Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Ηρθε λοιπον και η δικη μου σειρα.Το συγκεκριμενο ειναι το δευτερο μου reef.Αφου ξεστιθηκε το προηγουμενο που ηταν σχεδον 100L πηρε σειρα το τωρινο που αρχισε να τρεχει απο εχτες.Διαστασεις ενυδρειου 90Χ40Χ70 και διαστασεις sump 65Χ35Χ50.Στο ενυδρειο τοποθετηθηκαν 36 κιλα ζωντανου αραγωνιτη και 21 κιλα ζωντανος βραχος + αλλα 16 κιλα ζωντανο βραχο στο sump. Σημερινες μετρησεις αμμωνια 0 νιτρωδη 0.1 και νιτρικα 25.Και μια φωτο.

post-13456-1251057776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχεί και από εμένα,και νομίζω ότι πρέπει να ''ξεμπουκώσεις'' το βράχο σου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον salamander. "Παίξε" λίγο με το στήσιμο του βράχου σου.

Στα ενυδρεία μελών θα βρεις πολλές φωτογραφίες για να πάρεις ιδέες.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχεί και από εμένα,και νομίζω ότι πρέπει να ''ξεμπουκώσεις'' το βράχο σου λίγο.

Στην φωτογραφια δεν φαινετε καλα αλλα ενδιαμεσα εχει πολλα κενα.Αν αυτο ενοεις.Εχω τσεκαρει και τις ροες και συντομα θα προστεθει και αλλος ενας κυκλοφορητης.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δώσεις ένα πιο φυσικό σχήμα στο στήσιμο του βράχου.

Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν κρυψώνες για τους κατοίκους, θέσεις για κοράλλια και καλή κυκλοφορία του νερού, ανάμεσα και γύρω από το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

τον βραχο τον εχεις βαλει πανω σε βασεις ή παταει στην αμμο....??? :(:(

Παταει πανω στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του βράχου σου δεν είναι ότι πατάει στη άμμο αλλά ότι είναι στουμπωμένος , φτιάξε μεγάλες σπηλιές και περάσματα και φρόντισε απλά να πατάς όσο το δυνατό λιγότερο στη άμμο

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δώσεις ένα πιο φυσικό σχήμα στο στήσιμο του βράχου.

Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν κρυψώνες για τους κατοίκους, θέσεις για κοράλλια και καλή κυκλοφορία του νερού, ανάμεσα και γύρω από το βράχο.

Με 'γειά και καλή συνέχεια! :(

Ευχαριστω πολυ παιδια.Σε λιγη ωρα καινουργια φωτογραφια με καινουργιο aquascaping. :(

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πιο πανω τελικα αλλαξα το aquascaping και το διαμορφωσα οπως το ειχα φανταστει πριν καν ακομα παραγγειλω το ενυδρειο. :( Η φωτογραφια ειναι απο κινητο τηλεφωνο και συγχωρεστε την κακη αναλυση

post-13456-1251139055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Αλλη μια καινουργια φωτογραφια.Και μια ερωτηση.Εκανα σημερα μετρησεις στην αμμωνια,στα νιτρω δη και στα νιτρικα.Οι τιμες ειναι οι εξης NH3/NH4 0,NO2 0.1 NO3 25.O βραχος στο sump ειναι απο το παλιο το ενυδρειο συνεπως και στρωμενος.Ο βραχος μεσα στο ενυδρειο ειναι ο καινουργιος.Μηπως χρειαζεται να ριξω κατι μεσα για να σηκωσει λιγο αμμωνια?Δεν εννοω ετοιμη απο το φαρμακειο αλλα ουτε και με καποιο ψαρι θελω να το κανω αν χρειαζεται.Ειμαι αλλωστε εναντιον αυτης της μεθοδου.

post-13456-1251224878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεται τίποτα να ρίξεις ,

υπομονή θα κάνεις τώρα

φρόντισε για καλή κυκλοφορία -αερισμό του νερού σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα.Σημερα εκανα καινουριες μετρησεις,νομιζω οτι παμε καλα.

  1. KH 10,2
  2. PH 8,3
  3. CA 395
  4. NH3/NH4 0
  5. NO2 0
  6. NO3 10
  7. PO4 0,03
  8. SG 1,025
  9. MG 1320

Το ενυδρειο εχει κλεισει σχεδον 40 μερες τρεξιματος και εχω προσθεσει μονο δυο amphiprion clarkii.Φωτισμο δεν εχω αναψει καθολου μονο για 5 λεπτα την ωρα του ταισματος.Ολα τα test ειναι με salifert εκτος της αμμωνιας που ειναι της api.Για τον φωτισμο υπολογιζω 2 metal halide 150w 20000k.Mια ερωτηση.Στον φωτισμο υπολογιζουμε τα λιτρα και του sump η μονο τα λιτρα του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Moνο του κυριως ενυδρειου τα λιτρα υπολογιζεις,αφου εκει θα εχεις τα κοραλια.

