Jump to content

Το καινουριο μου Reef.


maik78

Recommended Posts

Η vortech ειναι μια καλη ιδεα αλλα προς το παρον δεν την εχω δει σε κανεναν μαγαζι..

Vortech βρηκα στο nemoworld.gr,αλλα ειναι πανακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Aμα αγορασω το multicontroler της tunze,μπορω να το δουλεψω με τις korallia που εχω?

Kανενας που να εχει μια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Kανενας που να εχει μια αποψη?

Απ' όσο γνωρίζω, οι Koralia δεν είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν σε controller.

Αργά ή γρήγορα θα παραδώσουν πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω, οι Koralia δεν είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν σε controller.

Αργά ή γρήγορα θα παραδώσουν πνεύμα.

Oποτε Αλεξη με το multicontroller της Tunze εχεις να μου προτεινεις καμια powerheads? :)

Link to comment
Share on other sites

Oποτε Αλεξη με το multicontroller της Tunze εχεις να μου προτεινεις καμια powerheads? :)

Ποιον controller έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποιον controller έχεις?

Δεν εχω ακομα controler.Εμενα μου αρεσει της red sea αλλα στην ελλαδα δεν ξερω καποιο μαγαζι να το φερνει. :) Και μαλλον θα καταληξω στο multicontroler 7095 της Tunze.

Link to comment
Share on other sites

Αν σ' ενδιαφέρει το wave making, ο 7095 δεν σου κάνει.

Χρειάζεσαι τον 7096 και φυσικά αντλίες Tunze, ανάλογες των λίτρων σου.

Τον 7095 τον έχω και θα τον πουλήσω, αφού αγόρασα Vortech και δεν μου χρειάζεται πια.

Αν σ' ενδιαφέρει, τα υπόλοιπα με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν σ' ενδιαφέρει το wave making, ο 7095 δεν σου κάνει.

Χρειάζεσαι τον 7096 και φυσικά αντλίες Tunze, ανάλογες των λίτρων σου.

Τον 7095 τον έχω και θα τον πουλήσω, αφού αγόρασα Vortech και δεν μου χρειάζεται πια.

Αν σ' ενδιαφέρει, τα υπόλοιπα με πμ.

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οχι τον 7095?Νομιζω οτι κανουν την ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεί ένας controller (ή αντλία) να δημιουργήσει κύμα, θα πρέπει να διαθέτει τη λειτουργία "pulse" με χρόνο αρκετά μικρό (κάτω από 1 sec). Ο 7095 δεν έχει τόσο μικρό pulsing.

Συγκεκριμένα, το min pulse time του 7095 είναι: 1 sec

Του 7096 δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς, πάντως είναι αρκετά μικρότερος από 1 sec.

Ο 7095 είναι ένας πολύ καλός controller, με πολλές λειτουργίες, αλλά ΔΕΝ κάνει κύμα.

Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, αν σ' ενδιαφέρει το κύμα, ξανασκέψου τις Vortech.

Δοκίμασα και τις Tunze (με 7095) και τις Vortech και οι Vortech δεν παίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεί ένας controller (ή αντλία) να δημιουργήσει κύμα, θα πρέπει να διαθέτει τη λειτουργία "pulse" με χρόνο αρκετά μικρό (κάτω από 1 sec). Ο 7095 δεν έχει τόσο μικρό pulsing.

Συγκεκριμένα, το min pulse time του 7095 είναι: 1 sec

Του 7096 δεν θυμάμαι να σου πω ακριβώς, πάντως είναι αρκετά μικρότερος από 1 sec.

Ο 7095 είναι ένας πολύ καλός controller, με πολλές λειτουργίες, αλλά ΔΕΝ κάνει κύμα.

Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, αν σ' ενδιαφέρει το κύμα, ξανασκέψου τις Vortech.

Δοκίμασα και τις Tunze (με 7095) και τις Vortech και οι Vortech δεν παίζονται!

Eγω δεν θελω να κανει κυμα,απλα να υπαρχει αληθοφανη ρευματα μεσα στο νερο με τους κυκλοφορητες.Οσο για τις vortech θεωρω υπερβολικα υψηλη τις τιμες τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν θελω να κανει κυμα,απλα να υπαρχει αληθοφανη ρευματα μεσα στο νερο με τους κυκλοφορητες.Οσο για τις vortech θεωρω υπερβολικα υψηλη τις τιμες τους. :)

Σ' αυτήν την περίπτωση, ο 7095 σε υπερκαλύπτει. :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λευτά θα ξοδέψεις για τον controller και τις αντλίες που θέλεις?

