Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Είναι απλό το σύστημα που δουλεύει.

Δηλαδή αναγκάζει το νερό να περάσει περισσότερες φορές από το υλικό του ριάκτορα.

LYDIA%205.3%20051(3).JPG

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλαγές ξέχασα να αναφέρω και την αλλαγή στην αντλία επιστροφής από 3000 λίτρα σε 5000.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα ολα φιλε και με το καλο να μεγαλωσουν τα μωρα σου

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτα όλα. Σημαντική αλλαγή το bb. Σίγουρα θα το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ειναι όμορφες αλλαγές φίλε....

Προσπαθώ για το καλύτερο!

 

Αν και δεν είμαι υπέρ το bare (Λόγο αισθητικής άποψης) , είμαι σίγουρος οτι θα εκτιμηθούν απο τα ζωντανά οι αλλαγές αυτές...

 

Keep reefing :)

Σίγουρα καλό θα τους κάνει.

Στην αρχή μου φαινόταν και εμένα κάπως,αλλά τώρα που το συνήθισα δεν του δίνω σημασία.

 

Καλοδούλευτα όλα. Σημαντική αλλαγή το bb. Σίγουρα θα το χαρείς.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις.

Πως καθαρίζεται η μούργα από τον βράχο;

Και πως προετοιμάζεται τα biopellet πριν τα βάλετε στον ριάκτορα;

Link to comment
Share on other sites

Μακαρε οταν λες μουργα τι εννοεις?Βαλε αν εχεις χρονο μια φωτο :thumbsu:

Τα biopellet παντα τα "μουλιαζα" για κανενα 24ωρο(χωρις να ειναι αυστηρο κτλ) σε ενα μπωλακι,με νερο του ενυδρειου και ποσοτητα απο τα εκαστοτε βακτηρια που εριχνα στο ενυδρειο.

Απλα για να ειναι πιο ευκολη/συντομη η διαδικασια αποικισης τους.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρε οταν λες μουργα τι εννοεις?Βαλε αν εχεις χρονο μια φωτο :thumbsu:

Τα biopellet παντα τα "μουλιαζα" για κανενα 24ωρο(χωρις να ειναι αυστηρο κτλ) σε ενα μπωλακι,με νερο του ενυδρειου και ποσοτητα απο τα εκαστοτε βακτηρια που εριχνα στο ενυδρειο.

Απλα για να ειναι πιο ευκολη/συντομη η διαδικασια αποικισης τους.

Μιχάλη εννοώ την βρώμα που πιάνει.Σε κάποια σημεία που την έχει με το φωτισμό μου βγάζει κυανό.

Στον πάτο του ενυδρείου είναι εύκολο αφού πια δεν υπάρχει ο αραγωνίτης και με την σκούπα βυθού αφαιρείται εύκολα.

 

Έτσι τα μουλιάζω και εγώ μόνο που δεν ρίχνω βακτήρια.

Είχα διαβάσει και για ξέπλυμα με ζεστό νερό πριν το μούλιασμα για αυτό το ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρε αν εννοεις τα detritus σιφωναρε τα οπως αυτα στον πατο του ενυδρειου και στη συνεχεια για να μην "ξαναμαζευτουν" στο βραχο η' ακομα και στον πατο του ενυδρειου,παιξε με την κυκλοφορια.

Σε ενα ενυδρειο με σχετικα ωριμο βακτηριακο πληθυσμο αλλα και αρτια,ομοιομορφη και τυχαια ροη σε ολα τα σημεια,θα ειναι δυσκολο να τα ξαναδεις :thumbsu:

Μπορεις να τα τριβεις με μια οδοντοβουρτσα ενω ταυτοχρονα θα τα σιφωναρεις,σε περιπτωση που δεν βγαινουν ευκολα με το λαστιχο.

 

Για τα biopellets δεν το ηξερα αυτο με το ζεστο νερο.Εκανε αναφορα και στον λογο,αυτο που ειχες διαβασει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μακαρε αν εννοεις τα detritus σιφωναρε τα οπως αυτα στον πατο του ενυδρειου και στη συνεχεια για να μην "ξαναμαζευτουν" στο βραχο η' ακομα και στον πατο του ενυδρειου,παιξε με την κυκλοφορια.

Σε ενα ενυδρειο με σχετικα ωριμο βακτηριακο πληθυσμο αλλα και αρτια,ομοιομορφη και τυχαια ροη σε ολα τα σημεια,θα ειναι δυσκολο να τα ξαναδεις :thumbsu:

Μπορεις να τα τριβεις με μια οδοντοβουρτσα ενω ταυτοχρονα θα τα σιφωναρεις,σε περιπτωση που δεν βγαινουν ευκολα με το λαστιχο.

 

Για τα biopellets δεν το ηξερα αυτο με το ζεστο νερο.Εκανε αναφορα και στον λογο,αυτο που ειχες διαβασει?

Ότι detritus είχε μαζευτεί το σιφωνάρισα με 10άρι λάστιχο.

Δεν άφησα τίποτα.Θα το παρακολουθώ και αν δω κάτι το σιφωνάρω.

Από κυκλοφορία είχα μια vortech mp40 και πρόσθεσα και άλλες 2 mp10,τις οποίες τις είχα και καθόντουσαν.

Μόνο που δεν είναι wireless,θα παραγγείλω 2 modules και θα τα προσθέσω για να επικοινωνούν μεταξύ τους.

 

Ζεστό νερό γράφει μόνο στις οδηγίες των biopellets της Vertex.

Πουθενά σε άλλη μάρκα δεν το αναφέρει.Ούτε και για ποιο λόγο ζεστό νερό.

Ξέπλυμα με ζεστό νερό και μούλιασμα στο νερό του ενυδρείου για ένα βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...