Jump to content

Αφρικη!


Sta8hs000

Recommended Posts

Μια ακομη ερωτηση....

το ενυδρειο οπως ειπαμε θα εχει 180 - 200 λιτρα καθαρα...

εχω ειδη αγορασμενο ενα eheim 2250 εξωτερικο.

ομως σκεφτομαι να μη το χρησημοποιησω και να κανω ενα sump.... ποια ειναι η γνωμη σας???? :(

Αν εχεις δυνατοτητα για sump,τοτε χαλαραααα :(

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις δυνατοτητα για sump,τοτε χαλαραααα :(

Στρατο θα πρεπει να τρυπησω ομως το τζαμι???? δεν θα γινετε να περναει εξωτερικα ο σωλινας???? :(:(

για τα ψαρια εχουμε κανενα νεοτερο??? ψαχνω και γω συνεχεια στο νετ για πιθανους συνδιαμους με τον Gold Head Compressicep αλλα τπτ..... :blush::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο θα πρεπει να τρυπησω ομως το τζαμι???? δεν θα γινετε να περναει εξωτερικα ο σωλινας???? :(:(

για τα ψαρια εχουμε κανενα νεοτερο??? ψαχνω και γω συνεχεια στο νετ για πιθανους συνδιαμους με τον Gold Head Compressicep αλλα τπτ..... :blush::blink::blink:

Γινεται και χωρις τρυπα.Με υπερχειλιση εξωτερικη σαν αυτες που χρησιμοποιουν καποιοι στο θαλασσινο.

Οσο για τα ψαρια σου ειπα την προταση μου. :(

Link to comment
Share on other sites

O Altolamprologus Calvus "Compressiceps Shell" δεν μεγαλωνει ιδιαιτερα,αρα θα ηταν καλος συνδυασμος με τα julidochromis.

Συχναζει και στην πετρα,αλλα προτιμα και τα κοχυλια,ειδικα κατα την αναπαραγωγη.

Γνωμη μου,οτι θα μπορουσες να τον βαλεις και με καποιο πιο επιθετικο ειδος,πχ brichardi.

:(:blush::blink::blink:

Την κραταμε!!!! για να δουμε και την αποψη του Σωκρατη... :(:(

Link to comment
Share on other sites

:(:blush::blink::blink:

Την κραταμε!!!! για να δουμε και την αποψη του Σωκρατη... :(:(

Και οχι μονο........

Θα χαρω πολυ να δουμε προτασεις και απο αλλους αφρικανους. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω ,το ενυδρείο του μέτρου και 200 λτ. είναι αρκετό μικρό για ψάρια της οικογένειας tropheus και θα ηταν καλά να μην το δοκιμάσεις .Παλιότερα έγιναν κάποιοι πειραματισμοί σε τέτοιου μεγέθους ενυδρεία και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά.Τα tropheus είναι κοπαδόψαρα με ισχυρό ταπεραμέντο και προτείνονται -τουλάχιστον βιβλιογραφικά - 500 λτ.+ ενυδρεία.

:(

Εχει απολυτο δίκιο ο Κ.Σωκράτης σε αυτο που αναφέρει....κ ξερει γιατι το λέει....και συμφωνώ απόλυτα....επιστεύσου τον!!!

Εγω για το gold head (ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΧΥΛΙΏΝ,το άλλο)εχω να σου πω οτι ειναι επιθετικό στο ειδος τους...δεν το απασχολούν τα αλλα ψάρια του μεγέθους του...ουτε τα φοβάται ουτε επιτήθετε...και ουτε του επιτηθονται αλλα ψάρια...θα τον πλησιασουν θα επιχειρήσουν καβγα αλλα δεν...σαν να τα διώχνει με τον τροπο του...εγω το αποκαλουσα ψαρι ειρηνηστή!!!

Το "κακο" με αυτα τα ψαρια ειναι οτι δεν ξεκολάν απο την σπηλία τους!!!θα τα δείς να κοβουν καμια βολτα μεχρι τη μέση του ενυδρείου κ μετα ξανα μεσα...

Επισης θελω να σου πω οτι τα κρατησα και με juli.dickfeldi...τα οποια julis αναζητούσαν καβγα μαζι τους....αλλα δεν τους εβγαινε παντα...μολις σηκωνε το ραχιαιο το gold head τα απετρεπε...τουλαχιστον αυτά ειδα εγώ στο δικο μου ενυδρείο...αυτα κατεγραψα και αυτα μπορώ να πώ....

Παντως μιλάμε για ψάρια με χαρη,χαρακτήρα και προσωπικότητα που μόνο η Τανγκανύκα διαθέτει!!!τουλάχιστον για μένα....

Εγω θα πρότεινα να τα βάλεις μαζι με ψαρια που δραστηριοποιούνται στα ψηλότερα στρωματα του ενυδρείου...