Νομίζω ο΄τι μία η άλλη θα σου βγεί με την vortech, και άσε που τα υπέρ της είναι πολλά!!! Είναι φοβερό εργαλείο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτήν την περίπτωση, ο 7095 σε υπερκαλύπτει. :)

Ακριβως,γι' αυτο δεν ανεφερα και κανενα wave box.

Πόσα λευτά θα ξοδέψεις για τον controller και τις αντλίες που θέλεις?

Νομίζω ο΄τι μία η άλλη θα σου βγεί με την vortech, και άσε που τα υπέρ της είναι πολλά!!! Είναι φοβερό εργαλείο!!! :)

Eμαι διατεθιμενος μεχρι 250 ευρω.Ποια αντλια κανει για το reef μου(250 λιτρα),η mp20?

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω tunze single controller με μία 6055 . Κύμα δέν κάνει !!!

Εαν και δεν έχω δει απο κοντά vortech ,μου φαίνονται πολύ καλοί !!!

Πάντως με μία αντλία και έναν kontroller θα φτάσεις την τιμή της vortech!!!

στο nemoworld.gr η mp20 έχει 299 ευρο !!!

Απο την άλλη μπορεις να πάρεις μια 6055

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...vid/manufac.980

και ένα TUNZE Multicontroller 7095

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...troller%207095/

ή

TUNZE Multicontroller 7096.000

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...ler%207096.000/

και μετα απο καιρό ενα θές βάζεις και μια δεύτερη 6055 ....και κάνεις τα πάντα !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω tunze single controller με μία 6055 . Κύμα δέν κάνει !!!

Εαν και δεν έχω δει απο κοντά vortech ,μου φαίνονται πολύ καλοί !!!

Πάντως με μία αντλία και έναν kontroller θα φτάσεις την τιμή της vortech!!!

στο nemoworld.gr η mp20 έχει 299 ευρο !!!

Απο την άλλη μπορεις να πάρεις μια 6055

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...vid/manufac.980

και ένα TUNZE Multicontroller 7095

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...troller%207095/

ή

TUNZE Multicontroller 7096.000

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3ef...ler%207096.000/

και μετα απο καιρό ενα θές βάζεις και μια δεύτερη 6055 ....και κάνεις τα πάντα !!!!!!!!!!

Εαν παρω την vortech mp20 εχει μια αντλια?Συγκρινεται με το αν εχεις 2 η 3 αντλιες και να τις δουλευεις με τον controller?

Link to comment
Share on other sites

Kαι κατι αλλο το ενυδρειο ειναι 250 λιτρα,ποια απο τις vortech μου κανει αν καταληξω να παρω αυτες?

Link to comment
Share on other sites

H mp 20 πρεπει να σε καλυπτει νομιζω.

Eιναι για κατω απο 70 gals οποτε εισαι οκ με μια.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Εχτες προστεθηκαν 5 mirolabrichthys tuka :) και τα οποια κλεινουν και τις προσθηκες των ψαριων.Στις φωτογραφιες φαινονται στο σταδιο της προσαρμογης και το οποιο προσαρμοζεται η μεθοδος σταγονα-σταγονα για διαστημα μιας ωρας. :thumbup:

post-13456-1274639310_thumb.jpg

post-13456-1274639326_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ειναι!

Απο που τα πηρες;

Σχετικα με τον κυκλοφορητη εκτος τα πολλα λεφτα που κανει θα εχεις μονο αυτον.

Εγω θα ενοιωθα μεγαλυτερη σιγουρια με 2,3,4 αλλους και φτηνους παρα με εναν.

Σκεψου να χαλασει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο τα ομορφα ψαρια του reef :)

Oσον αφορα τον κυκλοφορητη σιγουρα υπαρχουν παντα και 2-3 κοραλιες για καβατζα αλλα δεν ενδεχεται να χαλασει με σωστη χρηση και προσοχη.Και οσον αφορα τις tunze δεν θες μια nano stream αλλα δυο λογικα για αληθοφανη ρευματα οποτε ξεπερνας την vortech για 100 ευρωπουλα.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ειναι!

Απο που τα πηρες;

Σχετικα με τον κυκλοφορητη εκτος τα πολλα λεφτα που κανει θα εχεις μονο αυτον.

Εγω θα ενοιωθα μεγαλυτερη σιγουρια με 2,3,4 αλλους και φτηνους παρα με εναν.

Σκεψου να χαλασει.

