Jump to content

Ερωτηση για αναπαραγογη...


Recommended Posts

ειμαι καινουργιος και θα ηθελα οτι βοηθεια ειναι ευκολο να μου δωσετε, 1 εχω ενα ζευγαρι μονομαχους και η θηλικια χτηπησε τον αρσενικο (του κατεστρεψε την κατω ουρα) :blush::( τωρα τα βρηκαν μαλον... πως και ποτε ζευγαρονουν?? :blink: ..... και 2 εχω 4 νεον και δεν ξερω τι φιλο ειναι, τα 2 εχουν φουσκομενη κηλια μηπως ειναι εγκυος?..... μην με παρεξηγησετε αν ακουγοντε χαζες ερωτησεις αλα θελω να μαθω τα παντα... :( περιμενω γνομες-πληρωφοριες :(

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργιος και θα ηθελα οτι βοηθεια ειναι ευκολο να μου δωσετε, 1 εχω ενα ζευγαρι μονομαχους και η θηλικια χτηπησε τον αρσενικο (του κατεστρεψε την κατω ουρα) :blush::( τωρα τα βρηκαν μαλον... πως και ποτε ζευγαρονουν?? :blink: ..... και 2 εχω 4 νεον και δεν ξερω τι φιλο ειναι, τα 2 εχουν φουσκομενη κηλια μηπως ειναι εγκυος?..... μην με παρεξηγησετε αν ακουγοντε χαζες ερωτησεις αλα θελω να μαθω τα παντα... :( περιμενω γνομες-πληρωφοριες :(

Γεια σου φιλε και καλως ηλθες στο Φορουμ μας!!!!

Βλεπω κυκλαδες.. μιας και φετος σας επισκευτικα (οπως καθε χρονο) απο ποιο νησι αν επιτρεπετε εισαι???

στο θεμα μας τωρα....

το ζευγαρωμα μονομαχων ειναι μια πολυ δισκολη διαδικασια που θελει εμπιρια, χρονο, χωρο (ενυδρεια), και προσοχη... θα σου προτηνα να δωσεις την θυλικια και να περιμενεις πριν επιχειρισεις παλι κατι τετοιο...

Θα σου δωσει και ο φιλος Σπυρος (delta66) το αναλογο λινκ του φορουμ μας που λεει αναλητηκα για το ζευγαρωμα μονομαχου....

για τα νεον τωρα τα εχεις μαζι με μονομαχο????

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχω ακουσει οτι θελει στην αρχη να εχεις το ζευγαρι χωρια σε δυο ενυδρεια, κολητα μεταξυ τους ωστε ο ενας να βλαπει απλα τον αλλο.

επειτα πρεπει να εχεις χαμηλη ροη στο φιλτρο, θερμοκρασια δεν θυμαμαι και στην επιφανεια κατι ωστε να μην επιτρεπει στις φυσαλιδες να φυγουν απο το σημειο που θα φτιαξει ο αρσενικος. καποιο λαστιχο απο αεραντλια ισως ή και κερατοφυλλο.

για λεπτομερειες περιμενε να γινει οτι ειπε ο σταθης.

στο μεταξυ ψαξε στο youtube, γιατι κυκλοφορουν βινεακια που θα σου φανουν χρισημα, αλλα και στο φορουμ μας γιατι εχουν γινει αναλογες δημοσιευσεις.

Link to comment
Share on other sites

στο πα.....Μπραβο Σπυρο... :(:blush:

Διαβασε προσεκτικα τωρα και ξανασκεψου το.......... :(

Link to comment
Share on other sites

..στο πα.....Μπραβο Σπυρο... :(:blush:
Μπραβο σ'αυτους που καθησαν και εβγαλα τα ματακια τους και τα χερακια τους να μας γραψουν αυτες τις πληροφοριες. :(

Εγω τα λινκ εδωσα μονο, φυλαξτε τα ή να θυμαστε που ειναι, να τα δινετε και εσεις :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σ'αυτους που καθησαν και εβγαλα τα ματακια τους και τα χερακια τους να μας γραψουν αυτες τις πληροφοριες. :(

Εγω τα λινκ εδωσα μονο, φυλαξτε τα ή να θυμαστε που ειναι, να τα δινετε και εσεις :(

Σπυρο νομιζω αυτο ειναι δικο σου καθικον!!!

Θα ηταν ιεροσιλεια... :(

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο νομιζω αυτο ειναι δικο σου καθικον!!!

