Jump to content

Αφρικη!


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλησπερα ξανα απο μενα....

μιας και απο Σεπτεμβριο θα εχουμε νεα setups και νεα ενυδρεια ψανχω διαφορα ψαρια..κυριως για αφρικη.

μιλαμε για ενυδρειο 180-200 λιτρα Καθαρα!!!

θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου δωσει οποιος ξερει μερικες πληροφοριες γιαυτα τα 2 ψαρια...

1. Altolamprologus compressicep ( Gold Head Compressicep Cichlid )

p-89325-cichlid.jpg

κιχλιδα λιμνης Ταγκανικα, πολυ επιθετικη.

2. Pseudotropheus demasoni ( Demasoni Cichlid )

p-89440-cichlid.jpg

κιχλιδα λιμνης Malawi, σχετικα ηρεμη.

ευχαριστω πολυ.... :(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Οπ! ζητω συγνωμη!! λογο ταχυτητας ανοιξα το θεμα σε λαθος ενοτητα...

παρακαλω καποιος mod να το μεταφερει στις κιχλιδες αφρικης....

ευχαριστω και συγνωμη... :(

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus demasoni είχα εγώ Στάθη και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι επιθετικό ψάρι :(

Link to comment
Share on other sites

Ηδη σου έχουν δοθεί sites ,να δείς και αυτό για profiles http://www.cichlid-forum.com/ και οχι μόνο.

Σκέψου πρώτα καλά,διάβασε και τα λέμε ξανά.Το ενυδρείο για να είναι 180-200 θα έιναι φαντάζομαι μήκος 1 μέτρο.Μπορείς σε αυτό το μήκος και λίτρα να κάνεις ενιδαφέροντα πράγματα.Θα σου πρότεινα πιο πολύ να δείς την ταγκανίκα.

Αυτά ,και τα λέμε ξανά. :(

Link to comment
Share on other sites

:blush::blink::blink::blink::blink::buttrock:

Χαιρομαι για την αμεση απαντηση σας!!!!! και σας Ευχαριστω!!!!!

Να πω μερικα ακομα πραγματα...

το ενυδρειο εχει μηκος 1 μετρο... οπως σωστα ειπε ο Σωκρατης...

Σε οσους δεν το θυμουντε το νερο της βρυσης μου εχει ph 8 - 8,1......

Η δικη μου προτημηση ειναι η Ταγκανικα... :(:(

πριν σας γραψω εδω ενοητε εψαξα μονος μου λιγο στο ιντερ νετ.... αλλα δεν βρηκα κατι καλο... (θα δω βεβαια ολα τα λινκς που μου δωσατε) απλα για παραδιγμα για το πρωτο ψαρι σε αλλα σιτε ελεγε οτι ζει σε ενυδρεια 200 λιτρων και σε αλλα οτι θελει 350+....

επισης δεν ειδα καπου να λεει για των αριθμο των ψαριων αυτων στο ενυδρειο...

πχ 1 αρσ. + 3θυλικα..

θα δω τα λινκς και θα σας ενημερωσω.... :(

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus demasoni είχα εγώ Στάθη και μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι επιθετικό ψάρι :(

χαχα καταλαβα... φασαριοζικο... ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...

αλλα ηταν επιθετικο προς τα αλλα ψαρια η πχ εκανε εντονες κινησεις και ζημιες στο ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

ωραιααααα.... τωρα που τα διαβασα εχω περισοτερες αποριες.... :(:(

ξεκιναω {μιλαμε παντα για το Altolamprologus compressicep ( Gold Head Compressicep Cichlid )}

1. κανει για τα λιτρα μου??

2. λεει οτι ζει στο ενυδρειο μαζι με αλλα ηδη επιθετικων κιχλιδων... εγω που θελω να το κρατησω μονο του σε 180 λιτρα καθαρα ποσα τετοια ψαρια βαζω και σε τι αναλογια αρσενικου - θυλικου.

3. πως θα ξεχωρισω το αρσενικο απο το θυλικο γιατι δεν καταλαβα... :(:blush:

αυτα για αρχη....

και κατι ακομα... θα θελα την καθαρα προσωπικη σας αποψη για αυτο το ψαρι... μου το προτηνετε????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ για ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

χαχα καταλαβα... φασαριοζικο... ευχαριστω πολυ για την πληροφορια...

αλλα ηταν επιθετικο προς τα αλλα ψαρια η πχ εκανε εντονες κινησεις και ζημιες στο ενυδρειο??

Ακόμα και στο είδος του είναι πολύ επιθετικό.Το ψάρι είναι ακόμη πιο επιθετικo κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. :(

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι..Αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο να το βρεις στην ελλαδα... :(

Ποιο, το demasoni; :(

Link to comment
Share on other sites

Ποιο, το demasoni; :(

Μάλλον το κάλβο εννοεί.Και κάλβοι υπάρχουν στην αγορά.

:(

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη γιαυτα π ρωτησα τι εχεις να πεις???? :(

Στάθη μας έβαλες σε σκέψεις :( .Να σου πώ οτι τα demasoni είναι αγριεμένα ζώα.Αν θα τα έβαζα σε ενα ενυδρείο του μέτρου θα τα έβαζα μόνα τους , species tank,και θα εβαζα καμμία οκτάδα.Είναι και ψάρια που δεν μεγαλώνουν ιδιαίτερα.Βέβαια ένα ενυδρείο με ενα είδος γίνεται κάποτε μονότονο.