π.χ. με leptosoma ή με nigripinis blue neon...αλλα αυτα θέλουν λίτρα.....και ειναι κ κοπαδόψαρα....με αυτα τα ψάρια δειχνει πιο ''γεμάτο'' το ενυδρείο...

Θελω να κάνω μια ερώτηση..ειναι διαφορετικό ψαρι το altolamprologus calvus και το altolamprologus compressicips???βλεπω σε φώτο οτι ο calvus εχει στρογγυλεμένη ουρά και πιο μακριά μουρη ενω το compressicips εχει κανονική ουρα!!!

Μήπως εχω κάνει λάθος??? :(:(

Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο........

Θα χαρω πολυ να δουμε προτασεις και απο αλλους αφρικανους. :(

Με ένα χαρεμάκι leleupi δεν θα ήταν ωραία?

Link to comment
Share on other sites

Εχει απολυτο δίκιο ο Κ.Σωκράτης σε αυτο που αναφέρει....κ ξερει γιατι το λέει....και συμφωνώ απόλυτα....επιστεύσου τον!!!

Εγω για το gold head (ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΧΥΛΙΏΝ,το άλλο)εχω να σου πω οτι ειναι επιθετικό στο ειδος τους...δεν το απασχολούν τα αλλα ψάρια του μεγέθους του...ουτε τα φοβάται ουτε επιτήθετε...και ουτε του επιτηθονται αλλα ψάρια...θα τον πλησιασουν θα επιχειρήσουν καβγα αλλα δεν...σαν να τα διώχνει με τον τροπο του...εγω το αποκαλουσα ψαρι ειρηνηστή!!!

Το "κακο" με αυτα τα ψαρια ειναι οτι δεν ξεκολάν απο την σπηλία τους!!!θα τα δείς να κοβουν καμια βολτα μεχρι τη μέση του ενυδρείου κ μετα ξανα μεσα...

Επισης θελω να σου πω οτι τα κρατησα και με juli.dickfeldi...τα οποια julis αναζητούσαν καβγα μαζι τους....αλλα δεν τους εβγαινε παντα...μολις σηκωνε το ραχιαιο το gold head τα απετρεπε...τουλαχιστον αυτά ειδα εγώ στο δικο μου ενυδρείο...αυτα κατεγραψα και αυτα μπορώ να πώ....

Παντως μιλάμε για ψάρια με χαρη,χαρακτήρα και προσωπικότητα που μόνο η Τανγκανύκα διαθέτει!!!τουλάχιστον για μένα....

Εγω θα πρότεινα να τα βάλεις μαζι με ψαρια που δραστηριοποιούνται στα ψηλότερα στρωματα του ενυδρείου...

π.χ. με leptosoma ή με nigripinis blue neon...αλλα αυτα θέλουν λίτρα.....και ειναι κ κοπαδόψαρα....με αυτα τα ψάρια δειχνει πιο ''γεμάτο'' το ενυδρείο...

Θελω να κάνω μια ερώτηση..ειναι διαφορετικό ψαρι το altolamprologus calvus και το altolamprologus compressicips???βλεπω σε φώτο οτι ο calvus εχει στρογγυλεμένη ουρά και πιο μακριά μουρη ενω το compressicips εχει κανονική ουρα!!!

Μήπως εχω κάνει λάθος??? :D:thumbup:

εγω ουτε μια φορα δεν το ειδα να μενει σε σπηλια , ολο εξω ηταν ξενογυριζε :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε μια φορα δεν το ειδα να μενει σε σπηλια , ολο εξω ηταν ξενογυριζε :)

Μαλλον τον πεταξε έξω η γυναικα!!!!

Επειδη ξενογυριζε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε μια φορα δεν το ειδα να μενει σε σπηλια , ολο εξω ηταν ξενογυριζε :)

Ο δικος μου ηταν νοικοκήρης ο δικός σου ηταν αλήτης!! :thumbup:

Δεν απάντησε κανεις στο αν ο καλβος κ το κομπρεσισιπς ειναι το ιδιο ψαρι..... :D

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή και το βράδυ θα αναφέρω διάφορα πράγματα για την οικογένεια των κάλβων.Φίλοι μου συγνώμη αλλά οι επαγγελματικές υποχρεώσεις βλέπετε.Ηδη κάποια πράγματα έχουν αναφερθεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή και το βράδυ θα αναφέρω διάφορα πράγματα για την οικογένεια των κάλβων.Φίλοι μου συγνώμη αλλά οι επαγγελματικές υποχρεώσεις βλέπετε.Ηδη κάποια πράγματα έχουν αναφερθεί.

:)

:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι συγνώμη για τη αργοπορία η απάντηση μου είναι εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry252233

Ευχαριστώ για τη υπομονή σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...