Ναι οντως ειναι πολυ ομορφα.Τα πηρα απο Κηφισια,5 και τελαιυταια. :thumbup: Οσο για τους κυκλοφορητες το φοβαμαι και εγω αυτο.Ετσι αποφασισα και πηρα τον multicontroller 7095 της Tunze.Στο τελος του μηνα αγοραζονται 2 turbelle nanostream 6055.Yπαρχουν και δυο koralia 2 και 3 οι οποιες θα δουλευουν απεναντι η μια απο την αλλη με κατευθυνση προς την επιφανεια για οσο ποιο πολλυ αναταραξη γινεται.Τις δυο 6055 θα ειναι και αυτες απεναντι αλλα η μια με φορα πισω απο τον βραχο και η αλλη μπροστα με τον multicontroller να κανονιζει την ροη.

Ειναι απο τα ομορφα ψαρια του reef :)

Oσον αφορα τον κυκλοφορητη σιγουρα υπαρχουν παντα και 2-3 κοραλιες για καβατζα αλλα δεν ενδεχεται να χαλασει με σωστη χρηση και προσοχη.Και οσον αφορα τις tunze δεν θες μια nano stream αλλα δυο λογικα για αληθοφανη ρευματα οποτε ξεπερνας την vortech για 100 ευρωπουλα.

Αυτη η μια πως μπορει να ριχνει και πισω απο τον βραχο αλλα και μπροστα?Οποτε 2 κυκλοφορητες δεν ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Και μια σημερινη που βγηκαν βολτα. :)

post-13456-1274721506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κουκλά τα ψαράκια σου! ''Αυτη η μια πως μπορει να ριχνει και πισω απο τον βραχο αλλα και μπροστα?Οποτε 2 κυκλοφορητες δεν ειναι καλυτερα?''

Καλησπέρα,στην αρχή και γω δεν πίστευα πως μια αντλια μπορεί να διαχειριστεί ένα ενυδρείο χωρις να αφήνει κενά!μέχρι που την είδα να δουλεύει σε ενυδρείο 130 *60*60 και έπαθα σοκ!Μέχρι και στην απέναντι κάτω γωνία έχει ροή!Συν το μικρό μέγεθος(δεν φαίνεται τπτ μέσα στο ενυδρείο), τα λίγα καλώδια(σημαντικό για μένα) και την ασφάλεια της μπαταρίας (option) που έχεις για πολλές ώρες ροη ακόμα και με διακοπή ρεύματος!Οσο για το αμα χαλάσει τι γίνεται,πίστεύω πως αν εχεις reef δεν είναι τπτ να δώσεις 20 ευρώ για 2 κινέζικες των 5000 λ/ω,...έτσι για ασφάλεια :)

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ειναι!

φτου φτου να μη στα ματιασω!

σου φαγανε?

Ευχαριστω να εισαι καλα.Εφαγαν αλλα εκανα ενα κολπακι.Εριξα artemia κατεψυγμενη και αμεσως εξαφανιστικα για να μην τα τρομαξω μεχρι να συνηθίσουν στην παρουσια μου.Κρυφοκοιταγα απο την πορτα. :thumbup:

Κουκλά τα ψαράκια σου! ''Αυτη η μια πως μπορει να ριχνει και πισω απο τον βραχο αλλα και μπροστα?Οποτε 2 κυκλοφορητες δεν ειναι καλυτερα?''

Καλησπέρα,στην αρχή και γω δεν πίστευα πως μια αντλια μπορεί να διαχειριστεί ένα ενυδρείο χωρις να αφήνει κενά!μέχρι που την είδα να δουλεύει σε ενυδρείο 130 *60*60 και έπαθα σοκ!Μέχρι και στην απέναντι κάτω γωνία έχει ροή!Συν το μικρό μέγεθος(δεν φαίνεται τπτ μέσα στο ενυδρείο), τα λίγα καλώδια(σημαντικό για μένα) και την ασφάλεια της μπαταρίας (option) που έχεις για πολλές ώρες ροη ακόμα και με διακοπή ρεύματος!Οσο για το αμα χαλάσει τι γίνεται,πίστεύω πως αν εχεις reef δεν είναι τπτ να δώσεις 20 ευρώ για 2 κινέζικες των 5000 λ/ω,...έτσι για ασφάλεια :(

Αφου την εχεις δει να δουλευει δεν θα διαφωνησω.Ομως αφου αγορασα τον 7095 της Tunze η Turbelle ειναι μονοδρομος πια.Εκτος κι αν η mp20 δουλευει με τον 7095. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...