Νομιζω μπορεις να αρχισεις να φωτιζεις κανενα 2ωρο τη μερα αφου με 2 ψαρακια ολες οι μετρησεις σου ειναι σωστες.

KH γιατι εχεις τοσο πολυ.Προσθετεις κατι?

Το φωτιστικο θα εχει μονο ΜΗ?Καθολου Τ5?Αν δεν εχει καθολου 16-20000 kelvin θα σου δοσουν ενα καλο οπτικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Moνο του κυριως ενυδρειου τα λιτρα υπολογιζεις,αφου εκει θα εχεις τα κοραλια.οκ :(

Νομιζω μπορεις να αρχισεις να φωτιζεις κανενα 2ωρο τη μερα αφου με 2 ψαρακια ολες οι μετρησεις σου ειναι σωστες.Με προοδευτικη αυξηση?

KH γιατι εχεις τοσο πολυ.Προσθετεις κατι?οχι δεν πρωσθετω τιποτα,μονο ασβεστιο και μαγνησιο,ιχνοστοιχεια.

Το φωτιστικο θα εχει μονο ΜΗ?Καθολου Τ5?Αν δεν εχει καθολου 16-20000 kelvin θα σου δοσουν ενα καλο οπτικο αποτελεσμα.Οντως εχει ενα καλο αποτελεσμα,εχω το solar max 150w 20000k και σκεφτομαι να παρω αλλο ενα ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι.Αν δεν εχεις πολλες αλγες μπορεις καθε εβδομαδα να προσθετεις και μια ωρα.

Το kh απο τη στιγμη που θα αρχισεις να φωτιζεις,οποτε και θα εχεις αναπτυξη κοραλινης, θα αρχισει να πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπερα σε ολους.Τελικα αγορασα καινουριο φωτιστικο το boyu με 2 ακτινικες και δυο metal halide 150w 14000k και moonlight.Aυτην την στιγμη αναβουν 12 ωρες μονο οι ακτινικες.Οι δυο metal halide την προηγουμενη βδομαδα αναβαν μονο 1 ωρα την ημερα και αυτην την εβδομαδα την φωτοπεριοδο την αυξησα κατα 1 ωρα ακομα δηλαδη 2 ωρες συνολικα.Λιγη καφε αλγη εχει κανει την εμφανιση της σε καποια σημεια αλλα εβαλα 5 astrea snail που τελικα κανουν καλη δουλεια. :) Τα moonlight ποση ωρα τα αφηνουμε αναμμενα το βραδυ?Και τα αναβουμε καθε βραδυ?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχεις κοραλια,μην αναβεις καθολου τις MH.

Το moonlight οπως θες εσυ.Ορισμενοι προσομοιαζουν το φεγγαρι με τον κυκλο του.Εγω τις αναβω για κανενα 3ωρο απο λιγο πριν κλεισουν τα φωτα,ετσι ωστε να μην πεφτει αποτομα το σκοταδι.Ειναι και η ωρα που βλεπω το ενυδρειο με κλειστα φωτα και μου αρεσει το αποτελεσμα με το moonlight.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχεις κοραλια,μην αναβεις καθολου τις MH.

Το moonlight οπως θες εσυ.Ορισμενοι προσομοιαζουν το φεγγαρι με τον κυκλο του.Εγω τις αναβω για κανενα 3ωρο απο λιγο πριν κλεισουν τα φωτα,ετσι ωστε να μην πεφτει αποτομα το σκοταδι.Ειναι και η ωρα που βλεπω το ενυδρειο με κλειστα φωτα και μου αρεσει το αποτελεσμα με το moonlight.

Κοραλλια δεν εχω,μονο 2 zoanthus εχω μεσα.Μια σκεψη που κανω για την φωτοπεριοδο ειναι να αναβω τις ακτινικες 12 ωρες και να αναβουν και να σβηνουν 1 ωρα πριν τις metal halide.Οι metal halide να αναβουν συνολικα 10 ωρες,εκτος κι αν ειναι υπερβολη.Και τα moonlight να αναβουν λιγο πριν κλεισουν οι ακτινικες.Για κανα 2ωρο μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλές οι 10 ώρες 6-6,5 ώρες ειναι μια χαρα!

Όσο για τις ακτινικες καλα το σκεφτεσαι!

Γιατι αναβαθμησες σε ΜΗ?

Σκεφτεσαι για SPS?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...