;; :blink:;)

έχω ένα τέοιο ψαρακι στο ενυδρειο και θα το βγάλω όταν το πιάσω!είναι πολύ επιθετικό προς άλλα ψαράκια και τα χτυπάει αλύπητα. χτυπάει ότι ψαράκι μοιαζει με wrasse, μου χτύπησε μέχρι και το μανδαρίνο(παρόλο που δεν μοιαζουν). Αν έχεις μικρά σε μέγεθος ψαράκια, φρόντισε να το βάλεις μέσα τελευταίο και να είναι αρκετά μικρό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...