Jump to content

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας


Recommended Posts

Παρασκευή 28 Αυγούστου στις 7

Σε κοινή δράση με αφορμή την τελευταία καταστροφική πυρκαγιά στη βορειοανατολική Αττική καλούνται οι bloggers και όλοι οι ενεργοί πολίτες την Παρασκευή 28 Αυγούστου στις 7 το απόγευμα στην πλατεία Συντάγματος. Απαραίτητη ενδυμασία για τη συγκέντρωση διαμαρτυρίας τα μαύρα ρούχα.

Όπως αναφέρουν Τα Νέα, η πρόσκληση κάνει το γύρω του Διαδικτύου μέσω blogs και e-mails, αλλά η κινητοποίηση διευρύνεται και με sms.

Όπως συνέβη και στις καταστροφικές πυρκαγιές του Αυγούστου του 2007, όταν εκατοντάδες σιωπηλοί διαδηλωτές με μαύρα ρούχα είχαν κατακλύσει την πλατεία Συντάγματος, έτσι και φέτος προγραμματίζεται μια αντίστοιχη διαμαρτυρία, αποδεικνύοντας το Διαδίκτυο, εκτός των άλλων, είναι και μέσο συντονισμού και διαμαρτυρίας.

Σύμφωνα με τους ανώνυμους συντάκτες της πρόσκλησης, την Παρασκευή «θα κατατεθούν στο προεδρείο της Βουλής καμένα δέντρα σαν απάντηση της φύσης και των ενεργών πολιτών στις πολιτικές που τα έκαψαν» και θα απαιτηθεί να κηρύσσονται αυτόματα αναδασωτέα όλα τα καμένα των τελευταίων δέκα ετών.

Παράλληλα, οι χρήστες του Διαδικτύου απαιτούν να καταδικάζονται για κακουργήματα οι ιδιοκτήτες, οι εργολάβοι και οι υπεύθυνοι που έδωσαν άδεια σε οποιοδήποτε κτίσμα ανεγέρθηκε σε δασικές ή αναδασωτέες εκτάσεις.

πηγη: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Ελπιζω να ειστε ολοι εκει......

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου, να παμε. τα καμενα δεντρα να μην τα φησουμε στη βουλη αλλα στα σπιτια των πολιτικων και το επιχειρηματιων που θα φανε απο αυτα.

τα αιτηματα θα μπουν στο ραφι και σε 2 μηνες το πολυ θα εχουν ξεχαστει ΟΛΑ και θα εχουν μπει "αλλα" αιτηματα..... "αλλωνων". :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε λίγοι εδώ στο φόρουμ! Ριχνω την ιδέα και πείτε αποψεις.

Σαν η μεγαλύτερη ενυδρειακή κοινότητα λοιπόν προτείνω να πάμε και να φυτέψουμε δέντρα στα ψηλότερα σημεία που έχουν κάει! εκέι που θα ΧΤΙΣΟΥΝ τις βιλαρες και τα καζίνα τους!

Ξεκινήστε και μαζέβετε ονόματα!

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε και να μην κερδίσετε τίποτα!

Δε μιλησα για προσωπικο κερδος, αλλα για οτι ακριβως ειπε ο fishaki!!

και θα έρθης απο τη Κύπρο ;

Πολυ καλη ερωτηση!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα κανεις πλάκα ετσι;

περιμένεις απάντηση απο εμενα; αυτό ειναι το προβλημα σας; εαν θα ερθω εγω;

Link to comment
Share on other sites

σε 2 μηνες το πολυ θα εχουν ξεχαστει ΟΛΑ και θα εχουν μπει "αλλα" αιτηματα..... "αλλωνων".

Νικολούτσε; ποιος μιλησε για προσωπικό όφελος; Στα αλλα τα θέματα ολοι κλεγόμαστε για το ποιοι μας κυβερνάνε, οτι εμείς φταιμε και και και... κλαμα.

Οταν σας εριξα την ιδέα για την δενδροφύτεψη η απαντηση σου και εσενα και του σταμάτη ειναι ΕΑΝ θΑ έρθει ο τσαγκος; αλλιως δεν παω... οχι πρεπει να είναι και ο τσαγκος!

Ειμαστε σοβαροι; Αφου σας καιει τόσο να πάρετε απάντηση: μαλλον δεν θα γίνει δενδοφυτεψη γιατι θα λείπει ο τσαγκος. Συγνώμη αλλα εγω και εγω συμφεροντα και θα χτισω κατι βίλες για να βγαλω χοντρα και δεν μου αρεσεί να λερώνω τα χέρια μου με χώμα και να πιανω φτιαρια και τετοια....

Σταμάτη; Γιατί καιγοσουν να μάθεις αν έρθω; επιδη σας παρότρινα να πάτε να κανετε κάτι καλό; Τοσο μεγάλο κακό σου έκανα;

flame mode off

και συγνώμη αν σας αναστάτωσα με τις ηλίθιες ιδέες μου.

Link to comment
Share on other sites

...... προτείνω να πάμε ....

Oταν λες προτείνω να πάμε και εσύ είσαι στη Κύπρο ... τουλάχιστον εμένα μου χτυπάει κάπως .....

Link to comment
Share on other sites

και συγνώμη αν σας αναστάτωσα με τις ηλίθιες ιδέες μου.

Mην αγχωνεσαι,δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ενεργήσω λίγο πυροσβεστικά γιατι διαφωνείατι χωρίς λόγο.

Πρώτα απ' όλα με το παμε ο tsagos δεν εννοούσε προφανώς κυριολεκτικά τον εαυτό του. Όλοι μας ανήκουμε σε μια κοινη κοινότητα (ενυδρειόφιλοι) οπότε θεωρεί οτι όλοι θα βοηθήσουμε. Σίγουρα η πορεία είναι καλή αλλά κάποια δραστηριότητα η οποία θα έχει άμεσο όφελως και θα μπορούν να συμμετέχουν όλοι, ανεξαρτήτως περιοχής είναι καλύτερη.

Πάνω σε αυτό που ανέφεραι για δενδροφύτευση είναι μια καλή ιδέα. Μπορεί άνετα να ανηξει ένας τραπεζικός λογαριασμός όπου όποιος θέλει να μπορεί να καταθέτει όποιο ποσό θέλει. Μέτα απο 1-2 μήνες με τα λεφτά που θα μαζευτούν κάνουμε μια αναδάσωση στην Πεντέλη γιατι απο μόνης πλέον γιοκ δεντρα.

Βέβαια θέλει σίγουρα άδεια απο το δασαρχείο και δεν ξέρω τι άλλο και ενδεχομένως καποια φροντίδα. Αλλά υτά τα μαθαίνουμε ευκοαλα αν υπάρχει θέληση

Link to comment
Share on other sites

..........

Πριν 2 χρονια ειχα παει και αν ξανα οργανωθει κατι τετοιο θα ξαναπαω.... ομως κι εγω για τον ιδιο λογο σε ρωτησα....

Το παμε ακουστηκε καπως.

Απο όσο ξερω και η κύπρος ειχε μεγαλες και καταστροφηκες πυρκαγες.

Προπερσι και πριν 5 χρονια αν δεν κανω λάθος.

Στη μια ήμου εκει.

Στην άλλη απλα το έμαθα απο τις ειδησεις και απο τα τηλ γιατι κυνδηνευσε και το δικο μο χωριο.

Πηγες εκει για δενδροφυτευση??

Δε σου κανω επιθεση, αλλα ουτε θεωρω οτι μου κανεις κι εσυ, συζητηση κανουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...