Jump to content

προβλιμα με το νερο εινε θολο και εχει ασχιμι οσμι


Recommended Posts

καλισπερα παιδια θα ηθελα τιν βοηθιασα εχο ενα ενυδριο 80 λιτρον περιπου ενα χρονο και πριν απο μερικεσ μερεσ μου ιρθε να αλαξο διακοσμισι στο εσοτερικο του.αδιασατο το στρομενο νερο που ειχε μεσα σε ενα βαρελι ευγαλα και τα ψαρακια αδιασα το ενιδρυο ευγαλα το χαλικι και οτι αλλο ειχε μεσα το επλινα μετα με ζεστο νερο και αρχιζο το στισιμο απο τιν αρχι στι θεσι του χαλικιου εβαλα αμο.ξανα βαζο το νερο που ειχα κρατισι στρομενο βαζο τα ψαρακια μεσα και σιμλιρονο μετα νερο και τιν αναλογια φαρμακον που χριαζετε.τιν 1 μερα καλα τιν 2 αρχιζε και θολονε και παραμανι θολο τιν να κανο???????????

Link to comment
Share on other sites

Λογικά υπομονή..

Την αμμο την επλυνες πριν την βάλεις;

Ποση ώρα καθάριζες τα πραγματα σου; δηλαδή πόση ώρα το φιλτρο εμεινε εκτός λειτουργίας;

και κάτι ακόμα, δεν "στρωνει" το νερό... το φιλτρο "στρώνει" και επειτα το νερο!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

τα επλινα ολλα με ζεστο νερο τιν αμο δεν επλινα καθολου μαλ........ μου και κατι ψιλα που εβαλα μεσα τα εβρασα και τα αφισα 2 μερεσ σε νερο μεσα

Link to comment
Share on other sites

η θολούρα τότε είναι απο τήν άμμο!

εφαγα πολλλλλυ ωρα μεχρι να ξεπλύνω την δικιά μου!

πρόσεχε τις κινήσεις που θα κάνεις απο εδώ και πέρα! φρόντισε να είναι για το καλό των κατοίκων του ενυδρείου! μην βιαστείς να κάνεις οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

προσεχο οσο ξερο τροφι τουσ ριχνο λιγο και αυριο πεμε να παρουμε και τεστ τελιοσανε.τι να προσεχο περισοτερο?τορα και τι πρεπι να κανο?

Link to comment
Share on other sites

Μη ταισεις καθολου.]

Κανε μια αλλαγη 30%.

Κανε μετρηδη αμμωνιας.

Θολο (ασπρο) νερο και ασχημη μυρωδια ειναι και συμπτωμα bacteria bloom απο συγκεντρωση αμμωνιας.

Εχω την υποψια οτι το πλυσιμο του φιλτρου με πολυ(?) ζεστο νερο βρυσης που περιεχει και χλωριο κατεστρεψε μεγαλο μερος της αποικιας των βακτηριων αν οχι ολη.

Συντηρηση στα υλικα κανουμε οταν βουλωσουν, και σε νερο που εχουμε βγαλει σε καθαρο δοχειο απο το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρα δεν τα καθαρισα καθολου μονο βαμβακι αλαξα και (μακαρονι)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρει πολλες μερες να ξεθολωσει αν το αφησεις.

Κανε οτι σου λεει ο σπυρος και θα σεβοηθησιε να ξεθολωσει....

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιτε μου τι να κανο? εκανα μια αλαγι νερου 30% και θα κανο και σιμερα και θα σιπλιροσο και βακτιρια

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιτε μου τι να κανο? εκανα μια αλαγι νερου 30% και θα κανο και σιμερα και θα σιπλιροσο και βακτιρια
Μη ταισεις καθολου...

...Κανε μετρηδη αμμωνιας...

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια χαρα εδιξε μαλον οι φολουρα πρεπι να εινε επιδι δεν επλινα τιν αμο θα εχο προβλιμα?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια χαρα εδιξε μαλον οι φολουρα πρεπι να εινε επιδι δεν επλινα τιν αμο θα εχο προβλιμα?

Οταν λες μια χαρα;

Link to comment
Share on other sites

μου διχνι οτι εινε μια χαρα απο θεμα αμονιασ και το νερο τορα δεν εχει οσμι

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,

καλο, αλλα κανε μια μετρηση με υγρο τεστ αμμωνιας (APi αν ειναι δυνατον) και μπορει να εκπλαγεις :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πιγα να παρο σιμερα αλλα δεν ειχαν θα ψαξο αλου να βρο.αν εινε απο θεμα αμονια τι πρεπι να κανο?

Link to comment
Share on other sites

πιγα να παρο σιμερα αλλα δεν ειχαν θα ψαξο αλου να βρο.αν εινε απο θεμα αμονια τι πρεπι να κανο?
Αλλαγες, βακτηρια και αντιχλωριο seachem prime μεχρι πενταπλη δοση (εξουδετερωνει και αμμωνια και νιτρωδη) ή μπολιασμα.
Link to comment
Share on other sites

απο αντιχλοριο αυτο χρισιμοπιο τςρα θα κανο ενα τεστ αμονιασ μονο σερα βρικα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Ρε λέλο, κανε μου μια χάρη γιατί εβγαλα τα μάτια μου...

Προσπάθησε λίγο παραπάνω με την γραμματική.... βαζε καμια τελεία για να προσπαθούμε λιγότερο...

παντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

δεν τα παο καλα με τα πσ

Δεν πειραζει.Αρκει που δεν γραφεις greeklish :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...