Το ίδιο θα έλεγα οτι μπορεί να ισχύσει και για τον συγκεκριμένο κάλβο που έχεις στην φωτογραφία.Θα μπορούσες όμως να κάνεις το εξής.Να συνδυάσεις julies μαζί με http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1740 , κάλβος κοχυλιών .Οι κάλβοι βέβαια τους αρέσει να κυνηγούν τα μικρά των άλλων και να τα τρώνε.

Θέλει και άλλη συζήτηση το θέμα ,θα το σκεφτούμε και άλλο και θα βρούμε και άλλες λύσεις.Να δούμε τι θα μας πει και ο Dias.

Εδώ είμαστε ,ψυχραμία :(

Link to comment
Share on other sites

O Altolamprologus Calvus "Compressiceps Shell" δεν μεγαλωνει ιδιαιτερα,αρα θα ηταν καλος συνδυασμος με τα julidochromis.

Συχναζει και στην πετρα,αλλα προτιμα και τα κοχυλια,ειδικα κατα την αναπαραγωγη.

Γνωμη μου,οτι θα μπορουσες να τον βαλεις και με καποιο πιο επιθετικο ειδος,πχ brichardi.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας....... και χαιρομαι που γινετε μια ωραια συζητηση... :(:(

αν κανω συνδιασμο Tropheus duboisii με τα Calvus????

σκεφτομουν στην αρχη να βαλω νανοκιχλιδες κοχιλιων με τα Calvus... αλλα εκατσα και διαβασα την συμπεριφορα τους και ειδα οτι τρελαινοντε να κινηγανε και να τρωνε μικρες κιχλιδες... οποτε.........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας....... και χαιρομαι που γινετε μια ωραια συζητηση... :(:(

αν κανω συνδιασμο Tropheus duboisii με τα Calvus????

σκεφτομουν στην αρχη να βαλω νανοκιχλιδες κοχιλιων με τα Calvus... αλλα εκατσα και διαβασα την συμπεριφορα τους και ειδα οτι τρελαινοντε να κινηγανε και να τρωνε μικρες κιχλιδες... οποτε.........

τα tropheus ειναι αρκετα δυσκολα και θελουν γκρουπ των 8-10+ ψαριων δλδ πολυ μεγαλητερο ενυδρειο απτο δικο σου και προτιμοτερο να ειναι μονα τους, το calvus to ειχα και εγω , φοβερο ψαρακι , και πιστεψε με το εχω δει και σε ενυδρειο με neolamprologus tetrocephalus (το αντοιστιχο του demasonia στην τανγκανικα) μια χαρα τα καταφαιρνει και με ποιο επιθετικα ψαρια , νομιζω ειναι στα λεπια του το μυστικο , το ιδιο δεν ειναι επιθετικο , απλα να προσεχεις γιατι μικρα ψαρια μπορει να τα φαει

Link to comment
Share on other sites

Το Altolamprologus compressicep ( Gold Head Compressicep Cichlid )το εχω δει σε 2 απο τα pet shop του φορουμ.

Ειναι όμορφα ψαρια και οχι δισεβρετα. :(

Link to comment
Share on other sites

δες ποιες τροπεους εννοω.............. :(:(

Οπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω ,το ενυδρείο του μέτρου και 200 λτ. είναι αρκετό μικρό για ψάρια της οικογένειας tropheus και θα ηταν καλά να μην το δοκιμάσεις .Παλιότερα έγιναν κάποιοι πειραματισμοί σε τέτοιου μεγέθους ενυδρεία και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά.Τα tropheus είναι κοπαδόψαρα με ισχυρό ταπεραμέντο και προτείνονται -τουλάχιστον βιβλιογραφικά - 500 λτ.+ ενυδρεία.

:(

Link to comment
Share on other sites

Το Altolamprologus compressicep ( Gold Head Compressicep Cichlid )το εχω δει σε 2 απο τα pet shop του φορουμ.

Ειναι όμορφα ψαρια και οχι δισεβρετα. :(

για το που θα βρω τα ψαρια μην ανησυχητε... βρηκα και πολλα μαγαζια μαλιστα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω ,το ενυδρείο του μέτρου και 200 λτ. είναι αρκετό μικρό για ψάρια της οικογένειας tropheus και θα ηταν καλά να μην το δοκιμάσεις .Παλιότερα έγιναν κάποιοι πειραματισμοί σε τέτοιου μεγέθους ενυδρεία και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά.Τα tropheus είναι κοπαδόψαρα με ισχυρό ταπεραμέντο και προτείνονται -τουλάχιστον βιβλιογραφικά - 500 λτ.+ ενυδρεία.

:(

πανε τα τροπεους μου......... :blush::(

ευχαριστω Σωκρατη... και γω το υποψιαζομουν αυτο. απλα στο live aquaria ελεγε "μεγεθος ενυδρειου: 200λιτ" γιαυτο μπηκα στον πειρασμο να ρωτησω... :(

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση....

το ενυδρειο οπως ειπαμε θα εχει 180 - 200 λιτρα καθαρα...

εχω ειδη αγορασμενο ενα eheim 2250 εξωτερικο.

ομως σκεφτομαι να μη το χρησημοποιησω και να κανω ενα sump.... ποια ειναι η γνωμη σας???? :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...