Θα ηταν ιεροσιλεια... :(

για καντε καμια δουλεια

αντε τα θελετε ολα ετοιμα :blink:

:(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και τα διαβασα χθες το βραδυ :(

Ειναι αρκετα δυσκολο αλλα ειναι μελλοντικος μου στοχος :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ, :( θα ξεστραβοθω στο διαβασμα και θα μαθω.. οι μονομαχοι δεν ειναι στοχος μου να τους ζευγαροσω απλα ρωτησα για να ξερω τι παιζει με το θεμα.. (ειμαι απο σαντορινη :blink: τα νεον τα εχω με τους μονομαχους, ειναι κακο? δεν εχουν προβληματα... :blink: πως θα καταλαβω αν ειναι εγκυος? κανενα link σχετικο? αν ειναι διαθεσιμο... ευχαριστω και παλι!!!!! :(:(:blush:

Link to comment
Share on other sites

..τα νεον τα εχω με τους μονομαχους, ειναι κακο? δεν εχουν προβληματα... :( πως θα καταλαβω αν ειναι εγκυος?...
Σε ποσα λιτρα τα εχεις και ποσα ψαρια ειναι συνολο?

Ποια ψαρια να ειναι "εγκυος"?

Link to comment
Share on other sites

4 νεον 2 μονομαχοι σε 20L

τα νεον μου φενοντε εγκυος.. :(

Σε 20 λιτρα βαζουμε μονο ενα μονομαχο, με φιλτρακι χαμηλης ροης, φυτα, ξυλα ή/και φυλλα catappa και θερμαντηρα το χειμωνα στου 26.

Θα εχεις προβληματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τι προβληματα??? :( μια χαρα συμβιονουν... τεσπα θα επιστρεψω την θηληκια..

με τα νεον καμια βοηθεια?? αν ειναι εγκυος ποσο καιρο κανουν να γενησουν????

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να στο πω "αλλιως" γιατι ο Σπυρος ειναι παντα πολυ χαλαρος. :(ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ 20λιτρο ........ το καταλαβες; :blush: Με το ζορι μπαινει ο μονομαχος. Τα νεον ζουνε σε ομαδες που σημαινει απο 8-10 ατομα το λιγοτερο. Το πιο κλασσικο λαθος που γινεται ειναι ......... επειδη εχουν μικρο μεγεθος, να τα στριμωχνουν σε 40 λιτρα και να θεωρουν (οπως και εσυ) οτι ......... ολα πανε καλα!!!! :blink:ΕΛΕΟΣ.- :(

Τσεκουρατος speaking.- :(

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να στο πω "αλλιως" γιατι ο Σπυρος ειναι παντα πολυ χαλαρος. :(ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ 20λιτρο ........ το καταλαβες; :blush: Με το ζορι μπαινει ο μονομαχος. Τα νεον ζουνε σε ομαδες που σημαινει απο 8-10 ατομα το λιγοτερο. Το πιο κλασσικο λαθος που γινεται ειναι ......... επειδη εχουν μικρο μεγεθος, να τα στριμωχνουν σε 40 λιτρα και να θεωρουν (οπως και εσυ) οτι ......... ολα πανε καλα!!!! :blink:ΕΛΕΟΣ.- :(

Τσεκουρατος speaking.- :(

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την διπλη απαντηση, δεν ξερω πως εγινε και ας την σβησει καποιος Μοντ.- :(

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν το ηξερα, θα παρω μια 80λιτρα που ειχα βαλει στο ματι.... την 20αρα την πηρα για να αρχησω... ευχαριστω για τις πληρωφοριες :( με τα νεον ποιος θα με βοηθησει???????? :(:(

Link to comment
Share on other sites

... με τα νεον ποιος θα με βοηθησει???????? :):D
Πρωτα πρεπει να μελετησεις για την επιβιωση των ψαριων και μετα για την αναπαραγωγη :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

φιλε τα νεον δεν νομιζω να ειναι σε ενδιαφερουσα κ ειδικα ολα (αν καταλαβα καλα). κοιτα μην εχεις ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι ετοιμα για γεννα αλλα για ...... "ταξιδι".- :)

Link to comment
Share on other sites

το ενε ειναι μονο... και μαλον και ενα δευτερο.. σε περιπτωση που ειναι εγκυος ποσο καιρο κανουν να γενεσουν??? :)

σε λιγες μερες θα ειναι ετιμο το καινουργιο ενυδρειο... :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολη η αναπαραγωγη νεον......δεν νομιζω να τους προσφερεις μαλακο νερο και οξινο οπως χρειαζονται......μαλλον παραταιζεις!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ενε ειναι μονο... και μαλον και ενα δευτερο.. σε περιπτωση που ειναι εγκυος ποσο καιρο κανουν να γενεσουν??? :thumbup:

σε λιγες μερες θα ειναι ετιμο το καινουργιο ενυδρειο... :angry2:

Ασε να στο πω αλλιως ........ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ειναι εγκυος!!!!! :D Αντε με το καλο στο μεγαλυτερο (ποσο μεγαλυτερο ; ) :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...